Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες καισαρικής, τι σας βοήθησε να αναρρώσετε?


Skybeam

Recommended Posts

Εννοώ οτιδήποτε σας έκανε να νιώσετε καλύτερα, και να αισθανθείτε ότι σας βοηθάει, όπως:

 

- Zώνη ή λαστέξ λοχείας?

- Βιταμίνες? Π.χ. Βιταμίνη Ε (ανάπλαση δέρματος), Βιταμίνη C (επίσης καλή για τους ιστούς), Σύμπλεγμα βιταμινών Β (για ενίσχυση της καλής ψυχολογίας)?

- Αλοιφές/έλαια, π.χ. βαλσαμέλαιο, άρνικα, καλέντουλα?

- Κάποια άλλη αλοιφή για την επούλωση της τομής, την επαναφορά στο δέρμα της κοιλιάς ή την εξάλειψη των μυικών πόνων μέσης και κοιλιάς?

- Βότανα? Όπως. π.χ. τσουκνίδα, λουϊζα ή κάποιο άλλο?

- Κάποια μορφή άσκησης (περπάτημα/πιλάτες/γιόγκα) που νιώθετε ότι βοήθησε τη φυσική σας κατάσταση?

 

Ό,τι σας βοήθησε να επανέλθετε στην πρότερη καλή φυσική/ψυχική κατάσταση αν θέλετε μοιραστείτε το χωρίς να επικρίνετε/κατακρίνετε τα παραδείγματα που χρησιμοποιήθηκαν στο αρχικό post, ή τα "κόλπα" που βοήθησαν άλλες μαμάδες!...;)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ψυχολογικά η αγάπη και η υποστήριξη απ' τον σύντροφο και η προσπάθεια για θηλασμό, όπου αυτοθαυμάζεις τρομερές δυνάμεις που κρύβεις μέσα σου.

 

Επίσης στον θηλασμό βοήθησαν οι σούπες, το ρύζι και 1 φλιτζάνι αφέψημα μαραθόσπορου την ημέρα.

 

Τέλος για γρήγορη αποκατάσταση φροντίστε να περπατήσετε γρήγορα και πολύ πέρα δώθε τις πρώτες 2-3 ημέρες στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!Εγω μετά από 8 ώρες προσπαθειών κατέληξα σε καισαρικη γιατί ο μικρός μου ήταν 4600γρ 60 εκ...Το γράφω αυτό για να καταλάβεις πόσο τεράστια ήταν η κοιλιά μου...Μια εβδομάδα μετά τη γέννα είχα φρικαρει γιατί νόμιζα ότι θα μείνω για πάντα μ αυτό το άδειο σακί μπροστά μου....τότε ξεκίνησα να φοραω μια ζώνη που πήρα από τα Λητω,ακριβή μεν πολυ καλή δε,η οποία μ έκανε να αισθάνομαι καλύτερα με τους πόνους και αισθητικά.Τη φορεσα 3 μήνες και μετά φορούσα βρακακια λαστεξ ψηλά.Κατα τ αλλά έβαζα μόνο σπαθολάδο..Τώρα,16 μήνες μετά δε μπορώ να πω ότι είναι όπως πριν αλλά μάλλον φταίει ότι δεν έχω κάνει καθόλου μα καθόλου γυμναστική:PΕίναι σίγουρο πως θα κανείς καισαρικη?

Επεξεργάστηκαν by μητσουκο
Ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε πολύ το γεγονός ότι προσπάθησα και σηκώθηκα στις 12 ώρες (είχα κάνει επισκληρίδιο). Αυτό οδήγησε στο να βγούν οι οροί σύντομα. Επίσης βοήθησε η αδελφή μου και οι μαίες στο Έλενα που με βοηθούσαν να θηλάσω καλωδιωμένη και ξαπλωτή (μου κρατούσαν το μωρό για να θηλάσει).

