Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υψηλές τρανσαμινάσες και γλυκόζη, τι κάνουμε;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Μόλις έκλεισα τον 5ο μήνα κύησης και κάνω συνέχεια εξετάσεις αιματολογικές. Δυστυχώς έχω υψηλές τρανσαμινάσες λόγω των χαπιών που παίρνω, έτσι τουλάχιστον μου είπε η γυναικολόγος. Τώρα έκοψα το σίδηρο μήπως πέσουν. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο όμως είναι η υψηλή γλυκόζη το οποίο είδα στο διαδίκτυο ότι λέγεται διαβήτης κύησης. Είμαι πάνω από τα φυσιολογικά όρια, όχι πολύ αλλα είμαι και γενικά δεν πέφτει με τίποτα παρότι βλέπω και διατροφολόγο. Καμία με παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσι μου να πας επεθγοντως σε διαβητολογο εμπειρο σε κυησεις.ο γυναικολογος σου δεν σου ειπε οτι η διατροφη δεν αρκει? επειγη να ρυθμιστεις αμεσα κ μετα ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.ευχομαι ολα να σου πανε καλα.εκτος απο το διαβητη κυησης που θελει διατροφη κ καμια φορα κ αγωγη με ινσουλινη κ οι τρανσαμινασες ειναι σοβαρο.σιγουρα να πας σε διαβητολογο που να ξερει απο διαβητη κυησης.ποσα πολλα φαρμακα παιρνεις;εγω στο μηνα μετα τη γεννα ανακαλυψα προβλημα στη χολη.υψηλες τρανσαμινασες κ πονο κοντα στο στομαχι κ χτυπαει κ πισω στην πλατη στο μεσο κ δεξια.κ μια κρυωνεις μια ζεστενεσαι.δ ξερω αν μπορεις να ελεγξεις κατα τη διαρκεια της κυησης τη χολη.ο υπερηχος επιτρεπεται αλλα δ ξερω αν θα ειναι κατατοποστικος γτ αλλαζουν ολα λιγο στην κυηση

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής το ότι εχω διαβήτη κύησης το συμπέρανα μόνη μου , δεν μου το είπε η γυναικολόγος. Το συμπέρανα από άρθρα που διάβασα και λέγανε ότι όταν έχεις υψηλή γλυκόζη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ονομάζεται έτσι. "Σακχαρώδης διαβήτης κύησης είναι η εμφάνιση σακχαρώδη διαβήτη (δηλαδή η αυξημένη γλυκόζη στο αίμα) για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης."

http://www.iatropedia.gr/articles/read/5464

 

Η γυναικολόγος δεν μου είπε κάτι, εκτός του ότι μου έκοψε τώρα το σίδηρο για να δει την ανταπόκριση από τις τρανσαμινάσες μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με φυσιολογική τιμή 70-110 στη τελευταία εξέταση έχω 113 αλλά το κακό είναι πως ανεβαίνει γιατί στη προηγούμενη εξέταση είχα εντός των ορίων. Και να φανταστείτε ότι κάνω και διατροφή προσεγμένη γιατί βλέπω διατροφολόγο. Καμπύλη ζαχάρου όχι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

όχι με μηχανάκι δεν κάνω μετρήσεις σε καθημερινή βάση. ως τώρα η γυναικολόγος μου γράφει εξετάσεις και πάω και κάνω στο νοσοκομείο κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να κανεις καμπυλη.κ να πας σε διαβητολογο που να ξερει απο διαβητη κυησης.αναλογα τα αποτελεσματα της καμπυλης θα σου δωσει ισως διατροφη κ μηχανακι για μετρηση στο σπιτι.εγω εκανα 6-8 τη μερα.λιγο υπερβολικο.η διατροφη για το ζαχαρο δ ειναι απλα προσεχω,μικρες ποσοτητες,οχι λιπαρα,οχι ζαχαρη κ ετσι.θςλει συγκεκριμενες ποσοτητες υδατανθρακων.προιοντα ολικης.κ αποφευγεις καποια που ουτε που παει ο νους σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προφανως αυτο ειναι σακχαρο νηστειας. ειναι πολυ υψηλη η τιμη που εχεις για εγκυμοσυνη.θα επρεπε να ειναι μικροτερη του 95 η μικροτερη του 90 κατα αλλους.κ δεν ξερεις τι γινεται κ μεταγευματικα.πρεπει τη δευτερα να δεις διαβητολογο.χρειαζεσαι μαλλον ινσουλινη.συγγνωμη που θα στο πω αλλα αν η γιναικολογος σου δεν θορυβειται ουτε με τις τρανσαμινασες ουτε με το σακχαρο εχει αγνοια κινδυνου. μην συνεχισεις να χανεις το χρονο σου με διαφορες σκεψεις.δες ειδικο να σε καθοδηγησει.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μπορει το νηστειας να ειναι πολυ υψηλο λογω οτι μενουμε νηστικοι ολο το βραδυ ενω οι υπολοιπες μετρησεις να ειναι καλυτερες η να γινουν με διατροφη κβμενα η πρωτη μετρηση ηταν παντα εκτος.οι υπολοιπες συνηθως οκ.μπορει να χρειαστει ινσουλινη μπορει κ οχι.εγω πρισωπικα δ ειμαι υπερ με το παραμικρο ινσουλινη.αλλο αν πρεπει.συμφωνω ομως με την αλλη κοπελα οτι κ τα δυο ειναι σοβαρα θεματα κ πρεπει να δεις ειδικο.η γιατρος σου ειναι του νοσοκομειου;

