Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μη παρεμβατικός προγεννητικός έλεγχος (nipt) - Αντί για άμνιο;


Recommended Posts

Έχει καμιά/ κανένας εικόνα για την εξέταση αίματος που προσφέρεται ως εναλλακτική της αμνιοπαρακέντησης (απομονώνονται κύτταρα του μωρού από το αίμα της μητέρας; )

 

Κόστος, αξιοπιστία, τι εξετάζεται; Έχω χαθεί λίγο στα άδυτα του ίντερνετ....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχει καμιά/ κανένας εικόνα για την εξέταση αίματος που προσφέρεται ως εναλλακτική της αμνιοπαρακέντησης (απομονώνονται κύτταρα του μωρού από το αίμα της μητέρας; )

 

Κόστος, αξιοπιστία, τι εξετάζεται; Έχω χαθεί λίγο στα άδυτα του ίντερνετ....

 

Είναι ακομα στα σπαργανα η ερευνα μου, οποτε με κάθε επιφυλαξη οι πληροφοριες που δινω :

γυρω στα 500-600 ευρω το κοστος, εξεταζεται ο,τι και με την αμνιο (πιθανον και περιςςοτερα;; ), αλλα δεν ειναι διαγνωστικη εξεταση οπως η αμνιο, λειτουργει και αυτη με ποσοστα (υψηλα μεν, αλλά ποσοστά).

Θα το ψαξω κι αλλο το θεμα γιατι κλινω προς τα εκει.

Η γιατρος που μου εκανε την αυχενικη, επειδη ηταν καλα τα αποτελεσματα της (υπερηχος+Papp-A), δεν μου συνεςτηςε αμνιο, αλλα μου προτεινε το εξης : να κανω και τη β' επιπεδου, να φτασω σε ποσοστα το 95% (οτι ολα ειναι καλα) και -αν θελω- να κανω σε εκεινο το χρονικο σημειο την εξεταση αιματος, η οποια θα ανεβασει τα ποσοστα στο 99%. Εχω αποφασισει να μην κανω αμνιο, αλλα για την εξεταση αιματος ακομα ψαχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αν θέλεις ενημέρωσέ με για τα αποτελέσματα της έρευνάς σου και θα γράψω κι εγώ ό,τι μάθω.

Νομίζω έχουμε την ίδια εμβρυολόγο χαχαχα....

Άμνιο κι εγώ δε θέλω. Αλλά και 500- 600 ευρώ για πιθανότητες χμμμμμμ.

Αυχενική άριστη και Παπ Α επίσης....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αυτό τον καιρό ψάχνομαι κι εγώ με τις εξετάσεις αυτές. Είχα καλή αυχενική και papp- a όμως λόγω ηλικίας (40) ρώτησα τον γιατρό για την εξέταση αυτή (ο ίδιος δεν μου πρότεινε τίποτα, όπως και πριν 2 χρόνια στον γιο μου με πολύ παρόμοια αυχενική και papp-a). Στο Ιασω τουλάχιστον γίνεται τις καθημερινές, στοιχίζει 480 (ή 520 αν θέλεις και το φύλο).

 

Ανιχνεύει 3 σύνδρομα (Down, Edwards και Patau) και χρομοσωμικές ανωμαλίες του φύλου (πχ ΧΧΥ, ΧΟ). Πολύ λιγότερα από την αμνιο δλδ.

 

Γενικά ο δικός μου γιατρός δεν ήταν και πολύ υπέρ. Δεν την θεωρεί τόσο αξιόπιστη όσο την αμνιο και επίσης με προειδοποίησε ότι έχει κάποια ποσοστά ψευδώς θετικού (όχι ψευδώς αρνητικού όμως, που αυτό είναι καλό). Αν βρεθείς στο ψευδώς θετικό, τότε η αμνιοπαρακέντηση είναι μονόδρομος.

 

Αμνιοπαρακέντηση φοβάμαι να κάνω, λόγω του – έστω και μικρού – ποσοστού αποβολών. Αυτή η εξέταση θα μου έδινε κάποια σιγουριά παραπάνω, αν όλα έβγαιναν καλά. Είναι και πολλά τα χρήματα όμως... Πράγματι δεν έχω αποφασίσει τι να κάνω.