Τέλος για την ολοκληρωτική ανάρρωση βοήθησε ο σύντροφός μου που για αρκετό καιρό δεν με άφηνε να σηκώσω βάρος και με βοηθούσε σε όλες τις δουλειές του σπιτιού.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σκοπός που ανοίχτηκε το θέμα είναι να συγκεντρωθούν πληροφορίες για όλες τις μέλλουσες μανούλες που θα χρειαστεί να καταφύγουν σε καισαρική.

 

Είναι σίγουρο πως θα κανείς καισαρικη?

Εντελώς. ;)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το σώμα, ο θηλασμός βοήθησε να ξεφουσκώσω σχεδόν αμέσως και ο διάδρομος που έκανα με το μωρό στο μάρσιππο για κάποιους μήνες (έριχνε κάτι ύπνους στο μάρσιππο!!!), και μετά η καθημερινή βόλτα με το σκύλο και το μωρό στο πάρκο.

Δεν έβαζα καθόλου προϊόντα, ούτε ήπια ματζούνια (δεν προλάβαινα να το σκεφτώ κάν)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aς συμπληρώσω κι εγώ ότι μετά από ανοιχτό χειρουργείο με καισαρική με βοήθησαν:

 

- δυο-τρεις μήνες γυμναστικής (τουλάχιστον δυο-τρεις μήνες μετά το χειρουργείο και μόνο για μισή ώρα περίπου την ημέρα) σε μηχάνημα αντιστάσεων (έχω ένα του telemarketing),

 

-βαλσαμέλαιο και η κρέμα kelosoft στην τομή.

 

Δείτε κι ένα άρθρο αν σας απασχολεί η επούλωση της τομής (στα σχόλια βρίσκεται όλο το ζουμί της υπόθεσης).

http://www.e-gynaika.com/2010/02/blog-post_20.html

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν έκανα απολύτως τίποτα, αλλά νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο η κράση (κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός) και το ότι σηκώθηκα πολύ γρήγορα μετά την καισαρική και περπάτησα σαν να μην είχα κάνει χειρουργείο. Μετά από 24 ώρες έβγαλα τον καθετήρα και βγήκα από το δωμάτιο κι έκοβα βόλτες. Με το που πήγα σπίτι, μπήκα σε πρόγραμμα όπως και πριν, καθημερινό μαγείρεμα, δουλειές κλπ. Κιλά δεν μπορώ να πω ότι έχασα, από τα 10 που είχα πάρει, διατηρώ ωραιότατα τα 7-8. Ξεκίνησα γιόγκα 3 μήνες μετά, δεν είδα απολύτως καμία διαφορά. Το σώμα άρχισε να επανέρχεται από μόνο του μετά από 8-9 μήνες (λένε πως όσο χρόνο σου πήρε για να φουσκώσεις, άλλον τόσο θέλεις για να ξεφουσκώσεις χωρίς προσπάθεια). 'Ήμουν σε καλό δρόμο, αλλά δυστυχώς ξαναπήρα κορτιζόνη για δεύτερη εγκυμοσύνη κι έχω τέτοιο πρήξιμο που είμαι πάλι στο 0. Ραγάδες δεν έκανα ούτε μία. Το στήθος δεν ξεφούσκωσε όμως καθολου, ακόμα κι αφού σταμάτησα το θηλασμό, φοράω άνετα τα σουτιέν εγκυμοσύνης. Ελπίζω οι πιο συχνές βόλτες με το καρότσι να με βοηθήσουν να ξαναβρώ τη φόρμα μου, αν και υποψιάζομαι ότι έχει χαλάσει ο μεταβολισμός μου μετά τη γέννα κι αν δεν τον φτιάξω, δεν πρόκειται να επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα κι εγω να ρωτησω οσες κανατε καισαρικη

αν χρησιμοποιησατε ζωνη-λαστεξ μετα. Μετα απο ποσο καιρο(μερες)

τη βαλατε, δωστε μας και κανενα λινκ με καποια ζωνη!

Παω για 2η καισαρικη, δεν εκανα κατι στην 1η γιατι δεν ειχα χρονο

μονο πιλατες μετα απο 8 μηνες ομως και δυστυχως το εκανα μονο

για 3 μηνες πανω ακριβως που αρχιζα να βλεπω μια καποια διαφορα στην κοιλια.

