Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχετε κάτι παρόμοιο?? Αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

 

Είμαι καινούργια στην παρέα και θα ήθελα την γνώμη σας .. εάν το έχετε περάσει και εσείς...

 

Είμαι 37 χρονών και στην 23η εβδομάδα και έκανα την β επιπέδου, ολα καλά με το μωρό αλλά μου βρήκαν αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες.

 

Έχω φοβηθεί παρα πολυ ! διαβάζω στο ιντερνετ για προεκλαψία κλπ κλπ. Οι μετρήσεις της πίεσής μου ειναι στα φυσιολογικά δηλ. 12-12.5 ....

 

Πείτε μου την γνώμη σας... και εάν ξέρετε κάτι για το θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο...δηλαδη δεν ρεει σωστα το αιμα στις αρτηριες σου?δεν τρεφεται καλα το μωρο?εγω να σου πω εκανα την β επιπεδου πριν μια βδομαδα και ηταν ολα καλα....

μηπως καπνιζεις?γιατι αυτο επιβαρυνει πολυ ξερεις...

παντως αφου δεν εχει δημιουργηθει κατι ανησυχητικο στο μωρακι,ισως να μην ειναι κατι σοβαρο!αυτος που σου εκανε την εξεταση τι σου ειπε?υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις?ειναι οργανικο?ο γυναικολογος σου τιλεει??

παντως να σου πω και τη γνωμη μου για οτι διαβαζεις στο internet δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...ακομα και τα ιδια συμπτωματα μπορει να εξελιχθουν σε 2 διαφορετικα πραγματα,εξερταται απο πολλα...δεν σημαινει δηλαδη πως αν καποια κοπελα ειχε κατι παρομοιο και εκανε προεκλαμψια,οτι θα το παθεις κι εσυ...

για μενα το καλυτερο ειναι να το συζητησεις με τον γυναικολογο σου που θα σου πει υπευθυνα τι ακριβως πρεπει να κανεις,και απο κει και περα σε λιγες βδομαδες που θα κανουμε τα dopler θα δειξει!μην ανχωνεσαι χωρις να παρεις τη σωστη πληροφορηση απο ειδικους...η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη..

ξερω οτι δεν σε διαφωτιζω και ειδιαιτερα,αλλα εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου!ευχομαι να σου πανε ολα καλα και συντομα να εχεις το μωρακι σου αγκαλια!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσι..πριν λιγες μερες εκανα την β επιπεδου κι εχω ακριβως το ιδιο...ο γιατρος μου ειπε να μετραω την πιεση μου 2 φορες την εβδομαδα...μου εδωσε salospir και μου ειπε να μην τρωω πολυ αλμυρα φαγητα...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πει ο γιατρος σου τι ακριβως πρεπει να κανεις.

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου επαθα προεκλαμψια και στην τριτη πηραμε τα μετρα μας απο την αρχη παροτι ποτε δεν ειχα αυξημενη αντισταση στις μητριαιες.

Ξεκουραση, ξεκουραση και παλι ξεκουραση, ελαχιστο αλατι, γλυκα καθολου.

Μετρουσα την πιεση 3 φορες την εβδομαδα (αν θυμαμαι καλα) σε κατασταση ηρεμιας. Εγω τοτε επαιρνα μισο χαπακι για την πιεση, παιδικη ασπιρινη, κορτιζονη κτλ... Εκανα ακριβως αυτο που μου ελεγε ο γιατρος μου και πηγαν ολα καλα.

Καλη συνεχεια. ολα θα πανε καλα... μονο λιγη προσοχη χρειαζεται, ξεκουραση και ηρεμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το έπαθα κι εγώ στο πρώτο μου παιδί και μάλλον και τώρα το έχω, απ' ότι μου είπαν. Ο γιος μου βγήκε αρκετά μικρός λόγω μάλλον αυτού. Μέχρι να μπω στον ένατο το βάρος του ήταν σούπερ. Στον ένατο δεν πήρε βάρος και γεννήθηκε 2,5 κιλά. Κατά τα άλλα υγιέστατος! Έσπασαν τα νερά δύο βδομάδες νωρίτερα από την ΠΗΤ μου ίσως γιατί το μωρό είχε υπολειπόμενη ανάπτυξη. Ευτυχώς ο εγκέφαλος είναι το πρώτο που αιματώνεται οπότε νοητικά ο μικρός είναι κάτι παραπάνω από σούπερ! Απλά θέλει παρακολούθηση τον τελευταίο μήνα (εγώ δυστυχώς δεν είχα και γι αυτό μας διέφυγε το πρόβλημα). Είχα αυξημένες αντιστάσεις σε μία από τις δύο μητριαίες αρτηρίες από τα μισά της κύησης περίπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα

Στην β'επιπεδου ακριβως 22 εβδομάδων μου βρήκαν αυξημένες αντιστάσεις και στις δυο μητριαιες αρτηρίες. Η γιατρός μου επειδή φοβήθηκε για πρόωρο τοκετό και προεκλαμψία μου ξεκίνησε αντιπηκτική θεραπεία ,salospir κάθε μέρα,μέτρηση πιεσης δυο φορες την μέρα και εξέταση ούρων και αίματος κάθε δέκα με δεκαπέντε μερες. Τώρα είμαι στην 28η εβδομαδα προς το παρόν το αγοράκι μου παιρνει βαρος κανονικά και η δεξια αρτηρία άνοιξε σχεδόν η αριστερή όμως παραμένει υψηλη. Εκανα ηδη και μια ένεση κορτιζόνης την προηγούμενη εβδομαδα για τα πνευμονακια του και την παρασκευή σε δυο μέρες θα κάνω και την δεύτερη σε περιπτωση που θα πρέπει να γίνει προωρος τοκετός να μπορεί να πάρει αναπνοή μόνος του. Την τριτη έχω παλι επανεξέταση εκεί που εκανα την β' επιπέδου να δω την εξέλιξη γιατί το βάρος του μωρού και η αναπτυξη του επηρεάζονται μόλις γίνει περιπου 1 κιλό οποτε όπως καταλαβαίνεις έχω κ γω πολύ άγχος και περιμένω με αγωνία. Θα χαρώ να μάθω νέα και από σας

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου , πρεπει να δεις αιματολογο αμεσα!!!!Μιλα με τον γιατρο σου για περιπτωση προεκλαμψιας ναι καθως και συνδρομο HELLP!Δεν θελω να σε αγχωσω , ειναι κατι που διορθωνεται με αγωγη οπως ειπαν και τα κοριτσια , ειτε ασπιρινη ειτε ενεσεις αντιπηκτικες....!!ΑΜΕΣΑ αιματολογο σε συνεργασια με τον γυναικολογο σου εγω ειδικα ειμαι καμενη απο το θεμα!!!Με το καλο το μωρακι σου...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα κι εγώ στο πρώτο μου παιδί και μάλλον και τώρα το έχω, απ' ότι μου είπαν. Ο γιος μου βγήκε αρκετά μικρός λόγω μάλλον αυτού. Μέχρι να μπω στον ένατο το βάρος του ήταν σούπερ. Στον ένατο δεν πήρε βάρος και γεννήθηκε 2,5 κιλά. Κατά τα άλλα υγιέστατος! Έσπασαν τα νερά δύο βδομάδες νωρίτερα από την ΠΗΤ μου ίσως γιατί το μωρό είχε υπολειπόμενη ανάπτυξη. Ευτυχώς ο εγκέφαλος είναι το πρώτο που αιματώνεται οπότε νοητικά ο μικρός είναι κάτι παραπάνω από σούπερ! Απλά θέλει παρακολούθηση τον τελευταίο μήνα (εγώ δυστυχώς δεν είχα και γι αυτό μας διέφυγε το πρόβλημα). Είχα αυξημένες αντιστάσεις σε μία από τις δύο μητριαίες αρτηρίες από τα μισά της κύησης περίπου.