 

Σκέφτομαι ακόμη και να ξανα-κάνω την αυχενική ή να κάνω νωρίς την β-επιπέδου.. τι να πω δεν ξέρω, ίσως πάω και για δεύτερη γνώμη. Είμαι μπερδεμένη. Εσείς γιατί το σκέφτεστε; Λόγω αυχενικής ή κάτι άλλο;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λόγω ... "εφηβικής ηλικίας" κι εγώ :oops:

H φίλη μου που είναι γενετίστρια μου είπε ότι ανιχνεύει καμιά 20αριά σύνδρομα. Επίσης ότι αν κάνεις πολύ νωρίς τους υπερηχογραφικούς ελέγχους και όχι μέσα στο παράθυρο που πρέπει ενδεχομένως να μη δείξουν καλά αποτελέσματα, απλά λόγω ανωριμοτητας.

 

Εμένα πάλι μ' έχει πιάσει μια απίστευτη άρνηση να κάνω οτιδήποτε. Το άκρον άωτον σε σχέση με το μεγάλο μου παιδί που ήθελα να εφεύρω και νέες εξετάσεις γιατί δε μου έφταναν οι παλιές.... (δεν είχα κάνει άμνιο όμως και πάλι)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι μ' έχει πιάσει μια απίστευτη άρνηση να κάνω οτιδήποτε. Το άκρον άωτον σε σχέση με το μεγάλο μου παιδί που ήθελα να εφεύρω και νέες εξετάσεις γιατί δε μου έφταναν οι παλιές.... (δεν είχα κάνει άμνιο όμως και πάλι)

 

Το συγκεκριμένο τεστ για το οποίο ρώτησα ήταν το Harmony. Αυτό που λες με τα 20 σύνδρομα λες να είναι κάτι νεότερο; Έχεις συγκρατήσει άλλες πληροφορίες;

 

Εγώ στο πρώτο ήμουν πάνω σʼ ένα ροζ συννεφάκι, τώρα έχω μεγαλύτερο άγχος. Πριν κάποιους μήνες είχα μία παλίνδρομη και νομίζω αυτό άλλαξε την στάση μου, το νοιώθω το όλο πράγμα πιο «ευάλωτο».

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ξέρω μέσα στην εβδομάδα. Αυτό που ανέφερα μου το είπε η φίλη σε τηλεφώνημα 30 δευτερολέπτων που ανακοίνωσα ότι δε θα κάνω άμνιο και βγήκε το χέρι της από το τηλ και με σφαλιάρισε....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια αφελη ( ; ) ερωτηση:

Οι περισσοτερες εξετασεις που κανουμε βασιζονται σε ποσοστα.

Κανουμε την αυχενικη, μας βγαινουν ποσοστα κινδυνου 1 προς κατι χιλιαδες και μετα παμε για αμνιο που -ΒΑΣΕΙ ΠΟΣΟΣΤΩΝ και παλι!- εχει 1:100 επικινδυνοτητα αποβολης, ως παρεμβατικη εξεταση. Δηλαδη μας "φοβιζει" το 1:2500 (πχ) της αυχενικης αλλα δεν μας φοβιζει το 1:100 της αμνιο;

Παραλογοοοο.

Ειμαι 37. Σε πολλες χωρες η αμνιο "συνισταται" για πανω απο τα 40.

Προβληματισμους εκθετω και μη νομιζετε οτι ειμαι καμια σκεπτικιστρια των εξετασεων...οταν ημουν εγκυος στον γιο μου, ισχυε αυτο που είπε η miriki, ηθελα να εφευρω κι αλλες εξετασεις (πολυ γελασα παρεμπιπτοντως :D ). Τοτε ημουν 34 και η αυχενικη ειχε βγει 1:44000. Δεν ειχε τεθει θεμα για αμνιο.

Πληροφοριακα, τωρα 2 γυναικολογοι + η γιατρος της αυχενικης μου ειπαν (μετα απο ερωτηση μου) να μην κανω (τωρα η αυχενικη βγηκε 1:2000 για το ενα εμβρυο και 1:1050 για το αλλο...α,ναι...εχω διδυμη κυηση, μπαινω στην 17η εβδαδα :shock: ).

Link to comment
Share on other sites

Ποια αποβολή καλέ. Εγώ παθαίνω κρίση πανικού στην αιμοληψία. Αντιλαμβάνεσαι τι έχει να γίνει στην άμνιο;

 

Με το καλό τα διδυμάκια σου.... σε κοιτάω με δέος με δίχρονο μωρό και δίδυμα προ των πυλών...