Γενικα το θεμα μου ηταν η κοιλια που παρολο που ειχα χασει τα 17 απο τα 18 κιλα

υπηρχαν πολλοι που μετα το χρονο με ρωταγαν αν ειμαι εγκυος!!!!!

Δηλαδη για κολητη μπλουζα δεν ημουν και παρολο που ειχε μεινει

μονο 1 κιλο ηταν σαν να ειχα ακομα 3-4 μονο στην κοιλια!

 

Για πειτε καμια συμβουλη!Η ζωνη αραγε θα βοηθησει?ΕΙναι

ανεκτη αμα θηλαζεις και μαλιστα καλοκαιρι?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θα ηθελα κι εγω να ρωτησω οσες κανατε καισαρικη

αν χρησιμοποιησατε ζωνη-λαστεξ μετα. Μετα απο ποσο καιρο(μερες)

τη βαλατε, δωστε μας και κανενα λινκ με καποια ζωνη!

Παω για 2η καισαρικη, δεν εκανα κατι στην 1η γιατι δεν ειχα χρονο

μονο πιλατες μετα απο 8 μηνες ομως και δυστυχως το εκανα μονο

για 3 μηνες πανω ακριβως που αρχιζα να βλεπω μια καποια διαφορα στην κοιλια.

Γενικα το θεμα μου ηταν η κοιλια που παρολο που ειχα χασει τα 17 απο τα 18 κιλα

υπηρχαν πολλοι που μετα το χρονο με ρωταγαν αν ειμαι εγκυος!!!!!

Δηλαδη για κολητη μπλουζα δεν ημουν και παρολο που ειχε μεινει

μονο 1 κιλο ηταν σαν να ειχα ακομα 3-4 μονο στην κοιλια!

 

Για πειτε καμια συμβουλη!Η ζωνη αραγε θα βοηθησει?ΕΙναι

ανεκτη αμα θηλαζεις και μαλιστα καλοκαιρι?

 

 

Εβαλα Ζωνη-λαστεξ 10 μερες αφου γεννησα και για 2 μηνες,δυστυχως καμοια διαφορα!!,4 χρονια αφου γεννησα τον μικρο Και εχοντας χασει ολα μου τα κιλα (βεβαια ειμαι γεματουλα 80 κιλα και ισως γιαυτο παρεμεινε κιολας)και κοιλια ακομα ειχα....τελικα νομιζω ειναι και στο σωμα ποσο ευκολα και γρηγορα θα επανελθεις....:oops::oops:

Γιωργος 11-09-2008

Μανωλης 11-7-2013

MYNLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα Ζωνη-λαστεξ 10 μερες αφου γεννησα και για 2 μηνες,δυστυχως καμοια διαφορα!!,4 χρονια αφου γεννησα τον μικρο Και εχοντας χασει ολα μου τα κιλα (βεβαια ειμαι γεματουλα 80 κιλα και ισως γιαυτο παρεμεινε κιολας)και κοιλια ακομα ειχα....τελικα νομιζω ειναι και στο σωμα ποσο ευκολα και γρηγορα θα επανελθεις....:oops::oops:

 

Οταν λες καμια διαφορα δηλαδη στους 2 μηνες ηταν οπως στις 10 μερες?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

κ γω πιστευω οτι εξαρταται το σωμα κ ο τυπος δερματος.ραγαδες απο εγκυμοσυνες δεν εκανα(3 απο 30 κιλα περιπου στην καθεμια)δεν χρησιμοποιησα καμια κρεμα.τα κιλα τα εχανα μεσα στο πρωτο εξαμηνο.η κοιλια εφευγε,φαινονται οι γραμμες των κοιλιακων(που ειχα πριν πολλααααα χρονια)αλλα ειναι χαλαρη.οχι ομως τοσο που να ενοχλει.οποτε φουσκωνοντας κ ξεφουσκωντας σαν μπαλονι το σωμα μου θα πρεπε να ειναι πολυ χαλια.θεωρω λοιπον οτι σταθηκα τυχερη επειδη εκανα χορο πολλα χρονια κ αυτο βοηθησε να διατηρησω εστω μια σωστη γραμμη.

