Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άντληση με το θηλαστρο μείωση γαλουχίας


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας έχω κ να μωρό δύο εβδομάδων κ λόγω ικτέρου του έδωσαν συμπλήρωμα απο το μαιευτήριο δε κατάφερε πιάσει σχεδόν καθόλου λόγω μικρού βάρους και κοιμόταν στη θηλη!Εδώ κ δύο εβδομάδες βγάζω γάλα με θηλαστρο κ συμπληρωμα. ΔΕ μπορώ να το βάλω στο στήθος γιατί κουράζεται κ αποκοιμιεται, τι να κάνω θα χάσω τη γαλουχία τι θα μπορούσα να κάνω??να συνεχίσω με αυτό τον τρόπο? ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.να σου ζησει το μωρακι.το θηλαστρο ειναι νοσοκομειακο διπλης αντλησης;μπορεις να παρεις τσαι της weleda,μαγια μπυρας η δομπεριδονη για αυξηση της παραγωγης.αλλα μιλα με γιατρο η συμβουλο για δισολογια κλπ.το συμπληρωμα να το δινεις με τα σωληνακια sns.να βαζεις το μωρο συνεχεια στο στηθος εστω κ για το ερεθισμα.ειναι μικρο το μωρο σου οποτε εχεις χρονο να τα καταφερεις.εκτος απο το δικο σου ποσο συμπληρωμα παιρνει;ποσες αντλησεις κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το swing της medela και κάνω 5-6αντλησεις την ημέρα.Του δίνω περιπoυ 65ml σκόνη σε κάθε γεύμα πρώτα δίνω το δικό μου κ μετά το ξένο.Αυτό πο με προβληματίζει είναι ότι ή ποσότητα δεν έχει αυξηθεί καθόλου κ πως θα καλύψει τις ανάγκες του μετά?μήπως πάει προς τον απογαλακτισμο? Ποια είναι ή γνώμη σας να συνεχίσω τις αντλησεις αποκλειστικά μέχρι το παιδί να βρει την τεχνική κ καταφέρει να τραβήξει?

Ευχαριστωωωω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το swing της medela και κάνω 5-6αντλησεις την ημέρα.Του δίνω περιπoυ 65ml σκόνη σε κάθε γεύμα πρώτα δίνω το δικό μου κ μετά το ξένο.Αυτό πο με προβληματίζει είναι ότι ή ποσότητα δεν έχει αυξηθεί καθόλου κ πως θα καλύψει τις ανάγκες του μετά?μήπως πάει προς τον απογαλακτισμο? Ποια είναι ή γνώμη σας να συνεχίσω τις αντλησεις αποκλειστικά μέχρι το παιδί να βρει την τεχνική κ καταφέρει να τραβήξει?

Ευχαριστωωωω πολύ

 

Με 5-6 αντλησεις δεν κανεις τπτ. Θελεις το λιγοτερο 8 -10 το 24ωρο απο 15 λεπτα σε καθε στηθος με νοσοκομειακο θηλαστρο διπλης αντλησης για να δεις αυξηση. Και το μωρο συνεχεια στο στηθος να μην χασετε επαφη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την αλλη κοπελα για το θηλαστρο κ τον αριθμο των αντλησεων.επισης να δινεις με αλλο τροπο το συμπληρωμα κ οχι μπιμπερο.μπορεις να παρεις κατι να αυξησεις το γαλα σου αλλα μιλα με γιατρο η συμβουλο για τη σωστη χρηση.ποσο γαλα βγαζεις;να εχετε επαφη δερμα με δερμα με το μωρο ακομη κ αν δε θηλαζει.μπορειτε να κανετε μπανακι μαζι.το μωρο θα το βαζεις στο στηθος ανα 2ωρες περιπου τη μερα κ 3τη νυχτα.ποσες φορες δινεις συμπληρωμα απο 65μλ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Βγάζω 25-30mlαπο κάθε στήθος το μωρό γεννήθηκε 2550 έφτασε 2390 2400 2500 κ τώρα θα τη ζυγισω τη Δεύτερα

