Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τα φώτα σας, έπαθα μία δερματίτιδα και παίρνω εκτός από τις κρέμες και χάπια ATARAX για τον κνισμό 1 ή 2 την ημέρα. Η κόρη μου είναι 21 μηνών και θηλάζει, στο e-lactasia που έψαξα την ουσία την βγάζει ακίνδυνη, η δερματολόγος όμως μου είπε να μην παίρνω και να βάζω μόνο τις κρέμες, εγώ όμως έχω φοβερή φαγούρα και τα έχω ανάγκη. Στο βιβλίο της Πατσόυρου που αναφέρει τις ουσίες των φαρμάκων και την δράση τους στον θηλασμό και πάλι δεν μπόρεσα να εντοπίσω την ουσία. HELP.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικά και είναι ακίνδυνο! Ένα παιδί 21 μηνών μπορεί ακόμα και το ίδιο να πιει Αtarax! Πάντως, άσχετα με το θηλασμό, το Αtarax είναι παρωχημένο, λόγω της υπνηλίας που προκαλεί. Οι αλλεργιολόγοι το απεχθάνονται! Υπάρχουν τα Aerius, Xozal, Zirtek.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι το επαθα κι εγω και πηρα τα aerius ειναι τελειως ακυνδυνα τα δινουν και σε μωρα αμα χρειαστει....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θεωρω λιγο παρακινδυνευμενο να συνστηνεται φαρμακευτικη αγωγη στην κοπελα,,,εκτος από αυτό η κοπελα ειπε ότι εχει δερματιτιδα και όχι αλλεργια....................

 

εγω θα σου ελεγα να παρεις μονο ο,τι σου συνεστησε ο δερματολόγος,,,,αλλαζοντας μονη σου φαρμακο αλλαζεις δραστικη ουσια και μπορεις να παρεις κατι που δεν ενδεικνυται για δερματιτιδα και να γινεις αγνωριστη,,,,,εκανα και εγω την εξυπναδα καποτε και πηρα μονη μου χαπια για αλλεργια και εγινα χαλια,,,αν συνεχισει πανε να κανεις εξεταση να δεις από τι ακριβως προερχεται για να το αντιμετωπίσεις καλυτερα,,,,,,,,,,ισως χρειαστείς αντιβιωση

 

 

α τωρα ειδα ότι η δερματολόγος σου ειπε να μην τα παρεις καθολου,,,ρωτα τη τον λογο,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το θέλω μόνο για τον κνησμό και πιστέψτε με βοηθάει πολύ στο να μην αισθάνομαι φαγούρα. Είναι κάτι παροδικό γιατί το έπαθα από αποτρίχωση με λέιζερ, ευαισθησία του δέρματος στο λέιζερ, το παθαίνω σε κάθε συνεδρία. Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν σταματάω το λέιζερ, ε ή με την τρίχα θα μείνω ή θα συνεχίσω, διότι όλες οι υπόλοιπες μέθοδοι αποτρίχωσης (ξυράφι, κερί κλπ) μου προκαλούν χρόνιους ερεθισμούς και σπυράκια και θηλακίτιδες και δεν συμμαζεύεται και έτσι είπα να απαλλαγώ μια για πάντα, αμ δε...... δεν το βλέπω. Το καλό είναι ότι στις 5 ημέρες υποχωρεί η δερματίτιδα απλά αυτές τις 5 ημέρες αν δεν πάρω κάτι δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ από την φαγούρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν λεμε να τα παρει ετσι...εννοειται κατοπιν συνενοησης με τον γιατρο....τα aeriuws ειναι αντιισταμινικα και ακυνδυνα για τον θηλασμο.....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιάνα, έχεις δίκιο. Νομίζω οι προτροπές μας περιέχουν το νοητό "γιατί δεν του λες να σου δώσει το τάδε;"

Το ότι η δερματολογος της είπε να μην το πάρει, λόγω θηλασμού, είναι αναμενόμενο, γιατί οι γιατροί συμβουλεύονται το φύλλο οδηγιών των φαρμάκων, όπου πάντα αναγράφεται ότι το εκάστοτε φάρμακο δεν είναι συμβατό με τη γαλουχία, ώστε να είναι νομικά κατοχυρωμένες οι εταιρίες.

Τώρα που το σκέφτομαι, μπράβο στη δερματολόγο! Άλλος θα την προέτρεπε να σταματήσει το θηλασμό!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια sorry,,,,δεν το εγραψα για να σας <μαλωσω> αλλα τα αυτά που είναι <νοητα > για εμας δεν είναι για ολους,,,,,,,,,,,,,την εχω πατησει τοσο μα τοσο γερα και ειδικα με δερματιτιδα και χαπακια για φαγουρα που δε φανταζεστε......................παντως εγω δεν καταλαβα ότι δεν της τα εδωσε για τον θηλασμο αλλα οτι δεν κανουν για την περιπτωση της

 

 

xrysaki,,,αν δεν υποχωρει η φαγουρα ξαναδεστο μην μολύνθηκες και θελει τιποτα αλλο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ρώτησα και τον παιδίατρο και μου είπε ότι το πολύ πολύ να έχει υπνηλία η μικρή τίποτα άλλο, αλλά μου είπε κιόλας μήπως καλύτερα να έπαιρνα το xozal, θεωρείτε καλύτερο αντιισταμινικό. Τελοσπάντων πήρα xozal για την ώρα. Θα σας πω την αντιδραση της δερματολόγου όταν της είπα ότι θηλάζω να γελάσετε.

Την ρωτάω λοιπόν εάν το atarax πειράζει στον θηλασμό διότι θηλάζω το μωρό μου. Ναι ναι μου λέει μην ξαναπάρεις κάνει πολύ κακό. Της λέω ότι ενταξει δεν είναι και ενός μηνων το μωρό είναι 21 μηνών και δεν πίνει και λίτρο. ΣΟΚ :shock:!!! Θηλάζεις ακόμα????:shock: Μα έχεις γάλα ακόμα???:shock: Α ναι ήθελα να της πω πρόκειται περί θαύματος ξέρεις, αλλά δεν το είπα, δεν ήθελα να την ειρωνευτώ. Τι περίεργο μου λέει να μιλάει το παιδί και να πίνει ακόμα από το στήθος και μου έχουν πει, συνεχίζει, ότι το μητρικό είναι απαίσιο. Όχι της λέω κάνεις λάθος εγώ και στα δύο μου παιδιά που το δοκίμασα είναι πολύ γλυκό. Δεύτερο ΣΟΚ, αλήθεια? μου λέει, το δοκίμασες? Θα της φάνηκε πολύ ανωμαλία που δοκίμασα, τι να πω.....

Πάντως για να μην την πολυκατηγορώ μου είπε από μόνη της πως δεν πειράζει που δεν πίνει άλλο γάλα, αφού τρώει γιαουρτάκι και πίνει μητρικό καλύπτει της ανάγκες της σε ασβέστιο, δεν ήταν και τόσο άσχετη, ε δεν έχει και παιδιά οπότε... ας την δικαιολογήσουμε. Πάντως το γέλασα και σήμερα και γενικώς έχει αρχίσει να μου αρέσει να βλέπω τους άλλους να σοκάρονται όταν λέω πως θηλάζω ακόμα. Τί??? Ακόμα??? Μα πως???? Έχεις ακόμα γάλα??? Ε ναι είμαι αγελάδα:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...