 

Κοίτα γενικά με τις στατιστικές δεν τα πάω καλά. Γιατί σε όποιο ποσοστό και να είμαι ποσώς με ενδιαφέρουν όλα τα υπόλοιπα και η πιθανότητα να μου συμβούν....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Skountoufla είσαι έγκυος???? Δίδυμα??? Τέλειο, μπράβο!!!!! Ξέρω πόσο το ήθελες!!!!

Συγχαρητήρια και στις δυο, καταλαβαίνω ότι αυτές οι αποφάσεις είναι πιο βαριές όσο μεγαλώνουμε, συνειδητοποιούμε περισσότερο τους κινδύνους.

Μπήκα για να σας συγχαρώ, δεν έχω εξυπνάδα να πω, είναι πολύ δύσκολη απόφαση.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miriki skountoufla

πολλα συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σας.

 

Σκουντουφλα διδυμα? τελεια!!!!.

 

Εκανα ενα απο τα ΝΙPT που κυκλοφορουν.

Συνολικα πρεπει να ειναι 5-6 εταιρειες παγκοσμιως. Ολες οι εταιρειες πανω κατω τα ιδια εξεταζουν με παρομοια ποσοστα.

 

Υπαρχουν δυο πακετα το ενα κανει τα βασικα συνδρομα και συνηθισμενα

Τρισωμια 21-συνδρομο down, τρισωμια 18, τρισωμια 13. Και ανωμαλιες στο φυλο. Το harmony της arioza νομιζω οτι ειναι το πρωτο πακετο, ομως η εταιρεια θα προσφερει και το μεγαλυτερο πακετο.

 

Το δευτερο πακετο και το πιο πληρες εξεταζει σε μικροελλειψεις και ανευπλοειδιες στα εξης χρωμοσωματα

21,13,18,16,9,x,ψ και καποια σπανιοτερα συνδρομα.

οπως 22q11.2-diGeorge, 15q11q13/Prader-willie-Angelman, 1p36 del, 4p -Wolf Hinrschhom kai 5p-cri du-chat .

Δεν ξερω ακριβως τι ειναι αυτα. Τα εγραψα οπως τα περιγραφει η απαντησητ ου τεστ.

 

Η αξιοπιστια ειναι μεγαλυτερη στο συνδρομο Down 99% , στο 18 97% και στο 13 ειναι 87%. Υψηλα ειναι και τα ποσοστα στα χ,ψ. ανω του 90%

 

Στα υπολοιπα επειδη τα δειγματα ειναι μικρα δεν εχει ποσοστο αξιοπιστιας.

Με αλλα λογια ειναι ενδειξεις.

 

Για διδυμη κυηση εχει ακομα περιορισμενες δυνατοτητες , ειναι ακομα λιγοτερο αξιοπιστη και λιγοτερα συνδρομα.

 

Ειναι ενα τεστ που ειναι ακομα στην αρχη και δειχνει ελαχιστα μπροστα στην αμνιοπαρακεντηση.

 

Η αμνιοπαρακεντηση ειναι διαγνωση και με μοριακο καρυοτυπο καλυπτει πανω 1000 συνδρομα και αξιοπιστια 100% .

 

Δυστυχως ομως το ρισκο της αποβολης δεν ειναι και μικρο 1/200 η 1/1000 σε καλα κεντρα που εχουν μεγαλη εμπειρια .

Και εαν εχεις ηδη καποιο προβλημα τοτε το ρισκο αυξανεται.

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος παιζει και απο το κεντρο η το γιατρο που θα απευθυνθεις και την εταιρεια..

Απο 500 ευρω το πιο απλο πακετο εως 900 ευρω το πιο πληρες.

 

Την αμνιο με μοριακο καρυοτυπο μπορεις να την βρεις απο 750 εως 1000.

Ο Νικολαιδης που μονο αυτον θα εμπιστευομουν την εχει 1000 περιπου.

