Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγα ωάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο site και θέλω να ρωτήσω κάτι. Είμαι 40 χρονών και έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, αλλά δυστυχώς απέτυχε. Μετά από ενέσεις με puregon, κατά την ωοληψία ο γιατρός πήρε μόνο 3 ωάρια. Από αυτά τελικά εμφυτεύσαμε το ένα που ήταν άριστης ποιότητας. Το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν θετικό. Έχω απογοητευθεί από την ποσότητα των ωαρίων. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να ξαναδοκιμάσουμε με ορμόνες, αλλά την επόμενη φορά να προσπαθήσουμε να πάρουμε τα ωάρια μέσα από το φυσικό κύκλο, αν φυσικά υπάρχουν, και μετά να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο site και θέλω να ρωτήσω κάτι. Είμαι 40 χρονών και έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, αλλά δυστυχώς απέτυχε. Μετά από ενέσεις με puregon, κατά την ωοληψία ο γιατρός πήρε μόνο 3 ωάρια. Από αυτά τελικά εμφυτεύσαμε το ένα που ήταν άριστης ποιότητας. Το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν θετικό. Έχω απογοητευθεί από την ποσότητα των ωαρίων. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να ξαναδοκιμάσουμε με ορμόνες, αλλά την επόμενη φορά να προσπαθήσουμε να πάρουμε τα ωάρια μέσα από το φυσικό κύκλο, αν φυσικά υπάρχουν, και μετά να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

 

ειχα και γω ιδια σχεδον εμπειρια. ειμαι ενα χρονο μικροτερη σου.

σε δυο κυκλους με ενεσεις, menopure, στον πρώτο κυκλο ειχα 2 ωαρια και στο δευτερο 1 (ενα ειχα και τους τελευταιους μηνες απο μονη μου). τεσπα. δεν προχωρησαμε καν σε εξωσωματικη. την πρώτη φορά δεν εμεινε ικανοποιημενοςαπο την οιστραδιολη, την δεύτερη καναμε ωοληψια αλλα δεν γονιμοποιηθηκε.

ειπε ο γιατρος να μαζεψουμε σε φυσικους κυκλους. ενα στον ενα κυκλο, καταψυξη, ενα στον αλλο και παει λεγοντας και μολις μαζεψουμς τρια να κανουμε εμβρυομεταφορα. αμ δε, κανενα ωαριο στους επομενους δυο κυκλους. κανω και μια fsh 31.5 και το επαθα το εγκεφαλικο. προωρη εμμηνοπαυση

δανεικα η μονη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο site και θέλω να ρωτήσω κάτι. Είμαι 40 χρονών και έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, αλλά δυστυχώς απέτυχε. Μετά από ενέσεις με puregon, κατά την ωοληψία ο γιατρός πήρε μόνο 3 ωάρια. Από αυτά τελικά εμφυτεύσαμε το ένα που ήταν άριστης ποιότητας. Το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν θετικό. Έχω απογοητευθεί από την ποσότητα των ωαρίων. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να ξαναδοκιμάσουμε με ορμόνες, αλλά την επόμενη φορά να προσπαθήσουμε να πάρουμε τα ωάρια μέσα από το φυσικό κύκλο, αν φυσικά υπάρχουν, και μετά να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία;

 

Καλή σου ημέρα ,

 

όποια εμπειρία και να έχουμε η κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να νοιώσεις σίγουρη και ασφαλής ότι τελικά έχεις επιλέξει τον πιο καλό και υπεύθυνο ιατρό για την δική σου ξεχωριστή περίπτωση και όλα τα άλλα θα έρθουν με το καλό.

 

Δύσκολη και επώδυνη διαδικασία η οποία όμως φαντάζει τόσο μακρινή όταν έρθουν τα παιδάκια μας στον κόσμο και τα βλέπουμε να μεγαλώνουν και να χαμογελάν.

Link to comment
Share on other sites

Πως συνέχισες εσύ μετά από αυτό; Με ξένα ωάρια; Είμαι στη φάση που πριν ξαναπροσπαθήσω θέλω να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να είμαι σίγουρη, όσο είναι δυνατόν, ότι ακολουθώ το πρωτόκολλο που μου ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Πως συνέχισες εσύ μετά από αυτό; Με ξένα ωάρια; Είμαι στη φάση που πριν ξαναπροσπαθήσω θέλω να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να είμαι σίγουρη, όσο είναι δυνατόν, ότι ακολουθώ το πρωτόκολλο που μου ταιριάζει.

