Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειναι σωστο να πιεσω το μικρουλι μου???


Recommended Posts

Καλημερα σας!!!!Ειμαστε 4 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα απο οταν γεννηθηκαμε!!!Οταν με το καλο παμε 6 μηνων και ξεκινησουμε τις στερεες σκεφτομαι να αποθηλασω σιγα σιγα μιας και τον Αυγουστο θα επιστρεψω στη δουλεια,μιας και η εργασια μου εχει πολλες απαιτησεις θεωρω οτι ειναι δυσκολο να συνεχισω τον θηλασμο παραλληλα...Νιωθω ομως τυψεις μονο και στη σκεψη γιατι απο την αρχη τα παμε τοσο υπεροχα και ο μικρουλης μου τρελενεται!!!!!!!!Το ιδανικο για μενα και για την καθε μαμα πιστευω ειναι το μωρο να αποθηλαζω μονο του οταν θελησει....μηπως ειναι "βιαιος" τροπος αυτος???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού φαινεται ότι σου αρέσει γιατι δεν συνεχίζεις να θηλασεις μόνο πρωί και μετά απόγευμα βράδυ που θα εισαι μαζι του; Εγω έτσι έκανα :-)

Οσο δεν ειναι μαζι σου ας πίνει ξένο αν και μπορεί να μην χρειαστεί αν τα παει καλα με στέρεες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου, δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τον θηλασμό τον Αύγουστο, θα το δεις. Και εγώ επέστρεψα στη δουλειά με τον υιό μου τότε 8,5 μηνών, έτρωγε και στερεές από 7 μηνών σχετικά καλά και θήλαζε παράλληλα πολύ. Κατά την επιστροφή μου στη δουλειά δεν χρειάστηκε ούτε να μπώ στον κόπο των αντλήσεων ούτε να αποθηλάσω. Απλά συνέχισα να τον θηλάζω απόγευμα που γύρναγα, και το βράδυ και όσες φορές ξύπναγε το βράδυ. Φαντάσου ότι σκεφτόμουν να θηλάσω μέχρι του έτους και ακόμη 16 μηνών δεν έχω αποθηλάσει αν και μας έχει μείνει μόνο το γεύμα πριν τον βραδυνό ύπνο και μια φορά αμα ξυπνήσει μέσα στο βράδυ. Φαντάσου ότι απο 10 μηνών πίνει και φρέσκο κατσικίσιο και δεν πήρε ποτέ γάλα σε σκόνη. Σιγά-σιγά μετά το έτος θα μειώνονται οι θηλασμοί μέχρι να γίνει πολύ ομαλά (ελπίζω και για την δική μου περίπτωση), πάντως πρόβλημα για την ψυχολογία του παιδιού δεν δημιουγήθηκε με την επιστοφή στη δουλειά. Θα δεις όλα καλά θα πάνε, θα κρατήσει ο θηλασμός, μην στεναχωριέσαι από τώρα για αυτό.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις....ειμαι νοσηλευτρια και τα ωραρια μου ειναι καπως περιεργα...πρωινα απογευματινα νυχτερινα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις....ειμαι νοσηλευτρια και τα ωραρια μου ειναι καπως περιεργα...πρωινα απογευματινα νυχτερινα

 

Δεν εχει σημασία το ωράριο. Οσο λείπεις το μωρό θα τρωει τις στερεές κι οταν είσαι σπίτι θα θηλαζει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, είσαι λιγάκι πιο δύσκολη περίπτωση. Όντως, η ύπαρξη απογευματινών και νυχτερινών βαρδιών περιπλέκει κάπως τα πράγματα. Δεν νομίζω ότι το παιδί μπορεί να τρώει στερεές νυχτιάτικά, ενώ σε αυτή την ηλικία ακόμη μπορεί να έχει ανάγκη από σίτιση μέσα στο βράδυ, ούτε να αλλάζει την βραδυνή του ρουτίνα ανάλογα με το ωράριο της μητέρας. Μήπως, να το ψάξεις λίγο με τον εργοδότη σου; είσαι αορίστου, είσαι δημοσιος υπάλληλος; μήπως, σε προστατεύει ο νόμος για ένα διάστημα από νυχτερινά ωράρια; επίσης, για αυτή την περίπτωση η άντληση και η αποθήκευση του γάλακτος για να το δίνει κάποιος άλλος κατά την απουσία σου είναι μια λύση.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι δεν με προστατευει ο νομος οσο αναφορα τα νυχτερινα ωραρια....ειμαι αοριστου χρονου...πχ αν ειναι απογευμα κ σχολασω 11 το βραδυ και μετα πρωι??πρεπει κ εγω να ξεκουραζομαι...ασε που αν πρηστει το στηθος στη δουλεια με αυτη τη πιεση κ τα μικροβια πως θα βγαλω γαλα...σκεφτομαι για ξενο αλλα επειδη αναγκαζομαι κ οχι επειδη θελω

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πριν πας στη δουλειά ξεκίνα να φτιάχνεις τράπεζα γάλακτος και βλέποντας και κάνοντας σιγά σιγά. Δε χρειάζεται να έχεις αποθηλάσει από πριν. Θα προσαρμοστούν όλα και όλοι στα νέα δεδομένα και αν αυτο σημάνει τον αποθηλασμό μια χαρά. Αν όχι πάλι μια χαρά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγω με το να αρχίσεις να φτιάχνεις τράπεζα...αποθήκευσε το γάλα σου ( αν έχεις διάλειμμα στη δουλειά σου κι εκεί μπορείς να κάνεις άντληση) έτσι ώστε να υπάρχει πάντα γάλα οποτε λείπεις...

