Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε νιώσατε τα πρώτα συμπτώματα της εγκυμοσύνης;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ προσωπικά δεν είχα ιδιαίτερο σύμπτωμα,παρά μόνο τα συμπτώματα της περιόδου που νόμιζα ότι μου έρχεται,αλλά δεν-επειδή ήταν καλοκαίρι. . . Οι φίλες μου είχαν πει ότι στρογγυλεψα.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα τεστ εγκυμοσύνης και μου βγήκε αρνητικό. Την επόμενη μέρα όμως χρησιμοποίησα οδοντόνημα και πονούσαν τα ούλα μου, που κανονικά δεν πονούσαν ποτέ. Δε θα ήξερα ότι αυτό είναι σύμπτωμα αν δε μου το είχε πει μια γνωστή, οπότε μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά και την επομένη έκανα χοριακή.

Στην 8η εβδομάδα άρχισαν οι ναυτιές για 1 εβδομάδα συνεχόμενα κι απο την 9η εβδομάδα με πάει μέρα - παρά μέρα. Τη μια μέρα έχω πρωί ναυτιές, τη μεθεπόμενη βράδυ... ό,τι να΄ναι δηλαδή!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

Είμαι νέα στην παρέα σας και έχω ερωτήσεις!!!

Έπαιρνα αντισυλληπτικά τα οποία σταμάτησα προ 3 μηνών. Μου ήρθε αμέσως περίοδος, την πρώτη φορά σε 32 μέρες την άλλη σε 31. Τώρα είμαι στην 27η μέρα του κύκλου. Είχα ελεύθερη επαφή με το σύντροφό μου, πολλές φορές. Για μια βδομάδα είχα πονο στην κοιλιά τσιμπήματα και ένα αίσθημα τραβήγματος στην κοιλιά. Τις τελευταίες μέρες έχω πονοκέφαλο και αρκετά υγρά αλλά δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα περιόδου ή όχι.. Θα ήθελα πολύ να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης..

Link to comment
Share on other sites

μια βδομαδα περιπου μετα την πρωτη μερα που περιμενα περιοδο.. ειχα φοβερες ανακατωσουρες, λιγες ζαλαδες και συχνοουρια. τωρα, στον δευτερο μηνα, εχω ακομα συχνοουρια κ ανακατωσουρες - οχι τοσο εντονες αλλα εξισου ενοχλητικες - . ο πονοκεφαλος μου χει περασει. αυτο που εχω παρατηρησει σε μενα ειναι η εντονη επιθυμια μου για νερο - που εγω σπανια επινα νερο! -

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Είμαι νέα στην παρέα σας και έχω ερωτήσεις!!!

Έπαιρνα αντισυλληπτικά τα οποία σταμάτησα προ 3 μηνών. Μου ήρθε αμέσως περίοδος, την πρώτη φορά σε 32 μέρες την άλλη σε 31. Τώρα είμαι στην 27η μέρα του κύκλου. Είχα ελεύθερη επαφή με το σύντροφό μου, πολλές φορές. Για μια βδομάδα είχα πονο στην κοιλιά τσιμπήματα και ένα αίσθημα τραβήγματος στην κοιλιά. Τις τελευταίες μέρες έχω πονοκέφαλο και αρκετά υγρά αλλά δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα περιόδου ή όχι.. Θα ήθελα πολύ να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης..

 

εχεις καθυστερηση; ποτε περιμενεις περιοδο; συνηθως τα συμπτωματα εγκυμοσυνης εμφανιζονται τις μερες που περιμενουμε περιοδο

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα συμπτωματα πολυ πριν την καθυστερηση.

Σχεδον αμεσως μετα τις επαφες που ειχα τις γονιμες μερες, δλδ απο τα μεσα του κυκλου, ειχα πολυ μεγαλη ευαισθησια και ενοχληση στις θηλες. Μεχρι να κανω το τεστ, ειχα ηδη ζαλαδες και πονους περιοδου αλλα δυνατους ειδικα τη νυχτα, ενω στην κανονικη μου περιοδο δεν ποναω.