Link to comment
Share on other sites

το νηστειας ειναι το πιο επικυνδυνο.δεν λειτουργει σωστα το παγκρεας.πιθανον μετα τις τεσσερις το πρωι να γινονται υπογλυκαιμιες.κ δεν ειναι αυτες που πειραζουν αλλα η αποτομη εκριση ινσουλινης.η αντισταση στην ινσουλινη ειναι μεγαλο θεμα στην εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα κάπως υψηλές τρανσαμινάσες κάποια στιγμή. Δυστυχώς, δε θυμάμαι σε ποιο μήνα της εγκυμοσύνης. Τον επόμενο μήνα ξαναέκανα εξετάσεις για τρανσαμινάσες και ήταν οκ. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο για να μου πέσουν, μόνο πρόσεχα να μην τρώω απ' έξω φαγητά ή και σνακ.

 

Μπράβο σου πάντως που πας σε διατροφολόγο, γιατί η διατροφή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πρέπει να είναι σωστή. Φρούτα, λαχανικά, ψάρια, ξηροί καρποί, ψωμί ολικής άλεσης κλπ είναι απαραίτητα για όλους, αλλά η έγκυος που έχει υπ ευθύνη της και ένα έμβρυο καλό είναι να είναι πιο προσεκτική.

 

Για το ζάχαρο δεν ξέρω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Όσον αφορά τις τρανσαμινάσες πέσανε στο 36 με όριο 30. Λέω πέσανε γιατί στη προτελευταία μέτρηση ήταν πάνω από 50.

vicky 86 η γιατρός είναι ιδιώτης, όχι νοσοκομείου.

Η ινσουλίνη αν χρειαστεί να πάρω γίνεται μόνο με ένεση ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ και πάλι. Όποιος άλλος ξέρει να με συμβουλέψει για το θέμα αυτό καλοδεχούμενος. Θα ξαναγράψω μετά την επίσκεψη μου σε διαβητολόγο. Αν γνωρίζει κανείς κανένα καλό διαβητολόγο κύησης στο Ηράκλειο Κρήτης, ας μου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννησεις ιδιωτικα;καλο ειναι ανοιξεις κ μια καρτελα στο νοσοκομειο της περιοχης σου οποτε θα παρεις κ μια δευτερη γνωμη.επισης εγω αν εκανα πανω απο 10 μοναδες ινσουλινης δ θα μπορουσα να γεννησω στο νοσοκομειο της πολης μου λογω μη υπαρξης μοναδας.οποτε καλο ειναι να ξερεις τι ισχυει.πραγματι δ ποναει.την κανεις πανευκολα

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που έβαλα αυτό το θέμα σε αυτή την ενότητα αλλά δεν είδα αν μπορώ να το βάλω κάπου αλλού.

Έχει αρχίσει να με απασχολεί το θέμα λήψη βλαστοκυττάρων. Έχει κανείς κάποια εμπειρία και γνώμη για το όλο θέμα; Αξίζει το κόπο και το κόστος; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ψάχτηκα με το όλο θέμα που συζητήσαμε και από σήμερα αρχίζω ινσουλίνη :( Ως τώρα πήγαιναν όλα τέλεια αλλά τώρα σοκαρίστηκα και στεναχωρήθηκα λίγο που έτυχε αυτό στα καλά καθούμενα. Είναι υψηλή μόνο η γλυκόζη νηστείας δηλαδή η πρωινή γιατί οι υπόλοιπες είναι σχεδόν πάντα σε φυσιολογικά επίπεδα. Οπότε φταίει ο οργανισμός, κληρονομικότητα και σίγουρα και η παχυσαρκία :(

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι.ολα θα πανε καλα.απλα να ξερεις οτι οκ γυναικες που εμφανιζουν διαβητη κυησης εχουν προδιαθεση να εμφανισουν αργοτερα στη ζωη τους σακχαρωδη διαβητη.οποτε τα μικρα συχνα γευματα οι σωστες επιλογες κ η ασκηση ειναι που θα ακολουθεις γενικα.οσο ωια τα βλαστοκυτταρα ειμαι υπερ της δημοσιας τραπεζας.εχουν καλο site παρακολουθεις κ σεμιναριο απλα τα κανεις ολα εσυ

Link to comment
Share on other sites

βίκυ, τι εννοείς δημόσια τράπεζα; οι μόνες που ξέρω και μου συνέστησαν από τη γυναικολόγο είναι κάτι ιδιωτικές. αν ξέρεις ιστοσελίδα, τυχόν κόστος και πληροφορίες πες μου σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...