δεν είναι ανάγκη να αποθηλασεις...

Στην ανάγκη πάρε κι ενα κουτί ξένο να έχεις κι όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη δουλειά θα κουβαλάς στο σπίτι ένα σωρό μικρόβια, οπότε καλό θα ήταν να συνεχίσει να θηλάζει το παιδί έστω και σε κάποια γεύματα, γιατί είναι πιθανό να φτιάχνεις και αντισώματα γι΄αυτά τα μικρόβια. (Σκρατέ καλά τα λέω; ).

Το ωράριο αν και θα είναι δύσκολο στην πράξη ίσως και να βοηθήσει στο να μην αποθηλάσεις, γιατί δε θα είναι σταθερή η ώρα κάθε μέρα που δε θα παίρνεις ερέθισμα, αλλά θα εναλλάσσεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι δεν με προστατευει ο νομος οσο αναφορα τα νυχτερινα ωραρια....ειμαι αοριστου χρονου...πχ αν ειναι απογευμα κ σχολασω 11 το βραδυ και μετα πρωι??πρεπει κ εγω να ξεκουραζομαι...ασε που αν πρηστει το στηθος στη δουλεια με αυτη τη πιεση κ τα μικροβια πως θα βγαλω γαλα...σκεφτομαι για ξενο αλλα επειδη αναγκαζομαι κ οχι επειδη θελω

 

Μπορείς να κανεις τράπεζα γαλακτος για τα βραδια που θα λείπεις;

Αν όχι, μπορούν να δίνουν ξένο αν λείπεις βραδυ χωρις να αποθηλασεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι δεν με προστατευει ο νομος οσο αναφορα τα νυχτερινα ωραρια....ειμαι αοριστου χρονου...πχ αν ειναι απογευμα κ σχολασω 11 το βραδυ και μετα πρωι??πρεπει κ εγω να ξεκουραζομαι...ασε που αν πρηστει το στηθος στη δουλεια με αυτη τη πιεση κ τα μικροβια πως θα βγαλω γαλα...σκεφτομαι για ξενο αλλα επειδη αναγκαζομαι κ οχι επειδη θελω

Συμφωνώ με τα κοριτςια και να προσθέσω οτι το στηθος σου μεχρι τότε δεν θα πριζεται και τοσο οςο νομίζεις...θα έχουν αλλάξει πολλα.Τωρα σου φαίνεται βουνό αλλα αλλο ενα μωρο 4 μηνων και αλλο 8!! Καμια σχέση...Μπορει να τρωει καλα τις στερεες του,μπορει να πίνει απο εκπαιδευτικό ποτηρακι και ακομα και να λείπεις νύχτα θα προσαρμοστεί πολυ γρηγορα με το άτομο που θα τον φροντίζει μην φοβάσαι!! Καλή συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φούλα!

 

 

Κι εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποθηλάσεις.

Όντως το ωράριο δεν είναι το ιδανικό, αλλά θα θηλάζει όσο είστε μαζί και θα πάνε όλα μια χαρά.

 

 

Για να είσαι ήσυχη, μπορείς να κάνεις μια μικρή τράπεζα για να καλύπτεις κάποια βραδινά γεύματα όσο λείπεις.

 

 

Γενικά, όσο μεγαλώνει το μωρό είναι πιο εύκολη η προσαρμογή. Και το στήθος προσαρμόζεται. Εγώ φαντάσου επέστρεψα στη δουλειά όταν ήταν 3.5 μηνών και συνεχίζουμε μέχρι σήμερα που είναι 9.5, χωρίς να έχω κάνει ούτε μία άντληση στη δουλειά.

 

 

Μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι από τώρα, βλέποντας και κάνοντας!

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Να συμφωνήσω και εγώ με τα υπόλοιπα κορίτσια ότι δεν χρειάζεται να αποθηλάσεις. Το στήθος και η παραγωγη σου σε γάλα θα προσαρμοστούν σε όποιες συνθήκες επιβάλεις εσύ. Θα πρότεινα λίγες μέρες πριν πας στη δουλειά να αρχίσεις να δίνεις και λίγο ξένο γάλα στο μωρό (δεν μιλάω για τράπεζα γάλακτος δικού σου, γιατί κάποια στιγμή θα τελειώσει όσο έχεις αποθηκευμένο και θα χρειαστείς και ξένο). Έτσι όταν θα λείπεις θα μπορεί κάποιος να δώσει γάλα στο παιδί και όταν είσαι σπίτι θα θηλάζεις.

Επίσης, από κάποια χρονική στιγμή και μετά το στήθος σου δεν θα πρήζεται και δεν θα τρέχει γάλα, θα αλλάξουν οι συνθήκες και δεν θα σε απασχολούν τυχόν διαρροές και αντλήσεις, εκτός ίσως από τις στιγμές που θα κόβεις κάποιον θηλασμό και θα χρειάζεται ξανά προσαρμογή.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...