Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θερμοκοιτιδα και για ποιους λογους..?


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια,εχω μια απορια σχετικα με το τι ειναι αυτο που στελνει ενα μωρακι απο την κοιλιτσα της μαμας του αντι στην αγκαλια της στην θερμοκοιτιδα..Ειναι οι βδομαδα κοιησης που ηρθε στον κοσμο,ειναι το βαρος του ειναι κατι αλλο?Ειμαι 36+3 η μπεμπουλα μου πριν 2 βδομαδες ηταν 2354γρ.αλλα ο υπερυχος εχει και καποια αποκληση σωστα?Εχω ενδειξεις οτι μπορει να γεννησω συντομα ελπιζω με τη βοηθεια του Θεου να μην γινει πριν τη σωστη ωρα..σιγουρα αυτο που μετραει τελικα ειναι να ειναι γερο το μωρακι μου και αχι αν θα μεινει λιγο μακρια απο την αγκαλια μου..Εχει καποια κοπελα να μου δωσει μια απαντηση?

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Χρυσάνθη μου...

Όλα θα πάνε καλά, μη βασανίζεις το μυαλουδάκι σου με πιθανά σενάρια του τι μπορεί να γίνει, γιατί έτσι στρεσάρεις και το μπεμπάκι σου!

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, από τα ελάχιστα που ξέρω, ένα μωράκι μπαίνει σε θερμοκοιτίδα:

 

  • αν είναι πρόωρο
  • αν δεν έχουν αναπτυχθεί καλά τα πνευμονάκια του,
  • αν είναι ελλειποβαρές (κάτω από 2 κιλά)

Αυτές τις περιπτώσεις έχω ακούσει εγώ...Καλύτερα να ρωτήσεις και τον γιατρό σου για να είσαι κατατοπισμένη.

Όλα να πάνε καλά και ελπίζω να είναι αχρείαστη!

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλό Χρυσάνθη μου το μωράκι σου! εμένα και τα δύο παιδάκια μου μπήκαν θερμοκοιτίδα και μάλιστα έμεινα παραπάνω μέρες στο μαιευτήριο προκειμένου να φύγω μαζί τους! Το πρώτο γεννήθηκε 2770 kg στις 36 εβδομάδες αλλά παρουσιάσε ταχύπνοια, το δεύτερο μωρό μου γεννήθηκε 36+5 4140 Kg και ήταν πολλά κιλά για τις εβδομάδες του, και παρουσιάσε και αυτό ταχύπνοια. Μεταξύ μας θεωρώ ότι είναι και λίγο η εκμετάλλευση των μαιευτηρίων,λίγο η αγωνία της μαμάς για το νέο μωρό που δεν μπορεί να αμφισβητήσει τους γιατρούς και ίσως κάποια νοσηλεύονται χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πολλα μωρακια μπαινουν απο εκμεταλευση στην θερμοκοιτιδα (και μιλαω για τελειομηνα) καθαρα δλδ για το κερδος (σε ιδιωτικα μαιευτηρια )

