Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρώτη φορά εξωσωματικη


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες και όλους

είμαι νέο μέλος αλλα εδώ και καιρό διαβάζω διάφορα όσον αφορά την διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης

έχω ξεκινήσει ήδη τις απαραίτητες εξετάσεις έκανα δύο χειρουργεία ( πλαστική αριστερής σάλπιγγας ) - ( αφαίρεση αριστερής υδροσάλπιγγας )

και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις παρενέργειες των φαρμάκων υπάρχει τελικά θέμα ή όχι

ευχαριστώ:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σε όλες και όλους

είμαι νέο μέλος αλλα εδώ και καιρό διαβάζω διάφορα όσον αφορά την διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης

έχω ξεκινήσει ήδη τις απαραίτητες εξετάσεις έκανα δύο χειρουργεία ( πλαστική αριστερής σάλπιγγας ) - ( αφαίρεση αριστερής υδροσάλπιγγας )

και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις παρενέργειες των φαρμάκων υπάρχει τελικά θέμα ή όχι

ευχαριστώ:P:p:p

 

Εξαρτάται πώς τις εννοείς τις παρενέργειες. Αν μιλάς για το παρόν, κάποιες κοπέλες πρήζονται γιατί παθαίνουν υπερδιέγερση, άλλες έχουν εκνευρισμό/εξάψεις/πονοκεφάλους, αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα. Οι πραγματικές παρενέργειες των ορμονών που παίρνουμε ίσως εμφανιστούν μετά από πολλά χρόνια, αν και θεωρητικά τα φάρμακα είναι νέας γενιάς και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Εύχομαι να μη χρειαστείς δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξεκινάω εξωσωματικη για 1η εύχομαι και τελευταία φορά, και διαβάζω συνέχεια για το βραχύ και το μακρύ πρωτόκολλο, εγώ όμως, όπως μόλις πληροφορήθηκα απο το κέντρο που συνεργάζομαι, θα ακολουθήσω το πρωτόκολλο της κλομιφαινης,:?: τι είναι αυτό? το εχει ακολουθήσει κάποια κοπέλα? είχε επιτυχία? να συμπληρώσω ότι έχω ένα παιδί ήδη, μια σαλπιγγα, είμαι 37 χρόνων και οι οωθηκες μου είναι ¨γερασμένες¨......αυτά!!! Εάν κάποια κοπέλα κάτι ξέρει, τα φώτα της παρακαλώ! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο;; Ελπίζω να μην είμαι η μονη που το έχει ακολουθήσει ποτέ!!!

 

 

Διάβασε εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25787

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσεις, όμως δυστυχώς το θέμα μου δεν είναι μόνο τα κλομιφεν, αλλα ΟΛΟ το πρωτόκολλο, δηλ. Οι ενέσεις merional, cetrotide, κτλ που κανείς ενώ έχεις πάρει clomiphene για την δημιουργία ωοθηλακιων και την επίτευξη της εξωσωματικης... Εγώ κλομιφαινη έχω ξαναπάρει για σπερματεγχυση, δεν το έχω ξανακούσει όμως για εξωσωματικη!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρωτόκολλο κλομιφαίνης έτσι όπως το εννοείς. Κάθε γιατρός συνταγογραφεί φάρμακα ανάλογα με την περίπτωση. Ρώτα το γιατρό σου για ποιο λόγο σου προτείνει τον συγκεκριμένο συνδυασμό. Εγώ merional είχα κάνει στη σπερματέγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Εχει κανει καποια απο εσας ενεσεις puregon για βραχυ πρωτοκολλο εξωσωματικης? Θα κανω για πρωτη φορα ξωσωματικη και ανησυχω μην φουσκωσω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Εχει κανει καποια απο εσας ενεσεις puregon για βραχυ πρωτοκολλο εξωσωματικης? Θα κανω για πρωτη φορα ξωσωματικη και ανησυχω μην φουσκωσω.

