Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πληγη στα ραμματα μετα απο φυσιολογικο τοκετο


babushka

Recommended Posts

Καλησπερα σας.. εχω γεννησει εδω και 25 ημερες σε δημοσιο νοσοκομειο, φυσιολογικος τοκετος, χωρις επισκληριδιο, με σφαξανε με εραβαν 60λεπτα πιο πολυ κ απο τη γεννα με πονεσαν .. τα ραμματα επειδη τα ειδα με καθρεφτακι, δεν αντεξα, ειναι οτι να ναι κ ανακαλυψα κ μια τρυπουλα μπροστα μπροστα.. πηγα στο γιατρο μου εξω κ μ ειπε οτι ειναι ανοιχτη πληγη κ οτι θα θρεψει μονο του, ομως η τρυπα δεν υποχωρει κ ανησυχω νιωθω ενα τσουξιμο κ τραβηγματα κανω πλυσεις με μπεντατιν κ χαμομηλι κ τελευταια μου ειπε να βαζω pulvo.. ριχνω κρυο νερο καθε φορα που πηγαινω τουαλετα ομως δε βλεπω καμια επουλωση κ ανησυχω μηπως ξαναχρειαστω ραμματα και δεν θα το αντεξω παλι... εχετε καμια ιδεα να με βοηθησετε?? :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου κορίτσι

 

Ταλαιπωρήθηκα και στις δύο γέννες μου με τα ράμματα –στην πρώτη βέβαια πολύ περισσότερο. Εκεί είχα ένα μεγάλο ράμμα που δεν έθρεφε με τίποτα και στις 45 μέρες που πήγα στο γιατρό για να με δεί (που πηγαινεις όταν σαραντίζεις) μου είπε πως έπαθε μόλυνση (παρότι πλενόμουν 4 φορές τη μέρα, οπότε δεν ήταν θέμα βρομιάς) και έβγαλα κοκκιωδη ιστό και μου το καυτηρίασε επιτόπου (εντάξει δε φαντάζεσαι τα ουρλιαχτά που έκανα). Επαφές είχα στους 5 μήνες που κανονικά έχεις και στις 40 μέρες (για να καταλάβες για τι πράγμα μιλάμε). Κι επειδή λές ότι το είδες με καθρέφτη, ούτε εγώ είχα αντισταθεί: φαντάσου ένα μπλέ σκούρο πράγμα από κάτω, στο μέγεθός της μπουνιάς σου, για δυο μήνες. Τέλοσπάντων επουλώθηκε μια χαρά και από κάτω όπως μου είπε και μια γιατρός σε εξετσεις αργότερα ούτε που καταλάβαινες πως έχω γεννήσει.

 

Στη δεύτερη γέννα μου έφυγε ένα μεγάλο ράμμα την έκτη μέρα μετά τη γέννα. Εκεί έφταιξα εγώ γιατί αισθανόμουνα καλά σε σχέση με την πρώτη, πετούσα δηλαδή, και αντί να είμαι ξάπλα έκανα δουλειές (μέχρι πλυντήριο άπλωσα). Οπότε τεντώθηκα και μου έφυγε. Οξυζενέ και μπεταντίν 3 φορές τη μέρα, να ψάχνω το γιατρό μου γιατί ήταν και αυγουστος, να με στέλνει σε συνεργάτες, και γενικά ένας χαμός. Το ράμμα να μην κλείνει με τίποτα. Είχε σαν τρυπούλα που λές κι εσύ. Ευτυχώς επόυλώθηκε και πάλι όλα καλά. Εντάξει, καμιά σχέση με την πρώτη γέννα, στις 50 περίπου μέρες είχα επαφές. Αν ο γιατρός σου είναι ο Αλ. στο Έλενα, γιατί ξερω πώς δεν κάνει επισκληρίδιο και σε ράβει έτσι, έχε του εμπιστοσύνη. Προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένη. Για το σφιχτά μην ανυσυχείς, έτσι ήταν και μένα τα ράμματα, κάτι ξέρουν παραπάνω οι γιατροί.

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και υπομονή με τα μπεταντίν. Ράμματα αποκλείεται να ξαναχρειαστείς, κράτα το καθαρό και βάλε μπεταντίν και θα θρέψει όπως σου είπε και ο γιατρός.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

lucia Σ ευχαριστω για την απαντηση... δεν ειμαι απο Αθηνα αλλα απο νησι, ο γιατρος μου (του νοσοκομειου) δεν μπηκε ποτε μεσα κ με ανελαβαν ολοι οι μαθητευομενοι γι αυτο κατεληξα ετσι... κανω πλυσεις 4-5 φορες την μερα με μπεντατιν, χαμομηλι κ pulvo κ στεγνωνω καλα την περιοχη ελπιζω να μου επωλουθει κ εμενα.. μου εδωσες κουραγιο, σε 10 μερεςς σαραντιζω κ θα ξαναπαω στο γιατρο μου εξω ελπιζω να ακουσω καλα νεα γιατι αγχωθηκα παρα πολυ με ολο αυτο με αποτελεσμα να μου κοπει και το γαλα...

 

 

Να χαιρεσαι κ συ τα αγγελουδια σου !!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...