 

Εχεις πολυ δίκιο να πας σε 2-3 γιατρούς για να δεις τι θα σου προτείνει καθένας τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι πως τελικά αποφασίζεις. Έχω ακούσει για διάφορα κέντρα και γιατρούς από κάποιους τα καλύτερα και από άλλους τα χειρότερα. Αυτό που κάναμε τώρα την εξωσωματική αυτή τη φορά το συνέστησε ο γυναικολόγος μου, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι η καλύτερη λύση για τη συνέχεια είναι η εξωσωματική με φυσικό κύκλο, όπως προτείνουν. Τελικά το καλύτερο για τον καθένα είναι εκεί που είχε το θετικό αποτέλεσμα. Επειδή μάλιστα μένουμε και στην επαρχία σημαίνει ότι πρέπει να πηγαινοερχόμαστε στη Θεσσαλονίκη. Για Αθήνα προς το παρόν δεν το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

έλλη καλησπέρα,

έχουμε ίδια ηλικία και συνήθως η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο στην παραγωγή ωαρίων.

Από την εμπειρία μου, θα σου πω ότι κάθε κύκλος είναι διαφορετικός. Δηλαδή, έχω κάνει διέγερση με φουλ φάρμακα και συγκομιδή 5 ωάρια και έχω κάνει και διέγερση με τροποποιημένο φυσικό, δηλαδή λίγα φάρμακα για 5-6 μέρες και το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο. Είμαι στη φάση που προσπαθώ με φυσικούς να μαζέψουμε και η παρακολούθηση είναι συχνή. Φαντάζομαι ότι εφόσον είσαι από επαρχία θα πρέπει να σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός εκεί που μένεις γιατί ίσως χρειάζεται να κάνεις υπέρηχο μέρα παρά μέρα ή κάθε 2 μέρες.

Ίσως αν αλλάζατε πρωτόκολλο να πήγαινε καλύτερα το πράγμα. Το έχουμε ακούσει από πολλές κοπέλες αυτό.

Καλή ευκολία σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Πως συνέχισες εσύ μετά από αυτό; Με ξένα ωάρια; Είμαι στη φάση που πριν ξαναπροσπαθήσω θέλω να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να είμαι σίγουρη, όσο είναι δυνατόν, ότι ακολουθώ το πρωτόκολλο που μου ταιριάζει.

 

αν ρωτας εμενα, ναι με ξενα ωαρια.

πηρα 2-3 γνωμες γιατρων που όλοι ειπαν "προωρη εμμηνοπαυση, μονο με δανεικα" και το αποφασισα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα. Αν κ ''παρακολουθώ'' το φόρουμ καιρό τώρα, μόλις σήμερα πήρα την απόφαση να γράψω. Είμαι 34 στα 35 και πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτη μου εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση. Μέσα στην ατυχία μας θα έλεγα ότι σταθήκαμε τυχεροί. Μακρύ πρωτόκολλο, με ιστορικό ενδομητρίωσης, μία ωοθήκη, μια ταλαίπωρη σάλπιγγα κ με πρόβλημα στο σπέρμα, καταφέραμε να συλλέξουμε μόνο 3 ωάρια εκ των οποίων το 1 προχώρησε. Όπως καταλαβαίνετε, η ανταπόκριση στα φάρμακα ήταν μικρή(pour responder) κ το σοκ μεγάλο...(ούτε κατάψυξη, ούτε τίποτα). Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στον 4o μήνα της εγκυμοσύνης μου και όλα βαίνουν καλώς. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι καμιά φορά είναι κ θέμα τύχης τελικά...Ο γιατρός μου, μας είχε πει πως αν δεν τα καταφέρουμε, την επόμενη φορά θα προχωρούσαμε σε φυσικό κύκλο. Να ξέρεις πάντως ότι κάθε κύκλος διαφέρει από τον άλλο κ τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μη χάνεις την ελίδα σου κ να είσαι αισιόδοξη. Να σκέφτεσαι ότι υπάρχουν πάντα κ χειρότερα...Με το καλό η νέα προσπάθεια κ όσο μπορείτε ξεσκονιστείτε με εξετάσεις μήπως υπάρχει κ κάτι άλλο που μπορεί να σας διαφεύγει.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η περίπτωση σου δίνει κουράγιο σε όλες μας! Η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο. Επειδή το ψυχικό και το οικονομικό κόστος μιας τέτοιας διαδικασίας είναι μεγάλο για αυτό και θέλω πριν προσπαθήσω ξανά να πάρω όσες περισσότερες γνώμες μπορώ. Και να ξεσκονίσω φυσικά τις εξετάσεις μας. Με το καλό να χαρείς το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σου δίνει κουράγιο σε όλες μας! Η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο. Επειδή το ψυχικό και το οικονομικό κόστος μιας τέτοιας διαδικασίας είναι μεγάλο για αυτό και θέλω πριν προσπαθήσω ξανά να πάρω όσες περισσότερες γνώμες μπορώ. Και να ξεσκονίσω φυσικά τις εξετάσεις μας. Με το καλό να χαρείς το μωράκι σου!