Σκέφτομαι να συνεχίσω τις αντλησεις να μη τη βάλω στο στήθος για να έχω τον έλεγχο της ποσότητας ποια είναι ή γνώμη σας???μπορώ να το καταφέρω ή θα χάσω εντελώς το γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το σημαντικότερο για εμένα είναι να προμηθευτείς νοσοκομειακό θήλαστρο όπως είπαν τα κορίτσια. Αφού έχεις medela, νοίκιασε το symphony. Μόνο έτσι θα καταφέρεις να αυξήσεις την παραγωγή σου. Το νοικιάζεις από μία εταιρία, την klinikum, ή από κάποια φαρμακεία επίσης, αυτά που βρίσκονται δίπλα σε μαιευτήρια.

 

Μας δίνει μία αίσθηση ελέγχου γενικά να ξέρουμε το πόσα ml πίνει το παιδί, όμως το σημαντικότερο είναι το πόσο βάρος βάζει. Εγώ για να μετρήσω τα ml που έπινε από το στήθος μου σε κάθε γεύμα τον ζύγιζα πριν και μετά την θηλασμό. Οι ποσότητες ήταν από 60 ως 140 gr περίπου και το μωρό έβαζε 450 gr την εβδομάδα. Από το στήθος πίνει περισσότερο το μωρό γιατί κάθεται πιο πολύ ώρα και γιατί χωνεύει πιο γρήγορα και ξανα-πεινάει.

 

Αν σου κοιμάται, πρέπει να ανακαλύπτεις τρόπους να το ξυπνάς λιγάκι (πχ ένα γαργαλητό στα μάγουλα, εγώ ακουμπούσα στο μετωπάκι μία χαρτοπετσέτα λίγο υγρή και ξυπνούσε με αυτό). Όταν είναι τόσο λεχουδάκια δεν ρουφάνε με μεγάλη δύναμη και δεν το καταλαβαίνεις καμιά φορά ότι καταπίνουν.

 

Από συμπληρώματα έπαιρνα το τσάι αυτό που λέει η vicky86. Αφού είσαι λεχώνα ακόμα πιθανόν να μην σου χρειαστεί τίποτα περισσότερο υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνεις αποτελεσματικές αντλήσεις με νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Το μωρό στο στήθος όπως λένε τα κορίτσια, δεν διαφωνώ, όμως νομίζω χρειάζεται να το βοηθήσεις και λίγο με καλές αντλήσεις. Εμείς χρησιμοποιούσαμε το μπιμπερό (πχ έδινε και ο άνδρας μου κάποια γεύματα) και δεν έπαθε αυτό που λένε σύγχυση θηλών.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω απλά αυτο που με προβληματιζει είναι ότι εαν πιεσω το μωρο να κατσει στο στηθος με κλαματα κ στεναχωρια πως θα ειμαι σιγουρη αν τρωει πανω απο 20ml. Αν δεν τρωει πανω απο αυτη τη ποσοτητα που βγαζει το θηλαστρο τοτε δεν αξιζει να περάσει τόση ταλαιπωρια. Τι πιστεύεται θα αυξηθεί καθόλου η παραγωγή ή θα παλεύουμε με 20 κ 30 ml??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε χρειάζεται να ξέρεις πόσο γάλα πίνει, αρκεί να το βάζεις όσο συχνά ζητάει. Μετράς πάνες για να ξερεις ότι τρέφεται αποτελεσματικά. Θέλεις 10 με τσίσα και τουλάχιστον μία με κακά.

 

Καλύτερα να δεις σύμβουλο γαλουχίας για να σε καθοδηγήσει κατάλληλα.

 

Για να αυξήσεις τις πιθανότητες να "πιάσει" αύξησε όσο περισσότερο μπορείς την επαφή δέρμα με δέρμα, κάντε μαζί ένα ντους, κοιμηθείτε μαζί, βάλε το μωρό στο στήθος ΠΡΙΝ πεινάσει, μη δίνεις πιπίλα και δώσε το συμπλήρωμα με σύριγγα ή με το σύστημα sns της μεντέλα. Κάνε μαλάξεις στο στήθος όταν βλέπεις ότι πάει να το πάρει ο ύπνος και άλλαξε μεριά.

