Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοποθέτηση βαλβιδας στο κεφάλι νεογνου για αντιμετώπιση αιματωματων κ διαταση κοιλιων


Recommended Posts

Γεια σας. Έχει κανείς εμπειρία από τοποθέτηση βαλβιδας στο κεφάλι μετά από διαταση κοιλιων που δεν μπορεί να ελεγθει με εκεενωτικες από τον νωτιαιο μυελο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας. Έχει κανείς εμπειρία από τοποθέτηση βαλβιδας στο κεφάλι μετά από διαταση κοιλιων που δεν μπορεί να ελεγθει με εκεενωτικες από τον νωτιαιο μυελο;

 

Σας ευχομαι οτι καλυτερο. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα οταν το ειχα ψαξει γιατι μας ειχαν τρομαξει για τον μεγαλο ειχα βρει καποια κλινικη στην Αγγλια. Στο internet οι εμπειριες ηταν αισιοδοξες για την ποιοτητα ζωης.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εύχομαι να είναι όλα καλά. Να είναι γερό το παιδάκι σου.

 

Είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος. Ενδεχομένως κάτι τέτοιο να κάνουμε και εμείς. Αν θες γράψε μας την εξέλιξη των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είσαι καλά @markela35. Να είσαι σίγουρη πως χρειαζόμαστε πολύ στήριξη, δύναμη, κουράγιο, υπομονή και προσευχή.

 

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) μάλλον δεν έχει κάποιος γονέας παρόμοια εμπειρία. Άντε να δούμε που θα καταλήξουμε. Είμαστε σε μια αβέβαιη κατάσταση ακόμα. Μέρα με τη μέρα που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το μήνυμα και ΄δεν μπορεσα να μην γράψω.

Δεν εχω εμπειρία από τοποθέτηση βαλβίδας, έχω όμως από μεγάλη προωρότητα (26+ 3ημ) και από εγκεφαλική εμοραγία 2 προς 3!

Καταλαβαίνω κι εγώ όπως πολλοί άλλοι πραγματικά τι περνάτε. Αυτό που θα σας συμβούλευα, εκτός από μεγάλη υπομονή έιναι 2 πράγματα:

Το ένα..ΜΗΝ ακούτε τους γιατρούς!!!!!!!!!(λένε πάντα και μόνο το χειρότερο σενάριο!!!)

και δέυτερον ΝΑ κανετε πολύ προσευχή!!!! και να πιστεύψετε ότι γίνονατι τα θαύματα.

Ευχομαι να μας γράψεις καλύτερα νέα σιγά σιγά.

Δεν είστε μόνοι ούτε οι μόνοι!!

Link to comment
Share on other sites

... Αυτό που θα σας συμβούλευα, εκτός από μεγάλη υπομονή έιναι 2 πράγματα:

Το ένα..ΜΗΝ ακούτε τους γιατρούς!!!!!!!!!(λένε πάντα και μόνο το χειρότερο σενάριο!!!)

και δέυτερον ΝΑ κανετε πολύ προσευχή!!!! και να πιστεύψετε ότι γίνονατι τα θαύματα...

 

Έλεος!!!!

 

Να μην ακούμε δηλαδή τους γιατρούς και να κάνουμε προσευχές!

 

Μα είναι δυνατόν να γράφεις κάτι τέτοιο βρε ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ όταν ένα παιδί έχει ιατρικό πρόβλημα;

 

Μήπως να κάνουμε και θυσία σε ναό μπας και γίνει το θαύμα;

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

το μωρακι μας εχει βαλβιδα!η ιστορια μας ειναι εδω!στειλε μου μηνυμα και θα σου απαντησω αμεσως μολις το δω!να εχετε δυναμη υπομονη και πιστη στο θεο και στο μωρακι σας...εμας αυτο μας κρατησε!και μη φοβασαι οι γιατροι ειναι εκει και θα κανουν το καλυτερο που μπορουν!ολα να πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είστε καλά παιδιά. Περνάμε τη μέρα μας με πολυ προσευχή και πίστη και στον μικρό και στους γιατρούς και στο Θεό.