 

Έλλη πριν ειχα αυτή τη κουβέντα με μια φιλη μου... Η αδελφή της στην πρώτη της εξωσωματική ούσα 26 χρόνων μόνο παρακαλώ είχε παράγει μονο δύο ωάρια. Γενικά, η κοπέλα δεν είχε καλή ποιότητα ωαρίων γι' αυτο και οδηγήθηκε στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Τελικά το ενα προχώρησε και απόκτησε το πρώτο της παιδάκι! Το καλυτερο όμως δεν σου το είπα... Μετα από λίγο καιρό έμεινε εγκυος φυσιολογικά άλλες δυο φορές και τωρα εχουν μια μεγάλη οικογένεια με τρία υγιέστατα παιδάκια! Ευχομαι ολα να πανε καλα!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ελλη, κανε μια ερευνα για τα dhea, για το agnus cactus, θεραπειες προγεστερονης, η για αντισυλληπτικα 1-2 μηνες πριν την επομενη διεγερση, αν κανεις. ψαξε για βιταμινες η συμπληρωματα που βοηθανε. συζητησε με τον γιατρο σου για τις επιλογες που εχεις για να διαλεξετε μαζι κατι που σου ταιριαζει. ισως ενα απο αυτα να σε βοηθησει να κανεις περισσοτερα αυγουλακια, που σου ευχομαι. αν οχι, και με φυσικους κυκλους εχουν πετυχει πολλες κοπελες, και δυσκολες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελλη, ακριβως την ιδια εμπειρια εχω κι εγω. Τρια ωαρια εβγαλα με βραχυ πρωτοκολλο, το ενα γονιμοποιηθηκε και το μεταφεραμε αλλα δεν προχωρησε. Εμενα ο εξωσωματιστης μου ειπε οτι αναλογα με τον κυκλο και τις μετρησεις των ορμονων θα αποφασιζει τι πρωτοκολλο θα ακολουθουμε.

