Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με τράχηλο


Recommended Posts

Η μέτρηση του τραχήλου της μήτρας σαν προγνωστικός παράγοντας του πρόωρου τοκετού γίνεται στην 22η εβδομάδα της κύησης. To μήκος του (Τραχήλου?)δεν επηρεάζεται από την κούραση και δε βελτιώνεται με την κατάκλιση, που γενικά δε βοηθά στην εγκυμοσύνη παρά μόνο σε βαρείες κλινικές καταστάσεις.

Αυτο διαβασα να γραφει ενας γιατρος σε καποιο site τεσπα..

Πως σας ακουγεται??? Κουλό δεν είναι?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επίσης σε ερωτηση:

Καλησπέρα σας,σημερα έκανα βεπιπεδου και μας βρηκε ο γιατρος οτι εχω χαμηλο μηκος τραχηλου 31,τι να κανω σε αυτην την περιπτωσει?εχω αρχισει και ανησυχω αν και ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω ιδιαιτερα και μου ειπε απλα να σταματησω την δουλεια και να αρχισω 1θutrogestan,αναμενω τξς απαντησεις σας....

ο γιατρος απαντά:

Η μέτρηση του τραχήλου της μήτρας σαν προγνωστικός παράγοντας του πρόωρου τοκετού γίνεται στην 22η εβδομάδα της κύησης. Φαρμακευτική αντιμετώπιση, με χορήγηση προγεστερόνης, ή περίδεση χρειάζεται όταν αυτός είναι μικρότερος των 15 mm. To μήκος του δεν επηρεάζεται από την κούραση και δε βελτιώνεται με την κατάκλιση, που γενικά δε βοηθά στην εγκυμοσύνη. Το μήκος τραχήλου που αναφέρετε είναι φυσιολογικό.

 

δηλαδη ποτε να μενουμε ξαπλα??

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

επίσης σε ερωτηση:

Καλησπέρα σας,σημερα έκανα βεπιπεδου και μας βρηκε ο γιατρος οτι εχω χαμηλο μηκος τραχηλου 31,τι να κανω σε αυτην την περιπτωσει?εχω αρχισει και ανησυχω αν και ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω ιδιαιτερα και μου ειπε απλα να σταματησω την δουλεια και να αρχισω 1θutrogestan,αναμενω τξς απαντησεις σας....

ο γιατρος απαντά:

Η μέτρηση του τραχήλου της μήτρας σαν προγνωστικός παράγοντας του πρόωρου τοκετού γίνεται στην 22η εβδομάδα της κύησης. Φαρμακευτική αντιμετώπιση, με χορήγηση προγεστερόνης, ή περίδεση χρειάζεται όταν αυτός είναι μικρότερος των 15 mm. To μήκος του δεν επηρεάζεται από την κούραση και δε βελτιώνεται με την κατάκλιση, που γενικά δε βοηθά στην εγκυμοσύνη. Το μήκος τραχήλου που αναφέρετε είναι φυσιολογικό.

 

δηλαδη ποτε να μενουμε ξαπλα??

Αυτή είναι η γνώμη ενός γυναικολόγου και όχι και τόσο παράλογη κατά την γνώμη μου. Εννοώ ότι δεν υπάρχει απόδειξη στην ουσία ότι το μήκος τραχήλου βελτιώνεται με την κατάκλιση..

Το μήκος τραχήλου 31mm δεν είναι και τόσο χαμηλό, άσε που έκανες την β' επιπέδου σχετικά νωρίς και μπορεί σε 3 εβδομάδες πχ να έχει παέι 36mm. Ξάπλα έμεινα εγώ που είχα μήκος τραχήλου 6mm :cool: και έκανα και επείγουσα περίδεση εννοείται.

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση του τραχήλου της μήτρας σαν προγνωστικός παράγοντας του πρόωρου τοκετού γίνεται στην 22η εβδομάδα της κύησης. To μήκος του (Τραχήλου?)δεν επηρεάζεται από την κούραση και δε βελτιώνεται με την κατάκλιση, που γενικά δε βοηθά στην εγκυμοσύνη παρά μόνο σε βαρείες κλινικές καταστάσεις.

