Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΕΣΗ ΓΙΑ 3 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ


Recommended Posts

Μπήκαμε και μεις στι στέρεες..κλείσαμε τους 6 μήνες και η παιδίατρος μας έβαλε φρούτα, λαχανικά, κοτόπουλο και μοσχάρι (σταδιακά)

Εγώ προσπαθώ να ακολουθήσω την τακτική του baby led weaning (δεν αλέθουμε, δίνουμε σε κομμάτια το φαγητό και το μωρό τρώει όσο θέλει). Ακόμη δεν κατάφερε να φάει τίποτα και η γιατρός μας πιέζει, λέει ότι το μωρό πρέπει να φάει (διαφωνώ κάθετα, ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή γαι τον 1ο χρόνο ακι οι τροφές συμπληρωματικές).

Επειδή τον βλέπει λίγο χλωμό θα κάνουμε εξετάσεις για τον αιματοκρίτη και μάλλον θα πιεστούμε να αλέσουμε.

Παθαίνει τίποτα το μωρό αν μάθει να τρώει σιγά σιγά, αλλά συνεχίζει να θηλάζει κανονικά? Γιατί τέτοια μανία να βάλουμε αμέσως 3 γεύματα? Στα κιλά είμαστε πολύ καλά.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


H σύντομη απάντηση που μπορεί να σου δώσει μια μαμά είναι κάντε τις εξετάσεις και βλέπετε.

 

Η πιο σύνθετη απάντηση... είναι αρκετά περίπλοκη. Μπορείς να δεις στο ιντερνετ ότι υπάρχουν επιχειρήματα και για τη μια και για την άλλη προσέγγιση. Σε γενικές γραμμές, βλέπεις πώς το πηγαίνει το θέμα το παιδί και κινείσαι ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι μου γιατι να το ταλαιπωρησεις το μωρακι δινοντας του κομματια φαγητο πριν καλα καλα καταλαβει πως τρωγεται η κρεμα?????!!!!Απιστευτο μου φαινεται να υπαρχει τετοιου ειδους θεωρια..απο την εμπειρια μου παντως τα μωρακια στην αρχη δεν καταλαβαινουν ουτε την κρεμα να φανε...οχι να κατσουν να φανε κομματακι μοσχαρι..εγω τι κανω, δινω 1-2 μηνες τις κρεμες κανονικα και μετα λιγο λιγο δινω τα παντα να τα μασουλαει αλλα και το αλεσμενο παραλληλα εννοειται. Αν δε δωσεις αλεσμενο προβλεπω το μωρακι να λιμοκτονησει η να πινει πολυ γαλα και να μην τρωει τα υπολοιπα.;) ΑΑΑΑΧΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΥΦΑΝΟΥΝ!!!

Link to comment
Share on other sites

πού ακριβώς είναι το κακό με το άλεσμα????

δηλαδή, πρέπει το μωράκι, όχι μόνο να συνηθίσει τις νέες γεύσεις αλλά και να τρώει και σε κομματάκια....

δε φοβάσαι μην πνιγεί??

υπάρχει λόγος που μπαίνουν και οι στερεές τροφές σε αυτή την ηλικία.

έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να το μάθεις σταδιακά να τρώει και κανονικό φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!μην μνομιζεις οτι το αλεσμα διαρκει αιωνια.εμενα ο μεγαλος πριν χρονισει ειχε αρχισει να τρωει πια κομματακια κ μεχρι 14 μηνων δεν αλεθα τπτ. δλδ ουσιαστικα 5 μηνες αλεθα.οπως ειπε η κοπελα σκεψου τα μωρα που πρεπει ξαφνικα απο το στηθος να νιωσουν αλλη γευση κ οχι μονο αλλη υφη αλλα κατι στερεο..ειναι λιγακι ζορι!οσο για τα τρια γευματα εγω θαλαζα αποκλειστικα εως τον 6, το φρουτο το πηρε πολυ καλα ο μικρος, σε μερικες μερες ειχε αντικαταστησει τον θηλασμο.το απογευματινο δεν ηθελε καθολου να το αλλαξει οποτε θηλαζα κανονικα, κ με τη σουπα οση κ να ετρωγε παλι θηλαζε μετα για 1,5 μηνα σχεδον. δλδ θελω να πω πως δεν σημαινει οτι θα σταματησεις να θηλαζεις ντε κ καλα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πιστεύω ότι το να προσπαθείς να περάσεις από τον αποκλειστικό θηλασμό στο κανονικό φαγητό (νέες υφές, νέες γεύσεις, νέες μυρωδιές, νέες διαδικασίες, όλα σε ένα) είναι υπερβολή. Γιατί να περιορίσεις την πρόσληψη βιταμινών και θρεπτικών στοιχείων σε μια φάση που ο εγκέφαλος και τα όργανα του μωρού αναπτύσσονται με εκπληκτική ταχύτητα; Ειδικά αφού μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή να δώσεις το μωρό τη μέγιστη θρεπτική αξία των τροφών και παράλληλα το χρόνο να συνηθίσει όλες τις καινούριες γεύσεις συν τα κινητικά θέματα (κάθισμα σε καρεκλάκι, κράτημα φαγητού στο χέρι, συγχρονισμό χεριού-ματιού, μάσημα και λοιπά). Δεν είναι τόσο δύσκολο το άλεσμα για να πεις ότι θα σε κουράσει, ούτε κρατάει για πάντα. Και ούτε σημαίνει ότι επειδή αλέθεις δεν θα φάει το παιδί μόνο του μόλις είναι έτοιμο. Τα περισσότερα παιδάκια που τρώνε αλεσμένα τρώνε παράλληλα και φαγητό σε κομμάτια - φρυγανιές, ψωμάκι, ρυζογκοφρέτες, μπανάνα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

σιγα σιγα να ξεκιναει το μωρο σαφως και δεν υπαρχει προβλημα συμφωνα με τη δικη μου παιδιατρο...αλλα να ξεκιναει ομως...το σκετο γαλα ως κυρια τροφη μετα τους 6 μηνες μπορει να οδηγησει σε ελλειψη βιταμινων λογω της ταχειας αναπτυξης του παιδιου....επομενως και τα αλεσμενα κανουν τη δουλεια τους...;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι το να προσπαθείς να περάσεις από τον αποκλειστικό θηλασμό στο κανονικό φαγητό (νέες υφές, νέες γεύσεις, νέες μυρωδιές, νέες διαδικασίες, όλα σε ένα) είναι υπερβολή. Γιατί να περιορίσεις την πρόσληψη βιταμινών και θρεπτικών στοιχείων σε μια φάση που ο εγκέφαλος και τα όργανα του μωρού αναπτύσσονται με εκπληκτική ταχύτητα; Ειδικά αφού μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή να δώσεις το μωρό τη μέγιστη θρεπτική αξία των τροφών και παράλληλα το χρόνο να συνηθίσει όλες τις καινούριες γεύσεις συν τα κινητικά θέματα (κάθισμα σε καρεκλάκι, κράτημα φαγητού στο χέρι, συγχρονισμό χεριού-ματιού, μάσημα και λοιπά). Δεν είναι τόσο δύσκολο το άλεσμα για να πεις ότι θα σε κουράσει, ούτε κρατάει για πάντα. Και ούτε σημαίνει ότι επειδή αλέθεις δεν θα φάει το παιδί μόνο του μόλις είναι έτοιμο. Τα περισσότερα παιδάκια που τρώνε αλεσμένα τρώνε παράλληλα και φαγητό σε κομμάτια - φρυγανιές, ψωμάκι, ρυζογκοφρέτες, μπανάνα κλπ.

 

Έχω ακούσει πάντως από τον παιδίατρό μας και από φίλη διατροφολόγο ότι τα θρεπτικά συστατικά των τροφών καταστρέφονται σε ένα ποσοστό τους με το άλεσμα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε και μεις στι στέρεες..κλείσαμε τους 6 μήνες και η παιδίατρος μας έβαλε φρούτα, λαχανικά, κοτόπουλο και μοσχάρι (σταδιακά)

Εγώ προσπαθώ να ακολουθήσω την τακτική του baby led weaning (δεν αλέθουμε, δίνουμε σε κομμάτια το φαγητό και το μωρό τρώει όσο θέλει). Ακόμη δεν κατάφερε να φάει τίποτα και η γιατρός μας πιέζει, λέει ότι το μωρό πρέπει να φάει (διαφωνώ κάθετα, ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή γαι τον 1ο χρόνο ακι οι τροφές συμπληρωματικές).