Παντως κι εγω μαλλον σε φυσικο η τροποποιημενο φυσικο με λιγα φαρμακα με βλεπω να καταληγω γιατι και τα πολλα φαρμακα επηρεαζουν την ποιοτητα των ωαριων. Μου προτεινε δανεικα ωαρια αλλα θελω να το παλεψω με τα δικα μου για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που είχα κάνει την ανάρτηση αλλά θα ήθελα να ενημερώσω όσες γυναίκες ενδιαφέρονται για την εμπειρία μου. Να πω ότι τελικά με τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής η κατάληξη ήταν επιτυχής και πλέον έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών! Μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια έκλεισα ραντεβού σε άλλο κέντρο εξωσωματικής για να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Το θετικό ήταν ότι πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε μου συνέστησαν από το κέντρο επίσκεψη σε αιματολόγο. Μετά από εξετάσεις η αιματολόγος διαπίστωσε ότι είχα χαμηλή βιταμίνη Ντε και θυρεοειδή Hashimoto. Έτσι ξεκίνησα να παίρνω βιταμίνη Ντε και σελήνιο για τα αντισώματα του θυροειδή. Παράλληλα έκανε και ο σύζυγος εξετάσεις όπως για χλαμύδια κλπ. οι οποίες ήταν όλες ικανοποιητικές. Όταν οι τιμές της βιταμίνης Ντε ήταν ικανοποιητικές προχώρησα στη 2η εξωσωματική ακολουθώντας το μακρύ πρωτόκολλο αυτή το φορά. Στα μέσα Οκτωβρίου του 2015 διαπίστωσα ότι ήμουν έγκυος! Είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και έναν εύκολο φυσιολογικό τοκετό. Αυτό που θέλω να πω από την εμπειρία μου είναι ότι χρειάζεται πολύ ψάξιμο πριν προχωρήσει κάποιος σε εξωσωματική. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο πρώτο κέντρο που πήγα δεν μπήκαν στον κόπο να μου μιλήσουν για αυτές τις εξετάσεις και πριν την εξωσωματική δεν πήραν καν κολπικά υγρά για να διαπιστώσουν αν έχω π.χ. κολπίτιδα ή κάτι άλλο ενώ είχα ενημερώσει ότι είχα ευαισθησία με αυτό το θέμα. Οπότε κορίτσια οπλιστείτε και μην βιαστείτε προτού ενημερωθείτε πολύ πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που είχα κάνει την ανάρτηση αλλά θα ήθελα να ενημερώσω όσες γυναίκες ενδιαφέρονται για την εμπειρία μου. Να πω ότι τελικά με τη δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής η κατάληξη ήταν επιτυχής και πλέον έχω ένα αγοράκι 6,5 μηνών! Μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια έκλεισα ραντεβού σε άλλο κέντρο εξωσωματικής για να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Το θετικό ήταν ότι πριν ξεκινήσουμε οτιδήποτε μου συνέστησαν από το κέντρο επίσκεψη σε αιματολόγο. Μετά από εξετάσεις η αιματολόγος διαπίστωσε ότι είχα χαμηλή βιταμίνη Ντε και θυρεοειδή Hashimoto. Έτσι ξεκίνησα να παίρνω βιταμίνη Ντε και σελήνιο για τα αντισώματα του θυροειδή. Παράλληλα έκανε και ο σύζυγος εξετάσεις όπως για χλαμύδια κλπ. οι οποίες ήταν όλες ικανοποιητικές. Όταν οι τιμές της βιταμίνης Ντε ήταν ικανοποιητικές προχώρησα στη 2η εξωσωματική ακολουθώντας το μακρύ πρωτόκολλο αυτή το φορά. Στα μέσα Οκτωβρίου του 2015 διαπίστωσα ότι ήμουν έγκυος! Είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και έναν εύκολο φυσιολογικό τοκετό. Αυτό που θέλω να πω από την εμπειρία μου είναι ότι χρειάζεται πολύ ψάξιμο πριν προχωρήσει κάποιος σε εξωσωματική. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο πρώτο κέντρο που πήγα δεν μπήκαν στον κόπο να μου μιλήσουν για αυτές τις εξετάσεις και πριν την εξωσωματική δεν πήραν καν κολπικά υγρά για να διαπιστώσουν αν έχω π.χ. κολπίτιδα ή κάτι άλλο ενώ είχα ενημερώσει ότι είχα ευαισθησία με αυτό το θέμα. Οπότε κορίτσια οπλιστείτε και μην βιαστείτε προτού ενημερωθείτε πολύ πολύ καλά!

 

Κορίτσι μου συγχαρητήρια! Να το χαίρεσαι το ζουζούνι σου! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Και γω στην δεύτερη προσπάθεια με φυσικό κύκλο είμαι. Στα φάρμακα δεν ανταποκρίθηκα. Ούτε και γω έχω κάνει εξετάσεις για βιταμίνη d. Θυροειδή έκανα πριν ένα χρόνο και οι τιμέ ήταν φυσιολογικές. Λες να τις ξανακάνω? Εσύ δεν είχες κοιτάξει τον θυροειδή σου στην πρώτη σου προσπάθεια?