 

Εισαι τυχερη που εσπασαν τα νερα δυο εβδομαδες πριν και εχεις αγκαλια το μωρακι σου!!Να σου ζησει!!!Εγω την επαθα 10 μερες πριν γεννησω , κοιτα τωρα να το παρακολουθεις στενα!!!χχχ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια , οσες εχετε τετοιο θεμα πρεπει να δειτε και ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ!!!!ο γυναικολογος καλος μεν αλλα δεν εχει την γνωση δε ...Σορρυ αλλα οποιος καει απο το χυλο φυσαει και το γιαουρτι!!!Με το καλο τα μωρακια σας!!!χχχ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια , οσες εχετε τετοιο θεμα πρεπει να δειτε και ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ!!!!ο γυναικολογος καλος μεν αλλα δεν εχει την γνωση δε ...Σορρυ αλλα οποιος καει απο το χυλο φυσαει και το γιαουρτι!!!Με το καλο τα μωρακια σας!!!χχχ

 

Markela35 με όλο το θάρρος είχες προεκλαμψία ή σύνδρομο hellp και δεν το είχαν καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειχα δυο συνδρομα αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και hellp(συγγενικα της εκλαμψιας ) .To οποιο ομως δεν εμφανιστηκε στον β επιπεδου δλδ η μητριαιες ηταν μεσα στα φυσιολογικα.Μου εμφανιστηκε στην 37 εβδομαδα χωρις ομως να ανεβαζω πιεση η να εχω λευκοματοουρια και θεωρησαν οτι ισως ηταν χολοσταση γιατι ανεβασα τρανσαμινασες.Με πηγαιναν για προκληση μια μερα μετα απο την μερα που τελικα γεννησα αλλα δεν προλαβαμε με επιασαν οι πονοι και ηταν ηδη αργα οταν πηγα μαιευτηριο δεν ειχε παλμο ο μικρος μου...

 

Γιαυτο λεω , σε οσες εχετε δειγματα απο πριν χρειαζεται απλα μια αγωγη και ολα καλα...Δλδ και εγω θα το ειχα γλιτωσει αν ειχα καποια ενδειξη πιο νωρις αλλα ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη που τελειωσε αδοξα στις 38 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα δυο συνδρομα αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και hellp(συγγενικα της εκλαμψιας ) .To οποιο ομως δεν εμφανιστηκε στον β επιπεδου δλδ η μητριαιες ηταν μεσα στα φυσιολογικα.Μου εμφανιστηκε στην 37 εβδομαδα χωρις ομως να ανεβαζω πιεση η να εχω λευκοματοουρια και θεωρησαν οτι ισως ηταν χολοσταση γιατι ανεβασα τρανσαμινασες.Με πηγαιναν για προκληση μια μερα μετα απο την μερα που τελικα γεννησα αλλα δεν προλαβαμε με επιασαν οι πονοι και ηταν ηδη αργα οταν πηγα μαιευτηριο δεν ειχε παλμο ο μικρος μου...

 

Γιαυτο λεω , σε οσες εχετε δειγματα απο πριν χρειαζεται απλα μια αγωγη και ολα καλα...Δλδ και εγω θα το ειχα γλιτωσει αν ειχα καποια ενδειξη πιο νωρις αλλα ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη που τελειωσε αδοξα στις 38 εβδομαδες.

 

Είμαι σοκαρισμένη.. Σου εύχομαι οτι καλυτερο κορίτσι μου..σε ευχαριστώ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Είμαι καινούργια στην παρέα και θα ήθελα την γνώμη σας .. εάν το έχετε περάσει και εσείς...

 

Είμαι 37 χρονών και στην 23η εβδομάδα και έκανα την β επιπέδου, ολα καλά με το μωρό αλλά μου βρήκαν αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες αρτηρίες.

 

Έχω φοβηθεί παρα πολυ ! διαβάζω στο ιντερνετ για προεκλαψία κλπ κλπ. Οι μετρήσεις της πίεσής μου ειναι στα φυσιολογικά δηλ. 12-12.5 ....

 

Πείτε μου την γνώμη σας... και εάν ξέρετε κάτι για το θέμα...

