Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθολου γαλα απτο ενα στηθος


afrodite33

Recommended Posts

Εδω και ενα μηνα δεν θηλαζω πια μιας και ξεκινησα δουλεια.η μικρη ειναι 2,5 μηνων τωρα και βγαζω με το θηλαστρο swing 2-3 φορες τη μερα.η απορια μου ειναι η εξης-το ενα στηθος εβγαζε παντα περισσοτερο γαλα 120-150ml και το αλλο το πολυ 60.οσο και να προσπαθουσα να αυξησω την παραγωγη απο το προβληματικο(αντλουσα πιο συχνα και πιο πολυ ωρα)δεν αυξανοταν με τιποτα η ποσοτητα.Εδω και μια βδομαδα εχει ελλατωθει πολυ μεχρι που βγαζει πια σταγονες.βεβαια μειωθηκε και απο το καλο στηθος το γαλα,αλλα τα 100 τα βγαζω ανετα και γρηγορα.

Λετε να αποθηλαζω σιγα-σιγα?γιατι ομως το ενα να βγαζει τοσο πολυ και το αλλο καθολου?εχω και προβλημα αισθητικο.το ενα γεμιζει και πρηζεται και το αλλο τιποτα.εν τω μεταξυ απο χτες το προβληματικο,με φαγουριζει περιεργα και μυρμηγκιαζει και δεν πιανω πια τα ζγρομπαλακια πουχα πριν την αντληση.(μπορει να φταιω που επιμενω να αντλω παρολο που δεν βγαζει σταγονα?)

συγγνωμη για τις ανοητες αποριες,αλλα εστω και 2 γευματα δικα μου θα ηθελα να συνεχισω να της δινω αν γινεται.

κανει να συνεχισω να αντλω μονο απτο ενα στηθος?

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδω και ενα μηνα δεν θηλαζω πια μιας και ξεκινησα δουλεια.η μικρη ειναι 2,5 μηνων τωρα και βγαζω με το θηλαστρο swing 2-3 φορες τη μερα.η απορια μου ειναι η εξης-το ενα στηθος εβγαζε παντα περισσοτερο γαλα 120-150ml και το αλλο το πολυ 60.οσο και να προσπαθουσα να αυξησω την παραγωγη απο το προβληματικο(αντλουσα πιο συχνα και πιο πολυ ωρα)δεν αυξανοταν με τιποτα η ποσοτητα.Εδω και μια βδομαδα εχει ελλατωθει πολυ μεχρι που βγαζει πια σταγονες.βεβαια μειωθηκε και απο το καλο στηθος το γαλα,αλλα τα 100 τα βγαζω ανετα και γρηγορα.

Λετε να αποθηλαζω σιγα-σιγα?γιατι ομως το ενα να βγαζει τοσο πολυ και το αλλο καθολου?εχω και προβλημα αισθητικο.το ενα γεμιζει και πρηζεται και το αλλο τιποτα.εν τω μεταξυ απο χτες το προβληματικο,με φαγουριζει περιεργα και μυρμηγκιαζει και δεν πιανω πια τα ζγρομπαλακια πουχα πριν την αντληση.(μπορει να φταιω που επιμενω να αντλω παρολο που δεν βγαζει σταγονα?)

συγγνωμη για τις ανοητες αποριες,αλλα εστω και 2 γευματα δικα μου θα ηθελα να συνεχισω να της δινω αν γινεται.

κανει να συνεχισω να αντλω μονο απτο ενα στηθος?

 

Λυπάμαι που θα στο πω, αλλά αποθηλάζεις σιγά σιγά. Με το θηλαστρο που έχεις, και τόσο λίγες αντλήσεις ημερισίως, δεν μπορείς να διατηρήσεις τη γαλουχία. Και μέχρι τώρα που τα καταφερες θεωρώ πως οφείλεται μάλλον στο γεγονός πως είχες μπόλικο γάλα.

Το ένα σου στηθος που δεν βγάζει, είναι επειδη δεν παράγει πλέον. Ισως αν έβαζες το μωρό να θηλάσει ενεργά να έβγαζε κάτι, αλλά με το θηλαστρο, και αφου ειχε ήδη μειωμένη παραγωγή σε σχέση με το άλλο στηθος δεν θα βγάλει γιατι έχει μειωθει πολύ η παραγωγή. Στο άλλο στηθος έχει επίσης μειωθεί η παραγωγή λόγω των λίγων και όχι αρκετά δραστηκών αντλήσεων.

Αν θες να διατηρήσεις τη γαλουχία, θα πρέπει να πάρεις νοσοκομειακό θήλαστρο και να κάνεις περισσότερες αντλήσεις. Δεν είμαι ειδική στις αντλήσεις για αυξηση της παραγωγής όμως.

Νομιζω πως δεν θα καταφερεις να διατηρησεις γαλουχία με 2 μόνο γευματα σε αυτη τη φάση.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...