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη προσπάθεια οι τιμές του θυροείδη Τ3 Τ4 και TSH ήταν καλές αλλά τα αντισώματα ήταν πολύ υψηλά. Ενώ πήγα σε ενδοκρινολόγο μου είπε απλά ότι πρέπει να προσέξω το θυροειδή αφού μείνω έγκυος και μετά! Η αιματολόγος ήταν αυτή που μου είπε για το θυροειδή Hashimoto και έδωσε σελήνιο. Να σημειώσω ότι έχω και ψωρίαση που μαζί με το hashimoto είναι δύο αυτοάνοσα. Τι να σου πω δεν ξέρω αν αυτό έκανε τη διαφορά αλλά το σίγουρο είναι ότι στην 1η προσπάθεια τα αντισώματα ήταν υψηλά και η βιταμίνη ντε χαμηλή (και το πρώτο κέντρο δεν το θεώρησε πρόβλημα, ούτε καν που τα κοίταξε δηλαδή) ενώ στη 2η είχαν ρυθμιστεί και τα δύο. Η άποψη μου είναι πολύ ψάξιμο πριν την εξωσωματική έστω και αν παίρνει χρόνο. Ξέρουμε όλες πόσο πονάει μια αποτυχημένη προσπάθεια. Ελπίζω να σε βοήθησα. Ο,τι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου συγχαρητήρια! Να το χαίρεσαι το ζουζούνι σου! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Και γω στην δεύτερη προσπάθεια με φυσικό κύκλο είμαι. Στα φάρμακα δεν ανταποκρίθηκα. Ούτε και γω έχω κάνει εξετάσεις για βιταμίνη d. Θυροειδή έκανα πριν ένα χρόνο και οι τιμέ ήταν φυσιολογικές. Λες να τις ξανακάνω? Εσύ δεν είχες κοιτάξει τον θυροειδή σου στην πρώτη σου προσπάθεια?

 

 

Είμαι καινούρια και δεν ξέρω πως δουλεύει ακριβώς το σάιτ πάντως κατάφερα να σου απαντήσω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα αντισώματα του θυρεοειδούς από μόνα τους δεν εμποδίζουν ούτε τη σύλληψη ούτε την ομαλή έκβαση της εγκυμοσύνης... Δείχνουν ότι στο παρελθόν υπήρχε κάποια θυρεοειδή πάθηση του θυρεοειδούς... Κι εγώ έχω... Επίσης, η βιταμίνη D δεν εχει συνδεθεί επιστημονικά κι επίσημα με τη γονιμότητα παρά μόνο με το μεταβολισμό του ασβεστίου! Συμφωνώ ότι θέλει πολύ καλό ψάξιμο πριν από μια εξωσωματική όπως και καλό γιατρό και δυνατό εμβρυολογικό εργαστήριο!

 

Έλλη μου να χαίρεσαι το μωράκι σου! Γιοβάνα, υπομονή, επιμονή & καλή επιτυχία!

 

Καλή Χρονιά με υγεία!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα λινκ που βρήκα τυχαία

 

http://http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/320361/kathoristiki-i-vitamini-d-stin-eksosomatiki-gonimopoiisi

 

Η αιματολόγος μου ήταν πεπεισμένη για τη σύνδεση υπογονιμότητας και έλλειψη βιταμίνης De. Τι να σου πω μπορεί και να μην ήταν αυτό που βοήθησε στην πετυχημένη προσπάθεια. Το σίγουρο είναι πάντως ότι κατάφερα να ελέγξω την ψωρίαση οπότε είχα διπλή επιτυχία! Όσο για τα αντισώματα σε όλη την εγκυμοσύνη μου παρακολουθούσα την TSH και έπαιρνα αγωγή. Μετά τον τοκετό η TSH εκτοξεύτηκε στα ύψη!

 

Θυμάμαι επίσης να συζητώ με μια γενετίστρια και να μου λέει πόσα λίγα γνωρίζει η επιστήμη για το θέμα της ανεξήγητης υπογονιμότητας και πόσα έχει να μάθει ακόμη στα επόμενα χρόνια. Αυτό που λέω είναι ότι κάτι μπορεί να μην έχει αποδειχθεί επιστημονικά ακόμη (αν και θα δεις στο λινκ ότι υπάρχουν ενδείξεις όχι όμως και αποδέιξεις) αυτό δε σημαίνει ότι δε θα υπάρχουν στοιχεία στο μέλλον. Η επιστήμη συνέχεια εξελίσσεται και δίνει απαντήσεις!

