Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραβιεται αποτομα απο το στηθος


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.

 

Ξεκινησα να θυλαζω αποκλειστικα για 20 μερες στην αρχη,τα πηγαινα πολυ καλα.. Μετα ομως το μωρο μου ειχα ακομη ικτερο που δεν επεφτε.....(ισως εχει κ ακομη θα επαναλαβουμε εξεταση αυτη την βδομαδα.ημαστε 40ημερων..) και για να φυγει ο ικτερος ξεκνησα να δινω μια φορα την μερα ξενο γαλα(ο θυλασμος επιβαρεινει τον ικτερο)..ολα καλα μεχρι εδω.

 

Δυο τρεις μερες ομως τωρα το μωρο μου εκει που τον βαζω να θυλασει τραβιεται αποτομα απο το στηθος...αντε παλι να τι πιασει ρουφαει μια δυο τρεις παλι το αφηνει..το κανει αυτο λιγο οποτε μετα νευριαζει και αρχιζει να κλαιει.. Οποτε του δινω λιγο ξενο να πιει να ηρεμισει...τι φταιει????

 

Με μια που το συζητουσα εχθες μου ειπε πως μαλλον δεν εχω αρκετο γαλα.. Η αληθεια ειναι πως το στηθος μου απο της 6 φορες που θυλαζει το 24ωρο την μια_δυο φορες θα νοιωθω πως εχει γαλα μεσα...

Το προγραμμα ταισματος ειναι περιπου

 

9:00 θυλασμος ενα στοιθος συνηθως

11:00-11:30 θυλασμος αλλο στοιθος

13:30 θυλασμος δυο στοιθη(γιατι δεν εχουν προλαβει να γεμισουν..)

18:00 120-150 ml ξενο

20:00λιγο θυλασμος

21:30 θυλασμος

4:00θυλασμος

7:00θυλασμος(μπορει και να μην ξυπνησει..)

 

Α επεισης μουν ειπαν πως μπορει να θελει να ρευτει γιαυτυο τραβιεται κ δεν θελει στοιθος..τον συκωνω ρευεται αλλα και παλι το ιδιο κανει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιάννα μου,μήπως του καλοαρεσε το μπιμπερό,το βρήκε εύκολο και οταν του δίνεις στήθος τσιναει γι'αυτο το λόγο?

 

Σε ρωταω γιατί κ ο δικός μου το έπαθε αυτό...

παρ'όλο που στην αρχή δυσκολεύτηκε με το στήθος,καθόταν και προσπαθούσε,

μόλις όμως έφαγε απο μπιμπερό,ουτε να το ξαναδεί το στήθος...το άφηνε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.

 

Ξεκινησα να θυλαζω αποκλειστικα για 20 μερες στην αρχη,τα πηγαινα πολυ καλα.. Μετα ομως το μωρο μου ειχα ακομη ικτερο που δεν επεφτε.....(ισως εχει κ ακομη θα επαναλαβουμε εξεταση αυτη την βδομαδα.ημαστε 40ημερων..) και για να φυγει ο ικτερος ξεκνησα να δινω μια φορα την μερα ξενο γαλα(ο θυλασμος επιβαρεινει τον ικτερο)..ολα καλα μεχρι εδω.

 

Δυο τρεις μερες ομως τωρα το μωρο μου εκει που τον βαζω να θυλασει τραβιεται αποτομα απο το στηθος...αντε παλι να τι πιασει ρουφαει μια δυο τρεις παλι το αφηνει..το κανει αυτο λιγο οποτε μετα νευριαζει και αρχιζει να κλαιει.. Οποτε του δινω λιγο ξενο να πιει να ηρεμισει...τι φταιει????

 

Με μια που το συζητουσα εχθες μου ειπε πως μαλλον δεν εχω αρκετο γαλα.. Η αληθεια ειναι πως το στηθος μου απο της 6 φορες που θυλαζει το 24ωρο την μια_δυο φορες θα νοιωθω πως εχει γαλα μεσα...

