Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαλα στην κρεμα;;;;


Recommended Posts

Καλησπερα, θα ηθελα να μοιραστω τον προβληματισμο μου. Εχω μια μπεμπα εννια μηνων και ως τωρα θηλαζουμε. Δεν πινει ξενο γαλα. Τρωει πλεον οολλες τροφες και οι θηλασμοι μας ειναι τεσσερις καθημερινα. Κρεμα της δινω σπιτικη, με σιμιγδαλι, δημητριακα κλπ. Πλεον δε μπορω να βγαλω τοσο γαλα με το θηλαστρο οσο χρειαζεται για την κρεμα της. Σημερα της πηρα μια βιολογικη κρεμα babynat με κινοα και ρυζαλευρο. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι γαλα να προσθεσω για να τη φτιαξω. Σκονη δε θελω να δωσω. Πηρα ενα κουτακι νουλακ να δοκιμασουμε που λεει απο τον εκτο μηνα λλα γενικα εχω προβληματιστει. Ζιγα σγια θα πρεπει να αρχισουμε και τον αποθηλασμο για διαφορους λογους.. αλλα αυτη η σκονη εδω μου καθεται κααι κυριως γι αυτο θελω να τη θηλασω μεχρι το χρονο να της δωσω μετα φρεσκο.. τι ν κανω; το νουλακ ειναι καλη επιλογη; εχετε καποιο αλλο να μου προτεινετε;;; εχω αγχωθει παρα πολυ κι στεναχωριεμαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι περισσότερες βιολογικές κρεμες φτιάχνονται και με νερό.

 

Δεν υπαρχει κανένας λόγος να αντλεις γαλα για να φτιάχνεις κρεμα και κανένας λόγος να δινεις ξένο γαλα σε ενα μωρο που θηλαζει.

 

Προσωπικα δεν ειμαι υπέρ της κρέμας, είχα δώσει κι εγω λίγες φορες στο παρελθόν κάποιες βιολογικές αλλα μονο με νερό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Buba14, διάβασες καθόλου το ΤΙ έχει μέσα το νουλακ? και εμένα μου το σύστησε η παιδίατρος, λλά διάβασα τη σύνθεση και φρίκαρα... είναι μέσα στη ζάχαρη και στα συντηρητικά. Οπότε πήγα και πήρα κατσίκίσιο γάλα από σουπερμάρκετ και αυτό βάζω στις κρέμες, και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα με το παιδί, από τον 8ο μήνα αυτό βάζουμε στις κρέμες... δοκίμασέ το για να μην πάρεις τις σκόνες, τουλάχιστον δεν έχει τα συντηρητικά και τη ζάχαρη. αντί για ζάχαρη, προσθέτω στις κρέμες λίγο μπανάνα και αποκτούν πολύ ευχάριστη γεύση και άρωμα - μπλεντάρω την σιμιγδαλόκρεμα ή κρέμα βρώμης που έχουν γίνει με το κατσικίσιο, με μισή μπανάνα, και την τσακίζει ο μικρός!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Buba14, διάβασες καθόλου το ΤΙ έχει μέσα το νουλακ? και εμένα μου το σύστησε η παιδίατρος, λλά διάβασα τη σύνθεση και φρίκαρα... είναι μέσα στη ζάχαρη και στα συντηρητικά. Οπότε πήγα και πήρα κατσίκίσιο γάλα από σουπερμάρκετ και αυτό βάζω στις κρέμες, και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα με το παιδί, από τον 8ο μήνα αυτό βάζουμε στις κρέμες... δοκίμασέ το για να μην πάρεις τις σκόνες, τουλάχιστον δεν έχει τα συντηρητικά και τη ζάχαρη. αντί για ζάχαρη, προσθέτω στις κρέμες λίγο μπανάνα και αποκτούν πολύ ευχάριστη γεύση και άρωμα - μπλεντάρω την σιμιγδαλόκρεμα ή κρέμα βρώμης που έχουν γίνει με το κατσικίσιο, με μισή μπανάνα, και την τσακίζει ο μικρός!

Πολυ καλές ιδέες! Κι εγω κατσικίσιο εβαζα και ακόμα και τωρα που ειμαστε σε φάση αποθηλασμου (19 μηνων) αυτο πίνει με μεγάλη ευχαρίστηση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...