Link to comment
Share on other sites

εχεις καθυστερηση; ποτε περιμενεις περιοδο; συνηθως τα συμπτωματα εγκυμοσυνης εμφανιζονται τις μερες που περιμενουμε περιοδο

Δεν έχω ακόμα καθυστέρηση. Δεν μπορώ να υπολογίσω τον κύκλο μου λόγω των αντισυλληπτικών, αλλά είναι γύρω στις 30 μέρες, μάλλον και είμαι στην 27η. Έχω κάτι πονάκια σαν σουβλιές χαμηλά...και απίστευτη όρεξη...και ανυπομονησία...

Έσχω αρχές Δεκέμβρη επέτειο με το σύντροφό μου, 6 χρόνια και θα είναι το καλύτερο δώρο που θα μπορούσα να του κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalimera...exw ka8isterisi 8 meres twra.. ekana test egkimosinis stis 6 meres k vgike arnitiko.. ( genika eixa sta8ero kuklo liges fores ka8isterouse alla t fisiologika..) dn noiw8w kapio idiaitero simptwma..mono oti noiw8w prismeni s koilia k stoi8os k san sixnoouria.. uparxei periptwsi n kanei la8os t test? ( fovame mipws t "simptwmata" p noiw8w einai apla anxos.... :?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν είχα ιδιαίτερο σύμπτωμα,παρά μόνο τα συμπτώματα της περιόδου που νόμιζα ότι μου έρχεται,αλλά δεν-επειδή ήταν καλοκαίρι. . . Οι φίλες μου είχαν πει ότι στρογγυλεψα.

 

 

dld to mono poio pio anali8es simptwma einai i ka8isterisi...??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω και στις δυο μου εγκυμοσυνες ειχα συμπτωματα απο 3 μερες περιπου πριν την καθυστερηση, πονακια περιοδου και γενικα συμπτωματα περιοδου,πρηξιμο κλπ. Και απο 10 μερες μετα την καθυστερηση αρχιζαν οι ανακατωσουρες και αταματησαν στην 9η εβδομ... ειχα και μια παλινδρομη που δεν ειχα συμπτωματα ιδιαιτερα. τωρα στην 11η εβδομαδα δεν εχω κανενα συμπτωμα.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τα τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να αργήσουν να ανιχνεύσουν την εγκυμοσύνη αν η σύλληψη έγινε πιο αργά από το συνηθισμένο.Με 8 μέρες καθυστέρηση η χοριακή θα δείξει σίγουρα.

Σε ότι αφορά τα συμπτώματα,στην πρώτη μου κόρη ένιωθα τα πονάκια και την δυσφορία που έχω όταν αδιαθετώ,δηλαδή τα συμπτώματα της περιόδου...Στην δεύτερη μου κόρη είχα μόνο φοβερή συχνουρία και αυτό ήταν που με οδήγησε στον γιατρό:D

yxUep3.png

 

 

Y8Nsp3.png

Link to comment
Share on other sites

kalimera...exw ka8isterisi 8 meres twra.. ekana test egkimosinis stis 6 meres k vgike arnitiko.. ( genika eixa sta8ero kuklo liges fores ka8isterouse alla t fisiologika..) dn noiw8w kapio idiaitero simptwma..mono oti noiw8w prismeni s koilia k stoi8os k san sixnoouria.. uparxei periptwsi n kanei la8os t test? ( fovame mipws t "simptwmata" p noiw8w einai apla anxos.... :?

στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχα κανει 2 τεστ, κανενα δεν εδειξε θετικο..μονο η χοριακη!αν εχεις σταθερο κυκλο ισως ηρθε η ωρα της χοριακης. καλη επιτυχια σου ευχομαι.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχα κανει 2 τεστ, κανενα δεν εδειξε θετικο..μονο η χοριακη!αν εχεις σταθερο κυκλο ισως ηρθε η ωρα της χοριακης. καλη επιτυχια σου ευχομαι.