Το προγραμμα ταισματος ειναι περιπου

 

9:00 θυλασμος ενα στοιθος συνηθως

11:00-11:30 θυλασμος αλλο στοιθος

13:30 θυλασμος δυο στοιθη(γιατι δεν εχουν προλαβει να γεμισουν..)

18:00 120-150 ml ξενο

20:00λιγο θυλασμος

21:30 θυλασμος

4:00θυλασμος

7:00θυλασμος(μπορει και να μην ξυπνησει..)

 

Α επεισης μουν ειπαν πως μπορει να θελει να ρευτει γιαυτυο τραβιεται κ δεν θελει στοιθος..τον συκωνω ρευεται αλλα και παλι το ιδιο κανει...

Να σου ζήσει το νινάκι σου καταρχην!

Στον αποκλειστικό θηλασμό δεν έχεις πρόγραμμα. Το μωρό μπορεί να το θηλάσεις και μετά από μισή ώρα να θέλει πάλι στηθος. Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Δεν είναι ένδειξη ότι δεν έχεις γαλα. Όσο το βάζεις το μωρό στο στήθος κατεβάζει γάλα. Τώρα που δίνεις ξένο το πιθανότερο να σου κοπεί το δικό σου. Βλέπω ότι το απόγευμα έχεις ένα μεγάλο κενό που δεν θηλάζεις. Αν θέλεις αποκλειστικό πρέπει να βάζεις πιο συχνα το μωρό στο στήθος και να κόβεις σταδιακα το συμπληρωμα. Θα σου πει κάποια πιο έμπειρη ή ρώτα σύμβουλο θηλασμού. Για τον ίκτερο βάλε λίγο το μωρό στον ήλιο και θήλαζε πιο συχνά. Θέλει ίσως περισσότερο γάλα για να φύγει, αλλά δεν είναι απαραίτητο να είναι ξένο, καλύτερα να είναι το δικό σου!

 

Αυτό που τραβιέται από το στήθος το κάνει και η δικιά μου (αύριο σαραντίζουμε). Το κάνει για διάφορους λόγους. Όταν θέλει να ρευτεί, όταν έχει αέρια ή θέλει να κάνει κακάκια ή όταν θέλει να κοιμηθεί και την ενοχλεί που κατεβαίνει γάλα όταν πιπιλάει. Δοκίμασε να το σηκώσεις να ρευτεί, να το κάνεις μια βόλτα να ηρεμήσει και λίγο αργότερα να ξαναδοκιμάσεις να το βάλεις στο στήθος. Μπορείς επίσης να κάνεις λίγες μαλάξεις στο στήθος για να βοηθήσεις να ξεκινήσει η ροή και να μην εκνευρίζεται το μωράκι σου. Πίεσε με τα δάχτυλα απαλά από τη βάση του στήθους προς τη θηλή, λίγο πριν θηλάσει και κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

 

Στο γιο μου ένιωθα μια δυο φορές όπως λες, να έχει γάλα το στήθος μου κι όμως θηλάζαμε αποκλειστικά. Όπως δεν είναι ένδειξη αν έχεις γάλα, το πόσο βγάζει το θήλαστρο.

 

Ελπίζω να έβγαλες άκρη από αυτά που έγραψα. Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα!

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τα καταλαβα ολα...

 

Καταρχην αυτο το προγραμμα δεν το εχω βαλει εγω αλλα ο μπεμπης,μην νομιζεις πως αν θελει δεν το βαζω στο στηθος..απλα δεν θελει νωριτερα...

 

Προσπαθω να μην του δινω συμπληρωμα αλλα οταν τραβιεται και κλαιει κλαει τι να κανω? Βεβαια δεν το πινει παντα μπορει να πιει και μονο 20μλ.....

 

Τωρα λες πως μπορει να θελει να ρευτει. Τον ρευω!

Καμια φορα ναι εχεις δικιο τωρα που το σκεφτομαι οταν τραβιεται εχει αερια...

