Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσες φορες την εβδομαδα δινετε κρεας στα μωρα σας;


Recommended Posts

Καλημερα κ χρονια πολλα!

Η μπεμπα μου ειναι 8.5 μηνων κ της δινω καθε μερα κρεας.

3 φ/εβδ κοτοπουλο κ 4φ/εβδ μοσχαρι.Κανψ καλα;Μπορει να ειναι γελοια η ερωτηση , αλλα εχω ακουσει κ καποιους που δινουν σκετες τις λαχανικοσουπες,γι αυτο ρωταω κ εσας!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κ χρονια πολλα!

Η μπεμπα μου ειναι 8.5 μηνων κ της δινω καθε μερα κρεας.

3 φ/εβδ κοτοπουλο κ 4φ/εβδ μοσχαρι.Κανψ καλα;Μπορει να ειναι γελοια η ερωτηση , αλλα εχω ακουσει κ καποιους που δινουν σκετες τις λαχανικοσουπες,γι αυτο ρωταω κ εσας!!!:confused:

 

Εγω δινω 2 φορες κοτοπουλο, 4 μοσχαρι και 1 φακες. Η παιδίατρος μου εχει πει χρειαζονται σιδηρο και να μην δινω σκετα λαχανικα.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα-παιδια χρειαζονται σιδηρο οποτε καλα κανεις κ δινεις καθημερινα κρεας!! εαν τρωει ευχαριστα το μοσχαρι θα σου προτεινα να το δινεις περισσοτερο μιας κ το κοκκινο κρεας εχει περισσοτερο σιδηρο!!!! κ ποικιλια για να μην βαριεται,να εισαγεις σιγα σιγα αρνι,κατσικι,κουνελακι! καλη συνεχεια!!!!:-P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω κ εσενα maraki !

Να ρωτησω κ κατι αλλο βρε κοριτσια :

Γιαουρτακι αγελαδος κανει να της δινω;Λιγο που της εδωσα να δοκιμασει,τρελαινεται!Μου εχει πει η παιδιατρος προβειο,αλλα δεν το θελει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω κ εσενα maraki !

Να ρωτησω κ κατι αλλο βρε κοριτσια :

Γιαουρτακι αγελαδος κανει να της δινω;Λιγο που της εδωσα να δοκιμασει,τρελαινεται!Μου εχει πει η παιδιατρος προβειο,αλλα δεν το θελει...

 

Εμενα μου εχει πει μονο κατσικισιο αλλα δεν θελει κανενα γιαουρτι ετσι κι αλλιως :mad:. Δεν νομιζω να μην κανει, απλα κι εγω για τα αγελαδινα δεν εχω και την καλυτερη αποψη. Αν εδινες καποιο βιολογικο αγελαδινο?

Link to comment
Share on other sites

Eirinako μου σημερα μου εχεις λυσει ολες μου τις αποριες!

Χαχαχαχαχα:P!

Θα το ψαξω για το βιολογικο , καλα λες.Παντως οταν τρωω εγω αγελαδιτσα η μικρη τρελαινεται...μαμ,μαμ,μαμ!!!!!!!!

Θα σου στειλω πμ για το αλλο θεμα με την αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ χρονια πολλα!

Η μπεμπα μου ειναι 8.5 μηνων κ της δινω καθε μερα κρεας.

3 φ/εβδ κοτοπουλο κ 4φ/εβδ μοσχαρι.Κανψ καλα;Μπορει να ειναι γελοια η ερωτηση , αλλα εχω ακουσει κ καποιους που δινουν σκετες τις λαχανικοσουπες,γι αυτο ρωταω κ εσας!!!:confused:

Εγω πιστευω οτι ειναι πολλές οι φορές που δίνεις κρέας! Έχουν τοξινες,αντιβιωσεις,ορμόνες κ.α. Ειναι βέβαια απαραίτητο για τον σίδηρο και την πρωτεΐνη αλλα οχι καθε μερα...έστω μια μερα να κάνετε αποτοξίνωση με λαχανικα π.χ. Σπανάκορυζο! Ψάρι δεν έχετε δοκιμάσει; Εγω του έδινα απο 7 μηνων..Στην αρχή λιγο ζουμακι αλλα μετα κανονικά 2 φορές την εβδομάδα!

 

Στην Αγγλία παντως που ειναι η Κουμπαρα μου δεν δίνουν καθολου κρέας μεχρι 12 μηνων! Δεν ξερω γιατι αλλα ισως κάτι θα ξέρουν.. Κάποια έρευνα θα έχουν κανει...επισης δεν δίνουν αλεσμενα αλλα αυτο ειναι αλλο κεφάλαιο..

Link to comment
Share on other sites

Alexia καλημερα κ εγω τις τελευταιες μερες αναρωτιεμαι για το ψαρι.Δεν μου ειπε η παιδιατρος κατι κ εγω ξεχασα να τη ρωτησω η αληθεια ειναι..Αλλαξα ξαφνικα γιατρο κ εχω λιγο μπερδευτει με το φαγητο..Ευχαριστω για τη βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Αυτό που γνωρίζω εγώ και ειναι και η σύσταση του ΠΟΥ ειναι ότι τα μωρά εχουν αναγκη από σίδηρο οπότε η εισαγωγη στερεων γινεται με κρεας κ λαχανικά. Επίσης συστηνει κάθε μέρα να υπάρχει στην διατροφή του βρέφους ζωικής προέλευσης πρωτείνη (επιλογές από κόκκινο και λευκό κρέας, αυγό, ψάρι, γιαούρτι, τυρί).

Εγω στην μικρή μου δινω την εβδομαδα 2 φορες ψάρι,2 κοτοπουλο κ μετα 2 μοσχαρι ή αρνι κ αφηνω μια μερα που της δινω μονο λαχανικά,οσπρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...