 

Η αποκλειστική άντληση είναι δύσκολη διαδικασία και είναι πολύ πιθανό να αποθαρρυνθείς. Πάρε άνθρωπο να σε βοηθήσει από κοντά άμεσα.

 

Χρειάζεσαι όντως νοσοκομειακό θήλαστρο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω απλά αυτο που με προβληματιζει είναι ότι εαν πιεσω το μωρο να κατσει στο στηθος με κλαματα κ στεναχωρια πως θα ειμαι σιγουρη αν τρωει πανω απο 20ml. Αν δεν τρωει πανω απο αυτη τη ποσοτητα που βγαζει το θηλαστρο τοτε δεν αξιζει να περάσει τόση ταλαιπωρια. Τι πιστεύεται θα αυξηθεί καθόλου η παραγωγή ή θα παλεύουμε με 20 κ 30 ml??

 

Το μωρο οταν θηλαζει καλα(πιανει σωστα,δεν κοιμαται)ειναι πιο αποτελεσματικο απο το θηλαστρο.επειδη δινεις αρκετο συμπληρωμα μειωσετο σταδιακα.πχ 10ml καθε 3μερες η 1μπουκαλι λιγοτερο ανα 3μερες

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιημένους συμβούλους γαλουχίας μπορείς να αναζητήσεις από εδώ:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/08/ibclc.html

 

Από αυτό το σαιτ είχα βρει κι εγώ μία που με βοήθησε πολύ, ήταν και γιατρός μαζί οπότε τόσο το καλύτερο, αν θέλεις σου στέλνω τα στοιχεία της..

 

Εγώ θα επιμείνω στο νοσοκομειακό θήλαστρο, νομίζω χωρίς αυτό δεν θα μπορέσεις να προχωρήσεις. Είναι το μόνο που μπορεί να σου αυξήσει την γαλουχία. (παρεμπιπτόντως, μπορείς να το νοικιάσεις και με την ημέρα, τουλάχιστον από ένα φαρμακείο που γνωρίζω επί της Κηφισίας, πιθανότατα και από αλλού) Υπό κανονικές συνθήκες θα έκανε κανείς αυτό που λέει η vicky86 για την μείωση του ξένου, επειδή όμως έχεις ένα μικρό μωράκι δεν ξέρω αν θα σου ταίριαζε αυτό στην παρούσα φάση, από ψυχολογική άποψη κυρίως.

 

Αρκετά συχνά είναι δύσκολος ο θηλασμός στην αρχή, κυρίως λόγω της αβεβαιότητας, όμως προσωπικά πιστεύω ωφελεί το παιδί. Μέσα από το γάλα μας τα μωράκια παίρνουν και τις κατάλληλες αυξητικές ορμόνες που χρειάζονται και ο οργανισμός τους δεν είναι ακόμη αρκετά ώριμος να παράγει. Αυτός είναι και ένας λόγος που τα μωράκια που θηλάζουν έχουν κατά μέσο όρο σημαντικά καλύτερη αύξηση βάρους μέχρι την εισαγωγή των στερεών. Οπότε αν έχεις τέτοιο στόχο, σκέψου το ξανά να το προσπαθήσεις συντονισμένα με το θηλασμό.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Η αποκλειστική άντληση είναι δύσκολη διαδικασία και είναι πολύ πιθανό να αποθαρρυνθείς. Πάρε άνθρωπο να σε βοηθήσει από κοντά άμεσα.

 

Χρειάζεσαι όντως νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Και εγώ υποστηρίζω να ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ.

ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τα άλλα - είχα κ εγώ της Medela κ δεν μπορείτε να φανταστείτε πόνο κ χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα. Με το που νοίκιασα το νοσοκομειακό αμέσως αυξήθηκε το γάλα και σε λιγότερο χρόνο κ με καθόλου πόνο. Μιλάμε για 150 ml (και βάλε) την φορά και αντλούσα κάθε 3-4 ώρες (και το βράδυ με ξυπνητήρι κλπ).