Ευχαριστω

Καλησπερα Evmina......Εχω κανει ενεσεις puregon για το βραχυ πρωτοκολλο,ολα πηγαν πολυ καλα,δεν πρηστηκα δεν φουσκωσα,οχι λαθος,φουσκωσα αλλα οχι απο τα φαρμακα αλλα απο την εγκυμοσυνη...Καλη επιτυχια σου ευχομαι.:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Εχει κανει καποια απο εσας ενεσεις puregon για βραχυ πρωτοκολλο εξωσωματικης? Θα κανω για πρωτη φορα ξωσωματικη και ανησυχω μην φουσκωσω.

Ευχαριστω

 

Kι εγώ την πρώτη φορά (αν και μακρύ πρωτόκολλο) puregon είχα κάνει. Δεν πρήστηκα καθολου κι έπαιρνα και τη μέγιστη δόση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα κορίτσια,

ήθελα να ρωτήσω αν καμία έχει κάνει εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με μικρογονιμοποίηση στο Μαστρομηνά ? Είχα κάνει μία ωοληψία σε άλλο κέντρο, αλλά δεν γονιμοποιήθηκε καλά το ωάριο, οπότε δεν έγινε εμβρυομεταφορά. Τώρα πήγα στο Μαστρομηνά. Πώς το βλέπετε?? Θα πετρύχει ή μήπως θα με αγνοήσουν για να κάνω εξωσωματική με φάρμακα τον άλλο μήνα.....???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια. θελω την βοηθεια σας αν ξερετε.

εχω ξεκινησει για πρωτη φορα κ εγω, με 19 η Ε2 ,κανοντας λοιπον 17 ενεσεις GONAPERTIL,[καταστολη ωαριων],μετρησα Ε2, κ ειχε κατεβει 5. ο γιατροσ μου μου ειπε να προσθεσω κ την MENOPUR ,για να αρχισει η διεγερση των ωοθηκων. φοβαμε πολυ οτι πανε ολα χαμενα με τετοια Ε2.εσεις τι λετε???

εχει καμμια σας παρομοια μοναδα Ε2??

Link to comment
Share on other sites

χανια καλη κ ευτυχισμενη χρονια.......

 

εγω εχω κανει εξωσωμτικη κ τωρα περιμενω αποτελεσματα.

τις τιμες απτις ορμονες δεν μου τις ελεγε η γιατρος απλα ελεγε αν ηταν καλες η οχι κ ρυθμιζε αναλογα κ αυτα που επερνα,τι να πω της εχω κ εμπιστοσυνη.τωρα θα δειξει ο καιρος.

 

καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι θετικη η απαντηση!

κανε κουραγιο κ τελειωνεις!!!!

μηπως θυμασε ποσο ηταν η Ε2 οταν εγινε η εμβρυομεταφορα???

θα με βοηθησεισ πολυ αν μου πεις.

Link to comment
Share on other sites

χανια οπως ειπα δεν μου λεγανε τις τιμες.μονο καπια στιγμη μου ειπαν για την προγεστερονη γιατι ειχε ανεβει κ μου ειπε για να μου εξηγησει γιατι καναμε μονο ωοληψια κ αυτο το μηνα μεταφορα.οποτε αν ηταν κατι ασχημο φανταζομαι θα μου ελεγε γιατι να σε βαλει σε αυτη τη διαδικασια κ να ρυσκαρει κ αυτος?!!!!!!?

εχεις αμφιβολιες για κατι?

μην στεναχωριεσαι θα τα ρυθμισει ο γιατρος ολα.βεβαι δεν ξερω απο τιμες!

 

!!!!!!!ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χανια καλη κ ευτυχισμενη χρονια.......

 

εγω εχω κανει εξωσωμτικη κ τωρα περιμενω αποτελεσματα.

τις τιμες απτις ορμονες δεν μου τις ελεγε η γιατρος απλα ελεγε αν ηταν καλες η οχι κ ρυθμιζε αναλογα κ αυτα που επερνα,τι να πω της εχω κ εμπιστοσυνη.τωρα θα δειξει ο καιρος.

