Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ώρες εργασίας και μείωση παραγωγής


souzi201

Recommended Posts

Αγλαία και κορίτσια καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω απελπιστεί κάπως. Έχω ένα μπέμπη σχεδόν 4 μηνών και είναι η 4η εβδομάδα που επέστρεψα στη δουλειά. Δυστυχώς δουλεύω αρκετές ώρες και μάλιστα όχι συνεχόμενα, αλλά προσπαθώ και γυρίζω για λίγο, έστω για μισή ώρα σπίτι και όπου μπορώ παίρνω και το θήλαστρο (έχω νοικιάσει το symphony). Π.χ. Φευγω 8:30 γυρίζω 12 θηλάζω και αντλώ, φεύγω 1 αντλώ 7 λεπτά στις 4 παρά, γυρίζω 5:30 σπίτι, ξαναφεύγω 7, αντλώ 8:30 10 λεπτά και γυρίζω 10:30. Αυτό το πρόγραμμα δεν είναι σταθερό, αλλά κάπως έτσι είναι. Το μέγιστο που μπορεί να μείνει το στήθος χωρίς ερεθισμό είναι 5 ώρες, μόνο μια μέρα μπορεί να μην αντλήσω για 6ωρο. αρχικά τα κατάφερνα να αφήνω όλα τα γεύματα, αλλά την τελευταία εβδομάδα έχει μειωθεί πολύ και αυτό που βγάζω και νομίζω και στο στήθος η παραγωγή. Ξέχασα να πω ότι τα γεύματα του μωρού είναι 100μλ ανά δίωρο και το βράδυ εννοείται θηλάζει 3 φορές περίπου. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω βάλει και γεύματα στην κατάψυξη που όμως θα αρχίσουν να τελειώνουν.:cry: δυστυχώς στη δουλειά δεν μπορώ να αντλώ πάνω απο 7 λεπτά κι αυτό με την ψυχή στο στόμα (στη δουλειά έχω συνέχεια ραντεβού είτε δίωρα ή 45 λεπτά με κενό ένα τέταρτο). Ξέρω αρκετά από θηλασμό, η κόρη μου η μεγάλη έμεινε θερμοκοιτίδα 43 μέρες και τότε με την βοήθεια πάλι την δική σας έκανα επαναγαλακτισμό και θήλασα 14 μήνες τότε. Και τώρα σκέφτομαι όλα καλά από την αρχή και να σταματήσω λόγω της δουλειάς; Χθες που ήμουν σπίτι το πρωί μόλις θηλαζε ο μικρός προσπαθούσα να αντλώ και έβγαζα με το ζόρι 15-20μλ από κάθε στήθος, έκανα 3 αντλήσεις για να βγάλω 70μλ και ευτυχώς είχα καταφέρει να έχω και 150 από την προηγούμενη. Φοβάμαι πλέον ότι δεν του φτάνει ούτε στο στήθος γιατί τον βλέπω που το τραβά προς τα έξω το στήθος με το χεράκι του (έχω σκεφτεί μήπως παίζει και αυτό ρόλο, δηλαδή να μπερδεύεται με το μπιμπερο και να μην πιάνει πλέον καλά, αλλά δεν έχω θέμα με θηλές) Αυτό που θέλω είναι αν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο ώστε να αυξήσω πάλι το γάλα με 5λεπτες αντλήσεις πιο συχνές μέσα στη μέρα ή να αντλώ νύχτα; δεν με νοιάζει να μην κοιμάμαι, αρκεί να μπορώ να αυξήσω ξανά την παραγωγή. Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά έχω πραγματικά απελπιστεί. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Επεξεργάστηκαν by souzi201
πληρέστερος τίτλος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μωρο θηλαζει μεταξυ 12:00-6:00 πμ; Κανε και αντληση εκείνες τις ωρες.

 

Φυσικα μπορείς να κανεις 5λεπτες αντλησεις μεσα στην ημερα για να αυξήσεις την παραγωγη.

Εχεις πάρει μαγια μπυρας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ναι,εννοείται θηλάζει ανά δίωρο τη νύχτα, 3 θηλασμούς κάνει σίγουρα. Είχα πάρει τριγωνέλλα παλιότερα δεν είχα δει ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Δυστυχώς νομίζω ότι έχει πάθει και σύγχυση θηλών τελικά γιατί συνέχεια θέλει να βγάζει πιο έξω το στήθος από το στόμα και το τραβά με τα χεράκια του, μήπως γι'αυτό μπορεί να μου έχει μειωθεί..πως το φτιάχνουμε τώρα αυτό;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ωστοσο οσο αγχωνεσαι τοσο πιο δυσκολα βγαινει το γαλα....Ειναι πολυτελεια αλλα θελει ηρεμια,τα εχω περασει και μπορω να καταλαβω....

Παντως οσο μπορεσεις να δινεις γαλα δικο σου,στο ζουζουνι σου,καλο του κανεις!

eicMp2.png

 

3rkAp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο φωτεινή μου το θυμάμαι κι από την κόρη μου, αν και τότε την είχα αφήσει πολύ αργότερα για τόσες ώρες.. Ελπίζω να του φύγει αυτή η σύγχυση (σν είναι έτσι) γιατί θηλάζει και πιάνει το στήθος και το τραβά προς τα έξω συνέχεια με τα χεράκια του :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι,εννοείται θηλάζει ανά δίωρο τη νύχτα, 3 θηλασμούς κάνει σίγουρα. Είχα πάρει τριγωνέλλα παλιότερα δεν είχα δει ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Δυστυχώς νομίζω ότι έχει πάθει και σύγχυση θηλών τελικά γιατί συνέχεια θέλει να βγάζει πιο έξω το στήθος από το στόμα και το τραβά με τα χεράκια του, μήπως γι'αυτό μπορεί να μου έχει μειωθεί..πως το φτιάχνουμε τώρα αυτό;:confused:

 

Μπορείς να πάρεις μαγια μπυρας αν θέλεις.

 

Με τι μπουκάλι πίνει; Εχεις δοκιμάσει το calma της medela;

 

 

Το μωρο τι ποσότητα γαλακτος πίνει όσο λείπεις; Ανά ποσες ωρες το ταΐζουν; Πετούν γαλα που περισσεύει στο μπουκάλι; Ποσες τρύπες εχει η θηλή που πίνει το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...