 

Κατι αλλο οσο αφορα τα κακακια του. Ποσες φορες την ημερα κανουν κακα ενα μωρο 40ημερων περιπου?? Στην αρχη εκανε 5-6 φορες μετα το ελλατωσε αρκετα και τωρα κανει μια φορα την μερα..και μπορει και να μην κανει κ μια μερα..ειναι φυσιολογικο αυτο??????? Και οταν θελει να τα κανει παρολο που τα κακαια βγαινουν νερουλα(συγχομη για την περιγραφη πως αλλιως να το πω) τον βλεπω οτι πιεζεται λιγο για να τα κανει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα καταλαβα ολα...

 

Καταρχην αυτο το προγραμμα δεν το εχω βαλει εγω αλλα ο μπεμπης,μην νομιζεις πως αν θελει δεν το βαζω στο στηθος..απλα δεν θελει νωριτερα...

 

Προσπαθω να μην του δινω συμπληρωμα αλλα οταν τραβιεται και κλαιει κλαει τι να κανω? Βεβαια δεν το πινει παντα μπορει να πιει και μονο 20μλ.....

 

Τωρα λες πως μπορει να θελει να ρευτει. Τον ρευω!

Καμια φορα ναι εχεις δικιο τωρα που το σκεφτομαι οταν τραβιεται εχει αερια...

 

Κατι αλλο οσο αφορα τα κακακια του. Ποσες φορες την ημερα κανουν κακα ενα μωρο 40ημερων περιπου?? Στην αρχη εκανε 5-6 φορες μετα το ελλατωσε αρκετα και τωρα κανει μια φορα την μερα..και μπορει και να μην κανει κ μια μερα..ειναι φυσιολογικο αυτο??????? Και οταν θελει να τα κανει παρολο που τα κακαια βγαινουν νερουλα(συγχομη για την περιγραφη πως αλλιως να το πω) τον βλεπω οτι πιεζεται λιγο για να τα κανει.....

 

ο δικος μου,2 μιση μηνων, κανει πλεον 1 φορα τη μερα.καποιες φορες, μερα παρα μερα. ο γιατρος μου χει πει οτι μεχρι 3 μερες χωρις να ενεργηθει ειναι οκ

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας ,αλλα δε μπορω να διαβαζω ανακριβειες.

 

Διαβαζουν και γυναικες που δεν ξερουν και ισως να δινουμε λαθος εντυπωσεις.

 

Ποιος σου ειπε γιαννα μου οτι ο θηλασμος επιβαρυνει τον ικτερο;;;;Ο θηλασμος πολεμαει τον ικτερο και τον εξαφανιζει.

Η αποψη αυτη υπηρχε πριν απο 30 χρονια , αλλα πια εχει καταρριθφει!

 

Ο αδαης που σου ειπε να δωσεις ξενο , σου στερει τον αποκλειστικο θηλασμο και εχει θεσει σε κινδυνο το θηλασμο του παιδιου σου , αφου μπορει (λεω, μπορει) αυτο το τραβηγμα να ειναι και συγχυση θηλης.

 

Επισης , αυτη η μια που σου ειπε για το γαλα ,πού το ξερει;;

Το θυμαται απο τοτε που θηλαζε οταν ηταν μωρο;;

Παιδια , στο χωριο μου ξερετε τι λενε; "οτι του φανει του λολοστεφανη"!!!!!!

 

Ζητω παλι συγνωμη για το υφος μου , αλλα συγχυζομαι με τις λαθος οδηγιες και τις εικασιες και των επαγγελματιων υγειας και των ασχετων!

 

Γιαννα, μην ανησυχεις κι εμενα που θηλαζε αποκλειστικα το εκανε αυτο με το τραβηγμα.Μπορει να ειναι κολικοι , αερια , ρεψιμο , ή ακομα και ελαφριας μορφης παλλινδρομηση.

Επισης , μπορει απλα να ειναι συμπεριφορα.

 

Οταν ενα μωρο δεν χορταινει ειναι τελειως διαφορετικα τα σημαδια.Οσοι δεν ξερουν να τα αναγνωριζουν καλυτερα να μη μιλανε κι εσυ καλυτερα να μη τους ακους (εννοω απο το περιβαλλον σου)!