Τελικά κορίτσι δεν μπηκες να μας ενημερωσεις για τις εξελίξεις πως είσαι;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα

Στην β'επιπεδου ακριβως 22 εβδομάδων μου βρήκαν αυξημένες αντιστάσεις και στις δυο μητριαιες αρτηρίες. Η γιατρός μου επειδή φοβήθηκε για πρόωρο τοκετό και προεκλαμψία μου ξεκίνησε αντιπηκτική θεραπεία ,salospir κάθε μέρα,μέτρηση πιεσης δυο φορες την μέρα και εξέταση ούρων και αίματος κάθε δέκα με δεκαπέντε μερες. Τώρα είμαι στην 28η εβδομαδα προς το παρόν το αγοράκι μου παιρνει βαρος κανονικά και η δεξια αρτηρία άνοιξε σχεδόν η αριστερή όμως παραμένει υψηλη. Εκανα ηδη και μια ένεση κορτιζόνης την προηγούμενη εβδομαδα για τα πνευμονακια του και την παρασκευή σε δυο μέρες θα κάνω και την δεύτερη σε περιπτωση που θα πρέπει να γίνει προωρος τοκετός να μπορεί να πάρει αναπνοή μόνος του. Την τριτη έχω παλι επανεξέταση εκεί που εκανα την β' επιπέδου να δω την εξέλιξη γιατί το βάρος του μωρού και η αναπτυξη του επηρεάζονται μόλις γίνει περιπου 1 κιλό οποτε όπως καταλαβαίνεις έχω κ γω πολύ άγχος και περιμένω με αγωνία. Θα χαρώ να μάθω νέα και από σας

 

mporeis se parakalw na mou dwseiw to onoma toy gynaikologoy sou.exw kai egw antistoixo problima kai me exei faei to agxos!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eimai kainoyria sto forum!

 

Καλησπέρα Νάγια,

 

Σε ποιά πόλη βρίσκεσαι; Αν είμαστε στην ίδια πόλη θα σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού μου σε προσωπικό μήνυμα γιατί δεν θα ήθελα να τα δημοσιοποιήσω στο φόρουμ... Ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω να ξεαγχωθείς λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νάγια,

 

Σε ποιά πόλη βρίσκεσαι; Αν είμαστε στην ίδια πόλη θα σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού μου σε προσωπικό μήνυμα γιατί δεν θα ήθελα να τα δημοσιοποιήσω στο φόρουμ... Ελπίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω να ξεαγχωθείς λιγάκι...

 

Βρισκομαι στην Κομοτηνη αλλα δεν εχει σημασια!!!! Θελω πολυ να παρω και αλλη γνωμη οπου και αν βρισκεται ο γιατρος σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι στην Κομοτηνη αλλα δεν εχει σημασια!!!! Θελω πολυ να παρω και αλλη γνωμη οπου και αν βρισκεται ο γιατρος σου!!!!

 

Νagia1984 σου έχω στείλει τα στοιχεια της γιατρου μου σε προσωπικό μήνυμα. Με συγχωρείς για όλη αυτή την καθυστέρηση αλλά δεν μπορουσα να μπω να γράψω νωρίτερα. Μακάρι να σε βοηθήσω έστω και λίγο και θα χαρώ να μάθω νέα σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Εν δυνάμει μανούλα κι εγώ, 4 μηνών. Όλες μου οι εξετάσεις ως τώρα, αιματολογικές και ούρων βγαίνουν καθαρότατες, όμως όταν πήγαμε να κάνουμε την εξέταση αυχενικής διαφάνειας, ενώ όλες οι μετρήσεις ήταν κανονικότατες παρατηρήθηκε ότι οι μητριαίες αρτηρίες μου είναι πιο στενές απ' ό,τι θα έπρεπε κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον φόβο ότι μπορεί να εμφανίσω προεκλαμψία λίγο πριν τις 34 εβδομάδες. Εν τω μεταξύ, μια ζωή ήμουν υποτασσική (το ίδιο και η οικογένειά μου) και όταν δίνω αίμα για τις εξετάσεις κάνει εντύπωση στους γιατρούς το πόσο αραιό αίμα έχω. Και τώρα να μου λένε ότι υπάρχει φόβος εμφάνισης προεκλαμψίας! Μα τι μετάλλαξη κι αυτή στην εγκυμοσύνη!!! Το θέμα είναι ότι μου πρότειναν αρχικά ν' ακολουθήσω προληπτική θεραπεία με ασπιρίνη αλλά λόγω του ότι είχα εμφανίσει στο παρελθόν ευαισθησία στη χρήση της με αλλεργικό σοκ, τώρα μου προτείνουν την εφαρμογή ενέσεων amp. clexan κι έχω αγχωθεί με όλα αυτά. Και μου είπαν ότι αυτές τις ενέσεις θα τις κάνω κάθε μέρα μέχρι το τέλος της κύησης. :-( Φοβάμαι πολύ γιατί κάναμε 3 χρόνια προσπάθειες για να πιάσουμε παιδί και δε θέλω με τίποτα να πάθει κάτι το μικράκι μου. Το κακό είναι ότι η γυναικολόγος μου δε μου εμπνέει πια εμπιστοσύνη. Τα αποτελέσματα από την αυχενική διαφάνεια βγήκαν πριν 3 εβδομάδες κι εκείνη χαλαρότατη, ενώ την παρακαλούσα να ψάξει το θέμα και να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω μιας κι είμαι αλλεργική στην ασπιρίνη, ακόμα χτες μου έδωσε την απάντηση. Πόσες εβδομάδες την έψαχνα για να μου γράψει εξετάσεις αίματος και τα συμπληρώματα που πρέπει να παίρνω (σίδηρο, μαγνήσιο κτλ) κι όλα αυτά μ' έχουν αγχώσει πάρα πολύ. Το αποκορύφωμα ήταν χτες που πήγα στο ιατρείο της να πάρω τις συνταγές και ξαφνικά μαθαίνω ότι είναι έγκυος στο μήνα της και θα πάει να κάνει καισαρική. Εγώ τόσο καιρό νόμιζα ότι ήταν απλά παχουλή, είναι και μεγάλη σε ηλικία, δεν είχα υποψιαστεί ούτε εγώ ούτε ο σύζυγός μου ότι ήταν έγκυος και δε μας είχε πει τίποτα. Επομένως, θα λείπει από εδώ τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Όλα αυτά με έχουν προβληματίσει και σκέφτομαι ν' αλλάξω γυναικολόγο κι αυτό με στεναχωρεί γιατί νιώθω πολύ μεταίωρη.

fgGsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Εν δυνάμει μανούλα κι εγώ, 4 μηνών. Όλες μου οι εξετάσεις ως τώρα, αιματολογικές και ούρων βγαίνουν καθαρότατες, όμως όταν πήγαμε να κάνουμε την εξέταση αυχενικής διαφάνειας, ενώ όλες οι μετρήσεις ήταν κανονικότατες παρατηρήθηκε ότι οι μητριαίες αρτηρίες μου είναι πιο στενές απ' ό,τι θα έπρεπε κι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον φόβο ότι μπορεί να εμφανίσω προεκλαμψία λίγο πριν τις 34 εβδομάδες. Εν τω μεταξύ, μια ζωή ήμουν υποτασσική (το ίδιο και η οικογένειά μου) και όταν δίνω αίμα για τις εξετάσεις κάνει εντύπωση στους γιατρούς το πόσο αραιό αίμα έχω. Και τώρα να μου λένε ότι υπάρχει φόβος εμφάνισης προεκλαμψίας! Μα τι μετάλλαξη κι αυτή στην εγκυμοσύνη!!! Το θέμα είναι ότι μου πρότειναν αρχικά ν' ακολουθήσω προληπτική θεραπεία με ασπιρίνη αλλά λόγω του ότι είχα εμφανίσει στο παρελθόν ευαισθησία στη χρήση της με αλλεργικό σοκ, τώρα μου προτείνουν την εφαρμογή ενέσεων amp. clexan κι έχω αγχωθεί με όλα αυτά. Και μου είπαν ότι αυτές τις ενέσεις θα τις κάνω κάθε μέρα μέχρι το τέλος της κύησης. :-( Φοβάμαι πολύ γιατί κάναμε 3 χρόνια προσπάθειες για να πιάσουμε παιδί και δε θέλω με τίποτα να πάθει κάτι το μικράκι μου. Το κακό είναι ότι η γυναικολόγος μου δε μου εμπνέει πια εμπιστοσύνη. Τα αποτελέσματα από την αυχενική διαφάνεια βγήκαν πριν 3 εβδομάδες κι εκείνη χαλαρότατη, ενώ την παρακαλούσα να ψάξει το θέμα και να μου πει τι ακριβώς πρέπει να κάνω μιας κι είμαι αλλεργική στην ασπιρίνη, ακόμα χτες μου έδωσε την απάντηση. Πόσες εβδομάδες την έψαχνα για να μου γράψει εξετάσεις αίματος και τα συμπληρώματα που πρέπει να παίρνω (σίδηρο, μαγνήσιο κτλ) κι όλα αυτά μ' έχουν αγχώσει πάρα πολύ. Το αποκορύφωμα ήταν χτες που πήγα στο ιατρείο της να πάρω τις συνταγές και ξαφνικά μαθαίνω ότι είναι έγκυος στο μήνα της και θα πάει να κάνει καισαρική. Εγώ τόσο καιρό νόμιζα ότι ήταν απλά παχουλή, είναι και μεγάλη σε ηλικία, δεν είχα υποψιαστεί ούτε εγώ ούτε ο σύζυγός μου ότι ήταν έγκυος και δε μας είχε πει τίποτα. Επομένως, θα λείπει από εδώ τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Όλα αυτά με έχουν προβληματίσει και σκέφτομαι ν' αλλάξω γυναικολόγο κι αυτό με στεναχωρεί γιατί νιώθω πολύ μεταίωρη.

