Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογευματινο 7 και κατι μηνων


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βραστο μηλο η αχλαδι με κουακερ ή κεχρι ή κινόα. Μπορεις τα παραπανω δημητριακα να τα κανεις κρεμουλα με το γαλα. Επίσης σιγα σιγα μπορεις να προσθετεις η να αντικαθιστας με βραστο καστανο, δαμασκηνα σταφιδες κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ατμομάγειρα Beaba αφού έφτιαχνα την γλυκοπατάτα πρόσθετα το ανθότυρο και το έκανα βελουτέ...ακόμα το φτιάχνω αλλά σε μεγάλη ποσότητα καθώς τρελαινόμαστε οικογενειακώς.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ατμομάγειρα Beaba αφού έφτιαχνα την γλυκοπατάτα πρόσθετα το ανθότυρο και το έκανα βελουτέ...ακόμα το φτιάχνω αλλά σε μεγάλη ποσότητα καθώς τρελαινόμαστε οικογενειακώς.....

 

Πω πω!!!! πρεπει να ειναι τελειο!!!! θα το δοκιμασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

ανθότυρο?δεν έχει αγελαδινό γάλα?έχω ακούσει οτι δεν κάνει για πιθανές αλεργίες...επίσης και το γιαούρτι έχω ακούσει οτι δεν κάνει παρά το ότι το δίνουν οι γιατροί...

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επιτρέπεται το κουάκερ και το κάστανο από τόσο μικρή ηλικία? Θεωρώ ότι πιο εύκολα μπορεί να κάνει κάποια αλλεργία ένα μωρό από τα παραπάνω, παρά από το να έτρωγε κρέμα ή γιαούρτι. Ο παιδίατρος τί λέει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βραστο μηλο η αχλαδι με κουακερ ή κεχρι ή κινόα. Μπορεις τα παραπανω δημητριακα να τα κανεις κρεμουλα με το γαλα. Επίσης σιγα σιγα μπορεις να προσθετεις η να αντικαθιστας με βραστο καστανο, δαμασκηνα σταφιδες κλπ.

 

 

σε 7μιση μηνων παιδι δαμασκηνα,σταφιδες,κουακερ??υπαρχει παιδιατρος που συστηνει τετοια διατροφη?? πραγματικα ρωταω

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

σε 7μιση μηνων παιδι δαμασκηνα,σταφιδες,κουακερ??υπαρχει παιδιατρος που συστηνει τετοια διατροφη?? πραγματικα ρωταω

 

Ναι φυσικά. Εμείς τα τρώμε απο 7-8 μηνών. Και ξερά βερίκοκα αν βάλεις μέσα γίνεται θεϊκό!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά επιτρέπεται το κουάκερ και το κάστανο από τόσο μικρή ηλικία? Θεωρώ ότι πιο εύκολα μπορεί να κάνει κάποια αλλεργία ένα μωρό από τα παραπάνω, παρά από το να έτρωγε κρέμα ή γιαούρτι. Ο παιδίατρος τί λέει?

 

Κουακερ απο 8 μηνών.

Απο τους ανθρώπους με αλλεργία οι μισοί έχουν στο γάλα. Το 18% έχει στη γλουτενη(κουακερ, μακαρόνια, ψωμι κτλ).

Όπως καταλαβαίνεις ειναι πιο εύκολο να κάνει αλλεργία στην κρέμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μα ο παιδίατρος μας τα προτεινει, δεν τα κανω απο μόνη μου, Ανηκουμε στο μεγαλο ποσοστο με αλλεργια στο γαλα. Γιαουρτι και κρεμες που περιεχουν γαλα δεν εχουμε φαει. Επισης η παιδιατρος μου τονιζει καθε φορα την ποικιλια στη διατροφη του παιδιου. Θελει μεχρι το ετος να εχουμε δοκιμασει οσο το δυνατο περισσοτερες τροφες. Επίσης το καστανο ειναι πολυ θρεπτικο και υγιεινο. Πριν ερθουν στην ελλαδα οι πατατες το χρησιμοποιουσαν πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ανθότυρο?δεν έχει αγελαδινό γάλα?έχω ακούσει οτι δεν κάνει για πιθανές αλεργίες...επίσης και το γιαούρτι έχω ακούσει οτι δεν κάνει παρά το ότι το δίνουν οι γιατροί...

 

ο παιδογαστρεντερολογος που πηγα το μικρο - εχει αλλεργια στα αγελαδινα- μου ειπε οτι ακομα και τα παιδια που δεν εχουν αλλεργια δεν χρειαζονται το γιαουρτι απο τοσο νωρις δεν ειναι ετοιμο το πεπτικο τους συστημα και καλυτερα ειναι να το δινουμε μετα τους 10 μηνες.