Να τηλεφωνήσεις στο μαιευτήριο σου να σου πουν την εταιρεία που τα νοικιάζει.

Τα μικρά θήλαστρα medela κλπ είναι για έκτακτες χρήσεις κ όχι για αποκλειστική άντληση.

Πάντως εγώ που είχα αποκλειστική άντληση με το νοσοκομειακό, κουράστηκα στους 4 μήνες κ με επιλογή μου έκοψα το γάλα :oops:.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, νομίζω κι εγώ ότι μια σύμβουλος θηλασμού θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει σωστά και με ασφάλεια για το μωράκι σου. Όμως, από εμπειρία μπορώ να σου πω, ότι δε χρειάζεται να έχεις κανένα άγχος σε σχέση με το πόσο τρώει το μωρά θηλάζοντας, καθώς αυτό που επικρατεί στα νεογνά είναι το ένστικτο της επιβίωσης. Όταν θα πεινάει θα κλαίει και θα ζητάει γάλα.

Προσπάθησε να το βάζεις όσο συχνότερα μπορείς και θέλει στο στήθος, προκειμένου να αυξηθεί η παραγωγή. Στην αρχή ίσως κάνει πολύ συχνά γεύματα έως ότου αυξηθεί με επάρκεια η παραγωγή σου. Μετά εδραιώνεται η γαλουχία.

Σε ό,τι αφορά το θήλαστρο. Επειδή επέστρεψα στη δουλειά πριν μπουν οι στέρεες αναγκαζόμουν να αντλώ γάλα 2 φορές όσο ήμουν στη δουλειά για να αφήνω γάλα στο μωρό. Όταν ξεκίνησα να αντώ (5 μέρες πριν επιστρέψω στη δουλειά) έβγαζα με το ζόρι 5ml. Επέμεινα όμως με καθημερινές αντλήσεις έως ότου μετά από 3 μέρες άρχισα να βγάζω 150 - 180, μερικές φορές και 200ml γάλα, κι έτσι δε χρειάστηκε το μωρό ξένο.

Πάντως, ο θηλασμός δεν είναι μόνο τρόπος σίτισης για το μωράκι, έχει και άλλα οφέλη τόσο για το νεογνό, όσο και για τη μαμά, ψυχολογικά, αναπτυξιακά, κ.ά., ας μην επεκταθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εγώ που είχα αποκλειστική άντληση με το νοσοκομειακό, κουράστηκα στους 4 μήνες κ με επιλογή μου έκοψα το γάλα :oops:.

 

Η αποκλειστική άντληση είναι πολύ δύσκολη υπόθεση μπράβο σου που άντεξες και το προσπάθησες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου είχε ίκτερο και επίσης ήταν νωθρή... Νομίζω το προκαλεί αυτό ο ίκτερος. Μου είχε πει και η μαία να την ξυπνάω την ώρα που θηλάζει και αποκοιμιέται. Να της παίζω τα αφτάκια, να τη γαργαλάω στην πλάτη, να τη σηκώνω ψηλά και να την ξανακατεβάζω. Νομίζω θέλει καναδυό βδομάδες για να επανέλθει πλήρως η ζωηράδα.

 

Όταν το δικό μου μωρό επανήλθε, θήλαζε επί μισή ώρα και έκανε διάλειμμα 2 ωρών. Τη νύχτα μόνο έκανε ένα διάλειμμα 4-5 ωρών.

