Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερμοδιαγραμμα-ΕΟΠΥΥ


Recommended Posts

Καλημερα σας κοριτσια!

 

Θελουμε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα μεσω ΕΟΠΥΥ.

Προτεινετε καποιο εργαστηριο καλο που να ειναι συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ;;;

Εχω ενα στο μυαλο μου, στο οποιο κανουμε ολες τις εξετασεις μας αλλα ειναι μακρυα και δυστυχως τα περισσοτερα βιοδιαγνωστικα στο θεμα σπερμοδιαγραμματος θελουν το δειγμα να το πας εσυ ο ιδιος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας κοριτσια!

 

Θελουμε να κανουμε σπερμοδιαγραμμα μεσω ΕΟΠΥΥ.

Προτεινετε καποιο εργαστηριο καλο που να ειναι συμβεβλημενο με ΕΟΠΥΥ;;;

Εχω ενα στο μυαλο μου, στο οποιο κανουμε ολες τις εξετασεις μας αλλα ειναι μακρυα και δυστυχως τα περισσοτερα βιοδιαγνωστικα στο θεμα σπερμοδιαγραμματος θελουν το δειγμα να το πας εσυ ο ιδιος....

 

Καλημέρα, δεν ξέρω που μένεις, αλλά αν είσαι Αττική η Βιοιατρική κάνει σπερμοδιάγραμμα μέσω ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν ξέρω που μένεις, αλλά αν είσαι Αττική η Βιοιατρική κάνει σπερμοδιάγραμμα μέσω ΕΟΠΥΥ.

 

Σε ευχαριστω πολυ, μολις πηρα τηλ, ευτυχως η ληψη δειγματος γινεται και εκει, οποτε θα κανουμε εκει την εξεταση....

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη με την Βιοιατρικη. Επειδη το δειγμα το ελεγχει μηχανημα και δεν γινεται απο ανθρωπινο ματι, ενδεχεται να σας βγαλει λανθασμενα αποτελεσματα οσον αφορα την κινητικοτητα, σε περιπτωση που ειναι πολυ χαμηλη. Αυτα απο τον ουρολογο μας, αφου πρωτα καηκαμε για να μαθουμε.

neither rewards, nor punishments...

only consequences of your acts

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που μενεις,αλλα τετοιου ειδους εξετασεις,καλο ειναι να γινονται σε εξιδικευμενα κεντρα και οχι σε διαγνωστικα τυπου βιοιατρικης ή ακομα χειροτερα,σε μικρα μικροβιολογικα εργαστηρια...αντιλαμβανομαι το οικονομικο κοστος,αλλα το κοστος μιας διαγνωσης οχι αξιοπιστης, πιστεψε με, ειναι αξεπεραστα δυσβασταχτο...αυτα απο μια παθουσα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο εμενα, Χρονια Πολλα

εμεις πηγαμε σε δημοσιο νοσοκομειο συγκεκριμενα στο Αρεταιειο και πληρωσαμε 20ε χωρις καμια ασφάλιση και ξεμπερδεψαμε γρηγορα χωρις αναμονες με τα αποτελεσματα την επομενη μερα και το δευτερο εκει θα το κάνουμε για την επιτροπη εγκρισης φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που μενεις,αλλα τετοιου ειδους εξετασεις,καλο ειναι να γινονται σε εξιδικευμενα κεντρα και οχι σε διαγνωστικα τυπου βιοιατρικης ή ακομα χειροτερα,σε μικρα μικροβιολογικα εργαστηρια...αντιλαμβανομαι το οικονομικο κοστος,αλλα το κοστος μιας διαγνωσης οχι αξιοπιστης, πιστεψε με, ειναι αξεπεραστα δυσβασταχτο...αυτα απο μια παθουσα...

 

 

Αυτό ακριβώς! Με κάλυψες στο 100%!!!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Για να περασεις επιτροπη για τα φαρμακα, πρεπει ομως το ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι μεσω εοπυυ... γι αυτο ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Για να περασεις επιτροπη για τα φαρμακα, πρεπει ομως το ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι μεσω εοπυυ... γι αυτο ρωτησα.

 

Μπερδεύτηκες όχι μέσω εοππυ αλλα απο εργαστήριο συμβεβλημένο με τον εοππυ. Εμείς πχ πήγαμε απο το λήτω και τον Λυμπεροπούλο. Χωρίς να τις έχω γράψει και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την επιτροπή.

Τωρα αν το κανεις καθαρά για την επιτροπή δεν έχει σημασία που θα το κανεις, αλλα για εσάς να το κάνετε σε ένα απο τα καλύτερα εργαστήρια.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Για να περασεις επιτροπη για τα φαρμακα, πρεπει ομως το ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι μεσω εοπυυ... γι αυτο ρωτησα.