Link to comment
Share on other sites

Το μητρικο γαλα εχει καποια συστατικα δεν ξερω τι ακριβος που δεν αφηνουν τον ικτερο να φυγει γρηγορα.... Ετσι μου ειπαν πολυ ανθρωποι.... Διαφοροι γιατροι νοσοκομες μαιες κ παιδιατροι..αλλα καια απλος κοσμος.. Οχι πως δεν φευγει ο ικτερος απλα φευγει πιο αργα αν θυλαζεις... Τι να πω αυτα μου ειπαν αυτα πιστεψα....

 

Η συγχηση θυλης πως ειναι?

 

Οταν ξυπναω το πρωι που το στηθος μου εχει φουσκωσει απο το γαλα δεν το κανει αυτο..διχνει να τρωει και να το ευχαριστιεται..στα επομενα γευματα ομως μετα που το στοιθος μου δεν το νιωθω πρισμενο τρωει 3-4 λεπτα και μετα κλαιει και τραβιεται κ ταλαιπωριται. Τον συκωνω ρευεται ηρεμει και παλι τα ιδια.. Σημερα το μεσιμερι μετα απο το θυλασμο αρχισε παλι τα ιδια αναγκαστικα κ εδωσα 50μλ ξενο παλι....

 

Να σας πως κατι ασχετο ρε κοριτσια αλλα μπορει να ειναι και χαζο. Ξετερε τι παρατηρησα....πως οταν ειναι το μεγαλο μου παιδι εδω19 μηνων κανει φασαρια φωναζει παιζει πεταει πραγματα κατω και εγω κακποιες φορες του μιλαω πιο δυνατα απο το κανονικο(οχι κ φωναζω δυνατα) τοτε ειναι που ο μικρος δεν τρωει με τιποτα.. Δηλαδη τον εχω στο στηθος τρωει κανονικα ερχετε ο μεγαλος χοροπηδαει στο κρεβατι κρεμιεται απο την πλατη μου κ γενικα ξερετε πως ειναι ενα μωρο 19μηνων τοτε ο μικρος ξεκιναει γκρινια και δεν τρωει.. Λετε καμια μερα να φωναξα και να φοβηθηκε το μικρο γιαυτο να τα κανει αυτα?? Η ειναι μικρο και λεω χαζομαρες??

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα , εμεις βγηκαμε με 11,κατι ικτερο και οντως αργησε να φυγει....κανενα διμηνο-τριμηνο.

Ξερεις τί μου ειπαν τη μερα που εβγαινα απ'τη μαιευτικη;

Οτι, αν δε θηλαζε το μωρο ,θα το εβαζαν στις λαμπες , αλλα αφου θηλαζει ,παρ'το κοριτσι μου σπιτι σου και θηλαζε μερα-νυχτα!Και οι παιδιατροι που εχω αλλαξει αυτο μου ειπαν και αυτο εχω διαβασει κι εγω(εκ των υστερων ,βεβαια)!

Εσυ , φυσικα και πιστεψες αυτα που σου ειπαν και εννοειται οτι τους πιστευουμε και τους εμπιστευομαστε!

Αυτο το λαθος κανουμε ολοι!

 

Συγχυση θηλης ειναι οταν το παιδι πινει μια απο το μπιμπερο και

μια απο το στηθος και μπερδευει τις δυο θηλες (τη δικη σου και του μπιμπερο).Γι'αυτο λενε οτι ακομα και αντλημενο γαλα να θες να δωσεις , θα πρεπει να εχει εδραιωθει πρωτα ο θηλασμος.

Δεν λεω οτι ειναι αυτο,απλα υπαρχει ο κινδυνος να συμβει.

 

Σε λιγο καιρο ,που θα εχεις εδραιωσει το θηλασμο ,το στηθος θα πρηζεται πολυ σπανια.Αυτο τι σημαινει;οτι δεν εχεις γαλα;οχι, σημαινει οτι το στηθος 'φτιαχνει' γαλα την ωρα που ρουφαει το μωρο σου!