Επειδή τον βλέπει λίγο χλωμό θα κάνουμε εξετάσεις για τον αιματοκρίτη και μάλλον θα πιεστούμε να αλέσουμε.

Παθαίνει τίποτα το μωρό αν μάθει να τρώει σιγά σιγά, αλλά συνεχίζει να θηλάζει κανονικά? Γιατί τέτοια μανία να βάλουμε αμέσως 3 γεύματα? Στα κιλά είμαστε πολύ καλά.

 

Το εάν θα πάθει κάτι το μωρό με την διατροφή του, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε ειδικούς όχι σε ένα φόρουμ.... επειδή όμως από ότι γράφεις διαφωνείς κάθετα και με τους ειδικούς για το εάν μωρό πρέπει να φάει μέχρι τον πρώτο χρόνο τότε νομίζω ότι είναι δύσκολο να σε συμβουλέψει κάποιος κάτι... για να μεγαλώσεις σωστά ένα μωρό και να μην κινδυνέψει σε καμία φάση της ζωής του θα πρέπει να έχεις λίγο ανοιχτό μυαλό... μην με παρεξηγήσεις αλλά έτσι όπως τα γράφεις είναι σαν να έχεις μία παγιωμένη αντίληψη για το πως πρέπει να τραφεί το παιδί και ότι και να σου πουν θα πρέπει να σε πιέσουν για να το κάνεις... αυτή η παγιωμένη αντίληψη έχει εδραιωθεί από γνώμες ειδικών που έχεις μιλήσει? εάν ναι γιατί φέρνεις το θέμα στο φόρουμ? π.χ. με το άλεσμα όταν τα μωρά εχουν συνηθίσει να πίνουν μόνο υγρά δεν μπορείς να τους δώσεις αμέσως κομμάτι... θα τους κάτσει στο λαιμό... γι' αυτό π.χ όλοι ξεκινούν με ένα κομμάτι ψωμί, κόρα που τα βοηθάει και στα ούλα τους και σου λένε ότι μόλις δεις ότι το κομμάτι έχει γίνει πολύ μαλακό από το μάσημα, πάρτο και δώστου άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Μα με τα αλεσμένα είναι που σιγά σιγά θα συνηθίσει και θα μεταβεί πιο ομαλά στο να μασάει.

 

Κι εγώ θήλασα 6 μήνες αποκλειστικά και ακόμα θηλάζω. Εμένα για 1,5 μήνα (μέχρι 7,5 μηνών) έτρωγε μόνο 2-3 κουταλίτσες φρουτόκρεμα και 2-3 κουταλίτσες αλεσμένο κρέας και κυρίως γάλα. Μετά άρχισε να τρώει περισσότερες κουταλίτσες αλεσμένα και άρχισα να του δίνω και μπαστουνάκια καρότο, ξερό ψωμάκι κτλ. Το να του δίνεις απευθείας μη αλεσμένα δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το μωράκι σου στο να μάθει να καταπίνει στερεές τροφές. Άσε που πρέπει να έχει και κάποια δόντια για να κόβει την τροφή και να προσπαθεί κάπως να μασήσει.

 

Επίσης, δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά κι εμείς είχαμε κάνει εξετάσεις αίματος στους 6 μήνες και είχε πολύ χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη και είχα τρελό άγχος πότε θα φάει ικανοποιητική ποσότητα κρέας (αλεσμένο εννοείται , αλλιώς ακόμα θα περίμενα να το μασήσει). Μην βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος, και στην τελική δεν υπάρχει μωράκι που να μην έφαγε τελικα και μη αλεσμένα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπήκαμε και μεις στι στέρεες..κλείσαμε τους 6 μήνες και η παιδίατρος μας έβαλε φρούτα, λαχανικά, κοτόπουλο και μοσχάρι (σταδιακά)

Εγώ προσπαθώ να ακολουθήσω την τακτική του baby led weaning (δεν αλέθουμε, δίνουμε σε κομμάτια το φαγητό και το μωρό τρώει όσο θέλει). Ακόμη δεν κατάφερε να φάει τίποτα και η γιατρός μας πιέζει, λέει ότι το μωρό πρέπει να φάει (διαφωνώ κάθετα, ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή γαι τον 1ο χρόνο ακι οι τροφές συμπληρωματικές).