 

Εννοειται σαν τιμη συμφερει η αμνιο ακομα και τον απλο καρυοτυπο να κανεις. Ομως εαν μπεις σε αυτη την διαδικασια αξιζει το επιπλεον κοστος ο μοριακος γιατι ειναι σαν ακτινογραφια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Summerwine, οι εξετάσεις αυτές του αίματος είναι διαγνωστικές ή στατιστικές όπως η papp a και η αυχενική?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι στη 10 εβδομάδα της κύησης με φυσιολογική ανάπτυξη του εμβρύου,τον Ιανουάριο θα γίνω ακριβώς 35 ετών. Η γυναικολόγος μου πρότεινε να μη μείνω μόνο στα αποτελέσματα της αυχενικής και του papp-a ακόμα και πολύ καλά να είναι, αλλά λόγω της ηλικίας μου να στείλω και αίμα στην Αμερική για τα 6 βασικά σύνδρομα σε κέντρο της επιλογής της. Σκέφτομαι, είναι πραγματικά απαραίτητο ή προσπαθεί να μου το πουλήσει? Επίσης ενώ παίρνω 1 χαπάκι folidex φυλλικό οξύ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου είπε να παίρνω και ένα φιαλίδιο fysiofol σίδηρο κάθε πρωί το οποίο όμως περιέχει φυλλινικό ασβέστιο. Μήπως πρέπει να σταματήσω το folidex?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι το κόστος. Αν π.χ. η εξέταση ήταν του ύψους 50-200 ευρώ, δε νομίζω να το συζήταγε κανένας. Θα γινόταν εξέταση ρουτίνας. Το κόστος είναι υψηλό και είναι εύλογη η απορία για την αξιοπιστία της. Το κόστος που είχαν πει σε μένα ήταν γύρω στα 600-700 ευρώ.

 

 

 

Επειδή έτυχε να το ψάξω πρόσφατα, έχω να προτείνω αυτό για ενημέρωση: (Τον συγκεκριμένο γιατρό τον εμπιστεύομαι γι' αυτό χρησιμοποιώ το κειμενο της σελίδας του. Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση.)

http://venusmed.gr/el/medical-information/obstetrical/nipt/accuracy

 

Κλινικές μελέτες εχουν δείξει ότι το Ariosa HarmonyTM προγεννετικό τέστ έχει εξαιρετική ακρίβεια για την ανίχνευση των εμβρυϊκών τρισωμιών. Ενα αποτέλεσμα που θα χαρακτηρίζεται «Υψηλού Κινδύνου» συνεπάγεται εξαιρετικά υψηλό κίνδυνο τρισωμίας. Το τέστ ανιχνεύει πάνω από το 99% των εμβρύων με τρισωμία 21, 97% των εμβρύων με τρισωμία 18 και το 80% των εμβρύων με τρισωμία 13. Μετά το τέστ, ο αριθμός των γυναικών που θα χρειαστεί να προβεί σε λήψη τροφοβλάστης ή σε αμνιοπαρακέντηση είναι λιγότερο από 1%.

 

Είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι αν το αποτέλεσμα του τέστ δείξει υψηλό κίνδυνο ότι το έμβρυο φέρει τρισωμία 21, 18 ή 13, δεν σημαίνει ότι το έμβρυο έχει σίγουρα μία από αυτές τις χρωμοσωμιακές ανωμαλίες παρʼόλο που είναι εξαιρετικά πιθανόν. Για αυτό το λόγο, σε περίπτωση αποτελέσματος «Υψηλού Κινδύνου» (ή αλλοιώς θετικού αποτελέσματος), περαιτέρω έλεγχος με μια επεμβετακή μέθοδο ενδείκνυεται.

 

Κατά τον ίδιο τρόπο αν το αποτέλεσμα του τεστ δείξει «χαμηλό κίνδυνο» (κάτω από 1:10.000) για το έμβρυο να πάσχει από τρισωμία 21, 18 ή 13 είναι πολύ απίθανο το έμβρυο να πάσχει από μία από αυτές τις χρωμοσωμιακές ανωμαλίες. Παρʼόλο αυτά υπάρχει μια εξαιρετικά μικρή πιθανότητα ότι κάποια έμβρυα με τρισωμίες δεν θα ανιχνευτούν. Ολα τα αποτελέσματα πρέπει να ερμηνευτούν από κάποιο κλινικό γιατρό λαμβάνοντας υπʼόψιν το κλινικό και το οικογενειακό ιστορικό. Οι μητέρες πρέπει να συνεχίσουν με τις προγραμματισμένες υπερηχογραφικές εξετάσεις της εγκυμοσύνης.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μας "φοβιζει" το 1:2500 (πχ) της αυχενικης αλλα δεν μας φοβιζει το 1:100 της αμνιο;

Ο λόγος που μας φοβίζει το 1:2500 (πχ) της αυχενικής είναι επειδή το 1:2500 είναι θεωρητικό ρίσκο (πιθανότητες) και δεν περιλαμβάνει τα ποσοστά που δεν μπορεί να εξετάσει το τεστ. Δηλαδή αν κάποια τρισωμία στη δίνει 1:2500 αλλά πιάνει το 80% των περιπτώσεων, υπάρχει επιπλέον του 1:2500 ένα 20% που παραμένει στο σκοτάδι.