 

Αν το παιδι συνηθισει να του δινεις ξενο καθε φορα που κανει ετσι , τοτε ειναι κατι που θα καθιερωθει!Θα το βλεπει σαν ρουτινα πια και θα το αποζητα!

 

Αυτο που λες για το μεγαλο σου δεν ειναι χαζο.

Εχει βαση.

Ισως εκεινη την ωρα που γινεσαι εσυ νευρικη ,να χαλας την ηρεμια του μωρου και να το 'ξεσηκωνεις' κατα καποιο τροπο!

Οσον αφορα τη συνδεση του θηλασμου με το οτιδηποτε συμβαινει εκεινη την ωρα ,ναι ισχυει και αυτο.

Τα μωρα συνδεουν το θηλασμο με την τρυφεροτητα της μαμας, το νανουρισμα , τα λογια της και τα χαδια της.

Το ιδιο , λενε , οτι συμβαινει και με κατι ασχημο ή τρομακτικο π.χ. ενα καυγα..

Καπου εδω στο φορουμ ειχα διαβασει για το θηλασμο και τον ταυτοχρονο εμβολιασμο.Θα το βρω και θα βαλω το λινκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά τα λες,Χαρούλα. Ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο για τον ίκτερο.στο μαιευτήριο με είχαν συμβουλεύσει να θηλάζω το μωρό πολύ συχνά για να μην κάνει ίκτερο.

Γιάννα, κι εμένα ο μικρός,4.5 μηνών τώρα, αρκετές φορές βάζει τα κλάματα ή γκρινιάζει όταν τρώει κι ο λόγος μπορεί να είναι άλλος κάθε φορά ,από το ότι θέλει να ρευτεί ως το ότι...τον εκνεύρισα επειδή μιλούσα!Από νεογέννητο μου έδειχνε τη δυσαρέσκειά του αν μιλούσα πολλη ώρα ή αν ξαφνικά μιλούσα δυνατά. Δεν είναι καθόλου σαχλαμάρες αυτά. Εμένα τον βοήθησε πολύ ο ξαπλωτός θηλασμός σε ήσυχο περιβάλλον.

Αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά,μην σε τρομάζει το ότι μπορεί να γκρινιάξει το μωρό στο στήθος, εσύ να επιμένεις με τον θηλασμό,όποτε θέλει το μωρό (τις πρώτες τρεις βδομάδες εμείς θηλάζαμε, χωρίς υπερβολή,συνέχεια-έκλαιγε στο δεκάλεπτο μετά το τάισμα). Δεν κλαίει επειδή δεν έχεις γάλα, αυτή η σκέψη οφείλεται δυστυχώς σε παραπληροφόρηση. Κάτι ακόμα που θα σε ηρεμήσει ειναι το βάρος του παιδιού. Αν παίρνει κανονικά, θα σε πείσει ότι τρώει αρκετά.

καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα, σωστά σου τα είπαν οι ειδικοί, απλά...σε συμβούλεψαν λάθος!

 

Υπάρχουν δύο τύποι ικτέρου.

Ο πρώτος είναι ο ίκτερος του θηλασμού (breastfeeding jaundice) ή, ακριβέστερα, του μη θηλασμού, και έχει σχέση με τη μη ικανοποιητική πρόσληψη τροφής των πρώτων ημερών, όταν μαμά και μωρό μαθαίνουν να θηλάζουν, Εκεί, πράγματι, το "φάρμακο" είναι οι συχνοί και αποτελεσματικοί θηλασμοί.

Ο δεύτερος τύπος ικτέρου είναι ο ίκτερος του μητρικού γάλακτος (breastmilk jaundice), εμφανίζεται τη δεύτερη εβδομάδα ζωής και μπορεί να διαρκέσει ως και 3 μήνες. Οφείλεται σε μία άγνωστη, προς το παρόν, ουσία, του μητρικού γάλακτος και αφορά το 30% των αποκλειστικώς θηλαζόντων βρεφών. Παλιά, εφάρμοζαν διακοπή του θηλασμού για 2 24ωρα, να δουν αν πέφτει ο ίκτερος. Σήμερα, αυτή η πρακτική έχει εγκαταλειφθεί. Αν ο παιδίατρος κρίνει απαραίτητο, μπορεί να κάνει κάποιες εξετάσεις στο μωρό, για να αποκλειστούν άλλα αίτια παρατεινόμενου ικτέρου (ουρολοίμωξη, π.χ.), αλλιώς αφήνει μαμά και μωρό στην ησυχία τους.

