Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φορητή συσκευή υπερήχων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! :)

Προσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει φορητή συσκευή υπερήχων, με την οποία μπορείς να ακούς την καρδούλα του μωρού σου στο σπίτι. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο Angelsounds. Aναρωτιόμουν ομως κατά πόσο είναι ασφαλές και με ποια συχνοτητα επιτρέπεται να το χρησιμοποιούμε χωρις προβλημα. Θα με ηρεμούσε πολύ να μπορώ να ακούω την καρδούλα του μωρού μου, αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω κάποιο προβλημα στο μωρο για τα δικά μου αγχη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλη την παρέα! :)

Προσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει φορητή συσκευή υπερήχων, με την οποία μπορείς να ακούς την καρδούλα του μωρού σου στο σπίτι. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο Angelsounds. Aναρωτιόμουν ομως κατά πόσο είναι ασφαλές και με ποια συχνοτητα επιτρέπεται να το χρησιμοποιούμε χωρις προβλημα. Θα με ηρεμούσε πολύ να μπορώ να ακούω την καρδούλα του μωρού μου, αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω κάποιο προβλημα στο μωρο για τα δικά μου αγχη...

 

Καλημερα! Θα προτεινα να παρεις τη γνωμη ενος γιατρου γι' αυτο! Καλη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα σε συμβουλευα να ηρεμησεις και να χαρεις την εγκυμοσυνη σου.Δε χρειαζεσαι καμια συσκευή υπερηχων στο Σπιτι.Σε λιγο που θα κλωτσαει το μωρακι σου μια χαρα θα το ακους.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες. Αφενός οι υπέρηχοι (φαντάζομαι ότι) δεν είναι ό,τι πιο ακίνδυνο για το έμβρυο, και αφετέρου και να ακούς την καρδιά του εμβρύου, έχεις τις γνώσεις να αξιολογήσεις αυτό που ακούς; (εκτός αν είσαι γιατρός).

Επιπλέον νομίζω ότι όλη αυτή η διαδικασία θα σε επιφορτίσει με επιπρόσθετο άγχος. Εντελώς προσωπικά, θυμάμαι το απίστευτο άγχος που είχα τα πρώτα δευτερόλεπτα του υπερήχου στη γυναικολόγο μέχρι να ακούσω την καρδιά και να δω τις εκφράσεις του προσώπου της, ώστε να καταλάβω ότι όλα είναι οκ, και μετά ηρεμούσα και απολάμβανα την εξέταση. Αν έπρεπε να περνάω αυτό το «μαρτύριο» κάθε μέρα και πολλές φορές μέσα στη διάρκειά της, εγώ τουλάχιστον, θα «σαλτάριζα»….

Εφόσον βρίσκεσαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης σου, σιγά σιγά θα αισθάνεσαι όλο και πιο πολύ το μωρό σου. Και όπως σου είπε και η Niki81 θα το καταλαβαίνεις συνεχώς, και αυτό θα σε ηρεμεί για την κατάσταση του μωρού.

Δεν ξέρω, αν νιώθεις ότι πραγματικά δεν αντέχεις και ότι θες να ακούς συνέχεια το μωρό σου, τότε μίλα με το/η γιατρό σου εάν συμφωνεί με κάτι τέτοιο.

Χαλάρωσε και ηρέμησε, πάντως. Ξέρω ότι έτσι σου λέμε όλες τώρα, εκ των υστέρων, και αφού όλες μας κάναμε λίγο-πολύ τις υστερίες μας στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας, αλλά ειλικρινά δεν υπάρχει πιο σοφή παραίνεση προς μία έγκυο (και το καταλαβαίνω τώρα)!

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! :)

Προσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχει φορητή συσκευή υπερήχων, με την οποία μπορείς να ακούς την καρδούλα του μωρού σου στο σπίτι. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στο Angelsounds. Aναρωτιόμουν ομως κατά πόσο είναι ασφαλές και με ποια συχνοτητα επιτρέπεται να το χρησιμοποιούμε χωρις προβλημα. Θα με ηρεμούσε πολύ να μπορώ να ακούω την καρδούλα του μωρού μου, αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω κάποιο προβλημα στο μωρο για τα δικά μου αγχη...

 

θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον γιατρό σου, εμάς τώρα στο δεύτερο παιδί δεν έβαλε καθόλου το doppler ο γιατρός γιατί είπε οτι δεν κάνει για την καρδιά του εμβρύου...επίσης το άκουσα και από άλλες κοπέλες πρόσφατα...δεν ξέρω αν είναι νέα οδηγία...θα σου έλεγα πάντως να μην πάρεις την συσκευή και να αρκεστείς στις επισκέψεις με τον γιατρό...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τίποτα μην το κάνεις αυτό!

Δεν είσαι ειδικός άρα δεν θα ξέρεις τι ακούς

Δεν συστήνονται τόσο συχνά υπέρηχοι

Δεν θα είσαι ήρεμη...πιο πιθανό το βρίσκω να πάθεις καμιά κρίση πανικού!

Σαφώς υπάρχουν οι γιατροί και οι εξετάσεις αλλά η φύση ξέρει τι κάνει. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου ..κάνε τα σχέδια σου τις ετοιμασίες, περνα καλα με τον συντροφο σου, καλοκαίρι έρχεται θα βγαίνεις τις βολτούλες σου θα κάνεις τα μπανακια σου....και ανάμεσα σε όλα αυτά θα έχεις μπουνιές κσι κλωτσιές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...