εγω στο μπεμπη δινω το πρωι φρουτα το μεσημερι φαγητο και το απογευμα λαχανικα χωρις κρεας ή μια υποαλλεργικη κρεμα δημητριακων που περνω απ το φαρμακειο και του αρεσει παρα πολυ. τραχανα (απο κατσικισιο γαλα) του δινω που και που αλλα μονο αλεσμενο και μια κουταλια κρεμα μεσα ολοκληρο δεν μπορει να το καταπιει. ζυμαρικα αλεσμενα δεν τα θελει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά. Εμείς τα τρώμε απο 7-8 μηνών. Και ξερά βερίκοκα αν βάλεις μέσα γίνεται θεϊκό!!

 

και βοηθανε και στη δυσκιλιοτητα! στην κορη μου που δεν ετρωγε καθολου φρουτα της εριχνα μεσα στο φαγητο ενα δυο δαμασκηνα αποξηραμενα -τα εβραζα λιγη ωρα μαζι με το φαγητο και μετα ολα μαζι στο μπλεντερ

Link to comment
Share on other sites

Κεχρί ή κινόα με μήλο και κανέλα, γλυκοπατάτα με ανθότυρο, κόκκινη κολοκύθα με κουάκερ και αχλάδι ή χωρίς αχλάδι,λαχανικά ότι περίσσεψε από το μεσημέρι, κεχρί ή κινόα με αποξηραμένα φρούτα, αβοκάντο με λίγο λάδι και λεμόνι, φαγόπυρο, ντίνκελ αυτά μου ήρθαν πρόχειρα τώρα και όλα αυτά τα έχει φάει ήδη η κόρη μου και όλα τα μωρά από όσες γεννήσαμε μαζί και μιλάμε.Για γάλα όπου έβαζα αντλούσα και το έκανα στη στιγμή.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Κεχρί ή κινόα με μήλο και κανέλα, γλυκοπατάτα με ανθότυρο, κόκκινη κολοκύθα με κουάκερ και αχλάδι ή χωρίς αχλάδι,λαχανικά ότι περίσσεψε από το μεσημέρι, κεχρί ή κινόα με αποξηραμένα φρούτα, αβοκάντο με λίγο λάδι και λεμόνι, φαγόπυρο, ντίνκελ αυτά μου ήρθαν πρόχειρα τώρα και όλα αυτά τα έχει φάει ήδη η κόρη μου και όλα τα μωρά από όσες γεννήσαμε μαζί και μιλάμε.Για γάλα όπου έβαζα αντλούσα και το έκανα στη στιγμή.

τελεια.το κινοα κ το φαγοπυρο ειναι δυναμωτικα;απο που τα παιρνεις;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δώσω φράουλα? Κοντεύουμε τον χρόνο. Επίσης από γαλακτοκομικά μόνο πρόβειο και κατσικίσιο? Οι σταφίδες που λέτε παραπάνω, δεν θεωρούνται ξηρός καρπός? (σόρυ αν αυτό είναι μεγάλη ασχετοσύνη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
τελεια.το κινοα κ το φαγοπυρο ειναι δυναμωτικα;απο που τα παιρνεις;

 

τώρα το είδα από την πάρνηθος στο μαγαζί με τα βιολογικά μιας και είμαστε και γειτονιά θα το έχεις δει το βιοεδέσματα.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

σε 7μιση μηνων παιδι δαμασκηνα,σταφιδες,κουακερ??υπαρχει παιδιατρος που συστηνει τετοια διατροφη?? πραγματικα ρωταω

To κουακερ ειναι βρωμη που υπαρχει και στη κρεμα δημητριακων διαφορων εταιριων απο τον 6ο μηνα!τα δαμασκηνα κ οι σταφιδες ειναι φρουτακια!

Δυστυχως ολοι εχουν κολλησει στις σκονες κ τις κρεμες και οτιδηποτε αλλο μας φαινεται εξψπραγματικο!

Στον μεγαλο μου κι εγω με κρεμες ξρκινησα δεν ηξερα τπτ αλλο αλλα στον μικρο ημουν διαβασμενη κ ξεκινησα με φρουτα και μετα του δωσα βρωμη την εκανα κρεμουλα οπως λενε τα κοριτισια.Του δινω κ τραχανα,γιαουρτακι απο τον 9ο,καμια φορα του δινω και κρεμα γιατι θελει και ο μεγαλος.Η αν εχω δωσει αυγουλακι το πρωι το απογευμα δινω φρουτα.

Πολυ ωραιο ειναι κ το ρυζογαλο με νουλακ και λιγη ζαχαριτσα η κρεμα απο σιμιγδαλι!

Link to comment
Share on other sites

τώρα το είδα από την πάρνηθος στο μαγαζί με τα βιολογικά μιας και είμαστε και γειτονιά θα το έχεις δει το βιοεδέσματα.

ειμαστε 7 να πάρω φαγόπυρο λες; ξερεις κ τι αλλο κάνει μεχρι τον 8?μην κανουμε του κεφαλιου μας φοβαμαι...απ'την αλλη δεν δινω κρεμες εμποριου...θηλάζω

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...