Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός τραχηλος, περίδεση, 3ο τρίμηνο


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!!

 

 

σχετικα με τον κοντο τραχηλο τι γνωριζετε????

ποια τα αιτια πως μπορω να το αντιμετωπισω εστω για λιγο καιρο???:idea::idea::idea::ide:idea::idea::idea::idea::?:-?:?:-?:?:-?

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην δική μου εγκυμοσύνη, στο Β' επιπέδου είδαμε ότι είχα μήκος τραχήλου 19mm. Από τότε κ μέχρι να μπω στον μήνα μου ήμουν ξαπλωμένη, μόνο τουαλέτα πήγαινα, κ έπερνα τοκολυτικά κ κολπική γέλη προγεστερόνης. Όλα πήγαν καλά!

Link to comment
Share on other sites

δε ρωτησα ποσο μηκος εχει αλλα μου ειπε πως εγινε κοντος και θα πρεπει να προσεξουμε γιατι ειναι στο οριο και δε θελουμε να γεννηθει προωρα!!!!εχω διαβασει πως το οριο ειναι 30 και...δηλαδη μπορει να ξεκινησει τοκετος αν δε προσεξω????ψαχνω στο google κατι σχετικο αλλα δε βρισκω κατι..:idea::idea::idea:

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε ρωτησα ποσο μηκος εχει αλλα μου ειπε πως εγινε κοντος και θα πρεπει να προσεξουμε γιατι ειναι στο οριο και δε θελουμε να γεννηθει προωρα!!!!εχω διαβασει πως το οριο ειναι 30 και...δηλαδη μπορει να ξεκινησει τοκετος αν δε προσεξω????ψαχνω στο google κατι σχετικο αλλα δε βρισκω κατι..:idea::idea::idea:

Δεν ξερω κατι για το συγκεκριμενο θεμα(εκτος απο το οτι μπορει να προκαλεσει προωρο τοκετο) αλλα πιστευω πως θα ηταν καλυτερα σε ενα τοσο σοβαρο θεμα τις ερωτησεις σου να της κανεις στο γιατρο σου για να εισαι απολυτα σιγουρη !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω κοριτσια ειμαι 29+2 και σημερα που μετρησαμε τον τραχηλο επειδη ειδα μια ροζ σταγονα το πρωι απο 33 που ηταν στις 29/02 πηγε 28.Δεν ειναι καλο απο οτι μου ειπε ο γιατρος γιατι ειναι πολυ μικρη η εγκυμοσυνη μου για να ειναι τοσο κοντος.Διπλασιασαμε το μαγνησιο και τωρα παιρνω 1 yutopar ανα 3ωρο αντι για 4ωρο και θα βαζω και κατι κολπικες αλοιφες για να μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στην 26η ειχα τραχηλο 28 ομως ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι στο οριο,δεν πηρα καθολου φαρμακα,ουτε κ ξαπλωνα απλα ημουν προσεκτικη κ γεννησα 38κ 6

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Είμαι στην 29η εβδομ. και έχω μήκος τραχήλου 26mm- βρήκαμε ότι μικραίνει από την 24η εβδ. Οι 2 γιατροί που έχω πάει - ο τακτικός γυναικολόγος μου και ο πιστοποιημένος που έκανα αυχενική και Β΄επιπέδου- μου είπαν ότι το όριο είναι 25-20. Δεν μου έδωσαν ούτε φάρμακα, ούτε να είμαι ξαπλωμένη. Απλώς έχω συχνή παρακολούθηση κάθε 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τη αληθεια περιεργο μου φαινεται που δεν σου εχουν δωσει κατι οι γιατροι σου αλλα και η αλλη κοπελα που εχει γεννησει η stella261011 δεν πηρε τιποτα.Τουλαχστον προληπτικα!!!Tι να πω?????????Καθε γιατρος προφανως δουλευει διαφορετικα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το όριο ειναι 25 και αν διαπιστωθει νωρις, η καλυτερη πρακτικη ειναι η περιδεση τραχηλου. Αν δεν μπορει να γινει περιδεση και αποφασιστει η φαρμακευτικη αγωγη, προτιμητέα ειναι τα χαπια μετα τα κολπικα υποθετα και τελος η κολπικη αλλοιφη.

Link to comment
Share on other sites

το όριο ειναι 25 και αν διαπιστωθει νωρις, η καλυτερη πρακτικη ειναι η περιδεση τραχηλου. Αν δεν μπορει να γινει περιδεση και αποφασιστει η φαρμακευτικη αγωγη, προτιμητέα ειναι τα χαπια μετα τα κολπικα υποθετα και τελος η κολπικη αλλοιφη.

 

οταν λεμε χαπια,κολπικα υποθετα ποια εννουμε?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη εγκυμοσυνη διαπιστωσαμε κοντο κ ανοιχυτο τραχηλο απο την αρχη.πηρα ουπτροζεσταν μεχρι το τελος κ ο γιατρος μου ειχε πει ξεκουραση,οχι δουλειες,περπατημα,αγχος.ολα πηγαν καλα κ γεννησα 38+4 φυσιολογικα κ ευκολα.με λιγη προσοχη ολα θα πανε καλα.με το καλο τα μωρα σας

