Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστερηση 9 ημερων


stmaria2

Recommended Posts

Γεια σας εχω καθυστερηση 9 μερες με σταθερο κυκλο 26- 28 ημερωνδεν εκανα τεστ εγκυμοσυνης ακομα. Εδω και 2 μερες εχω πολυ λιγο ροζ αιμα μια φορα τη μερα περιπου δε ξερω τι μου συμβαινει για εγκυμοσυνη δε νομιζω με το συντροφο μου "φυλαγομαστε" να το πω διακριτικα. Εγω για να μεινω εγκυος στα παιδια μου 18 και 21 χρονων πια προσπαθησα πολυ. Λετε να αρχισαν η προκλιμακτηριος απο τα 40 η απλα αγχωθηκα πολυ και θα ερθει. Και μια αλλη ερωτηση ποσο κοστιζει ενα τεστ εγκυμοσυνης ????

 

Ευχαριστω εκ των προτερων που διαβασατε τις σκεψεις μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενα τεστ εγκυμοσυνης κοστιζει περιπου όσο μια β-χοριακη σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο. Αν μαλιστα εχεις ασφαλεια και στην γραψει ενας γιατρος τοτε η εξεταση της β-χοριακης στο αιμα θα σου βγει πιο οικονομικα. Επιπλεον με την εξεταση αιματος θα εχεις πολυ πιο αξιόπιστα αποτελέσματα.

Αν δεν ειχατε καποιο ατυχημα τοτε η πιθανοτητα εγκυμοσυνης ειναι μικρη αλλα ποτέ δεν μπορεις να εισια σιγουρη αν πχ εφαρμοζεις διακεκομενη συνουσια ως αντισυλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κανείς μια β χοριακη που θα είσαι σιγουρη 100%. Αν πάλι δουλεύει κ γενικά δεν μπορείς να πας σε ένα εργαστήριο να κανείς την εξέταση πάρε από το φαρμακείο ένα τεστ. 10? περίπου! Μπορείς να βρεις κ φθηνότερο αν ζητήσει το μονό. 8? κάπου εκεί τέλος πάντων. Περιμένουμε νέα σου! Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που έχεις τέτοια καθυστέρηση; Γνωρίζω κοπέλες που έτυχε να έχουν πρόωρη κλιμακτήριο σε ηλικία 38-40 ετών, αλλά ως σύμπτωμα είχαν συχνά προβλήματα με την περίοδό τους, πχ αιμορραγία, πολλές μέρες αίμα, μεγάλες καθυστερήσεις κ.λπ. Αν όμως πρόκειται για εγκυμοσύνη, θα πρέπει όπως σου είπαν και οι κοπέλες να κάνεις τεστ (αίματος ή φαρμακείου). Μπορεί όμως να πρόκειται και για απλή καθυστέρηση χωρίς να σημαίνει οτιδήποτε άλλο...

Πάντως εύχομαι η εξέλιξη της κατάστασης να είναι αυτό που επιθυμείς! Περιμένουμε νέα.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι η πρώτη φορά που έχεις τέτοια καθυστέρηση; Γνωρίζω κοπέλες που έτυχε να έχουν πρόωρη κλιμακτήριο σε ηλικία 38-40 ετών, αλλά ως σύμπτωμα είχαν συχνά προβλήματα με την περίοδό τους, πχ αιμορραγία, πολλές μέρες αίμα, μεγάλες καθυστερήσεις κ.λπ. Αν όμως πρόκειται για εγκυμοσύνη, θα πρέπει όπως σου είπαν και οι κοπέλες να κάνεις τεστ (αίματος ή φαρμακείου). Μπορεί όμως να πρόκειται και για απλή καθυστέρηση χωρίς να σημαίνει οτιδήποτε άλλο...

Πάντως εύχομαι η εξέλιξη της κατάστασης να είναι αυτό που επιθυμείς! Περιμένουμε νέα.

 

 

Τοσο πολυ καθυστερηση μονο οταν ημουν εγκυος στα παιδια μου ειχα αυτο με το καθημερινο ροζ αιμα με προβληματιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Όσες έχετε μεγάλο η τεράστιο κύκλο (εγώ από 35-67) έχετε κανένα κόλπο εκτός χαπιών να βοηθάτε να σας έρθει?

πχ μια φίλη σηκώνει βαριά αντικείμενα ,σε μένα δεν πιάνει πια ,άλλη τρώει ζεστά ,βάζει ζέστα ούτε αυτά με βοηθούν.

Αφήστε που πρώτη φορά στις 33 μέρες έβγαλα ελάχιστα (σχεδόν καθόλου)καφέ ,λέω να τη ήρθε ,όλη την άλλη μέρα τίποτα ,την επόμενη το ίδιο ,λες λέω να έγινε κανένα θαύμα?(θαύμα γιατί έγινε μόνο μια φορά αυτό το μηνά είμαι πολύ νταουν),κάνω τεστ ταινία αρνητικό,μέσα στο κυπελλάκι επέπλεε λίγο καφέ,τίποτα πάλι και από τότε 10 μέρες τώρα ,δεν έχει έρθει.Συγνώμη για την περιγραφή αλλά παράλληλα νιώθω και τόσο άνετα που τα ρωτάω αυτά εδώ χωρίς κάποιος να με κρίνει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.Ελπιζω να απευθυνομαι στο σωστο θεμα για αυτο που με απασχολεί .Η περιοδος μου ηρθε στις 2 Ιανουαριου κρατησε 4 μερες αντι για 7 με μικροτερη ροη.αυτο το μηνα ειχα καθυστερηση μια εβδομαδα και μου ηρθε και κρατησε παλι 4 μερες με μικρη ροη.Η κοιλια μου ειναι πρησμενη,εχω ταχυπαλμιες αρκετα συχνα,λιγες ανακατωσουρες και πονακια χαμηλα αριστερα περισσοτερο και πολυ μα πολυ ευσυγκινητη.Με το συντροφο μου ειχαμε ελευθερες επαφες χωρις να εκσπερματωσει μεσα μου.Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?Που μπορει να οφειλονται ολα αυτα?Μηπως ειναι καποια κυστη?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.Ελπιζω να απευθυνομαι στο σωστο θεμα για αυτο που με απασχολεί .Η περιοδος μου ηρθε στις 2 Ιανουαριου κρατησε 4 μερες αντι για 7 με μικροτερη ροη.αυτο το μηνα ειχα καθυστερηση μια εβδομαδα και μου ηρθε και κρατησε παλι 4 μερες με μικρη ροη.Η κοιλια μου ειναι πρησμενη,εχω ταχυπαλμιες αρκετα συχνα,λιγες ανακατωσουρες και πονακια χαμηλα αριστερα περισσοτερο και πολυ μα πολυ ευσυγκινητη.Με το συντροφο μου ειχαμε ελευθερες επαφες χωρις να εκσπερματωσει μεσα μου.Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?Που μπορει να οφειλονται ολα αυτα?Μηπως ειναι καποια κυστη?Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Να κανεις αύριο πρωί πρωί μια β χοριακη, σου εύχομαι οτι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αύριο πρωί πρωί μια β χοριακη, σου εύχομαι οτι καλύτερο!

 

Σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση.Δηλαδή παρολο που τελικα αδιαθετησα,υπαρχει το ενδεχομενο εγκυμοσύνης? .Πιστευα πως αυτα συμβαινουν μια στο εκατομμυριο.Και πιο πολυ σκεφτομουν οτι μπορει να ειναι κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...