 

@Rasta μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος της @ΓΕΩΡΓΙΤΣΑΣ

 

Γεωργίτσα αν μπορείς γράψε μας κάτι παραπάνω από την εξέλιξη σας. Εύχομαι εκ των προτέρων να είστε όλοι σας καλά. Είμαστε ακριβώς στον ίδιο βαθμό που αναφέρεις.

 

@Μαρκελα35 χρόνια σου πολλά για την γιορτή σου.

Link to comment
Share on other sites

Pseiras , σ'ευχαριστω πολυ!Ευχομαι να πανε ολα καλα (εαν και ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα το ξεπερασετε και τηα εχετε το μωρακι σας αγκαλιτσα!!!)

 

Καλο κουραγιο και παλι ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά. Περνάμε τη μέρα μας με πολυ προσευχή και πίστη και στον μικρό και στους γιατρούς και στο Θεό.

 

@Rasta μάλλον δεν κατάλαβες το ύφος της @ΓΕΩΡΓΙΤΣΑΣ

 

Γεωργίτσα αν μπορείς γράψε μας κάτι παραπάνω από την εξέλιξη σας. Εύχομαι εκ των προτέρων να είστε όλοι σας καλά. Είμαστε ακριβώς στον ίδιο βαθμό που αναφέρεις.

 

@Μαρκελα35 χρόνια σου πολλά για την γιορτή σου.

 

Γειά σου pseiras, και βέβαια να σου πω για εμάς και ρωτα με και ότι θέλεις και με πμ. Σε ευχαριστώ για την απάντηση στην rasta, Πραγματικά rasta δεν εννοούσα να μην μιλάμε ή να μην εμπιστευόμαστε τους γιατρούς!! Απλά ήθελα να πω να μην ακούμε πολλές φορές ΄΄ολα αυτά τα δυσάρεστα και τις κακές προωπτικές που σου λένε καθημέρινά, γιατί πολλές φορές, και μάλλον τις περισσότερες φορές τα πράγματα εξελίσονται πολύ καλύτερα. Πραγματικά γίνονται και θαυματα!!!

Εμείς νοσηλευτίκαμε στο "Μητέρα" γεννησα στις 26+3 και μας δίνανε ελάχιστες πιθανότητες για να ζήσουν τα δίδυμα μιας και η μικρή δεν ανέπνεε καθόλου!!!!όταν γεννήθηκε, της κάνανε ανάνυψη και την διασολινώσανε...Ο μικρός πήρε μια ανασούλα, διασολινόθηκε και το πρωί έπαθε πνευμονική αιμοραγία τεράστια, μας ε'ιπαν πως θα φύγει ....αλλά άλλα σχεδίαζε ο Κύριος.

Στο καπάκι παθαίνει και εγκεφαλική αιμοραγία, μας ήπαν ότι αν προχωρίσει πάνω από 2 τα πράγματα έιναι δύσκολα και ίσως θα καναμε χειρουργίο. Σταμάτισε στο 2 προς 3 χωρίς χειρουργίο.

Μετά μας έιπαν ότι το παιδί πολύ πιθανό να του μείνει κάποια αναπηρία-καθυστέρυση. Δεν έγινε ούτε αυτό.

Μετά μας είπαν να δούμε πως θα υποχωρίσει το αιμάτομα γιατί πόλλές φορές αυτά τα παιδάκια έχουν κινητικά προβλήματα και θα χρειαστούν φυσικοθεραπίες και διάφορα....

Τελικά ο μικρός 9 μηνών (διορθωμένη ηλικία) μπουσουλούσε και 1 έτους (διορθωμένη) περπατούσε!!!

Ακόμα έχω να πώ άλλα τόσα και παραπάνω για τη μικρή,(την οποία μας την είχαν ξεγράψει με τη μία) αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα τώρα να το κάνω αυτό.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως και τα δύο τα παιδάκια μου τώρα είναι 2ετών και 4 μηνων (όχι διορθωμένα) και πραγματικά έιναι μια χαρά και δοξάζω το Θεό για αυτό.