 

Καλή χρονιά σε όλες σας! Εύχομαι όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα λινκ που βρήκα τυχαία

 

http://http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/320361/kathoristiki-i-vitamini-d-stin-eksosomatiki-gonimopoiisi

 

Η αιματολόγος μου ήταν πεπεισμένη για τη σύνδεση υπογονιμότητας και έλλειψη βιταμίνης De. Τι να σου πω μπορεί και να μην ήταν αυτό που βοήθησε στην πετυχημένη προσπάθεια. Το σίγουρο είναι πάντως ότι κατάφερα να ελέγξω την ψωρίαση οπότε είχα διπλή επιτυχία! Όσο για τα αντισώματα σε όλη την εγκυμοσύνη μου παρακολουθούσα την TSH και έπαιρνα αγωγή. Μετά τον τοκετό η TSH εκτοξεύτηκε στα ύψη!

 

Θυμάμαι επίσης να συζητώ με μια γενετίστρια και να μου λέει πόσα λίγα γνωρίζει η επιστήμη για το θέμα της ανεξήγητης υπογονιμότητας και πόσα έχει να μάθει ακόμη στα επόμενα χρόνια. Αυτό που λέω είναι ότι κάτι μπορεί να μην έχει αποδειχθεί επιστημονικά ακόμη (αν και θα δεις στο λινκ ότι υπάρχουν ενδείξεις όχι όμως και αποδέιξεις) αυτό δε σημαίνει ότι δε θα υπάρχουν στοιχεία στο μέλλον. Η επιστήμη συνέχεια εξελίσσεται και δίνει απαντήσεις!

 

Καλή χρονιά σε όλες σας! Εύχομαι όσες προσπαθείτε να τα καταφέρετε σύντομα!

 

Ελλη καλη χρονια γεματη υγεια!! Να σε ρωτησω πριν την εγκυμοσυνη ειχες μονο αντισωματα αυξημενα ή ηταν κ η tsh ανεβασμενη? Γιατι κ εγω μονο τα anti-tro εχω ανεβασμενα κ προς το παρον δεν περνω κατι μονο βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Ελλη καλη χρονια γεματη υγεια!! Να σε ρωτησω πριν την εγκυμοσυνη ειχες μονο αντισωματα αυξημενα ή ηταν κ η tsh ανεβασμενη? Γιατι κ εγω μονο τα anti-tro εχω ανεβασμενα κ προς το παρον δεν περνω κατι μονο βιταμινες.

 

 

 

 

Μόνο τα αντισώματα. Οι άλλες τιμές ήταν καλές. Απλά στην εγκυμοσύνη πρόσεχα να μην ανέβει κυρίως στο πρώτο τρίμηνο η TSH, η οποία ανέβηκε πολύ μετά τον τοκετό τελικά, κάτι που συνηθίζεται μετά τον τοκετό. Ξαναλέω δεν είμαι γιατρός απλά λέω τι ίσως βοήθησε εμένα. Σημειώνω στη 2η προσπάθεια ακολούθησα το μακρύ πρωτόκολλο

Link to comment
Share on other sites

Πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα βιταμίνη Ντε και σελήνιο για τα αντισώματα. Ξέρω ότι πολλοί ενδοκρινολόγοι το δίνουν πλέον για τα αντισώματα. Στην εγκυμοσύνη έπαιρνα Tirosint και όχι σελήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Πως συνέχισες εσύ μετά από αυτό; Με ξένα ωάρια; Είμαι στη φάση που πριν ξαναπροσπαθήσω θέλω να το ψάξω πάρα πολύ καλά και να είμαι σίγουρη, όσο είναι δυνατόν, ότι ακολουθώ το πρωτόκολλο που μου ταιριάζει.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Κ εμενα μου εχει πει η ενδοκρινολογος οτι στην εγκυμοσυνη θα περνω κατι κ θα ελενχω tsh αλλα για πριν δεν μου ειχε δωσει κατι μονο βιταμινες αυτες πριν την συλληψη που περιεχουν κ d κ σεληνιο κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...