μετα τα χειρουργεια ο γιατρος μου για να φαω την επομενη μερα πρωινο(τον επρηζα τον ανθρωπο)μου ελεγε αν σηκωθεις το απογευμα θα φας!!οποτε πρωι καισαρικη,απογευμα σηκωνομουν.πολλες βολτες κοριτσια!!εβλεπα τις διπλα που δεν περπατουσαν κ ηταν πολυ χειροτερα απο μενα.πιστευω οτι οι βολτες βοηθουν πολυ!!με την τομη δεν ειχα καποιο προβλημα.την αλλη μερα μπανιο κ χωρις προστατευτικο(αυτο ομως ειναι θεμα γιατρου).οσο πιο λιγο φοβαστε μη πονεσετε,τοσο πιο γρηγορα θα ερθει η αναρρωση!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κορίτσια που ειπαν παραπανω οτι ειναι σηματικο να σηκωθεις, και να βγαλεις ορους και καθετηρες για την ψυχολογια αλλα και για τα πρακτικα με το μωρο στο μαιευτηριο. Γεννησα μεσημερι και σηκωθηκα ξημερωματα της αλλης μερας και μεχρι τις 11 το πρωι πηγαινοερχομουν με τον ορο και τον καθετηρα αγκαλια πρηζοντας της νοσοκομες να μου τα βγαλουν (ο γιατρος δεν ηρθε εκεινο το πρωι να δωσει εντολες, αλλιως θα επρηζα αυτον). Μια κοπελα γιατρος που ξερω γεννησε πρωι και τα εβγαλε μονη της το απογευμα. Επισης βοηθανε τα υποθετα βολταρεν, μου τα εδιναν στην κλινικη και μου ειπε κ ο γιατρος+μαια να τα παρω αφοβα σπιτι, τα επαιρνα μονο βραδυ για λιγες μερες, δε φτανει που ξυπνας με το μωρο δε χρειαζεται να πονας κιολας. Βοηθαει να κοιμασαι με το μωρο (καυτο θεμα το ξερω), εμενα τουλαχιστο με βοηθησε γιατι στην αρχη που θελει συχνα στηθος το μωρο και ξυπνα το βραδυ, το σηκω κατσε κρεβατι καλαθουνα με το μωρο αγκαλια μου ζοριζε την κοιλια. Πολυ ξενερωμα η καισαρικη, αν και προσωπικα πιστευω οτι ειχα εξαιρετικη αναρρωση. 15 μερες μετα ηταν σα να μην εκανα χειρουργειο, αν κ στο πισω μερος τους μυαλου πρεπει να το εχεις στο νου ωστε να προσεχεις τα βαρη. Για την τομη ο γιατρος μου εδωσε ολοκληρο κατεβατο. Πρωτεινη,βιταμινη C κ ψευδαργυρος για δημιουργια κολλαγονου, ιαλουρονικο οξυ κ contracτubex 10 μερες μετα κ για 6 μηνες. Βιταμινη δεν πηρα γιατι θηλαζα και το πωπακι του μωρου γινοταν κοκκινο χεχε και τωρα που παιρνω εχει λιγο κοκκινιλα ο μικρος. Μαυτα τα γιατροσοφια η τομη ειναι καλη, αλλα δεν παυει να ειναι τομη(κ μεγαλη κιολας), θα ειναι για παντα εκει. Γενικα για καλη αναρρωση κ επουλωση θελει καλη διατροφη και στοιχειωδη προσοχη στην περιοχη της κοιλιας. Α ναι κ φαγητο οπως ειπε η matilda τη μερα που σηκωθηκα εφαγα κανονικοτατα, ενω οι αλλες τρωγανε σουπες...βεβαια ισως ειναι κ θεμα γιατρου. Πωπω μακρυναρι εγραψα...ελπιζω να βοηθησα

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας δύο καισαρικές στο ενεργητικό μου σας γράφω την δική μου εμπειρία.