 

Καλά, η συμβουλή "δώσε ένα μπουκάλι ξένο την ημέρα" είναι ανεκδιήγητη...

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν ξυπναω το πρωι που το στηθος μου εχει φουσκωσει απο το γαλα δεν το κανει αυτο..διχνει να τρωει και να το ευχαριστιεται..στα επομενα γευματα ομως μετα που το στοιθος μου δεν το νιωθω πρισμενο τρωει 3-4 λεπτα και μετα κλαιει και τραβιεται κ ταλαιπωριται. Τον συκωνω ρευεται ηρεμει και παλι τα ιδια.. Σημερα το μεσιμερι μετα απο το θυλασμο αρχισε παλι τα ιδια αναγκαστικα κ εδωσα 50μλ ξενο παλι....

?

 

Νομίζω πως το μωρό έχει μάθει στη μεγάλη ροή και δυσανασχετεί όταν αυτή μειώνεται. Δοκίμασε να κάνεις το εξής: όταν μοιάζει να πιπιλάει, χωρίς να καταπίνει, πίεσε με τα δάχτυλά σου το στήθος (πρακτικά, το "χουφτώνεις" με τον αντίχειρα από πάνω και τα υπόλοιπα δάχτυλά από κάτω) και κράτα το πιεσμένο. Μόλις σταματά τελείως να τρώει, ενώ έχει ακόμη το στήθος στο στόμα, άσε ελεύθερο το στήθος. Και, μετά, πάλι από την αρχή. Είναι ένας τρόπος να αυξήσεις τη ροή και να το ικανοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

γιαννα καλησπέρα

 

δεν διαβασα όλα τα σχολια αλλα μου το κανε και μενα η δικια μου αυτό,, μπορει να είναι επειδή θελει να ρευτεί η κατι που τον ενοχλεί,,, η κατι να του αποσπαει την προσοχη και θελει να χαζεψει σε συνδυασμο με ότι δεν πολυπειναει η δεν εχεις εκεινη την ωρα μεγαλη ροη κτλ,,,

 

 

,εγω αυτό που κανω πλεον αφου δοκιμασω το ρεψιμο είναι 1) να την χαιδευω και να της μιλω η να της τραγουδαω και 2) της αποσπω την προσοχη με ένα παιχνιδακι,,το βαζω πανω απο η μασχαλη μου και το κοιταει οποτε τρωει πιο πολύ,,, αυτό το τελευταιο με εσωσε γτ ετσι αδειαζει καλυτερα το στηθος και κατά συνεπεια γεμιζει και καλυτερα,,,

 

δικη μου αποψη ακομη κι αν θελεις να κανεις μικτη διατροφη,,,μην ενδιδεις στο να δινεις ξενο κάθε φορα που θεωρεις ότι δεν εφαγε πολύ γτ τα μωρα καταλαβαινουν πολύ καλυτερα από ότι νομιζουμε και περιμενουν,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλα για παντα καναμε εξετασεις διαφορες οταν ειδαμε πως δεν επεφτε ο ικτερος..κ για ουρολημοξη και αιματολογικες και καποιες εξετασεις ιδικες για τον ικτερο...αυτες ειδε η παιδιατρο και μετα μου ειπε πως ευθυνεται το μητρικο μου γαλα...οποτε για αρχη αρχισα να να δινω χαμομιλη κ μετα γαλα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ω, Θεέ μου...!