 

Το νοσοκομειακό θήλαστρο είναι πολύ χρήσιμο ξέρω για αποκλειστική άντληση. Είναι πιο ξεκούραστο και αυξάνει την παραγωγή γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Pennie πως είστε; Νοίκιασες μήπως θηλαστρο; Πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα...Το μωράκι μου είναι 6 μηνών κι εγώ σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά.Αγορασα το θηλαστρο της avent για να συλλέγω γάλα για αυτό το διάστημα ώστε να έχει μετά το μωρό.Ηθελα να ρωτήσω χρησιμοποιώντας το θηλαστρο η παραγωγή αυξάνεται μειώνεται ή παραμένει σταθερή;Δεδομένου ότι τώρα το μωρό έχει μειώσει τις φορές που πίνει γάλα καθώς κάνουμε ήδη δυο γεύματα με στέρεες και από εβδομάδα και τρίτο όποτε φαντάζομαι ότι και το γάλα θα λιγοστέψει, να χρησιμοποιώ το θηλαστρο τις ώρες που κάνει τα γεύματα;

 

Υ.Γ.:Άντλησα 80ml σε 25'.ειναι λίγη η ποσότητα;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η παραγωγή θα αυξηθεί, αφού γίνεται άντληση ανάμεσα στα γεύματα. Όμως αφού τα πάει τόσο καλά με τις στερεές, το ιδανικό δεν θα ήταν να τρώει γεύματα όσο εσύ λείπεις και μόλις επιστρέφεις να θηλάζετε; Εκτός και αν λείπεις πολλές ώρες στην δουλειά, οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί και γαλατάκι στο ενδιάμεσο. Αν είναι έτσι όμως, ίσως να σκεφτείς να αντλείς και στην δουλειά για να κρατήσεις την παραγωγή σου.

 

Τα 80 ml σε 25 λεπτά είναι πολύ λίγο και πολύ μεγάλος κόπος. Πιστεύω ότι θα αλλάξει σύντομα αυτό και θα αρχίσεις να αντλείς περισσότερο καθώς το στήθος συνηθίζει το θήλαστρο. Αρκετές γυναίκες έχουν μία χαρά παραγωγή, αλλά με το θήλαστρο δεν τα καταφέρουν και τόσο καλά, αν και πιστεύω ότι κατά ένα μεγάλο μέρος είναι να συνηθίσει το στήθος στις αντλήσεις και τότε θα αυξηθεί η ποσότητα που θα μαζεύεις.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η παραγωγή θα αυξηθεί, αφού γίνεται άντληση ανάμεσα στα γεύματα. Όμως αφού τα πάει τόσο καλά με τις στερεές, το ιδανικό δεν θα ήταν να τρώει γεύματα όσο εσύ λείπεις και μόλις επιστρέφεις να θηλάζετε; Εκτός και αν λείπεις πολλές ώρες στην δουλειά, οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί και γαλατάκι στο ενδιάμεσο. Αν είναι έτσι όμως, ίσως να σκεφτείς να αντλείς και στην δουλειά για να κρατήσεις την παραγωγή σου.

 

Τα 80 ml σε 25 λεπτά είναι πολύ λίγο και πολύ μεγάλος κόπος. Πιστεύω ότι θα αλλάξει σύντομα αυτό και θα αρχίσεις να αντλείς περισσότερο καθώς το στήθος συνηθίζει το θήλαστρο. Αρκετές γυναίκες έχουν μία χαρά παραγωγή, αλλά με το θήλαστρο δεν τα καταφέρουν και τόσο καλά, αν και πιστεύω ότι κατά ένα μεγάλο μέρος είναι να συνηθίσει το στήθος στις αντλήσεις και τότε θα αυξηθεί η ποσότητα που θα μαζεύεις.

 

Καλησπερα.Η αλήθεια είναι ότι θα λείπω πολλές ώρες στη δουλειά αλλά όπως και να έχει πιστεύω ότι θα προλαβαίνω τα δύο γεύματα πρωί και βραδυ.Στη δουλειά δε θα έχω τη δυνατότητα να αντλω οπότε δεν ξέρω και κατά πόσο θα διατηρηθεί η παραγωγη...όσο τα καταφερουμε...τουλάχιστον θέλω να μάθει το μπιμπερο που δε το δέχεται καθόλου και να υπάρχει και γάλα στο σπίτι σε περίπτωση που χρειαστει...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βγαζεις γαλα τρεις φορες την ημ τουλαχιστον για να μην σου σταματησει. Τα 85ml σημασια εχει οχι ποσην ωρα εκανες να τα βγαλεις σλλα ποσην ωρα ειχες να βγαλεις γαλα. 1, 2, 3 ωρες?