 

Γλυκιά μου κατ αρχήν να ηρεμησεις!!! Τα πραγματα είναι απλα.. Θα αλλάξεις γιατρό!!!! Η εγκυμοσύνη είναι μια φαση που πρεπει να νιώθουμε εμπιστοσυνη στο γιατρό ασφάλεια και πανω απο όλα να μπορούμε ανα πάσα στιγμη να λύνουμε τις απορίες μας να διωχνουμε τους φόβους και το άγχος μας. Αυτό που θα σου πω χωρίς να σε τρομαξω είναι οτι μια εγκυμοσύνη με κάποιο μικρο ή μεγαλο πρόβλημα θέλει πολύ στενή παρακολούθηση με πολλές εξετάσεις (αίματος υπερήχων κ.α)κ ο γιατρός πρεπει να είναι ενα βήμα πιο μπροστά σε όλα αυτά και όχι να τον κυνηγάς εσύ..στο λέω γιατί απο την β επιπέδου( 22η εβδομαδα) έχω αυτό το πρόβλημα κ ξέρω οτι θέλει ψυχραιμία τώρα είμαι στην 33 η εβδομαδα και με παρακολουθούν συνεχώς.. Θα μετράς την πίεση σου δυο φορες και θα ψαξεις για νέα γιατρό. Εγώ και ενέσεις αντιπηκτικες και salospir και ενέσεις κορτιζόνης εκανα και το αλάτι ελάχιστο και πολύ κρέας και ξεκούραση!!! Μα πανω απο όλα ψυχική ηρεμία... Μακάρι να σε βοηθησα.. Αν θέλεις πες μου σε ποια πόλη είσαι να σε βοηθήσω και με κάποιον γιατρό..

Link to comment
Share on other sites

Pandoritsa ,

 

Και εσυ ενεσουλες και σαλοσπιρ ε? πως πηγε ο υπερηχος εστρωσε το θεμα??

 

Σε ρωταω γιατι ξερεις την περιπτωση μου και ειμαι εγκυος , ευχομαι να μου πανε ολα καλα αυτη τη φορα...κανω και εγω ενεσουλες και σαλοσπιρ απο τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

pasmar ,

 

πανε σε ενα δημοσιο νοσοκομειο να δεις γυναικολογο και αιματολογο και μην αγχωνεσαι κοριτσι μου για την γιατρο σου!!!Ενα σωρο γιατροι υπαρχουν...!!!!

Σου λεω να πας σε δημοσιο μεχρι να βρεις καποιον να σε παρακολουθησει δεν χρειαζεται αγχος!!!!Ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Pandoritsa ,

 

Και εσυ ενεσουλες και σαλοσπιρ ε? πως πηγε ο υπερηχος εστρωσε το θεμα??

 

Σε ρωταω γιατι ξερεις την περιπτωση μου και ειμαι εγκυος , ευχομαι να μου πανε ολα καλα αυτη τη φορα...κανω και εγω ενεσουλες και σαλοσπιρ απο τωρα!!!

 

Markela συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!