 

Πραγματικα΄pseiras θέλω να κάνετε κουράγιο και οι πιθανότητες να πανε καλά τα πράγματα έιναι πολλές! Οι εγκεφαίκές αιμοραγίες 'έιναι πολύ συχνό φαινόμενο στα πρόωρα μωράκια, αλλά οι περισσότερες περιπτώσεις που ξέρω είναι μια χαρά. Τρανό παράδειγμα η Xrhsa από εδώ...

Εσ'ύ σε πια εβδομάδα γένησες?, που νοσηλέυετε τωρα το παιδί?

Πέσ μας τα νέα σου.

Ευόμαι μέσα από την καρδιά μου όλα να ξεπαραστούν γρήγορα και με το καλό!!@

Link to comment
Share on other sites

@ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ με κάνεις πολύ πολύ χαρούμενο μ' αυτά που διάβασα. Να έχουν υγεία και τα δυο σου τα παιδάκια.

 

Η γυναίκα μου γέννησε 32w. Ο μικρός βγήκε 2 kg χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Κάπου στο ενδιάμεσο έκανε όμως την αιμορραγία και ταυτόχρονα και μεθαιμορραγική κοιλιακή διάταση. Κάπου δλδ 2ου με 3ο βαθμό είπαν οι γιατροί. Από τη μέρα που το κατάλαβαν τον παρακολουθούν συνεχώς. Το κεφαλάκι του (περίμετρος) ήταν στα ανώτατα φυσιολογικά και εκεί παραμένει μέχρι και σήμερα. Η διάταση που έκανε "μαζεύει" σε κάθε εβδομαδιαίο υπέρηχο λίγο λίγο. Το πολεμάνε οι γιατροί με παρακεντήσεις προς το παρόν και δείχνει να πιάνει τόπο. Ο μικρός είναι 28 ημερών 2440 kg βάρος 46 cm ύψος και αρκετά φαγανός. Η κλινική του εικόνα είναι καλή προς το παρόν.

 

Σήμερα ήταν ο 3ος υπέρηχος όπου την κατάσταση του εκτίμησε και νευροχειρουγός πολύ έμπειρος και είπε ότι η κατάσταση είναι σταθερή και δεν χρειάζεται να παρέμβει για βαλβίδα. Περιμένουμε βέβαια την εξέλιξη του μικρού. Μέχρι τώρα δείχνει να το παλεύει καλά. Και οι νεογνολόγοι του νοσοκομείου τα ίδια μας είπαν. Είναι ακόμα, λίγο πάνω από τα φυσιολογικά αλλά με την πορεία που έχει μέχρι τώρα δείχνει ότι θα σταθεροποιηθεί.

 

Οι γιατροί από την αρχή μας εξήγησαν την κατάσταση πως έχει και ποιοι είναι οι τρόποι αντιμετώπισης. Μας είπαν όλα αυτά που προανέφερες για κινητικά προβλήματα και και και τα οποία όμως δεν μας είπαν ότι σίγουρα θα του αφήσει κάποιο κουσούρι ή όχι. Αυτά μας είπαν θα φανούν με το πέρασμα του χρόνου.

 

Γενικά αυτό που κατάλαβα μέχρι τώρα είναι ότι θέλει τεράστια υπομονή και πάρα πολύ προσευχή. Εμπιστοσύνη στους γιατρούς, στον μικρό και πίστη στο Θεό. Συνεχίζουμε με ποιο δυνατή προσευχή.

 

Τρώει τα μισά του γεύματα με bibero. Πάω να τον ταίσω σε λίγο. Πάντως όποια και να είναι η εξέλιξη του εμεις θα τον λατρεύουμε όπως και να έχει.

 

Αυτό που θα παρακαλούσαμε και η γυναίκα μου και εγώ και αν δεν σας κάνει κόπο, όταν κάνετε την προσευχή σας, να σκέφτεστε και τον μικρό Αργύρη-Πανορμίτη. Θα σας είμαστε οικογενειακώς ευγνώμονες :). Έχουμε την ανάγκη της σκέψης όλων σας. Και εμείς με τη σειρά μας στους υπόλοιπους της παρέας (προσευχόμαστε και για τα άλλα παιδάκια).