Επειδή τον βλέπει λίγο χλωμό θα κάνουμε εξετάσεις για τον αιματοκρίτη και μάλλον θα πιεστούμε να αλέσουμε.

Παθαίνει τίποτα το μωρό αν μάθει να τρώει σιγά σιγά, αλλά συνεχίζει να θηλάζει κανονικά? Γιατί τέτοια μανία να βάλουμε αμέσως 3 γεύματα? Στα κιλά είμαστε πολύ καλά.

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να βάλετε αμέσως 3 γεύματα, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να φάει το μωρό σου, γιατί μετά τους 6 μηνες το μητρικό γάλα δεν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του σε σίδηρο. Μπορείς να ξεκινήσεις να του δίνεις λίγες κουταλιές αλεσμένο φαγητό όσο θέλει το μωρό και όταν συνηθίσει τις γεύσεις εφαρμόζεις αποκλειστικά το baby led weaning.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα τσάρλι!!!!!

συμφωνώ απόλυτα με τα υπόλοιπα κορίτσια!!!!γιατί να ταλαιπωρεις το μωρό σου άδικα?????όλα θέλουν το χρόνο τους κ όλα έχουν κάποια σειρά που γίνονται!!!!!!!καλά καλά στην αρχή δεν ξέρει τι είναι η κρέμα κ πως να το φάει,όχι να φάει κομματάκια!!!!!είναι νωρίς!!!!!σιγά σιγά κ όλα θα γίνουν.....απλά μην είσαι απόλυτη σε κάποια πράγματα!!!!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να μάθει να μασάει αλλά να ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ. Ακόμα και αλεσμένα εντελώς να του δώσεις, πολλές φορές θα χρειαστεί να το αραιώσεις αρκετά για να μπορεί να το καταπιεί χωρίς να το ενοχλεί.

 

όπως και η ίδια γράφεις, πρέπει να ακούς το μωρό σου. Και το μωρό σου σου "λέει" "δεν μπορώ να φάω αυτό που μου δίνεις".

 

Μην μένεις στα πρέπει και στις "μόδες" που σκάνε μέσα από το διαδίκτυο. Άκου πρώτα το παιδί σου και βεβαίως την παιδίατρό σου. ΑΝ δεν την εμπιστεύεσαι, τότε ίσως θα πρέπει να αλλάξεις παιδίατρο.

 

Και ναι, έχω θηλάσει και τα 2 μου παιδιά, αποκλειστικά. Και ναι, μεγαλώνοντας το μωρό σου χρειάζεται και άλα στοιχεία που δεν παίρνει από το γάλα. Και κυρίως σίδηρο. που με το γάλα σου δεν μπορείς να δώσεις. Και βιταμίνες που το γάλα σου ίσως να μην έχει σε επαρκή βαθμό.

 

Τιο γάλα είναι είναι η κύρια τροφή αλλά προς θεού, όχι η μόνη, μην τρελαθούμε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια μανία να βάλουμε αμέσως 3 γεύματα?

 

Καλά, στην αρχή να είσαι ευχαριστημένη αν τρώει μερικές κουταλιές.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To θέμα μου δεν είναι ο τροπος που θα δώσω το φαγητό (π.χ. αλεσμένο ή όχι). Σίγουρα θα προτιμούσα να ακολουθήσουμε το δρόμο του baby led weaninig (έχει στην ενότητα αυτή ανοιγμένο θέμα).

Όσο για το baby led weaning:

http://www.imommy.gr/healthguide/article/161/baby-led-weaning--to-mwro-deixnei-to-dromo/

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/04/baby-led-weaning.html.

Αυτά τα λίγα ξέρω και γω και έχω εντυπωσιαστεί με το μωρό μιας γνωστής που ακολουθεί τη μέθοδο αυτή.