Σου εύχομαι ολόψυχα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλια!!! Σε ποια εβδομαδα είσαι τώρα;;;

Την πεμπτη θα πάω ξανά για υπερυχο σε 3 μερουλες δηλ. πριν δυο εβδομαδες που τον ειχαμε δει μας είχε πει οτι τον βρίσκει μια εβδομαδα μικροτερο και λίγο πίσω στα γραμ. Τώρα θα φανεί γιατί μου έκοψε τις ενέσεις και το salospir γιατί εκανα τεράστιες εκχυμώσεις και μεγάλες κοκκινιλες σαν αλλεργια παρ όλο που οι εξετάσεις αίματος έβγαιναν καλες φοβήθηκε για αιμορραγικό σύνδρομο και επειδή ακόμα παιζει η καισαρική φοβάται για το αίμα..(μάτωναν ούλα και μύτη επίσης πολύ) Πάντως αν παλι δεν βγει κάτι καλο μου είπε οτι θα μου δώσει λίγο ακόμα salospir όλα θα εξαρτηθουν απο το ρνβ της πεμπτης τοτε θα έχω περισσότερα νέα.. Αλλά μεχρι τοτε έχω και αρκετό άγχος.. Α! ακόμα δεν έχει γυρίσει είναι με το κεφάλι πανω..!!!! Εύχομαι απο καρδιάς να σου πάνε όλα τέλεια και να μας ενημερώνεις!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Markela συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!

Σου εύχομαι ολόψυχα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλια!!! Σε ποια εβδομαδα είσαι τώρα;;;

Την πεμπτη θα πάω ξανά για υπερυχο σε 3 μερουλες δηλ. πριν δυο εβδομαδες που τον ειχαμε δει μας είχε πει οτι τον βρίσκει μια εβδομαδα μικροτερο και λίγο πίσω στα γραμ. Τώρα θα φανεί γιατί μου έκοψε τις ενέσεις και το salospir γιατί εκανα τεράστιες εκχυμώσεις και μεγάλες κοκκινιλες σαν αλλεργια παρ όλο που οι εξετάσεις αίματος έβγαιναν καλες φοβήθηκε για αιμορραγικό σύνδρομο και επειδή ακόμα παιζει η καισαρική φοβάται για το αίμα..(μάτωναν ούλα και μύτη επίσης πολύ) Πάντως αν παλι δεν βγει κάτι καλο μου είπε οτι θα μου δώσει λίγο ακόμα salospir όλα θα εξαρτηθουν απο το ρνβ της πεμπτης τοτε θα έχω περισσότερα νέα.. Αλλά μεχρι τοτε έχω και αρκετό άγχος.. Α! ακόμα δεν έχει γυρίσει είναι με το κεφάλι πανω..!!!! Εύχομαι απο καρδιάς να σου πάνε όλα τέλεια και να μας ενημερώνεις!!!:wink:

 

Τωρα μπηκα στην 6 εβδομαδα!!!ΜΑΚΑΡΙ να πανε ολα καλα αυτη τη φορα!

 

Μην αγχωνεσαι ολα μια χαρα θα πανε το παρακολουθεις!

 

Να σου πω , μηπως ειναι μεγαλη η δοση που εκανες της ηπαρινης και σαλοσπιρ? τι δοση σου εδωσε ? Συνηθως οι αιματολογοι δινουν μονο ηπαρινη μετα την 28 εβδομαδα και οχι σαλοσπιρ.Με το σαλοσπιρ θες 5 μερες να το σταματησεις πρωτα για να γεννησεις ενω με την ηπαρινη 24 ωρες.Για μιλα με την αιματολογο (γιατι οι γυναικολογοι ειναι λιγο ασχετοι καμια φορα με το αιματολογικο).

Για τυπου αλεργια που λες , πες να τσεκαρεται και τις τρανσαμινασες ομως , μπορει να μην ειναι απο το φαρμακο αλλα να εχεις ανεβασει ηπατικα ενζυμα!

Ολα καλα θα πανε εισαι σε καλο δρομο μην ανησυχεις χχχχ:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Τις innohep 0,35 εκανα την μικρότερη δόση γιατί τα κιλά μου ηταν λιγα και salospir των 100. Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά και όσο για το αίμα θα μου δώσει εξετάσεις τώρα που θα πάω. Να προσεχείς πολύ κοριτσάκι μου χάρηκα πολύ για σένα!!!!! Εχεις τον ίδιο γιατρό ή αλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...