 

Θα τα πούμε και πιο μετά. Χαιρετώ προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου pseiras,

Ναι θα έχω κι εγώ τον μικρό Αργύρη Πανορμίτη στην προσευχή μου και θα 'ευχομαι να φύγει γρήγορα παό εκεί και να τον πάρετε κοντά σας το συντομότερο. Η προσευχή από πολλούς ανθρωπους βοηθά πάρα πολύ!! ΄

Έτσι κάναμ εκι εμέις...

Από αυτά που μου είπες, έχω την άισθηση ότι ΄τα πράγματα θα πάνε πολύ καλά και γρήγορα. Ο Αργύρης Πανορμίτης έχει πολύ καλό βάρος και το ότι μιλάνε για σταθερότητα έιναι πολύ καλό.Μακάρι να ακούτε αυτή τη λέξη καθε μέρα. Αυτό θέλουμε τώρα, να έιναι σταθερός, και σιγά σιγά να υποχορίσει το αιμάτομα χωρίς να αφήσει τίποτε... ..

Θα προσευχόμαστε όλοι για αυτό.

Αναπνευστικά φαντάζομαι θα παέι καλά, έτσι δεν έιναι.

Πολύ κουράγιο να κάνετε παιδιά και στη δυναίκα σου καλή δύναμη πίστη και υπομονή.

Σας νιώθω πολύ, και όπως σας έιπα και άλλη φορά να ξέρετε ότι δεν είστε μόνοι ...

Περιμένουμε να νέα σας...

Link to comment
Share on other sites

Η δεσποινουλα μου γεννηθηκε 24w6d και για 2,5 μηνες ειχε εγκεφαλικη αιμορραγια 3ου βαθμου. Δεν εβαλε ομως βαλβιδα... τωρα ειναι 2 χρονων κ χωρις κανενα απολυτως προβλημα... ψυχραιμια και πιστη στο παιδι σας κ στον θεο...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Η δεσποινουλα μου γεννηθηκε 24w6d και για 2,5 μηνες ειχε εγκεφαλικη αιμορραγια 3ου βαθμου. Δεν εβαλε ομως βαλβιδα... τωρα ειναι 2 χρονων κ χωρις κανενα απολυτως προβλημα... ψυχραιμια και πιστη στο παιδι σας κ στον θεο...

 

Αυτό είναι άλλο ένα θάυμα!!!!όταν ακού τόσο μικρά μωράκια να τα καταφέρνουν δοξάζω τον ΚΥΡΙΟ.Να σου ζήσει η Δεσποινούλα και να την χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

@markela35 ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές.

 

@ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ να είσαι καλά. Αναπνευστικό είχε καλό από την πρώτη ώρα. Τα μικρά σε τέντωσαν ή ακόμα; Να μου τα φιλήσεις.

 

@Ανδρομέδα πολύ χαίρομαι για την κούκλα σου. Τη βλέπω στη φωτογραφία και χαμογελώ. Σκάσε της 2 μεγάλα φιλιά please.

 

Γυρίσαμε από το τάισμα πάλι. Γενικά είναι σταθερός μας είπανε με μειωτικές τάσεις της διάτασης (από τον τελευταίο υπέρηχο). Είδε και τις εξετάσεις παιδονευροχειρουργός και μας είπε ότι προς το παρόν τουλάχιστον δεν χρειάζεται να παρέμβει. Το παλεύει ακόμα μόνος του ο μικρός. Περιμένουμε τον επόμενο υπέρηχο μέσα στην άλλη βδομάδα και βλέπουμε. Έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας. Μέρα με τη μέρα πάμε. Για ότι νεότερο θα σας πω πάλι παιδιά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

@markela35 ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές.

 

@ΓΕΩΡΓΙΤΣΑ να είσαι καλά. Αναπνευστικό είχε καλό από την πρώτη ώρα. Τα μικρά σε τέντωσαν ή ακόμα; Να μου τα φιλήσεις.

 

@Ανδρομέδα πολύ χαίρομαι για την κούκλα σου. Τη βλέπω στη φωτογραφία και χαμογελώ. Σκάσε της 2 μεγάλα φιλιά please.