 

  • Σηκώθηκα αμέσως μετά την πρώτη μέρα και περπάτησα. Αλλά μιλάμε για πολυυυυυυυυυυ περπάτημα. Αφού με είχαν μάθει όλες οι μαίες. Ημουν το "φάντασμα" της κλινικής, γιατί περπατούσα μέχρι πολύ αργά το βράδυ. Όσο πιο πολύ περπατάς, τόσο πιο γρήγορα βγάζεις τον ορό και τόσο πιο γρήγορα αναρώνεις.
  • Φόρεσα ζώνη αμέσως μόλις σηκώθηκα. Μου την έδωσαν από την κλινική και την φόρεσα τις πρώτες 40 μέρες. Με βοήθησε πάρα πολύ και βοήθησε πολύ για να μαζέψει η κοιλίτσα.

Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θα ηθελα κι εγω να ρωτησω οσες κανατε καισαρικη

αν χρησιμοποιησατε ζωνη-λαστεξ μετα. Μετα απο ποσο καιρο(μερες)

τη βαλατε, δωστε μας και κανενα λινκ με καποια ζωνη!

Παω για 2η καισαρικη, δεν εκανα κατι στην 1η γιατι δεν ειχα χρονο

μονο πιλατες μετα απο 8 μηνες ομως και δυστυχως το εκανα μονο

για 3 μηνες πανω ακριβως που αρχιζα να βλεπω μια καποια διαφορα στην κοιλια.

Γενικα το θεμα μου ηταν η κοιλια που παρολο που ειχα χασει τα 17 απο τα 18 κιλα

υπηρχαν πολλοι που μετα το χρονο με ρωταγαν αν ειμαι εγκυος!!!!!

Δηλαδη για κολητη μπλουζα δεν ημουν και παρολο που ειχε μεινει

μονο 1 κιλο ηταν σαν να ειχα ακομα 3-4 μονο στην κοιλια!

 

Για πειτε καμια συμβουλη!Η ζωνη αραγε θα βοηθησει?ΕΙναι

ανεκτη αμα θηλαζεις και μαλιστα καλοκαιρι?

 

Έβαλα μια ζώνη με μπαλένες ειδική για καισαρική (όχι λαστέξ), αλλά λόγω ζέστης δεν την άντεχα και την φόρεσα μόνο 3-4 μέρες μέσα στο σπίτι. Παρ' όλ' αυτά δεν έχει κρεμάσει η κοιλιά μου. Βλέπω άλλες που δεν έχουν γεννήσει, έχουν μεγαλύτερη κοιλιά από μένα. Επίσης η φιλη που μου τη δάνεισε τη ζώνη και τη φόρεσε αρκετά, έχει μια κοιλιά μέχρι απέναντι. Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα οργανισμού. Παίζει ρόλο και το πόσο γυμνασμένη ήσουν πριν την εγκυμοσύνη φυσικά. Άλλο είναι να έχεις κοιλιακούς κι άλλο λίπος.

 

Για την τομη ο γιατρος μου εδωσε ολοκληρο κατεβατο. Πρωτεινη,βιταμινη C κ ψευδαργυρος για δημιουργια κολλαγονου, ιαλουρονικο οξυ κ contracτubex 10 μερες μετα κ για 6 μηνες. Βιταμινη δεν πηρα γιατι θηλαζα και το πωπακι του μωρου γινοταν κοκκινο χεχε και τωρα που παιρνω εχει λιγο κοκκινιλα ο μικρος. Μαυτα τα γιατροσοφια η τομη ειναι καλη, αλλα δεν παυει να ειναι τομη(κ μεγαλη κιολας), θα ειναι για παντα εκει. Γενικα για καλη αναρρωση κ επουλωση θελει καλη διατροφη και στοιχειωδη προσοχη στην περιοχη της κοιλιας. Α ναι κ φαγητο οπως ειπε η matilda τη μερα που σηκωθηκα εφαγα κανονικοτατα, ενω οι αλλες τρωγανε σουπες...βεβαια ισως ειναι κ θεμα γιατρου. Πωπω μακρυναρι εγραψα...ελπιζω να βοηθησα