Αυτο το καταλαβα κυριως στην δευτερη γεννα που ειχα διδυμα (με φυσιολογικο τοκετο που ξεκινησε μονο τους στην 37 εβδ) και ο γιατρος μου με ''εδιωξε'' απ το μαιευτηριο την 3 μερα γιατι ηταν ολα καλα....αλλα ο παιδιατρος του νοσοκομειου ερχοταν συνεχεια και ηθελε τα μωρα να μεινουν πιο πολυ...και οταν μιλησα με τον γιατρο μου μου ειπε..ασ τον να λεει..τα μωρα σου ειναι μια χαρα ..τα παιρνεις και φευγεις (και με παρεμβαση κυριως του γιατρου μου πριν 8+ χρονια στο ΙΑΣΩ και τα ειχε ολη μερα μαζι μου ...σε δικλινο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Εγώ γέννησα μόλις είχα μπει στον ενατο δηλαδή ενώ είχα τελική ημερομηνία 27/4 γέννησα 3/4. Το παιδί γεννήθηκε με καισαρική γιατί ήταν μεγάλο (4400) και είχε ταχύπνοια την οποία δυστυχώς οι γιατοί δεν την πήραν χαμπάρι αμέσως και ταλαιπωρηθηκε το πουλάκι μου ένα ολόκληρο βράδυ μέχρι την επόμενη να τον πάνε στο Πανεπιστημιακό Ηρακλείου στην εντατική. Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά αλλά από ότι είχα διαβάσει τότε ταχυπνοια εμφανίζετε στα πρόωρα με μεγαλο βάρος και με καισαρική! Πάντως φίλη μου που γέννησε ίδιες μέρες στισ ίδιες βδομάδες γυρω στα 3 κιλά με καισαρική δεν είχε κανένα πρόβλημα! Απότι διαβάζω εσύ λογικά δε θα χεισ πρόβλημα πρώτα ο Θεός. Πιο επικύνδινο για ταχύπνοια είναι η καισαρική γιατί δε προλαβαίνουν πολλές φορές οι πνεύμονες να πάρουν την εντολή να λειτουργήσουν και δημιουργείται το όλο θέμα! Εύχομαι να πανε όλα και να μην αγχώνεσε!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι εννοείς όχι μόνο θερμοκοιτίδα αλλά και γενικότερα τη μονάδα "εντατικής" νεογνών, που το μωρό δεν είναι μεν στη θερμοκοιτίδα αλλά το έχουν υπό παρακολούθηση και το επισκέπτεσαι εσύ, άλλος ένας λόγος είναι αν έχεις κάνει ενέσεις ινσουλίνης λόγω διαβήτη κύησης. Οσο για τις μέρες που το κρατάνε μέσα, δεν τους νοιάζει γιατί τα νοσήλεια της εντατικής πληρώνονται από τα ασφαλιστικά ταμεία 100%, οπότε δεν φέρουν σημαντική αντίρρηση οι γονείς.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλον εναν λογο να μπει ειναι το ικτερο.Το ειχε ο γιος μιας φιλης μου και ενω το παιδακι γεννηθηκε 2200 μονο δεν ειχε προβλημα με το βαρος αλλα μονο με το ικτερο αλλα μια μερα τον κρατησαν στην θερμοκιτιδα

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,εχω μια απορια σχετικα με το τι ειναι αυτο που στελνει ενα μωρακι απο την κοιλιτσα της μαμας του αντι στην αγκαλια της στην θερμοκοιτιδα..Ειναι οι βδομαδα κοιησης που ηρθε στον κοσμο,ειναι το βαρος του ειναι κατι αλλο?Ειμαι 36+3 η μπεμπουλα μου πριν 2 βδομαδες ηταν 2354γρ.αλλα ο υπερυχος εχει και καποια αποκληση σωστα?Εχω ενδειξεις οτι μπορει να γεννησω συντομα ελπιζω με τη βοηθεια του Θεου να μην γινει πριν τη σωστη ωρα..σιγουρα αυτο που μετραει τελικα ειναι να ειναι γερο το μωρακι μου και αχι αν θα μεινει λιγο μακρια απο την αγκαλια μου..Εχει καποια κοπελα να μου δωσει μια απαντηση?

xrysanthi εγω γέννησα το πρώτο μου παιδακι πρόωρα στισ 35+2μ.εβδομάδες με βαρος 2500 κιλά και δεν χρειάστηκε να μπει καθόλου θερμοκοιτίδα.Ολα ήταν μια χαρα εκτος απο λίγο ικτερο που εκανε.Τωρα πριν 25 μερες γέννησα το δευτερο παιδακι μου στις 37 εβδομάδες με βαρος 2700 και λίγη ωρα μετα την γεννα με φ.τ παρουσιασε μια αναπνευστική δυσχέρεια και το βάλαν στη θερμοκοιτίδα.Χρειαστηκε οξυγόνο για δυο 24ωρα αλλα επειδή του χορήγησαν και αντιβειωση εμεινε συνολικα 7 μερες στην μοναδα νεογνων.Ευτυχως ολα καλα πήγαν.Τυχαιο γεγονος ειπαν οι γιατροι οπου συμβαινει σε πολλά μωρακια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καταλαβα κυριως στην δευτερη γεννα που ειχα διδυμα (με φυσιολογικο τοκετο που ξεκινησε μονο τους στην 37 εβδ) και ο γιατρος μου με ''εδιωξε'' απ το μαιευτηριο την 3 μερα γιατι ηταν ολα καλα....αλλα ο παιδιατρος του νοσοκομειου ερχοταν συνεχεια και ηθελε τα μωρα να μεινουν πιο πολυ...και οταν μιλησα με τον γιατρο μου μου ειπε..ασ τον να λεει..τα μωρα σου ειναι μια χαρα ..τα παιρνεις και φευγεις (και με παρεμβαση κυριως του γιατρου μου πριν 8+ χρονια στο ΙΑΣΩ και τα ειχε ολη μερα μαζι μου ...σε δικλινο)