Κατά τα άλλα, αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι η ξαφνική εισαγωγή 3 γευμάτων. Νόμιζα, σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και εδώ μέσα, ότι πρώτα δίνουν ένα φρούτο, μετά περνάει ένα 4ημερο π.χ. και βάζουν δεύτερο κλπ. Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχύει και με τα γεύματα? Π.χ. την 1η εβδομάδα μόνο πρωινό και σταδιακά να μπει το μεσημεριανό και τελευταίο το βραδυνό.

Ακόμη και αλεσμένα, πώς το μωρό θα φάει με τη μία 3 γεύματα? Εκεί είναι η απορία μου.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

To θέμα μου δεν είναι ο τροπος που θα δώσω το φαγητό (π.χ. αλεσμένο ή όχι). Σίγουρα θα προτιμούσα να ακολουθήσουμε το δρόμο του baby led weaninig (έχει στην ενότητα αυτή ανοιγμένο θέμα).

Όσο για το baby led weaning:

http://www.imommy.gr/healthguide/article/161/baby-led-weaning--to-mwro-deixnei-to-dromo/

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/04/baby-led-weaning.html.

Αυτά τα λίγα ξέρω και γω και έχω εντυπωσιαστεί με το μωρό μιας γνωστής που ακολουθεί τη μέθοδο αυτή.

Κατά τα άλλα, αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι η ξαφνική εισαγωγή 3 γευμάτων. Νόμιζα, σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και εδώ μέσα, ότι πρώτα δίνουν ένα φρούτο, μετά περνάει ένα 4ημερο π.χ. και βάζουν δεύτερο κλπ. Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχύει και με τα γεύματα? Π.χ. την 1η εβδομάδα μόνο πρωινό και σταδιακά να μπει το μεσημεριανό και τελευταίο το βραδυνό.

Ακόμη και αλεσμένα, πώς το μωρό θα φάει με τη μία 3 γεύματα? Εκεί είναι η απορία μου.

εμένα το μωρό μου είναι σχεδόν 6 μηνών τώρα.από 5μηνών του ξεκίνησα την κρέμα το ρυζαλευρο κ 5,5 μηνών τα φρούτα κ τώρα θα ξεκινήσουμε το φαγητό.τι ακόμα δεν ξέρω θα μου πει η παιδίατρος αύριο μάλλον.γενικά εμείς τα κάναμε όλα πιο νωρίς γιατί σε λιπαρά(που είναι ξένο ειδικό λόγω αλλεργίας που έχει) δεν τον έφτανε κ δεν έπαιρνε το επιθυμητό βάρος που θέλαμε αλλά όχι ότι έχουμε κ πρόβλημα αλλά ένα τακ παραπάνω θέλαμε.πάντα βέβαια με συννενόηση κ με την παιδίατρο.

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα προτιμούσα να ακολουθήσουμε το δρόμο του baby led weaninig

Κατά τα άλλα, αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι η ξαφνική εισαγωγή 3 γευμάτων. Νόμιζα, σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και εδώ μέσα, ότι πρώτα δίνουν ένα φρούτο, μετά περνάει ένα 4ημερο π.χ. και βάζουν δεύτερο κλπ. Το ίδιο δεν θα έπρεπε να ισχύει και με τα γεύματα? Π.χ. την 1η εβδομάδα μόνο πρωινό και σταδιακά να μπει το μεσημεριανό και τελευταίο το βραδυνό.

Ακόμη και αλεσμένα, πώς το μωρό θα φάει με τη μία 3 γεύματα? Εκεί είναι η απορία μου.

 

Τσάρλι πρώτον, κάνε αυτό που θες και ακολούθησε το ενστικτο σου. Τα μωρά εδώ στην Ελλάδα τα έχουν με κρέμες μεχρι να πανε φαντάροι. Εγκληματικό.

 

Είναι πολύ πιο έξυπνα κι έχουν πολλες παραπάνω ικανότητες απ'οσες νομιζουμε.

 

Οσο αφορά τη λύσσα του παιδιάτρου , ειναι επειδή , ξανά, είναι κολλημενοι με ελλειπεις γνώσεις εδώ.

Συμφωνώ με την απορία σου, 3 γευματα έτσι ξαφνικά είναι too much, δώσε χρόνο στο μικρούλι σου και θα δεις.