Αυτο διαβασα να γραφει ενας γιατρος σε καποιο site τεσπα..

Πως σας ακουγεται??? Κουλό δεν είναι?

 

Τι σου φάνηκε πολύ κουλό?

Συνήθως οι γιατροί - αν δεν υπάρχει λόγος να το ψάξουν νωρίτερα- μετράνε (ζητάνε μέτρηση) τραχήλου στον υπέρηχο β' επιπέδου, ο οποίος πράγματι γίνεται γύρω στην 22η εβδομάδα της κύησης. Τώρα, αν όντως θα ήταν καλό να μετριέται νωρίτερα, ακόμα και χωρίς ιδιαίτερο ιστορικό/υποψία ανεπάρκειας, αυτό είναι μια άλλη κουβέντα!

Όσο για την κατάκλιση και την κούραση, μπορεί οντως να μην βοηθαει στη βελτίωση (αυτο δεν το ξερω), αλλά απλά στην μη επιδείνωση.

Η κατάκλιση είναι πράγματι εξαιρετική περίπτωση, συνήθως σε αποκολλήσεις και πρόωρες συσπάσεις συστήνεται.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που μετρηθηκε μηκος τραχηλου 2.8 στον υπέρηχο β' επιπέδου, δεν μου συστήθηκε καθισιό ή κατάκλιση, αλλά γενικά "προσοχή", κάτι που ισχύει γενικά στις εγκυμοσύνες, έτσι δεν είναι?

Άλλωστε το μήκος 6 που είπε η κοπέλα ήταν πράγματι μια παθολογική, εξαιρετική περίπτωση, γι' αυτό και αντιμετωπίστηκε αναλόγως.

Πληροφοριακά, ο υπερηχογραφιστής τότε μου είχε πει ότι δεν μας ενδιαφέρει τόσο το απόλυτο νουμερο του μηκους, αλλά η ταχυτητα μεταβολής του πχ μια γυναίκα μπορεί να βγαλει ολόκληρη εγκυμοσυνη με μηκος τραχηλου 2.4, σταθερό χωρίς πρόβλημα και μία άλλη να εχει πχ μηκος 4 και σε 1 μηνα να παει 3.2 και σε αλλον ενα μηνα 2.8, αυτό ειναι πιο ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το κουλό στα λεγόμενα του γιατρού κατ' εμέ πάντα είναι οτι:

 

To μήκος του Τραχήλου δεν επηρεάζεται από την κούραση (???) και δε βελτιώνεται με την κατάκλιση, που γενικά δε βοηθά στην εγκυμοσύνη (???)

παρά μόνο σε βαρείες κλινικές καταστάσεις.

ακριβώς αυτά τα δυο...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια από εσάς αντίστοιχη εμπειρία.

Το μήκος του τραχήλου μου είναι 5cm έχω όμως έντονες και καμια φορά επώδυνες συσπάσεις.ο γιατρός μου εξήγησε ότι σε αυτό μπορεί να οφείλονται και οι ροζ καφέ εκκρίσεις.Δεν φανηκε να ανησυχεί και μου αύξησε τα outrogestan σε 2 την ημέρα μετά απο υπερηχο σήμερα λέγοντας νου ότι όλα φαίνονται ομαλά και οι συσπάσεις δεν μπορούν να ελεγχθούν με κάποιο τρόπο.

Ξέχασα να πω πως ειμαι τέλος 13 εβδομάδας.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου "μαρονι89"

Με το καλο να γεννήσεις ενα υγιές μωρακι!

Το ότι έχεις συσπάσεις δεν σημαίνει πως θα ανοίξει ο τράχηλος απαραίτητα...

Βέβαια το ότι πονάς ειναι σημαντική λεπτομέρεια!

Θα σου έλεγα να μην κουράζεσαι και να πηγαίνεις τακτικά στον γιατρο σου για μέτρηση τραχήλου!!!