Κάπως έτσι ήταν και η δική μας περίπτωση (ο γυναικολόγος έλεγε όλα καλά, πάρε το μωρό σπίτι, ενώ η νεογνολόγος έλεγε άστο στην παρακολούθηση για να είμαστε σίγουροι). Τελικά ακολουθήσαμε τη συμβουλή της νεογνολόγου ως πιο ειδικής και το μωρό έμεινε λίγες μέρες παραπάνω μακριά μας. Μέχρι πρόσφατα θεωρούσα ότι ήταν λάθος που δεν άκουσα τον γυναικολόγο αλλά μετά μου είπε ένας φίλος μου τι περάσανε με το δικό τους μωρό που έκανε άπνοιες όταν το πήραν σπίτι και ξενυχτάγανε να το παρακολουθούνε μήπως σταματήσει να αναπνέει, ενώ στο τέλος καταλήξανε και στο Παίδων - και σκέφτηκα καλύτερα που ο δικός μου μπήκε στην παρακολούθηση, τουλάχιστον όταν τον πήρα σπίτι δεν είχα καμία έννοια, ούτε άπνοιες έκανε, ούτε υποψία ίκτερου είχε, τα είχαν διορθώσει όλα στο μαιευτήριο. Και αργότερα που μας απασχόλησε ένα θέμα υγείας, λύθηκε πριν καλά-καλά ανησυχήσουμε γιατί όλες οι εξετάσεις (υπέρηχος εγκεφάλου κ.λπ.) που θα χρειαζόταν να κάνουμε για να αποκλείσουμε τα χειρότερα είχαν ήδη γίνει στο μαιευτήριο.

 

Οπότε ναι, δεν λέω, σε κάποια ιδιωτικά μαιευτήρια είναι υπερβολικοί με τα μωρά (και λόγω χρημάτων, ας είναι καλά το κράτος που πληρώνει τα νοσήλεια της θερμοκοιτίδας) αλλά εμάς τουλάχιστον μας βγήκε σε καλό. Είχαμε ελάχιστο χρόνο με το μωρό τις πρώτες μέρες, αλλά τελικά δεν ήταν τόσο τρομερό, τον χαμένο χρόνο τον αναπληρώσαμε πολύ γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H δικη μου κορη μπηκε θερμοκοιτιδα 5 ημερων,μια μερα αφου γυρισαμε σπιτι μας απο το μαιευτηριο και επειδη εβγαλε αιματακι στην πανα κατι που μπορει να ηταν μια απολη ψευδοπεριοδος η αλλεργια στα γαλακτοκομικα. Εμεινε 4 μερες στη θερμοκοιτιδα.Το κακο ειναι οτι εκει το προσωπικο πιστευε οτι ηταν μεσα λογω χαμηλου βαρους και ειχε γεννηθει 3 κιλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για τις απαντησεις σας!Να ναι γερα τα μωρακια σας!Ελπιζω να πανε ολα καλα και με μενα..δεν ειναι τελικα φοβερο οπως νομιζα το να μεινει ενα μωρακι στη θερμοκοιτιδα!Λειπει στη μανουλα του βεβαια αλλα σημασια εχει στο τελος να το παρουμε γερο!Να στε καλα!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ γέννησα μόλις είχα μπει στον ενατο δηλαδή ενώ είχα τελική ημερομηνία 27/4 γέννησα 3/4. Το παιδί γεννήθηκε με καισαρική γιατί ήταν μεγάλο (4400) και είχε ταχύπνοια την οποία δυστυχώς οι γιατοί δεν την πήραν χαμπάρι αμέσως και ταλαιπωρηθηκε το πουλάκι μου ένα ολόκληρο βράδυ μέχρι την επόμενη να τον πάνε στο Πανεπιστημιακό Ηρακλείου στην εντατική. Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά αλλά από ότι είχα διαβάσει τότε ταχυπνοια εμφανίζετε στα πρόωρα με μεγαλο βάρος και με καισαρική! Πάντως φίλη μου που γέννησε ίδιες μέρες στισ ίδιες βδομάδες γυρω στα 3 κιλά με καισαρική δεν είχε κανένα πρόβλημα! Απότι διαβάζω εσύ λογικά δε θα χεισ πρόβλημα πρώτα ο Θεός. Πιο επικύνδινο για ταχύπνοια είναι η καισαρική γιατί δε προλαβαίνουν πολλές φορές οι πνεύμονες να πάρουν την εντολή να λειτουργήσουν και δημιουργείται το όλο θέμα! Εύχομαι να πανε όλα και να μην αγχώνεσε!