 

Miriki, το να κάνεις νωρίτερα την β' επιπέδου δεν παίζει. Η εξέταση για να δείξει αυτά που είναι να δείξει πρέπει να γίνει την κατάλληλη στιγμή, ούτε πιο νωρίς ούτε πιο αργά από τις προδιαγραφές της. Αυτό που ενδεχομένως θα σου προτείνουν αν δεν κάνεις αμνιοκέντηση (και εφόσον η β' επιπέδου βγει καλή) θα είναι να κάνεις επιπλέον εξετάσεις π.χ. υπερηχογραφική εξέταση της καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου, αφού αυτά τα σύνδρομα συνήθως πάνε χέρι χέρι με καρδιακά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μας φοβίζει το 1:2500 (πχ) της αυχενικής είναι επειδή το 1:2500 είναι θεωρητικό ρίσκο (πιθανότητες) και δεν περιλαμβάνει τα ποσοστά που δεν μπορεί να εξετάσει το τεστ. Δηλαδή αν κάποια τρισωμία στη δίνει 1:2500 αλλά πιάνει το 80% των περιπτώσεων, υπάρχει επιπλέον του 1:2500 ένα 20% που παραμένει στο σκοτάδι.

 

Miriki, το να κάνεις νωρίτερα την β' επιπέδου δεν παίζει. Η εξέταση για να δείξει αυτά που είναι να δείξει πρέπει να γίνει την κατάλληλη στιγμή, ούτε πιο νωρίς ούτε πιο αργά από τις προδιαγραφές της. Αυτό που ενδεχομένως θα σου προτείνουν αν δεν κάνεις αμνιοκέντηση (και εφόσον η β' επιπέδου βγει καλή) θα είναι να κάνεις επιπλέον εξετάσεις π.χ. υπερηχογραφική εξέταση της καρδιακής λειτουργίας του εμβρύου, αφού αυτά τα σύνδρομα συνήθως πάνε χέρι χέρι με καρδιακά προβλήματα.

 

Η β' επιπέδου γίνεται 22- 24 εβδομάδες (αν θυμάμαι καλά). Στο τέλος του διαστήματος είναι καλύτερα. Σε φίλη μου που ζει σε άλλη χώρα της Ευρώπης το Papp- A έγινε στη 10η εβδομάδα και η αυχενική στην 12η, οπότε εκεί τα αποτελέσματα επηρεάζονται αρνητικά από το "νωρίς".

 

Από την άλλη όσο προχωρεί μια κύηση, τόσο λιγοστεύουν οι "επιλογές" που έχει κάποιος για παρέμβαση.

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιών με Down υπάρχουν γιατί δεν τα "έπιασε" η αυχενική. Τι να πω. Ζόρικα πράγματα που περιλαμβάνουν ακόμη πιο ζόρικες αποφάσεις κι εγώ θέλω να κάθομαι στην παραλία και να αγναντεύω το ηλιοβασίλεμα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όσο προχωρεί μια κύηση, τόσο λιγοστεύουν οι "επιλογές" που έχει κάποιος για παρέμβαση.

Νομιζα οτι αν διαγνωστει καποιο από τα συνδρομα, δεν υπαρχουν "επιλογες" παρεμβασης, αλλά μόνο απόφαση για το αν θα διακοπεί η κύηση ή όχι...

Λαθος εχω καταλάβει?

