Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κολοκυθακι σε μωρο 10 μηνων


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεια σου συνονόματη...φυσικά και να δώσεις κολοκυθακι στη μικρή,εγω εδινα στον δικό μου απο πολυυυυ μικρό,μην φοβάσαι,δεν υπάρχει λόγος..

να σου ζήσει η μικρή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου να δωσω στη μικρη κολοκυθακι (αυτο με τον ανθο);

 

Βρε Χαρούλα, τι ρωτάς; Η πρώτη σούπα που τρώνε τα μωρά 6 μηνών έχει πατατούλα, κολοκυθάκι και καροτάκι. Εσείς πως ξεκινήσατε;;; Δεν το τρώνε όλα τα παιδάκια αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο,10 μηνων για μένα δεν θεωρείται και τοσο μωρό...

10 μηνων ο γιος μου ειχε δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα για να μην πω τα πάντα...απο αυτη την ηλικία άρχισα να τον βλέπω και να τον αποκαλω ''μικρό παιδάκι'' πλέον...οπότε ουδέποτε φοβήθηκα για κάτι...νομιζω ειναι ελάχιστα αυτά που είναι καλο να αποφεύγουμε πριν κλείσουν χρόνο,κατα τ'αλλα μην φοβάσαι τίποτα...αλήθεια τι τρώει μέχρι στιγμής;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπουλες ευχαριστω για τις απαντησεις!

Λοιπον , ξεκινησαμε με κολοκυθα κιτρινη(αυτη που ειναι για γλυκο) .

Τωρα τρωμε:κρεμμυδι , φασολακια , παντζαρι,ντοματα , πιπερια κοκκινη , γλυκοπατατα , μπροκολο , φακη , σπανακι , μαυροματικα...δεν θυμαμαι αλλα!

Τι αλλο να της δινω ;για πειτε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σε αυτήν την ηλικία της έδινα σχεδόν όλα τα λαχανικά απλά αν ήταν κάτι καινούριο έδινα σε μικρή ποσότητα και μόνο ένα τη φορά.Δηλαδή αν πχ δεν έχει φάει σπανάκι και μαρούλι δεν τα βάζεις και τα 2 μαζί σε μια μέρα. Τα καρότα της άρεσαν πάρα πολύ ακόμα τα έχει αδυναμία...

Κρέας δεν τρώει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτήν την ηλικία της έδινα σχεδόν όλα τα λαχανικά απλά αν ήταν κάτι καινούριο έδινα σε μικρή ποσότητα και μόνο ένα τη φορά.Δηλαδή αν πχ δεν έχει φάει σπανάκι και μαρούλι δεν τα βάζεις και τα 2 μαζί σε μια μέρα. Τα καρότα της άρεσαν πάρα πολύ ακόμα τα έχει αδυναμία...

Κρέας δεν τρώει?

 

Τρωει καλε , πως δεν τρωει!

Εμενα τρελενεται για γλυκοπατατα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, αν δεν υπάρχεις κάποιο θέμα αλεργίας δίνε τα πάντα, εκτός από μέλι που αν θυμαμαι καλα ειναι μετά τον χρόνο.

 

Μεχρι στιγμης ,δν εχουμε δειγματα αλλεργιας ,οποτε τρωμε και βλεπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα μου να φανταστείς ότι το σπανάκι, η μελιτζάνα, το πατζάρι και τα όσπρια συχνά δημιουργούν αλλεργίες και οι παιδίατροι τα δίνουν λίγο αργότερα. Αφού τα έχετε φάει και τα έχει δεχτεί το μωρούλι, μην φοβάσαι τίποτα!

Εγώ ψάχνομαι τώρα να αλλάξω λίγο τις γεύσεις της μικρής μου - βλέπω πως με δυσκολία δοκιμάζει νέα φαγάκια και πρέπει άμεσα να της εμπλουτίσω τις γεύσεις. Γλυκοπατάτα λοιπόν! και γλυκοκολοκύθα, ε;πως τα κάνεις; μπορείς να με βοηθήσεις;; βραστα; σκέτα;; Σημείωσε πως έχουμε αλλεργία στον αρακά, που θεωρείται όσπριο, άρα τα όσπρια αποκλείονται για λίγο καιρό ακόμη απ' την διατροφή μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρούλα μου να φανταστείς ότι το σπανάκι, η μελιτζάνα, το πατζάρι και τα όσπρια συχνά δημιουργούν αλλεργίες και οι παιδίατροι τα δίνουν λίγο αργότερα. Αφού τα έχετε φάει και τα έχει δεχτεί το μωρούλι, μην φοβάσαι τίποτα!