 

Γυρίσαμε από το τάισμα πάλι. Γενικά είναι σταθερός μας είπανε με μειωτικές τάσεις της διάτασης (από τον τελευταίο υπέρηχο). Είδε και τις εξετάσεις παιδονευροχειρουργός και μας είπε ότι προς το παρόν τουλάχιστον δεν χρειάζεται να παρέμβει. Το παλεύει ακόμα μόνος του ο μικρός. Περιμένουμε τον επόμενο υπέρηχο μέσα στην άλλη βδομάδα και βλέπουμε. Έχουμε ακόμη δρόμο μπροστά μας. Μέρα με τη μέρα πάμε. Για ότι νεότερο θα σας πω πάλι παιδιά. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

pseiras, μπένω συνεχώς από τη δουλειά για να βλέπω τα νέα σας.

Είναι καλά τα νέα σας, να το ξέρειςα αυτό.

Οι γιατροί πάντα λένε το λιγότερο.

Το ότι έιναι μειωτικές οι τάσεις της διάτασης έιναι τέλειο νέο.

Ετσι να συνεχίζετε και θα περάσει κι αυτό. Το ότι το παιδί έιναι καλά αναπνευστικά είναι πάρα πολύ καλό, δεν έχει τις ίδιες πιθανότητες για διάταση από ένα άλλο μωράκι (πολύ πολύ μικρό με αναπωευστικό πρόβλημα) που μπαινοβγαίνει στον αναπνευστήρα και δεν έχει καλό κορεσμό!

Όλα θα πάνε καλά. Ο Αργύρης Πανορμίτης είναι καθημερινά στην προσευχή μου.

Τώρα τα δικά μου....έιναι τόσο γλυκό το ξετέντωμα!!!! που δεν με νιάζει καθόλου!!!!

Αυτό σας ΄΄ευχομαι να το πάθετε κι εσέις.

Φιλιά στην γυναικούλα σου..και να μας γράφεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

και ο υπέρηχος αυτής της εβδομάδας ήταν καλός μας είπαν. Τους γιατρούς πλέον απασχολεί μόνο το σημείο της αιμορραγίας και όχι οι κοιλίες (μάλλον εκτονώθηκε κ κατάσταση εκεί). Πάμε καλύτερα δηλαδή. Θα κάνουν και μια μαγνητική μας είπαν για να δούνε τι γίνεται στο σημείο της αιμορραγίας. Ο αιματοκρίτης του είναι χαμηλός (23).

 

Κατά τα άλλα τρώει αρκετά και η κλινική του εικόνα παραμένει καλή.

 

Όταν θα έχω νεώτερα θα σας γράψω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδαν τους υπερήχους οι νευροχειρουργοί είπαν απλά να το παρακολουθούμε στην αρχή κάθε εβδομάδα και μετά πιο αραιά. Μετά από αυτό λοιπόν, ΒΓΗΚΑΜΕ επιτέλους και είμαστε στο σπίτι μας. Αρχίσαμε τα γελάκια και τους μορφασμούς και τις γκριμάτσες και όλα αυτά τα ωραία που κάνουν τα μωράκια.

 

Δόξα τον Θεό τα πράγματα πηγαίνουν με αργά βήματα προς το καλό όμως. Άλλη αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!!!

Εύχομαι όλα τα δύσκολα, τα δυσάρεστα και επίπονα να είναι πλέον πίσω σας!

Να έχετε μια υπέροχη ζωή!

as1cJLNoXn-0000NzA5OTRkfDY0MWR8RmlsaXBwb3MgYW5kIEVtaWxpb3MgYXJl.gif

 

Διπλή κούραση, διπλή ευτυχία, διπλό όνειρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδαν τους υπερήχους οι νευροχειρουργοί είπαν απλά να το παρακολουθούμε στην αρχή κάθε εβδομάδα και μετά πιο αραιά. Μετά από αυτό λοιπόν, ΒΓΗΚΑΜΕ επιτέλους και είμαστε στο σπίτι μας. Αρχίσαμε τα γελάκια και τους μορφασμούς και τις γκριμάτσες και όλα αυτά τα ωραία που κάνουν τα μωράκια.

 

Δόξα τον Θεό τα πράγματα πηγαίνουν με αργά βήματα προς το καλό όμως. Άλλη αίσθηση.

μπραβο δοξα το θεο!!!ολα καλα απο εδω και περα!θετικη σκεψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...