Τον εαν θα συξηθει η θα μειωθει η παραγωγη εξαρταται σπο το θηλαστρο που εχεις κ απο τη συχνοτητα των αντλησεων.

καλη επιτυχια!

 

 

Καλησπερα.Η αλήθεια είναι ότι θα λείπω πολλές ώρες στη δουλειά αλλά όπως και να έχει πιστεύω ότι θα προλαβαίνω τα δύο γεύματα πρωί και βραδυ.Στη δουλειά δε θα έχω τη δυνατότητα να αντλω οπότε δεν ξέρω και κατά πόσο θα διατηρηθεί η παραγωγη...όσο τα καταφερουμε...τουλάχιστον θέλω να μάθει το μπιμπερο που δε το δέχεται καθόλου και να υπάρχει και γάλα στο σπίτι σε περίπτωση που χρειαστει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα.Η αλήθεια είναι ότι θα λείπω πολλές ώρες στη δουλειά αλλά όπως και να έχει πιστεύω ότι θα προλαβαίνω τα δύο γεύματα πρωί και βραδυ.Στη δουλειά δε θα έχω τη δυνατότητα να αντλω οπότε δεν ξέρω και κατά πόσο θα διατηρηθεί η παραγωγη...όσο τα καταφερουμε...τουλάχιστον θέλω να μάθει το μπιμπερο που δε το δέχεται καθόλου και να υπάρχει και γάλα στο σπίτι σε περίπτωση που χρειαστει...

 

Πόσες ωρες θα λείπεις; Πάνω απο 8;

 

Γενικά για μωρά που τρώνε στερεές προτείνεται αυτός που κρατάει το μωρό να δινει τις στερεές κι η μαμά οταν ειναι σπίτι να θηλαζει. Ετσι δε χρειάζονται αντλησεις παρα μόνο τον πρώτο καιρο που δεν τρώνε ακόμη στερεές ούτε σε ποσότητα αλλα ούτε σε συχνότητα.

 

Δε χρειαζεται ούτε μεγάλη τράπεζα ούτε πολύωρη άντληση. Να αντλείς λιγότερη ώρα πχ 10-15 λεπτά κι οσο βγάλεις. Βάλε το γαλα ψυγείο και οταν ξαναβρείς ελεύθερη ώρα άντλησε αλλα 10-15 λεπτά, βάλε το γαλα στο ψυγείο κι οταν κρυώσει ανάμειξέ το με το άλλο της ίδιας ημερας ώστε να συμπληρωθεί ενα γευμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα μανούλες!μπορειτε να με συμβουλεψετε ώστε να μην κοπεί το γάλα μου;Το μωρό ειναι 7,5 μηνών - προσπάθησα να θηλάζει αποκλειστικά ως. Τον 6ο μήνα αλλά διακόπτοντας για 2-3 μέρες κάθε 10 μέρες περίπου οποτε και έβγαζα το γάλα με θηλαστικό - τώρα πια θηλάζει 2-3 φορές τη μέρα αλλά το γαλα ειναι 120 ml το 24ωρο- υπάρχει τρόπος να το αύξησω? παρακαλώ βοηθειστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα μανούλες!μπορειτε να με συμβουλεψετε ώστε να μην κοπεί το γάλα μου;Το μωρό ειναι 7,5 μηνών - προσπάθησα να θηλάζει αποκλειστικά ως. Τον 6ο μήνα αλλά διακόπτοντας για 2-3 μέρες κάθε 10 μέρες περίπου οποτε και έβγαζα το γάλα με θηλαστικό - τώρα πια θηλάζει 2-3 φορές τη μέρα αλλά το γαλα ειναι 120 ml το 24ωρο- υπάρχει τρόπος να το αύξησω? παρακαλώ βοηθειστε με!!!

 

Γιατί διέκοπτες κάθε 10 μέρες;

Τι εννοεις 120μλ το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...