 

Rafa σε ευχαριστω πολυ !Να ναι γερα τα παιδακια σου!Αισθανομαι καλυτερα τωρα..Επειδη βλεπω μιλας για ηρακλειο και εγω μενω ρεθυμνο και μας κλεισαν την κλινικη.. μηπως μπορεις να μου πεις που γεννησες και αν εμεινες ικανοποιημενη?Ευχαριστω!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στον αγιο νικολαο γιατι μενω σητεια! με το γυναικολογο δεν ειχα κανενα παραπονο τουλαχιστον μεχρι τη γεννα γιατι μετα επειδη αργησα να του δωσω το καθιερωμενο φακελακι στραβωσε λιγο. με τους παιδιατρους ειχα σοβαρο θεμα γιατι ενω γεννης κυριακη και το παιδι φαινοταν οτι δε μπορουσε να αναπνευσει και μελανιαζε συνεχεια ολοι μας λεγανε οτι φταιει οτι κρυωνει και να το ντυνουμε με πιο πολλα ρουχα! την αλλη μερα το απογευμα πηρε χαμπαρι μια νοσοκομα ναναι καλα οτι το παιδι εχει προβλημα και φωναξαν το διευθυντη της παιδιατρικης ο οποιος το εστειλε στο πεπαγνη με ασθενοφορο. το αποτελεσμα πεντε μερες στο οξυγονο και μετα απο δεκα μερες το πηραμε γερο! οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη απο τους παιδιατρους γιατι απο το υπολοιπο προσωπικο δεν εχω παραπονο! παντως στο παγνη ειναι ολοι αριστοι και πληρως καταρτισμενοι! ομως μη σκεφτεσαι ολα αυτα! κοιτα να χαλαρωσεις και να απολαυσεις τις τελευταιες εβδομαδες της εγκυμοσυνης! και μη καθεσαι να διαβαζεις ειδικα τωρα ιστοριες τετοιες γιατι θα επιρεαστεις και εχεις ενα σωρο αλλα να αγχωνεσε! που θα γεννησεις τωρα που εκλεισε η κλινικη???

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Συζήτησα με το γιατρό μου το θέμα της θερμοκοιτίδας γιατι περιμένω δίδυμα,και στις κυήσεις με περισσότερα από ένα παιδάκια είναι συχνή η θερμοκοιτίδα.Μου είπε τους λόγους που μπορεί ένα μωρό να μπει στη θερμοκοιτίδα.Αυτούς που ανέφεραν παρπάνω τα κορίτσια.Επίσης μου τόνισε ότι συχνά είναι ένα κόλπο για να κερδίζουν τα μαιευτήρια.Πχ. ένα μωράκι που θα γεννηθεί 2.300,χωρίς κανένα πρόβλημα,μπορεί να το βάλουν στη θερμοκοιτίδα για ...προληπτικούς λόγους.Οι γονείς σαφώς δεν λογαριάζουν τα χρήματα μπροστά στην υγεία των νεογνών,οπότε δέχονται τη θερμοκοιτίδα. Δεν λέω ότι αυτό γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις.Αντιθέτως,η θερμοκοιτίδα έχει βοηθήσει άπειρα παιδάκια σε όλο τον κόσμο.Υπάρχει όμως και αυτή η πλευρά.

Ελπίζω όταν γεννήσω να μην χρειαστεί να μπούμε :roll:

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που είχε ταχύπνοια (δηλαδή δεν είχε σωστό οξυγόνο πολύ χαμηλότερο απόσο έρεπε) του παρείχε οξυγόνο! Τωρα περισσότερα και εγώ δε ξέρω!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Eγώ κατάλαβα ότι στη θερμοκοιτίδα υπάρχει εντατική παρακολούθηση των γιατρών, παρέχεται οξυγόνο, οροί και ότι άλλο χρειάζεται το νεογνό που δεν μπορεί να χορηγηθεί στους ορόφους των μαιευτηρίων. Δηλαδή ένα μωράκι διασωληνομένο πως θα το παρακολουθούν οι μαίες, χρειάζεται στενή παρακολούθηση γιατρών? Έπίσης δεν έρχεται σε επαφή με κανέναν εκτός από τους γονείς οπότε αποφεύγει τα μικρόβια που μπορεί να επιβαρύνουν την υγεία του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 38 εβδομάδες 3300 το μωρό και μπήκε θερμοκοιτίδα για ταχύπνοια. Μας είπαν στην αρχή ότι είχε εισρόφηση υγρών, μετά κατέληξαν στην ταχύπνοια.