Εγώ ψάχνομαι τώρα να αλλάξω λίγο τις γεύσεις της μικρής μου - βλέπω πως με δυσκολία δοκιμάζει νέα φαγάκια και πρέπει άμεσα να της εμπλουτίσω τις γεύσεις. Γλυκοπατάτα λοιπόν! και γλυκοκολοκύθα, ε;πως τα κάνεις; μπορείς να με βοηθήσεις;; βραστα; σκέτα;; Σημείωσε πως έχουμε αλλεργία στον αρακά, που θεωρείται όσπριο, άρα τα όσπρια αποκλείονται για λίγο καιρό ακόμη απ' την διατροφή μας.

 

Λοιπον xenaκι , επειδη για γλυκοπατατα τρελαινεται η μπουμπου της δινω καθε μερα.Δηλαδη με πατατουλα , καροτακι και κρεμμυδι ειναι τα στανταρ.Απο και περα , προσθετω ειτε μοσχαρι , ειτε κοτοπουλο ή τραχανα ή αστερακι.Επισης, μαζι με τα παραπανω βαζω αναλογα ή φακη με σπανακι κ παντζαρι ή μπροκολο ή φασολακια με ντοματουλα κ.ο.κ.

Κοιταω , στην ουσια , να συνδυαζονται και γευστικα και απο την αποψη θρεπτικης αξιας.

Στην αρχη τη θεση της γλυκοπατατας κατειχε η κολοκυθα , τωρα ομως μου τελειωσε και δε βρισκω πουθενα.Δεν ειναι αραγε της εποχης...;;;Δεν ξερω...

Εσυ πως τα μαγειρευεις;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι και γω, κουκιά έχει δώσει καμιά σας? Εγώ τα τρώω από πολύ μικρή, ο άντρας μου δεν έχει δοκιμάσει ποτέ γιατί φοβόταν να του δώσει η μητέρα του.. να δώσω στον μικρό να δοκιμάσει? Πρέπει να ελέγξω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι και γω, κουκιά έχει δώσει καμιά σας? Εγώ τα τρώω από πολύ μικρή, ο άντρας μου δεν έχει δοκιμάσει ποτέ γιατί φοβόταν να του δώσει η μητέρα του.. να δώσω στον μικρό να δοκιμάσει? Πρέπει να ελέγξω κάτι?

 

Εννοειται κοριτσακι μου!

Μη δωσεις ποτε αν δεν ελεγξεις αν εχει G6PD το παιδακι σου!

Εγω που εχω , δεν εχω φαει ποτε και εχει δεν εχει η μικρη,δε θα της δωσω,ακουγονται διαφορα για τα κουκια!

Με μια εξεταση αιματος θα σου πει ο μικροβιολογος αν εχετε την ελλειψη ενζυμου , αν οχι τοτε να δωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αντί για πατατούλα δηλαδή γλυκοπατάτα ή γλυκιά κολοκύθα;;;

 

Εμείς ξεκινήσαμε με πατάτα/καρότο/κολοκύθι, βάλαμε μετά και κρέας και οποιοδήποτε λαχανικο εποχής υπάρχει διαθέσιμο εκτός απ' αυτά που έγραψα παραπάνω μιας και φοβόμαστε λίγο μην την πειράξουν. Θα τα φάμε στον χρόνο.

 

Συνήθως κάνω πατάτα/καρότο/κρεμμύδι/κολοκύθι/μπρόκολο και μοσχάρι ή κοτόπουλο και λεμονάκι και χόρτα: ραδίκια ή βλήτα μέσα.

Αν βάλω ντοματούλα δεν βάζω μπρόκολο ή χόρτα γιατί νιώθω κι εγώ πως δεν ταιριάζει και σχεδόν πάντα τραχανά ή τώρα που δοκιμάσαμε αυγό, χυλοπίτες.