 

 

Δε θα έπρεπε να ανησυχούμε για το ικτερικό βρέφος που θηλάζει αλλά αντίθετα θα έπρεπε να λέμε στη μητέρα που δε θηλάζει το παιδί της και που δεν είναι ικτερικό «Η χολερυθρίνη του παιδιού σου είναι πολύ χαμηλή. Μάλλον δεν είναι επικίνδυνο, αλλά για να είμαστε σίγουροι ότι το ξένο γάλα τη κρατά σε χαμηλά επίπεδα, θα ήθελα να θηλάσεις το παιδί σου για λίγες ημέρες, έτσι ώστε τα επίπεδα της χολερυθρίνης να αυξηθούν στο φυσιολογικό». Τι κρίμα που ποτέ δε θα συμβεί κάτι τέτοιο!

 

Τάδε έφη o παιδίατρος και πρωτοπόρος στην Ιατρική της Γαλουχίας Dr J. Newmann. (Μετάφραση: Βασιλική Δανηλάτου, MD, IBCLC)

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που τωρα το σκεφτηκα ειναι οτι το παιδι τρωει 7 γευματα μητρικο και ενα ξενο.

Αν το πειραζε το γαλα σου μαλλον θα επρεπε να τρωει 7 ξενο και ενα δικο σου!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι διαβαζω.. Τι θελεις να πεις? Μανουλα για παντα??

 

Δεν ειναι οτι τον πειραζει το δικο μου γαλα απλα δεν αφηνει τον ικτερο νε πεσει..γιαυτο το ενα γευμα ξενο....(που σημερα εχει γινει αντι για ενα ξενο στους 3θυλασμους λιγο συμπληρωμα μετα γυρο στα 60ml..)

Αυριο παω παιδιατρο να δουμε αν εχει πεσει κ ο ικτερος τελειος..παντως κ ετσι να ειναι δυσκολο πολυ μου φαινεται να ξανα γυρισω σε αποκληστικο πλεον...εχει μαθει το παιδι..και τωρα το βραδυ εφαγε απο το ενα στοιθος..μολις αδειασε αρχισε να τραβιεται και να κλαιει πολυ...τον εβαλα στο αλλο στοιθος εφαγε παλι 5 λεπτα παλι αρχισε να κλαιει πολυ..ηπιε κ 80 συμπληρωμα μετα και κοιμηθηκε...

 

Κατι που δεν εχω πει και δεν ξερω αν παιζει ρολο...απο την αρχη το μωρο μου ετρωγε το πολυ σε ενα τεταρτο... Συνηθως γυρο στα 10-15 λεπτα ειχε φαει κ χορτασει..θελω να πω δεν ετρωγε μιση ωρα και μια ωρα οπως λενε στην αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι πετυχαίνουμε να την κάνουμε να νοιώσει άσχημα που πήρε και καλα την λάθος αποφαςη η που ο Παιδιατρος της ηταν μάπα;;

 

Γιαννα το οτι τραβιέται ειναι φυσιολογικοτατο!! Το πέρασα και εγω γυρω στις 6 βδομαδες, τραβιοταν πισω και ούρλιαζε

Υπομονή θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Baby cute και τι εκανες οταν τραβιοταν και εκλεγε και μασουλαγε χερια και εψαχνε να φαει??? Εγω τον κνω μια βολτα να ηρεμισει τον ξανα βαζω στο στηθος και παλι τα ιδια...ενω αν αλλαξω στηθος στο αλλο που πεταγετε πολυ το γαλα πινει παλι κανα πενταλεπτο μεχρι να αδειασει κ αρχιζει παλι να τραβιεται και να κλαιει..αναγκαζομαι να δινω ξενο μετα..τι να κανω? Εσυ τι εκανες?

 

Ιουλιανα απο την αρχη απο τις πρωτες μερες σε ολα τα γευματα ετρωγε το πολυ σε ενα τεταρτο..και χορταινε αφου κ κιλα επαιρνε και με το πραπανο μαλιστα...

Γεννηθηκε 3180

Βγηκαμε απο το μαιευτηριο 2890

Και 38 μερες απο την μερα που γεννηθηκε ειναι 4600...