Στο μαιευτήριο που γέννησα σε 6κλινο είμασταν 6 γυναίκες και είχαμε στο δωμάτιο μόνο 2 μωρά!

Τα υπόλοιπα ήταν μέσα για ταχύπνοια :confused:.

Μετά από μια έρευνα που κάναμε όσοι είχαν οικονομική θέση τα μωρά έμεναν θερμοκοιτίδα.

Επίσης δεν έγραψαν τίποτα στο βιβλιάριο του παιδιού, ότι δηλ. έμεινε θερμ. και μας είπε η παιδίατρος ότι μετά δεν μπορεί κανείς να καταλάβει αν το μωρό είχε όντως ταχύπνοια ή όχι.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Τα δίδυμα που τα γεννησα σε δημόσιο νοσοκομείο τα πήρα αμέσως αγκαλιά και τα θήλασα :D.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο αυτό που είδα είναι ότι τα μωρά με καισαρική τα βάζαν για λίγο θερμοκοιτίδα για να πάρουν το σωστό οξυγόνο και ναρχίσουν να δουλεύουν σωστά οι πνεύμονες! Εμένα βέβαια ήταν πιο σοβαρό και μείναμε δέκα μέρες στην εντατική αλλά τέλος καλό όλα καλά! Τώρα στα ιδιωτικά έχω ακούσει απίστευτα πράγμτα οποτε...

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεννησα στον αγιο νικολαο γιατι μενω σητεια! με το γυναικολογο δεν ειχα κανενα παραπονο τουλαχιστον μεχρι τη γεννα γιατι μετα επειδη αργησα να του δωσω το καθιερωμενο φακελακι στραβωσε λιγο. με τους παιδιατρους ειχα σοβαρο θεμα γιατι ενω γεννης κυριακη και το παιδι φαινοταν οτι δε μπορουσε να αναπνευσει και μελανιαζε συνεχεια ολοι μας λεγανε οτι φταιει οτι κρυωνει και να το ντυνουμε με πιο πολλα ρουχα! την αλλη μερα το απογευμα πηρε χαμπαρι μια νοσοκομα ναναι καλα οτι το παιδι εχει προβλημα και φωναξαν το διευθυντη της παιδιατρικης ο οποιος το εστειλε στο πεπαγνη με ασθενοφορο. το αποτελεσμα πεντε μερες στο οξυγονο και μετα απο δεκα μερες το πηραμε γερο! οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειμαι ευχαριστημενη απο τους παιδιατρους γιατι απο το υπολοιπο προσωπικο δεν εχω παραπονο! παντως στο παγνη ειναι ολοι αριστοι και πληρως καταρτισμενοι! ομως μη σκεφτεσαι ολα αυτα! κοιτα να χαλαρωσεις και να απολαυσεις τις τελευταιες εβδομαδες της εγκυμοσυνης! και μη καθεσαι να διαβαζεις ειδικα τωρα ιστοριες τετοιες γιατι θα επιρεαστεις και εχεις ενα σωρο αλλα να αγχωνεσε! που θα γεννησεις τωρα που εκλεισε η κλινικη???

 

εγω χανια θα παω..ναι εχεις δικιο με αυτο που μου εγραψες να μην αγχονομαι και να μην τα διαβαζω αυτα ετσι σκεφτηκα και γω και δεν το ξανακοιταξα το θεμα!απλα φοβομουν για προωροτητα αλλα μολις εκλεισα τις 37 εβδ, χαλαρωσα...και τωρα η μπεμπα δεν μας κανει την τιμη!μετα αρχισε το θεμα που γεννανε τωρα!αλλα στο θεμα κλινικες στα χανια που εγραψα δε μου απαντησε καποια κοπελα..

περασες και συ δυσκολα με το μωρακι σου..αλλα το να ειναι γερο στο τελος μετραει τελικα!σε ευχαριστω για την απαντηση και για το πμ που μου εστειλες!

να το χαιρεσαι!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...