 

Ποια αποβολή καλέ. Εγώ παθαίνω κρίση πανικού στην αιμοληψία. Αντιλαμβάνεσαι τι έχει να γίνει στην άμνιο;

Ε μα τωρα τι να σου πω...? Αν ειναι αυτός ο λόγος που διστάζεις, just get over it και καν' την! :P Αλήθεια! Εδω εχεις κάνει τοκετό και επίκεται κι άλλος, στην αμνιο θα την παθεις την κριση πανικου? :mrgreen:

 

Ο λόγος που μας φοβίζει το 1:2500 (πχ) της αυχενικής είναι επειδή το 1:2500 είναι θεωρητικό ρίσκο (πιθανότητες) και δεν περιλαμβάνει τα ποσοστά που δεν μπορεί να εξετάσει το τεστ. Δηλαδή αν κάποια τρισωμία στη δίνει 1:2500 αλλά πιάνει το 80% των περιπτώσεων, υπάρχει επιπλέον του 1:2500 ένα 20% που παραμένει στο σκοτάδι.

Μωρέ και καλά κάνει και μας τρομάζει, αλλά γιατί δεν μας τρομάζει και το 1:100 του κινδυνου της αμνιο? Τελείως ανθρωπινα και απλά, νομιζω οτι ασυναισθητα προτιμαμε το καθολου μωρο από ένα αρρωστο μωρο.

(δεν βάζω λόγια στο στομα κανενός, ούτε το εννοώ προκλητικά, ας πούμε ότι ειναι προσωπική μου γνωμη)

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και καλά κάνει και μας τρομάζει, αλλά γιατί δεν μας τρομάζει και το 1:100 του κινδυνου της αμνιο? Τελείως ανθρωπινα και απλά, νομιζω οτι ασυναισθητα προτιμαμε το καθολου μωρο από ένα αρρωστο μωρο.

To 1:100 της άμνιο είναι πλασματικό. Στην πραγματικότητα το νούμερο είναι πολύ μικρότερο, 1:400, ίσως και πιο μικρό.

 

Όσο για το αν προτιμάμε το καθόλου μωρό από το άρρωστο μωρό, εγώ προσωπικά ναι, το προτιμώ. Δεν μου βάζεις καθόλου λόγια στο στόμα. Το παραδέχομαι ανοιχτά.

 

Σκέψου και το άλλο: τα μωρά που πάσχουν από κάποια από τα σύνδρομα που εξετάζει η άμνιο (π.χ. τρισωμία 18 σύνδρομο Edwards) δεν επιβιώνουν, ακόμα κι αν ολοκληρωθεί η κύηση. Οπότε στις περιπτώσεις αυτές η επιλογή δεν είναι άρρωστο μωρό ή καθόλου μωρό, είναι καθόλου μωρό ή καθόλου μωρό, είτε κάνεις άμνιο είτε όχι. Αλλά έχοντας κάνει την εξέταση πιο πριν γλιτώνεις το σοκ της ανακάλυψης του προβλήματος την ώρα της γέννας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καμιά/ κανένας εικόνα για την εξέταση αίματος που προσφέρεται ως εναλλακτική της αμνιοπαρακέντησης (απομονώνονται κύτταρα του μωρού από το αίμα της μητέρας; )

 

Κόστος, αξιοπιστία, τι εξετάζεται; Έχω χαθεί λίγο στα άδυτα του ίντερνετ....

 

Ξέρω πως ο,τι και να ακους γυρω τριγύρω,πιθανον να σε μπερδεψουν χειροτερα.Ακου το γιατρό σου και ζήτησέ του να παρει αυτος μια οριστική απόφαση. Εγώ στα 39,δεύτερη εγκυμοσύνη δεν βρέθηκα σε κανένα δίλλημα γιατί ο γιατρός μου ήταν ξεκάθαρος.Ακόμα, μου ελεγε,και να μου φερεις άριστα αποτελέσματα από αυχενικές(που δεν μου πρότεινε καν να κάνω),ακόμα και αν όλοι οι υπέρηχοι είναι πολύ καλοί, η άμνιο ήταν μονόδρομος γι'αυτόν. Έτσι και έκανα. Σκέψου το μαζί με το γιατρό σου. Ο,τι κιαν αποφασισεις σου ευχομαι καλά αποτελέσματα και με το καλό το νέο μέλος

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο, και δεν έχουν όλοι οι γιατροί την ίδια νοοτροπία. Με τα ίδια δεδομένα άλλος θα πει κάνε οπωσδήποτε, άλλος το αφήνει πάνω σου, άλλος το αποθαρρύνει. Η απόφαση πέφτει τελικά στην έγκυο, κι αυτό το κάνει πιο στρεσογόνο...

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...