Εμείς ξεκινήσαμε νωρις στερεες τροφες, οποτε δε μπορουσα να ακολουθησω το baby led weaning αλλά από 7 μηνών τρώει κομματάκια ο δικός μου.

 

8 μηνων εδω aroulisportokali_zps3f4a0b9d.jpg

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να μάθει να μασάει αλλά να ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ. Ακόμα και αλεσμένα εντελώς να του δώσεις, πολλές φορές θα χρειαστεί να το αραιώσεις αρκετά για να μπορεί να το καταπιεί χωρίς να το ενοχλεί.

 

όπως και η ίδια γράφεις, πρέπει να ακούς το μωρό σου. Και το μωρό σου σου "λέει" "δεν μπορώ να φάω αυτό που μου δίνεις".

 

Μην μένεις στα πρέπει και στις "μόδες" που σκάνε μέσα από το διαδίκτυο. Άκου πρώτα το παιδί σου και βεβαίως την παιδίατρό σου. ΑΝ δεν την εμπιστεύεσαι, τότε ίσως θα πρέπει να αλλάξεις παιδίατρο.

 

Και ναι, έχω θηλάσει και τα 2 μου παιδιά, αποκλειστικά. Και ναι, μεγαλώνοντας το μωρό σου χρειάζεται και άλα στοιχεία που δεν παίρνει από το γάλα. Και κυρίως σίδηρο. που με το γάλα σου δεν μπορείς να δώσεις. Και βιταμίνες που το γάλα σου ίσως να μην έχει σε επαρκή βαθμό.

 

Τιο γάλα είναι είναι η κύρια τροφή αλλά προς θεού, όχι η μόνη, μην τρελαθούμε.

 

 

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!! Το γαλα δεν μπορει να προσφερει σε καμια περιπτωση τα πολυτιμα στοιχεια που χρειαζεται ενασ οργανισμος κυριως βρεφικος οπως ειναι τα μεταλλα, τα ιχνοστοιχεια και οι βιταμινες!!!!!!!!!

Ειδικα για το τελευταιο μπορει να προκυψει ιδιαιτερα σοβαρο προβλημα υγειας απο την ελλειψη βιταμινων.....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..θεωρω κ εγω οτι 3 γευματα ακομα δεν ξεκινησατε καλα καλα τις στερεες ειναι αδυνατον να γινουν..τις στερεες τις εντασουμε σιγα σιγα κ συνηθως 3ο γευμα μπαινει στον 8ο μηνα!! επισης απο τον 6ο μηνα κ μετα τα μωρα μας οντως εχουν πολυ μεγαλη αναγκη απο σιδηρο τον οποιο τον παιρνουν απο το κρεας.το κρεας το μωρο σου ειναι αδυνατον να φαει ακομα χωρις να το αλεσεις αρα εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να το αλεθεις για να παιρνει την ποσοτητα που χρειαζεται ημερησιως..απο κει κ υστερα εαν εσυ θελεις μπορεις να δινεις τροφες οι οποιες ειναι μαλακες κ μπορει το μωρακι σου να διαχειριστει..αβοκαντο,μπανανα,ωριμο αχλαδι,καρπουζι,βρασμενο μπροκολο κτλ ειναι τροφες που μπορεις να δωσεις κ σιγα σιγα το μωρο σου θα αρχισει να τις μασουλαει μονο του ομως στην αρχη θα μπαινουν πολυ λιγα στο στομα του,θα ειναι σαν παιχνιδι για εκεινον.

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε και μεις στι στέρεες..κλείσαμε τους 6 μήνες και η παιδίατρος μας έβαλε φρούτα, λαχανικά, κοτόπουλο και μοσχάρι (σταδιακά)

Εγώ προσπαθώ να ακολουθήσω την τακτική του baby led weaning (δεν αλέθουμε, δίνουμε σε κομμάτια το φαγητό και το μωρό τρώει όσο θέλει). Ακόμη δεν κατάφερε να φάει τίποτα και η γιατρός μας πιέζει, λέει ότι το μωρό πρέπει να φάει (διαφωνώ κάθετα, ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή γαι τον 1ο χρόνο ακι οι τροφές συμπληρωματικές).