 

καλησπερα σχετικα με την απαντηση της Καντι οντως πρεπει να γινει τουλαχιστον σε ενα εργαστήριο συμβεβλημενο με εοπυυ αλλιως και τα δυο σπερμοδιαγραμματα σε δημοσιο νοσοκομειο (οποτε για επιτροπη εχει σημασια που θα γινει)

αυτες είναι οι προϋποθέσεις για σπερμοδιάγραμμα σε επιτροπη εγκρισης εξωσωματικης... ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!

Για να περασεις επιτροπη για τα φαρμακα, πρεπει ομως το ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι μεσω εοπυυ... γι αυτο ρωτησα.

 

Καλησπέρα! Συμφωνώ με τα κορίτσια αρκεί το ένα απ τα δύο να είναι σε εργαστήριο συμβεβλημενο με εοπυυ..κ εγώ επειδή δεν τα είχα τελείως ξεκάθαρα,το κάναμε ένα στου λυμπεροπουλου κ ένα στο Έλενα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμια σας, τα δυο αυτα σπερμοδιαγραμματα τι χρονικη αποσταση πρεπει ή μπορουν να εχουν μεταξυ τους και αν υπαρχει αντιστοιχο χρονικο πλαισιο απο το πρωτο σπερμοδιαγραμμα ως την αιτηση για εξωσωματικη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμια σας, τα δυο αυτα σπερμοδιαγραμματα τι χρονικη αποσταση πρεπει ή μπορουν να εχουν μεταξυ τους και αν υπαρχει αντιστοιχο χρονικο πλαισιο απο το πρωτο σπερμοδιαγραμμα ως την αιτηση για εξωσωματικη;

 

Καλή σου μέρα! Το λιγότερο που μπορεί να απέχουν είναι οι 75 μέρες κ το περισσότερο ένας χρόνος οπότε έχεις περιθώριο! Αίτηση εξωσωματικης τι εννοείς; πότε να κλείσεις ραντεβού?γιατί κ εδώ δεν υπάρχει περιορισμός πέραν απ το χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμια σας, τα δυο αυτα σπερμοδιαγραμματα τι χρονικη αποσταση πρεπει ή μπορουν να εχουν μεταξυ τους και αν υπαρχει αντιστοιχο χρονικο πλαισιο απο το πρωτο σπερμοδιαγραμμα ως την αιτηση για εξωσωματικη;

 

 

τα δυο μεταξυ τους πρεπει να απεχουν τουλαχιστον τρεις μηνες...αιτηση για επιτροπη δεν μπορεις να κανεις,αν δεν εχεις και τα δυο σπερμοδιαγραμματα

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

(Εσβησα αυτα που ειχα δημοσιευσει γιατι δεν ειχα δει οτι ειχα δυο απαντησεις που τελικα με καλυψανε.)

 

Δηλαδη για να δω αν καταλαβα καλα.. Μεσα σε εναν χρονο απο το πρωτο σπερμοδιαγραμμα πρεπει να γινουν ολα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα, να κανω μια ερωτηση αν ξερει καμια σας, τα δυο αυτα σπερμοδιαγραμματα τι χρονικη αποσταση πρεπει ή μπορουν να εχουν μεταξυ τους και αν υπαρχει αντιστοιχο χρονικο πλαισιο απο το πρωτο σπερμοδιαγραμμα ως την αιτηση για εξωσωματικη;

 

Την αίτηση για την εξωσωματική δεν την κανεις μόνη σου. Τον φάκελο σου τον ετοιμάζουν απο το κέντρο εξωσωματικής. Το ξέρεις αυτό έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση για την εξωσωματική δεν την κανεις μόνη σου. Τον φάκελο σου τον ετοιμάζουν απο το κέντρο εξωσωματικής. Το ξέρεις αυτό έτσι?

 

Οχι ιδεα δεν εχω...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμεις το ενα σπερμοδιαγραμμα το καναμε σε εργαστηριο συμβεβλημενο με εοπυυ, απλα την εξεταση μας την εγραψε ο ουρολογος μεσω εοπυυ.

Μωρε εχει γινει καπου λαθος και δεν το εχω καταλαβει..;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ιδεα δεν εχω...

 

Για αρχή παίρνεις τηλέφωνο και κλείνεις ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής. Να υπολογίζεις το ραντεβού σου γύρω στον Απρίλιο, κάπου πήρε το μάτι μου.

Μετα κανεις βόλτα στα κέντρα εξωσωματικής και βλέπεις ποιος γιατρός σου αρέσει. Γύρω στα 100 ευρώ η επίσκεψη.

Απο το κέντρο σε οργανώνουν με τα χαρτιά που χρειάζεσαι και ένα μήνα περίπου πριν σου γράφουν εξετάσεις αίματος και τις κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εμεις το ενα σπερμοδιαγραμμα το καναμε σε εργαστηριο συμβεβλημενο με εοπυυ, απλα την εξεταση μας την εγραψε ο ουρολογος μεσω εοπυυ.