 

Πρώτη φορά ακούω ότι δίνουν τόσα πράγματα για την τομή. Μα πού ζω; :shock: Εγώ δεν πήρα τίποτα, αλλά δεν έχω σχεδόν καθόλου σημάδι. Η σκωληκοειδίτις που έκανα στο δημοτικό, πιο πολύ φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω ότι δίνουν τόσα πράγματα για την τομή. Μα πού ζω; :shock: Εγώ δεν πήρα τίποτα, αλλά δεν έχω σχεδόν καθόλου σημάδι. Η σκωληκοειδίτις που έκανα στο δημοτικό, πιο πολύ φαίνεται.

 

:-)Α καλα ασε μιλαμε για τον υπερψειρα γιατρο, μη νομιζεις οτι τα ακολουθησα κατα γραμμα:oops: κ προσφατα εβγαλα μια ελια προσωπου σε πλαστικο κ μου ειπε καλη διατροφη για καλη επουλωση, απλα κ λογικα πραματα. Το πιο βασικο ειναι το καλο ραμα τοσο η τεχνικη οσο κ τα υλικα. Τωρα που τα εμαθα ειμαι ετοιμη για λιφτινγκ!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι η κοιλια η πολυ εφυγε στους 8 μηνες ποια....:(

 

κι εμενα βρε παιδι μου δεν εφευγε με τιποτα.

 

Κοριτσια σας ευχαριστουμε πολυ χρησιμες συμβουλες.

Νομιζω το ποτε θα φας και ποτε θα σου βγαλουν ορους

ειναι και θεμα γιατρου τι εντολες εχει δωσει!

 

Δυστυχως δεν εκανα γυμναστικη πριν απο

αυτη την εγκυμοσυνη που χρονος με 2 παιδια!

natydia ποια ζωνη φορεσες και νομιζεις σε βοηθησε?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι το πότε θα φας είναι θέμα γιατρού. Μαζί με τη γέννα έκανα και αφαίρεση ινομυώματος, διπλή καισαρική δηλαδή (μια τομή έξω- δύο στη μήτρα) και δεν με αφήσανε να σηκωθώ ή να πιω νερό την ίδια μέρα. Όχι ότι μπορούσα να σηκωθώ δηλαδή... είχα χάσει πολύ αίμα. Την επόμενη μέρα που με ρωτήσανε αν μπορώ να σηκωθώ, με βοήθησε πολύ..... η πεθερά μου!! Μου τα είχε κάνει μπαλόνια, οπότε μόλις μου βγάλανε τον καθετήρα και φόρεσα την πιτζάμα μου, πήρα τον ορό και εξαφανίστηκα από το δωμάτιο. Γύρισα για να θηλάσω το μωρό και δρόμο πάλι.

Όλα είναι στο μυαλό, εγώ είχα αποφασίσει ότι δεν θα δώσω αφορμή σε μαμά- πεθερά να μου κατσικωθόύν στο σπίτι για να με βοηθήσουν,οπότε αγνόησα τους πόνους και τα έκανα όλα μόνη μου, όσα αφορούσαν το μωρό βέβαια.