Επειδή τον βλέπει λίγο χλωμό θα κάνουμε εξετάσεις για τον αιματοκρίτη και μάλλον θα πιεστούμε να αλέσουμε.

Παθαίνει τίποτα το μωρό αν μάθει να τρώει σιγά σιγά, αλλά συνεχίζει να θηλάζει κανονικά? Γιατί τέτοια μανία να βάλουμε αμέσως 3 γεύματα? Στα κιλά είμαστε πολύ καλά.

 

Δεν ξέρω γιατί σε πιέζει η παιδίατρος αλλά το σίγουρο είναι ότι κ 13 γεύματα να σου πει αυτό μην φανταστείς ότι μεταφράζεται στο ότι κάθεται το μωρό κ τρώει κανονικό γεύμα. Πιο πολύ πειραματίζεται στην αρχή κ όλα γίνονται σιγά σιγά, μέρα με την μέρα. Αρχικά θα τρώει πολύ λίγο ή κ καθόλου κ θα συμπληρώνει με γάλα. Οπότε δεν χρειάζεται άγχος αλλά το αντίθετο. Ηρεμία κ εμπιστοσύνη στο μωράκι σου. Όταν είσαι νέα μαμά φαίνεται πιο δύσκολο από ότι είναι πραγματικά. Εγώ εφάρμοσα μια μεικτή μέθοδο δηλ κ αλεσμένα κ ολόκληρα κ επειδή ασχολήθηκα λίγο θεωρώ ότι είναι πολλά τα θετικά αυτής της μεθόδου(baby led weaning). Επειδή όμως δεν εφαρμόζεται εδώ συνήθως φαίνεται περίεργη κ φοβίζει.

 

Αυτό όμως που θεωρώ πιο σημαντικό από όλα είναι το να μην υπάρχει πίεση κ έντονη ανησυχία από την πλευρά του γονιού για το πόσο τρώει το παιδί γιατί το παιδί το εισπράττει αμέσως κ αντιδρά.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας 3 γεύματα, εννοεί η παιδίατρος τη φρουτοκρεμα, το μεσημεριανό και την απογευματινή κρέμα. Όλα αυτά μπαίνουν σταδιακά, ξεκινάνε με μικρές ποσότητες και συμπληρώνονται με θηλασμό έως να αντικαθηστήσουν πλήρως το θηλασμό. Έτσι καταλήγει η διατροφή του μωρού σε θηλασμό ή ξένο γάλα πρώί και βράδυ και σε 3 ακόμη γεύματα (φρουτο, μεσημεριανό και απογευματινό).

Πού είναι το παράλογο;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!! Το γαλα δεν μπορει να προσφερει σε καμια περιπτωση τα πολυτιμα στοιχεια που χρειαζεται ενασ οργανισμος κυριως βρεφικος οπως ειναι τα μεταλλα, τα ιχνοστοιχεια και οι βιταμινες!!!!!!!!!

Ειδικα για το τελευταιο μπορει να προκυψει ιδιαιτερα σοβαρο προβλημα υγειας απο την ελλειψη βιταμινων.....!!!!!!!!

Δηλαδη πριν 100 ή 1000 ή 10000 χρονια που δεν υπηρχε φαριν λακτε και μουλτι τα παιδια υποσιτιζοταν (και δε μιλαω για την κατοχη, γενικα μιλαω για ολα τα παιδακια του κοσμου). Ποιος το λεει οτι το γαλα δεν προσφερει πολυτιμα στοιχεια, οι βιομηχανιες;

Οι αρχαιοι Ελληνες δηλ. πως επεζησαν και γεννηθηκαμε εμεις οι παντογνωστες που με την τελεια διατροφη μας ειμαστε υγειεστατοι.

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα δεν αγχώνομαι για το πόσο θα φάει το μωρό, ούτε μετράω μπουκιές. Σίγουρα κρεατάκι πρέπει να φάει. Αλλά σιγά μην κάτσω να το πιέσω να τρώει 3 φορές τη μέρα. Αυτό μου φάνηκε πολύ παράξενο. Και χωρίς σταδιακή εισαγωγή κάθε τροφής, ώστε να αποφευχθεί ή να προληφθεί αλλεργία σε κάποιο τρόφιμο.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...