Μωρε εχει γινει καπου λαθος και δεν το εχω καταλαβει..;;;

 

Αν εχω κανει καπου λαθος, πειτε μου κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κανει καπου λαθος, πειτε μου κοριτσια.

Το σπερμοδιαγραμμα το καναμε σε εργαστηριο συμβεβλημενο με εοπυυ, εξεταση την οποια μας εγραψε ο ουρολογος ο οποιος ειναι γιατρος του εοπυυ.

Εγινε λοιπον αυτη η εξεταση σε τετοιο εργαστηριο μονο και μονο για την επιτροπη.

Που ειναι το λαθος και δεν το καταλαβαινω....;;

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κανει καπου λαθος, πειτε μου κοριτσια.

Το σπερμοδιαγραμμα το καναμε σε εργαστηριο συμβεβλημενο με εοπυυ, εξεταση την οποια μας εγραψε ο ουρολογος ο οποιος ειναι γιατρος του εοπυυ.

Εγινε λοιπον αυτη η εξεταση σε τετοιο εργαστηριο μονο και μονο για την επιτροπη.

Που ειναι το λαθος και δεν το καταλαβαινω....;;

 

Μια χαρά είσαι! Αρκεί που το εργαστήριο είναι συμβεβλημένο με τον εοππυ! Εχετε και καποιο δευτερο παλιότερο να καταθέσετε; Δύο χρειάζεται η επιτροπή αλλά μονο το ενα θελουν να ειναι σε εργαστήριο συμβεβλημένο με εοππυ. Επίσης, τα δυο σπερμοδιαγραμμα τα να εχουν μεταξύ τους αποσταση τουλάχιστον 75 μερες. Καλή επιτυχία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι! Αρκεί που το εργαστήριο είναι συμβεβλημένο με τον εοππυ! Εχετε και καποιο δευτερο παλιότερο να καταθέσετε; Δύο χρειάζεται η επιτροπή αλλά μονο το ενα θελουν να ειναι σε εργαστήριο συμβεβλημένο με εοππυ. Επίσης, τα δυο σπερμοδιαγραμμα τα να εχουν μεταξύ τους αποσταση τουλάχιστον 75 μερες. Καλή επιτυχία!

 

Σε ευχαριστω πολυ! Ναι το γνωριζω για τις 75 μερες!

Το σπερμοδιαγραμμα ειναι υπογεγραμμενο απο ιατρο-βιοπαθολογο, αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι πως γνωριζουν στην επιτροπη ποιο εργαστηριο ειναι συμβεβλημενο με εοπυυ και ποιο οχι... πανω στο σπερμοδιαγραμμα δε φαινεται κατι τετοιο, παρα μονο το λογοτυπο του εργαστηριου. Θεωρω πως λογικα θα εχουν καποια λιστα με τα συμβεβλημενα...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή παίρνεις τηλέφωνο και κλείνεις ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής. Να υπολογίζεις το ραντεβού σου γύρω στον Απρίλιο, κάπου πήρε το μάτι μου.

Μετα κανεις βόλτα στα κέντρα εξωσωματικής και βλέπεις ποιος γιατρός σου αρέσει. Γύρω στα 100 ευρώ η επίσκεψη.

Απο το κέντρο σε οργανώνουν με τα χαρτιά που χρειάζεσαι και ένα μήνα περίπου πριν σου γράφουν εξετάσεις αίματος και τις κανεις.

 

 

Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή παίρνεις τηλέφωνο και κλείνεις ραντεβού με την επιτροπή εξωσωματικής. Να υπολογίζεις το ραντεβού σου γύρω στον Απρίλιο, κάπου πήρε το μάτι μου.

Μετα κανεις βόλτα στα κέντρα εξωσωματικής και βλέπεις ποιος γιατρός σου αρέσει. Γύρω στα 100 ευρώ η επίσκεψη.

Απο το κέντρο σε οργανώνουν με τα χαρτιά που χρειάζεσαι και ένα μήνα περίπου πριν σου γράφουν εξετάσεις αίματος και τις κανεις.

 

 

τα κεντρα εξωσωματικης ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ, οργανωνουν τους φακελους προς τις επιτροπες εξωσωματικης για τα ζευγαρια που παρακολουθουν και οχι επειδη ειναι υποχρεωμενα να το κανουν!! τον φακελο οφειλει να τον ολοκληρωσει το ζευγαρι και οχι το καθε κεντρο,μην τρελλαθουμε κιολας!!

 

aigokeraki δεν εκανες κατι λαθος,απλα δεν διευκρινησες οτι ψαχνεις συμβεβλημενο κεντρο εοππυ ωστε να ετοιμασεις τα χαρτια σου για την επιτροπη...οποτε για αυτο σου τονισαμε-οσες το κανανε-οτι αν ψαχνεστε για υπογονιμοτητα,τα σπερμοδιαγραμματα πρεπει να ειναι απο εξιδικευμενα κεντρα ωστε να μην παρετε στα χερια σας αποτελεσματα μη εγκυρα και τρελλαθειτε...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...