Τακτικά λέγοντας μια φορά στην εβδομάδα ή στις 2 εβδομάδες...

Ειδικά οταν βλέπεις καφέ ή κόκκινα υγρά!

Δεν παίζουμε με μια εγκυμοσύνη φυσικά και η πρόληψη ειναι καλύτερη απο την αντιμετώπιση!

Το μήκος του τραχήλου σου ειναι πολυ καλο ομως αν συμβεί κάποια μεταβολή θα πρέπει να την γνωρίζεις για να την αντιμετώπισεις!

Επειδή ειναι σχετικά νεαρή η κύηση και έχεις δρόμο μπροστά θα σου πρότεινα να μην στέκεσαι όρθια πολυ ωρα μην περπατάς πολυ μην σηκώνεις καθόλου βαρος ξεκουράσου όσο μπορεις και χαλάρωσε!!!

Κατα την γνώμη μου ετσι πρέπει να κανει κάθε εγκυος!!!!

Πάνω απ ολα η υγεία του μωρου μας :-)

Εύχομαι να πάνε ολα τέλεια και να ειναι τελείως ασήμαντο αυτο που νιώθεις :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου "μαρονι89"

Με το καλο να γεννήσεις ενα υγιές μωρακι!

Το ότι έχεις συσπάσεις δεν σημαίνει πως θα ανοίξει ο τράχηλος απαραίτητα...

Βέβαια το ότι πονάς ειναι σημαντική λεπτομέρεια!

Θα σου έλεγα να μην κουράζεσαι και να πηγαίνεις τακτικά στον γιατρο σου για μέτρηση τραχήλου!!!

Τακτικά λέγοντας μια φορά στην εβδομάδα ή στις 2 εβδομάδες...

Ειδικά οταν βλέπεις καφέ ή κόκκινα υγρά!

Δεν παίζουμε με μια εγκυμοσύνη φυσικά και η πρόληψη ειναι καλύτερη απο την αντιμετώπιση!

Το μήκος του τραχήλου σου ειναι πολυ καλο ομως αν συμβεί κάποια μεταβολή θα πρέπει να την γνωρίζεις για να την αντιμετώπισεις!

Επειδή ειναι σχετικά νεαρή η κύηση και έχεις δρόμο μπροστά θα σου πρότεινα να μην στέκεσαι όρθια πολυ ωρα μην περπατάς πολυ μην σηκώνεις καθόλου βαρος ξεκουράσου όσο μπορεις και χαλάρωσε!!!

Κατα την γνώμη μου ετσι πρέπει να κανει κάθε εγκυος!!!!

Πάνω απ ολα η υγεία του μωρου μας :-)

Εύχομαι να πάνε ολα τέλεια και να ειναι τελείως ασήμαντο αυτο που νιώθεις :wink:

 

Χριστίνα ευχαριστώ πολύ για την απαντηση,

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι και πολύ προσεκτική και έχω χαμηλό πλακούντα(που μάλλον θα ανέβειστην πορεία) ωστόσο οι πόνοι προέκυψαν μετά από ένα συναισθηματικό σοκ.Εμαθα κάποια άσχημα νέα που αφορούσαν ένα πολυ δικό μου πρόσωπο και με επηρέασε πολύ,ίσως γιατί αφορούσε μια κακή εξέλιξη σε εγκυμοσύνη.Θεωρω ότι οι συσπάσεις ήταν μάλλον ψυχοσωματικές.Σήμερα ας πούμε ειμαι αρκετά καλύτερα και σταμάτησε και ο χρωματισμός στα κολπικά υγρά.

Όπως και να έχει υποσχέθηκα στον εαυτό μου να αρχίσω να προσέχω περισσότερο.

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

μαρονι89 καλησπέρα.

 

Πράγματι είναι πολύ νωρίς κ θα πρέπει να προσέξεις τις συσπάσεις με πόνο. Ο δικός μου γιατρός δίνει buscopan για τις συσπάσεις. Μήπως έχεις κ δυσκοιλιότητα ή κάποιο πρόβλημα με το έντερο? όσο περίεργο κ αν ακούγεται συνδέονται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

μαρονι89 καλησπέρα.