Ζωνη λαστέξ που πήγα να βάλω, με ενοχλούσε στην τομή, οπότε την έβγαλα, δεν ξέρω αν βοηθάει. Η καλή διατροφή σίγουρα βοηθάει στην επούλωση των τραυμάτων, αλλά έχω τεράστια ένσταση για το ρύζι ή ρυζόγαλο όπως μου είχαν πει εμένα: δυό μέρες μετά που βγήκα από το νοσοκομείο με έπιασε μια φριχτή δυσκοιλιότητα (μιλάμε για το τέλειο στούμπωμα,όχι αστεία) που σε συνδυασμό με τον πόνο από τη φρέσκια ακόμα πληγή με ζόρισε πολύ. Οπότε καλό θα είναι η διατροφή να μην έχει τρόφιμα που εντείνουν αυτήν την κατάσταση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το περπατημα βοηθαει κ στην τουαλετα!!στη πρωτη μου καισαρικη που ηταν με ολικη δεν περπατουσα τοσο κ ντρεποπουν να αεριστω(επιβαλλεται!!)κ να προσπαθησω να ενεργηθω.οταν πηγα σπιτι κ πηγα τουαλετα τραβηξα τετοιους πονους που δεν θελω να θυμαμαι!!οποτε κοριτσια μη ντρεπεστε καθολου!απο το μαιευτηριο θα προσπαθειτε να ενεργηθητε!!θα σας το λενε κ οι νοσοκομες βεβαια.η τομη μου ειναι απο τις καλες.μικρη κ δεν φαινεται.αυτο πιστευω οτι ειναι θεμα γιατρου.ποσο καλλιτεχνης ειναι!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για την τομη ο γιατρος μου εδωσε ολοκληρο κατεβατο. Πρωτεινη,βιταμινη C κ ψευδαργυρος για δημιουργια κολλαγονου, ιαλουρονικο οξυ κ contracτubex 10 μερες μετα κ για 6 μηνες.

Πολύ καλές πληροφορίες για τα συμπληρώματα, ευχαριστούμε πολύ! Πολύ ψαγμένος ο γιατρός σου! Πράγματι, αυτά διαβάζω κι εγώ ότι βοηθούν στην ανάπλαση των ιστών.

 

απο το μαιευτηριο θα προσπαθητε να ενεργηθητε!!

Άλλο τεράστιο θέμα το να "λειτουργήσει το έντερο"... Είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό υπεύθυνο για να νιώθεις καλά, το ξέρω γιατί έχω κάνει δυο ανοιχτά κοιλιακά χειρουργεία και μου παίρνει συνήθως μια εβδομάδα για να απεξαρτηθώ από υπόθετα γλυκερίνης.

Τι άλλο βοηθάει στην κίνηση του εντέρου μετά την καισαρική? Εμένα για να είμαι ειλικρινής με βοηθάει συνήθως η... αντιβίωση που μου δημιουργεί μια άκρως ευεργετική για την περίσταση ψιλοδιάρροια...:oops:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας κάνανε κλύσμα στο μαιευτήριο; Μετά την καισαρκή εννοώ...

 

Γενικά στην κίνηση του εντέρου βοηθάει το ακτινίδιο, αλλά δεν θα το συνιστούσα σε όσες θηλάζουνε, υποτίθεται ότι τα "ξινά" φρούτα και γενικά τα εσπεριδοειδή δημιουργούν σύγκαμμα στο ποπάκι του μωρού. Η μόνη λύση που είχα βρει και εγώ, όπως η skybeam, ειναι τα υπόθετα για λίγες μέρες και μετά ...παραπάνω σφίξιμο. Η αντιβίωση μόνο μια φορά μου έφερε διάρροια, αλλά μου χάλασε και το στομάχι, οπότε δεν θα την προτιμήσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλα στο θεμα τουαλετα ειχα υποφερει πολυ!

2 κλυσματα ζητησα να μου κανουν στο μαιευτηριο

και δεν καταφερα να ενεργηθω!!!!!!

Μονο σπιτι και καταλαβαινετε ποσο ποναγα.....

Τα υποθετα γλυκερινης ειναι το κλισμα ή κατι αλλο?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα υποθετα γλυκερινης ειναι το κλισμα ή κατι αλλο?

Όχι, είναι κάτι υπόθετα σαν πολύ πηγμένο ζελέ, που απελευθερώνουν ένα λαδάκι, τη "γλυκερίνη", το οποίο τις περισσότερες φορές βοηθάει... Βέβαια όχι αμέσως, θέλει την ώρα του κι αυτό, μη φανταστείς ότι σε 5 λεπτά είσαι έτοιμη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...