 

 

lew n perimenw 2 meres k an dn adia8etisw n kanw k allo test k analogos n milisw k m ti giatro m..!prospa8w n mn anxonomai ( vasika k alles fores mporei n eixa anxos alla panta tin 4 m 5 mera ka8isteriseis erxotan) twra t perasame to orio... noiw8w kati ponous st podia alla auto sini8ws t eixa mazi m disforia otan perimena periodo.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

lew n perimenw 2 meres k an dn adia8etisw n kanw k allo test k analogos n milisw k m ti giatro m..!prospa8w n mn anxonomai ( vasika k alles fores mporei n eixa anxos alla panta tin 4 m 5 mera ka8isteriseis erxotan) twra t perasame to orio... noiw8w kati ponous st podia alla auto sini8ws t eixa mazi m disforia otan perimena periodo.. :roll:

κανε υπομονη τοτε και βλεπεις ;) αλλα σου προτεινω να πας απευθειας για χοριακη αφου κοστιζει σχεδον οσο το τεστ, ειναι 100% αξιοπιστη και αν ειναι θετικη σιγουρα θα στη ζητησει ο γιατρος!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα ολα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης κ μαλιστα καμια 10αρια μερες πριν - οπως παντα δηλαδη-

Απλα τις μερες που πλησιαζα στην ημερομηνια περιοδου μου, το στηθος μου ειχε σκληρυνει κ μια φορα που περπατησα μια διαδρομη που περπαταω καθημερινα , κουραστηκα. αυτα! μετα ειχα καθυστερηση 3 μερες κ εκανα τεστ.

θερμοκρασια δεν μετρησα ποτε

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

απο την ωορηξια και μετα αρχισα να εχω συμπτωματα κανονικα,απλα 2 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο σκληρηνε το στηθος,ειχα προαισθημα οτι ημουν εγκυος και στην πρωτη μερα καθηστερησης εκανα τεστ και χοριακη και ηταν θετικοτατα,

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν περίμενα περίοδο μια εβδομάδα πριν πρηζόταν και πονούσε ελαφρά το στήθος μου. Όταν έμεινα έγκυος την εβδομάδα πριν από την ημέρα που ήταν κανονικά να αδιαθετήσω το στήθος μου πρήστηκε ελαφρώς, όπως πάντα, αλλά δεν πονούσε καθόλου. Αυτό είναι και το μοναδικό σύμπτωμα που είχα! Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν είχα κανένα σύμπτωμα, ούτε ανακατωσούρες, ούτε συχνοουρία, ούτε ζαλάδες κτλ.

Μακάρι να είσαι έγκυος μιας και το θες! Εγώ έμεινα έγκυος στους 4-5 μήνες προσπαθειών. Και κάτι που δεν ήξερα: Όταν επιδιώκεις εγκυμοσύνη, καλό είναι να μη γίνεται κάθε μέρα εκατό φορές τη μέρα, για να προλαβαίνει να "παίρνει τα πάνω του" το σπέρμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα όταν περίμενα περίοδο μια εβδομάδα πριν πρηζόταν και πονούσε ελαφρά το στήθος μου. Όταν έμεινα έγκυος την εβδομάδα πριν από την ημέρα που ήταν κανονικά να αδιαθετήσω το στήθος μου πρήστηκε ελαφρώς, όπως πάντα, αλλά δεν πονούσε καθόλου. Αυτό είναι και το μοναδικό σύμπτωμα που είχα! Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν είχα κανένα σύμπτωμα, ούτε ανακατωσούρες, ούτε συχνοουρία, ούτε ζαλάδες κτλ.

Μακάρι να είσαι έγκυος μιας και το θες! Εγώ έμεινα έγκυος στους 4-5 μήνες προσπαθειών. Και κάτι που δεν ήξερα: Όταν επιδιώκεις εγκυμοσύνη, καλό είναι να μη γίνεται κάθε μέρα εκατό φορές τη μέρα, για να προλαβαίνει να "παίρνει τα πάνω του" το σπέρμα.