Εδώ και 2 βδομάδες που έκλεισε τον 10ο μήνα, μαγειρεύω για εμάς και της δίνω, αλλά ανάλατα. Αν κάνω ας πούμε μπιφτέκια με πατάτες στον φούρνο, βάζω 2 μικρά σκέυη (για μάφιν) με το ίδιο φαγητό αλλά ανάλατο και με μπόλικο ζουμάκι και το βάζω στο φούρνο μαζί με το δικό μας. Αν χρειαστεί προσθέτω και βραστό νεράκι και το αλέθω.

Το ίδιο και με το κοτόπουλο με χυλοπίτες, παστίτσιο προχτές κλπ. Πάντα ανάλατα και με λίγο παρμεζάνα κάπου κάπου για γεύση.

 

Αλλά δεν είναι πολύ δεκτική σε νέες γεύσεις... γιαυτό θέλω να φύγουμε απ' την πεπατημένη όσο είναι μικρή. Την πάτησα με την μεγάλη εγώ.

 

Οι κολοκύθες βγαίνουν νομίζω το φθινόπωρο ως και τις αρχές χειμώνα. Αν βρεις, αξίζει να πάρεις μερικές, απ' όσο ξέρω δεν παθαίνουν τίποτα αν τις κρατάς σε σκιερό μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Α ! Πολυ καλες ιδεες μου εδωσες!

Σ ευχαριστω πολυ!

 

Υ.Γ. Βαζω και πατατα μαζι με γλυκοπατατα.Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Η γλυκοπατατα μοιαζει περισσοτερο με κολοκυθα στη γευση και εμφανιση!Ειναι πεντανοστιμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται κοριτσακι μου!

Μη δωσεις ποτε αν δεν ελεγξεις αν εχει G6PD το παιδακι σου!

Εγω που εχω , δεν εχω φαει ποτε και εχει δεν εχει η μικρη,δε θα της δωσω,ακουγονται διαφορα για τα κουκια!

Με μια εξεταση αιματος θα σου πει ο μικροβιολογος αν εχετε την ελλειψη ενζυμου , αν οχι τοτε να δωσεις!

Α ευχαριστώ! Θα το προσθέσω τότε στην εξέταση αιματος που θα κάνει ούτως ή άλλως 2 χρονών. Αλλά τι ακούγεται για τα κουκιά?

Link to comment
Share on other sites

Α ευχαριστώ! Θα το προσθέσω τότε στην εξέταση αιματος που θα κάνει ούτως ή άλλως 2 χρονών. Αλλά τι ακούγεται για τα κουκιά?

 

Η συγκεκριμένη εξέταση γίνεται στα περισσότερα μαιευτήρια, δείτε το βιβλιάριο υγείας του παιδιού, το αναφέρει.

 

Γενικά τα κουκιά για όλους δεν συνίσταται να τα τρώνε ωμά όταν έχουν ήδη φάει γαλακτοκομικά απ΄ότι ξέρω, κι όταν λείπει αυτό το ένζυμο, η κατανάλωση τους μπορεί να προκαλέσουν ως και το μοιραίο, έτσι;

Νομίζω δεν κάνει κι ο αρακάς, η ασπιρίνη, η παρακεταμόλη, το ντετόλ κλπ; ή είναι άλλο ένζυμο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ο άντρας μου την έλλειψη αυτού του ενζύμου και απαγορεύονται κουκιά ναφθαλίνη και ασπιρίνη.Αυτά μου χουν πει τουλάχιστον.Ελπίζω γτ αρακά ας πούμε έχει φάει αρκετό.Η μικρή στο βιβλιάριο φαίνεται ότι δεν έχει έλλειψη αλλά και πάλι δεν το ρισκάρω.Άλλωστε σιγά το φαί, εγώ ούτε για πλάκα δεν το δοκιμάζω

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ο άντρας μου την έλλειψη αυτού του ενζύμου και απαγορεύονται κουκιά ναφθαλίνη και ασπιρίνη.Αυτά μου χουν πει τουλάχιστον.Ελπίζω γτ αρακά ας πούμε έχει φάει αρκετό.Η μικρή στο βιβλιάριο φαίνεται ότι δεν έχει έλλειψη αλλά και πάλι δεν το ρισκάρω.Άλλωστε σιγά το φαί, εγώ ούτε για πλάκα δεν το δοκιμάζω

 

Κι εγω αυτο εχω...

Η αλλη μορφη λεγεται φαινυλκετονουρια νομιζω και αφορα την παρακεταμολη που ειπες xena.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...