 

καλη επιτυχια

 

 

 

 

αμαρρυλιδα, καλη επιτυχια να εχεις και καλα αποτελεσματα.......θα περιμενουμε τα ευχαριστα!!!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, σημερα εκανα την σαλπιγγογραφια και βγηκε οκ, αυριο εχουμε ραντεβου για σπερμοδιαγραμμα στο ικα, και επιτελους βρηκα και το εντυπο παραπομπης για την επιτροπη ,την μαζευω την χαρτουρα σιγα σιγα....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia tha ithela na sas rotiso sxetika me tin eksosomatikh gonimopoiish me katepsigmena embrua an gnorizei kapoia na me boithisei pos ginetai i oli diadikasia kai ti farmaka prepei na paro pali puregon kai tetoia i pio elafria?kai an to pas me fusiko kuklo?

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia tha ithela na sas rotiso sxetika me tin eksosomatikh gonimopoiish me katepsigmena embrua an gnorizei kapoia na me boithisei pos ginetai i oli diadikasia kai ti farmaka prepei na paro pali puregon kai tetoia i pio elafria?kai an to pas me fusiko kuklo?

 

 

εγω απο αυτα δεν γνωριζω τιποτα, δεν εχω φτασει ακομα εκει , τωρα ξεκιναω την 1η. παρ΄ολα αυτα καλη επιτυχια σε οτι κανεις.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia tha ithela na sas rotiso sxetika me tin eksosomatikh gonimopoiish me katepsigmena embrua an gnorizei kapoia na me boithisei pos ginetai i oli diadikasia kai ti farmaka prepei na paro pali puregon kai tetoia i pio elafria?kai an to pas me fusiko kuklo?

 

λιζακι καλη σου επιτυχια κ μακαρι να νιωσεις συντομα τι θα πει ευτυχια...........

πηγαινεις κανονικα χαπια παιρνεις προγεστερονη κ οιστραδιολη κ γινεται υπερηχογραφικος ελεγχος ενδομητριου,μολις ο γιατρος κρινει πως εχει μεγαλωσει οσο πρεπει αποψυγει τα εμβρυα κ σε 3-5 μερες πηγαινεις κ πολυ απλα στα τοποθετουν μετα απο συνενοηση για το ποσα.μετα ξεκουραση κ προσοχη.σε 13 μερες κανεις χοριακη κ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:D;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι?:D Μου είπαν ότι μόλις μου ρθει περίοδος θα πάω τη 2η μέρα να κάνω εξετάσεις και την 3η μία ένεση, Αν πέσει σκ τι γίνεται?

Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην εχουν ανταπόκριση τα φάρμακα και να μην υπάρξει ωορηξία?

 

Ευχαριστώ ;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

εγω απο αυτα δεν γνωριζω τιποτα, δεν εχω φτασει ακομα εκει , τωρα ξεκιναω την 1η. παρ΄ολα αυτα καλη επιτυχια σε οτι κανεις.....

 

 

Καλή επιτυχία! Και γω ξεκινώ την 1η μου προσπάθεια! Ας πάνε όλα καλά για όλες τις κοπέλες!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

LEUTA ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝΕ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΟΡΙΑ (ΚΟΙΛΙΑ Ή ΜΠΡΑΤΣΟ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΚΙ' ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΞΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

LEUTA ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝΕ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΟΡΙΑ (ΚΟΙΛΙΑ Ή ΜΠΡΑΤΣΟ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΚΙ' ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΞΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ!

 

 

ευκολα γινονται ολα απο την στιγμη που εχεις τις ενεσεις στο χερι σου να τις κανεις, εγω απο την περασμενη βδομαδα τρεχω και ακομα δεν μπορω να ξεκινησω τιποτα,τον μηνα τον εχασα, βλεπεις επεσα πανω στις αλλαγες με τα ταμεια.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...