 

 

egw ekana to 2 test..t ena vgike arnitiko k t allo polu axni i roz grammi...(t prwto dn t afisa polu omws t deutero perissoteroo) twra dn kserw mperdeutika...pira tin gunaikologo alla dn mporesa n tn vrw...an mexri tin deutera dn adia8etisw 8a paw g xoriaki n doume... :roll:

Link to comment
Share on other sites

ειχα ολα τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης κ μαλιστα καμια 10αρια μερες πριν - οπως παντα δηλαδη-

Απλα τις μερες που πλησιαζα στην ημερομηνια περιοδου μου, το στηθος μου ειχε σκληρυνει κ μια φορα που περπατησα μια διαδρομη που περπαταω καθημερινα , κουραστηκα. αυτα! μετα ειχα καθυστερηση 3 μερες κ εκανα τεστ.

θερμοκρασια δεν μετρησα ποτε

 

 

egw dn mporw n pw pws exw simptwmata pera apo tin ka8isterisi..k t priksimo p exw opws ka8e fora tis periodou...! dn kserwww eimai ligo mperdemeni....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα κορίτσια και από μένα! Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ και σας παρακαλώ διορθώστε με αν η ερώτηση μου δεν ταιριάζει εδώ. Ξεκινήσαμε με τον άντρα μου την προσπάθεια για να κάνουμε μπεμπέ! Η πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου ήταν στις 5/5/2014. Προσπαθήσαμε στις 14,16,19,20,22,25,27/5. Από τις 27/5 άρχισα να μετρώ κολπικά, πριν σηκωθώ, την θερμοκρασία μου η οποία ήταν στις 27 & 28 36,7 και σήμερα 37. Σήμερα τα ξημερώματα ξύπνησα με ένα οξύ πόνο κοντά στην δεξιά μου ωοθήκη, σαν να είχα αέρα και να μην μπορούσα να τον βγάλω (χίλια συγγνώμη για την περιγραφή). Επιπλέον εδώ και δυο μέρες έχω σαν ροζ βλέννα όταν σκουπίζομαι και σήμερα είχα καφέ υγρά (πράγμα που είναι σύνηθες σε εμένα όταν μου έρχεται περίοδος.). Χθες το μεσημέρι ανακατευόμουν ελαφρώς και το στόμα μου εδώ και μια βδομάδα έχει γεμίσει άφτρες και από χθες ρεύομε συνέχεια. Επιπλέον έχω ενοχλήσεις πίσω χαμηλά στην πλάτη, αλλά κ αυτό είναι συνηθισμένο σύμπτωμα περιόδου. Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώ τα σχετικά φόρουμ και φοβάμαι μην με έχουν επηρεάσει. Την Κυριακή με Δευτέρα περιμένω περίοδο. Με τα παραπάνω που σας έγραψα θεωρείται ότι υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλή σας μέρα,

 

Είμαι 30 ετών και έχω ένα παιδάκι 2 ετών. Η απόκτηση του πρώτου παιδιού έγινε εύκολα. εδώ και 1 μήνα είμαστε στη διαδικασία για δεύτερο μωρό. Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Κύκλος περίπου: 28-35 ημέρες

Τελευταία περίοδος: 1/8/2015

Επαφές: 8, 10,12,14,16,18,20 Αυγούστου

 

22, 23, 24 Αυγούστου πονάκια χαμηλά και τραβηγματάκια.

 

Συνήθως πριν την περίοδο (τόσο νωρίς) δεν έχω πονάκια. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη η σύλληψη έγινε μάλλον την 20η μέρα του κύκλου και περίπου 15 μέρες μετά είχα καφέ υγρά (όπως μου είπαν λόγω εμφύτευσης στη μήτρα).