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω την εμπειρία μου. Είχα και εγώ κοντό τράχηλο. Μου είχε πει ο γιατρός πως στην εβδομάδα που ήμουν θα έπρεπε να έχει μήκος πάνω απο 23 και εμένα είχε 24-25. Μου είχε πει οτι υπάρχει φόβος για πρόωρο τοκετό και είχα αγχωθεί πολύ μιας κ εγώ έχω γεννηθεί πρόωρα. Δεν μου είπε να σταματήσω τη δουλειά. Μου έδωσε utrogestan και δυο μαγνήσια τη μέρα. Για δυο βδομάδες είχα την βοήθεια της μητέρας μου. Δηλαδή, γυρνούσα απο δουλειά και δεν έκανα πολλά πράγματα, δεν σήκωνα το μικρό αγκαλιά και όλα αυτά βοήθησαν να πάνε όλα καλά. Δεν θέλει άγχος νομίζω και θέλει θετική σκέψη. Μπαίνω στον 9ο αύριο και δεν το πιστεύω πως έφτασα ως εδώ. Ολα καλά θα πάνε. Μη φοβάστε τίποτα. Πάντως μου είχε κάνει εντύπωση που ο γιατρός δεν μου είχε πει να μείνω στο κρεβάτι( αν υπήρχε φόβος για πρόωρο). Μου είχε πει να χαλαρώσω γενικά και αυτό έκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα χαπια δηλ ειναι αποτελεσματικοτερα απο την αλοιφη?Και γιατι καποιος γιατρος θα συνιστουσε την αλοιφη και οχι τα χαπια?

 

Αρα συμφωνα και με τον κ.Χριστοπουλο εισαι πανω απο το οριο.Προφανως ο γιατρος σου να ανησυχησε απο την αποτομη μεταβολη αλλα και σε σχεση με τις συσπασεις που εχεις.Ισως γι αυτο το θεωρησε σκοπιμο να το αντιμετωπισει μεν αλλα οχι με το πιο δυνατο φαρμακο και ετσι προτιμησε την αλοιφη;;;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ισχυει κι αυτο δεν ξερω αλλα ο γιατρος μου ειναι πολυ ψειρας κατι που μου αρεσει πολυ και ειμαι σιγουρη οτι κανει το καλυτερο για ολες τις εγκυμονουσες.Μικρυνε ο τραχηλος λογο των συσπασεων οποτε γι αυτο και μου αυξησε τα φαρμακα για να μην χειροτερεψει και φυσικα τις αλοιφες μου τις εδωσε για να μεγαλωσει ο τραχηλος οπως αλλωστε εχω γραψει και σε αλλο μηνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι οποια κοπελα ξερει....κοντος τραχηλος σημαινει απαραιτητα και ανοιχτος?

 

 

οχι. εμένα παρ'ολο που είναι κοντός -δες προηγούμενο post- μου είπαν ότι δεν είναι ανοιχτός και αυτό είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα το γιατρο μου σημερα και μου ειπε οτι ειναι κοντος και οτι την αλοιφη μου την εδωσε για να μην ανοιξει το απογευμα θα το κουβεντιασω καλυτερα μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια,έχω και εγώ πρόβλημα με τον τράχηλο !Την 22η εβδομάδα ήταν 29mm και τώρα είναι 27mm περίπου,κλειστός βέβαια, αλλά η γιατρός μου ανησυχεί επειδή έχω συσπάσεις μήπως μικρύνει κι άλλο,βέβαια ξεκίνησα να παίρνω yutopar, είμαι ξάπλα και απο συσπάσεις ηρέμησα πολύ.Για τον τράχηλο μου έδωσε να βάζω κολπικά την vasclor..την έχει χρησιμοποιήσει κάποια απο εσάς?Και αν ναι,σας δημιουργεί πολλά υγρά?Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά απο τότε που την χρησιμοποιώ είμαι συνέχεια βρεγμένη,σαν να τα έχω κάνει πάνω μου:oops::oops::oops: και ανησυχώ μήπως είναι τίποτα άλλο..(αμνιακό υγρό ίσως..???:rolleyes::rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια,έχω και εγώ πρόβλημα με τον τράχηλο !Την 22η εβδομάδα ήταν 29mm και τώρα είναι 27mm περίπου,κλειστός βέβαια, αλλά η γιατρός μου ανησυχεί επειδή έχω συσπάσεις μήπως μικρύνει κι άλλο,βέβαια ξεκίνησα να παίρνω yutopar, είμαι ξάπλα και απο συσπάσεις ηρέμησα πολύ.Για τον τράχηλο μου έδωσε να βάζω κολπικά την vasclor..την έχει χρησιμοποιήσει κάποια απο εσάς?Και αν ναι,σας δημιουργεί πολλά υγρά?Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά απο τότε που την χρησιμοποιώ είμαι συνέχεια βρεγμένη,σαν να τα έχω κάνει πάνω μου:oops::oops::oops: και ανησυχώ μήπως είναι τίποτα άλλο..(αμνιακό υγρό ίσως..???:rolleyes::rolleyes:)

Εγω ειμαι στην 31η εβδομαδα και απο τις 23/03 χρησιμοποιω την συγκεκριμενη αλοιφη που λες γιατι ο τραχηλος μου μικρυνε λογο συσπασεων (παιρνω και εγω το yutopar απο τον φεβρουαριο περιπου)πηγε 28 αλλα 3 ημερες μετα τη χρηση της αλοιφης ανεβηκε στο 30 και την χρησιμοποιω ακομα.Οχι εγω δεν νιωθω υγρη.Yutopar επαιρνα 1 ανα 4ωρο και τωρα μου το εκανε 1 ανα 3ωρο και το μαγνησιο μου το διπλασιασε επαιρνα 1 π-μ-β και τωρα παιρνω 2 π-μ-β.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι..... Από την 29η που ήταν 26mm, τώρα κλείνω την 31η και μειώθηκε πολύ. Γύρω στα 18mm:-(. Πρέπει να μείνω στο κρεβάτι, παίρνω UTROGESTAN και θα κάνω ένεση κορτιζόνης για να βοηθήσουμε την ανάπτυξη του παιδιού.... έχω μέτρηση ξανά την Μ.Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...