Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δόντια και ολονύχτιοι θηλασμοί..ως πότε πια?


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες.Σας γράφω γιατί χρειάζομαι την γνώμη σας καθότι έχω προβληματιστεί και μπερδευτεί λίγο με το θέμα. Είμαστε ήδη 11 μηνών και έχουμε μόνο 2 δοντάκια. Τρώμε κανονικά γεύματα αλλά το βράδυ ξυπνάμε συχνά για θηλασμό (αν ξυπνήσει μόνο 2 φορές θεωρώ ότι είναι μια πολύυυ καλή νύχτα).Το θέμα είναι το εξής:Το καλοκαίρι μέχρι να βγάλει αυτά τα 2 δόντια μας πήρε 3 μήνες με ξύπνημα ανά ώρα το βράδυ και στήθος.Είχα προσπαθήσει φυσικά να δώσω νερό,χαμομήλι,πιπίλα (την οποία παίρνει αλλά δεν ήθελε τότε) ,αγκαλιά-νανούρισμα-κούνημα.Τίποτα δεν είχε πιάσει και όταν το είχα αναφέρει στην παιδίατρο το βρήκε απόλυτα φυσιολογικό σε περίοδο οδοντοφυίας.ΟΜΩΣ..τότε ήμασταν 7-8μηνών..Τώρα δεν ξέρω ειλικρινά αν έχω τις αντοχές να το ξανακάνω δεδομένου ότι αρχίζω και δουλειά σε 1,5 μήνα. Και ερωτώ..

 

Δικαιολογείται να το κάνει αυτό ακόμη σε τέτοια ηλικία?

 

Μήπως πρέπει σιγά σιγά να προσπαθήσω να του κόψω τους τόσους θηλασμούς το βράδυ?

 

Εντάξει δεν βιάζομαι να αποθηλάσω προφανώς αλλά μήπως στην ηλικία του θα πρέπει να κοιμάται κάπως καλύτερα (και αυτός και εγώ)?

 

Και τι θα γίνει όταν ξεκινήσω δουλειά?

 

Προχθες για παράδειγμα μου έκανε πάλι το ανά μία ώρα ξύπνημα.Όπως και πριν 2-3 μέρες ξανά.Και το θέμα είναι ότι πλέον λόγω και μειωμένης παραγωγής στην ουσία πιπιλάει γιατί δεν προλαβαίνει καν να κατέβει το γάλα με τόσο συχνούς θηλασμούς..Αλλά δεν τον νοιάζει προφανώς γιατί αφού πιπιλήσει 2-3-4' (για τέτοια διαστήματα θηλασμού μιλάμε) αφήνει το στήθος και κουρνιάζει να κοιμηθεί στην αγκαλιά μου. Να σημειώσω ότι δεν κοιμάται στο στήθος ,δεν το έκανε ποτέ ,ίσως κανά 2 φορές όταν ήτανε πιο βρεφάκι και επίσης οι θηλασμοί μας κρατάνε πλέον μαξ 10-15'

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω νομιζω οτι το εχει σαν παρηγορια το στηθος σου γι'αυτο το ζηταει τοσο συχνα...εμεις δεν θηλαζουμε κ παλι ξυπναει ανα 2ωρο-3ωρο που υποτιθεται το ξενο τους κραταει πολυ!!!! υπομονη!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυσκολο, το αντιλαμβανομαι, αλλα προφανως ποναει και θελει την μητρικη στοργη.

Η δικια μου ειναι 7,5 μηνων,δεν θηλαζει, κι ακομη δεν εβγαλε δοντακια.Χθες ολη μερα και το μεσημερι και το βραδυ δεν μπορουσε να κοιμηθει μονη της και την κοιμισα στην αγκαλια μου!!!Δεν ηρεμουσε με τιποτα.

Θελει πολλη υπομονη μεχρι να βγουν τα δοντακια!!!

 

Κουραγιο και οσο μπορεις να συνεχισεις τον θηλασμο!!!Εγω προσπαθησα παααρα πολυ και δεν τα καταφεραμε με τιποτα

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Άρχίσαμε πάλι τα ανά μία ώρα ξυπνήματα..Χαμός..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τα ίδια. Άστα.

Είχε σταματήσει πριν καμια δυο βδομάδες αλλά χτες βράδι πάλι...Κι έχω αρχίσει και δουλειά.

Υπομονή και κουράγιο και κουτούλημα στον υπολογιστή το πρωι στο γραφέιο

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτά τα δόντια... Ο γιος μου είναι 18 μηνών κ ευτυχώς πλέον τα βγάλαμε όλα... Οταν με ρωτούν ποια είναι η χειρότερη φάση ενός μωρού λέω ΔΟΝΤΙΑ.... Γκρίνια, ξενύχτια, πυρετός, κουτουλαγα στην κυριολεξία. Βέβαια δεν ειναι για όλα τα παιδάκια το ίδιο δύσκολο, οπότε ελπίζω στο δεύτερο να είμαστε καλύτερα!!! Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα δόντια... Ο γιος μου είναι 18 μηνών κ ευτυχώς πλέον τα βγάλαμε όλα... Οταν με ρωτούν ποια είναι η χειρότερη φάση ενός μωρού λέω ΔΟΝΤΙΑ.... Γκρίνια, ξενύχτια, πυρετός, κουτουλαγα στην κυριολεξία. Βέβαια δεν ειναι για όλα τα παιδάκια το ίδιο δύσκολο, οπότε ελπίζω στο δεύτερο να είμαστε καλύτερα!!! Υπομονή...

 

ποσο θα συμφωνησω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...