 

λέτε να υπάρχει εγκυμοσύνη ή να ανησυχήσω για πρόβλημα υγείας? (είμαι αρκετά φοβιτσιάρα- σε περίπτωση που δε φαίνεται αυτό :-P:razz:)

 

Να έκανα κανένα τεστ ή είναι νωρίς ακόμη? Σήμερα (25η μέρα) δεν τα έχω τα πονάκια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα ...Έχω ένα αγοράκι 2 χρονων..και θελήσαμε να βάλουμε μπρος για ένα αδερφακι.. :) ....Στις 7/1 ειχα κανονικα περιοδο..Μετά στις 17 και 19 /1 είχαμε ελεύθερη επαφή με τον συζυγο.Βάση μέρες γονιμότητας και ωορηξίας μετά την περιοδο στις 2 εβδομαδες ήμουν ακριβώς στις γόνιμες μερες...Έχω τώρα 1 εβδομάδα σίγουρα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και είτε δεξιά είτε αριστερά κάποιο ζόρι όπως όταν ήταν να μου έρθει η περίοδος..αλλά τέτοια συμπτώματατα είχα 1 με 2 μέρες πριν την περίοδο και μετά μου ερχοταν...Ποτέ 1 εβδομάδα..Όταν ξυπνάω δεν έχω τόσο την αίσθηση αυτη..αλλά μόλις ξεκινήσω να κάνω καμιά δουλειά με πιάνει πάλι αυτό το ζόρι και με πονάει η μεση..και ελαφρως πολυ λιγο το στηθος...πριν μεινω εγκυος παντα μα παντα πριν την περιοδο πρηζοταν..Μετά που γεννησα ξανα ποτε δεν πρηστηκε.Δεν πινω πολλα υγρα και μου φενεται οτι εχω μια δοση συχνοουριας..κάποια κολπικα υγρα ..Αυτά σαν συμπτωματα ..μυρωδιές ανακατοσουρες πονοκέφαλο τίποτα από αυτα...Τι λέτε να συμβαινει?

Επεξεργάστηκαν by Efi.mia
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα ...Έχω ένα αγοράκι 2 χρονων..και θελήσαμε να βάλουμε μπρος για ένα αδερφακι.. :) ....Στις 7/1 ειχα κανονικα περιοδο..Μετά στις 17 και 19 /1 είχαμε ελεύθερη επαφή με τον συζυγο.Βάση μέρες γονιμότητας και ωορηξίας μετά την περιοδο στις 2 εβδομαδες ήμουν ακριβώς στις γόνιμες μερες...Έχω τώρα 1 εβδομάδα σίγουρα πόνους χαμηλά στην κοιλιά και είτε δεξιά είτε αριστερά κάποιο ζόρι όπως όταν ήταν να μου έρθει η περίοδος..αλλά τέτοια συμπτώματατα είχα 1 με 2 μέρες πριν την περίοδο και μετά μου ερχοταν...Ποτέ 1 εβδομάδα..Όταν ξυπνάω δεν έχω τόσο την αίσθηση αυτη..αλλά μόλις ξεκινήσω να κάνω καμιά δουλειά με πιάνει πάλι αυτό το ζόρι και με πονάει η μεση..και ελαφρως πολυ λιγο το στηθος...πριν μεινω εγκυος παντα μα παντα πριν την περιοδο πρηζοταν..Μετά που γεννησα ξανα ποτε δεν πρηστηκε.Δεν πινω πολλα υγρα και μου φενεται οτι εχω μια δοση συχνοουριας..κάποια κολπικα υγρα ..Αυτά σαν συμπτωματα ..μυρωδιές ανακατοσουρες πονοκέφαλο τίποτα από αυτα...Τι λέτε να συμβαινει?

γεια σου και εμεις προσπαθουμε για δευτερο παιδακι τελικα εισαι εγκυος?με αυτα τα συμπτωματα που γραφεις??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα σας...εχω καθυστερησει 10 μερες εχει τις τελευταιες 3 μερες που ποναει μονο το αριστερο στηθος και σημερα αρχισε να ποναει και το δεξι μου στηθος δυο μερες τωρα εχω κατι πονακια οπως στην περιοδο στην αρχη ειχα πολλα υγρα λευκα τωρα τιποτα...ειχα κανει εξετασεις για τον θυροεοδη και πρωτη φορα μου ανεβηκε στο 3,51...να περιμενω λιγες μερες ακομη ή να κανω καποιο τεστ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...