 

Πράγματι είναι πολύ νωρίς κ θα πρέπει να προσέξεις τις συσπάσεις με πόνο. Ο δικός μου γιατρός δίνει buscopan για τις συσπάσεις. Μήπως έχεις κ δυσκοιλιότητα ή κάποιο πρόβλημα με το έντερο? όσο περίεργο κ αν ακούγεται συνδέονται μεταξύ τους.

 

Η αλήθεια είναι πως ναι ,έχω αποκτήσει δυσκοιλιότητα όμως όχι σε ακραίο βαθμό.Το γνωρίζω ότι υπάρχει σύνδεση και ίσως κόψω το σιδηρο οπου να ναι...

 

Ελιζ σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως ναι ,έχω αποκτήσει δυσκοιλιότητα όμως όχι σε ακραίο βαθμό.Το γνωρίζω ότι υπάρχει σύνδεση και ίσως κόψω το σιδηρο οπου να ναι...

 

Ελιζ σε ευχαριστώ πολύ

 

Μίλησε με το γιατρό σου για το θέμα αυτό. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω ηπακτικά κ υπάρχουν πλέον κάποια φυτικά που μπορείς να τα λαμβάνεις καθημερινά. Είχα κ εγώ συσπάσεις στην αρχή κ μόλις έστρωσε το έντερο σταμάτησαν κ οι συσπάσεις. κ από το έκτο πήρα διπλό σίδηρο κ δεν με πείραξε. αρκεί να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησε με το γιατρό σου για το θέμα αυτό. Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να παίρνω ηπακτικά κ υπάρχουν πλέον κάποια φυτικά που μπορείς να τα λαμβάνεις καθημερινά. Είχα κ εγώ συσπάσεις στην αρχή κ μόλις έστρωσε το έντερο σταμάτησαν κ οι συσπάσεις. κ από το έκτο πήρα διπλό σίδηρο κ δεν με πείραξε. αρκεί να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Θα το κάνω αύριο στο ραντεβού μας και θα δω τι θα μου πει.

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Μην σφιγγεσαι στην τουαλετα....

Προσεχε την διατροφη σου!

Χαλαρωσε και σκεψου μονο το μωρακι σου!!!!

Εγω ειχα παρα πολλες συσπασεις ομως μια μερα ειχα συνεχεια, ομως εμεινα ξαπλα και αρχισαν να μειωνονται μεχρι που ηρεμησαν τελειως!

☺☺☺

Ξαπλα γραψε διαβασε ονειρεψου σχεδιασε ξεκουρασου χαιδεψε την κοιλιτσα σου!!!!

Ενα υπεροχο ταξιδι σε περιμενει με καπετανιο ενα γλυκο γλυκο πλασματακι!!!!!!! ❤❤❤❤❤❤❤

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην σφιγγεσαι στην τουαλετα....

Προσεχε την διατροφη σου!

Χαλαρωσε και σκεψου μονο το μωρακι σου!!!!

Εγω ειχα παρα πολλες συσπασεις ομως μια μερα ειχα συνεχεια, ομως εμεινα ξαπλα και αρχισαν να μειωνονται μεχρι που ηρεμησαν τελειως!

☺☺☺

Ξαπλα γραψε διαβασε ονειρεψου σχεδιασε ξεκουρασου χαιδεψε την κοιλιτσα σου!!!!

Ενα υπεροχο ταξιδι σε περιμενει με καπετανιο ενα γλυκο γλυκο πλασματακι!!!!!!! ❤❤❤❤❤❤❤

 

Χριστίνα σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

Σήμερα πήγα στο γιατρό και ο πλακούντας είχε ανέβει και μου συσχέτισε τις συσπάσεις με την δυσκοιλιότητα και μου έδωσε κάτι για να με βοηθάει σε αυτόν τον τομέα...

Κατά τα αλλα όλα όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...