Εχει παρει δηλαδη 1,400..... Οποτε χορταινει και στο δεκαλεπτο που τρωει..ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Baby cute και τι εκανες οταν τραβιοταν και εκλεγε και μασουλαγε χερια και εψαχνε να φαει??? Εγω τον κνω μια βολτα να ηρεμισει τον ξανα βαζω στο στηθος και παλι τα ιδια...ενω αν αλλαξω στηθος στο αλλο που πεταγετε πολυ το γαλα πινει παλι κανα πενταλεπτο μεχρι να αδειασει κ αρχιζει παλι να τραβιεται και να κλαιει..αναγκαζομαι να δινω ξενο μετα..τι να κανω? Εσυ τι εκανες?

 

Ιουλιανα απο την αρχη απο τις πρωτες μερες σε ολα τα γευματα ετρωγε το πολυ σε ενα τεταρτο..και χορταινε αφου κ κιλα επαιρνε και με το πραπανο μαλιστα...στης 38

 

Εμενα μου κρατηςε αυτο κανά 2-3 βδομαδες.. Δεν μπορούσα να κανω πολλα απλα επέμενα με το στηθος.. Τον εκανα καμμια βόλτα και μετα παλι απο την αρχή... Έδινα αυνεχεια στηθος μέχρι να το πάρει. Προσπάθησε να χαμηλώσει τα φώτα και να βάλεις μουσική να τον ηρεμήσει

Και προσπάθησε να μην αλλάζεις πολυ το στηθος γιατι υπαρχει περιπτωση να παιρνει το πρωτο γαλα και απο τα δυο και μετα να του δημιουργεί αέρια

Εγω επέμενα στο καθε στηθος για κανά 30 λεπτό μερικές φορες

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι πετυχαίνουμε να την κάνουμε να νοιώσει άσχημα που πήρε και καλα την λάθος αποφαςη η που ο Παιδιατρος της ηταν μάπα

 

Όχι, βρε παιδί μου, ίσα-ίσα που εγώ τις έδωσα και συμβουλή τι να κάνει, γιατί νομίζω πως το μωράκι αντιδρά στη μειωμένη ροή. Τώρα, σχετικά με τον ίκτερο, τι, να προσποιηθουμε πως της τα είπαν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

μπορει να συμβαινει και αυτό που λεει η babycute με τα αερια,,,οποτε

δοκιμασε αυτό που σου λεει η babycute,,, να τον ηρεμεις και μετα στο στηθος και δοκιμασε και αυτό με το παιχνιδακι που σου ειπα (αν και ο δικος σου είναι αρκετα μικρουλης ακομη,,,σε εμενα πιανει αλλα είναι 4,5 μηνων πλεον) ώστε να αυξησεις την ροη και επισης και το μαλαξεις στο στηθος που σου ειπε η μανουλα για παντα

 

 

 

γιαννα εμεις πλεον τρωμε 8-10 λεπτα τη φορα από το στηθος και το μωρο βαζει βαρος κανονικα,,,αλλα για ένα διαστημα ειχα πολύ εντονο αυτό το πρόβλημα,,,ετρωγε ουτε 5 λεπτα συνολικα,,ακριβως όπως το περιέγραψες και εκλαιγε,,, μου το εκανε από το απογευματακι και μετα,,,εγω το απεδωσα σε χαμηλη ροη

 

 

προσπαθησε το, όχι για να το γυρισεις σε αποκλειστικο αν δε θελεις,,αλλα για να μην μειωθεί το γαλα σου,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την νυχτα και το πρωι δεν μου το κανει αυτο..απο το μεσιμερι και μετα μειωνεται η ροη...οπως λες και εσυ ιουλιανα..

Δεν με πειραζει να δινω μια φορα την μερα ξενο αλλα θελω ρε κοριτσια να τον θυλασω ακομη...δεν θελω να μου σταματησει το γαλα....εστω για οσο καιρο μπορεσω να προσπαθησω..κριμα γιατι πηγαιναμε τοσο καλα στην αρχη...

Στην αρχη που ειναι δυσκολα δεν εδωσα ξενο..

Τελος παντων θα κανω αυτα που μου ειπατε και θα σας ενημερωσω αυριο το βραδυ παλι...

 

Σας ευχαριστω πολυ! Καληνυχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...