Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ισορροπία (?) παραγωγής


iro

Recommended Posts

Καλημερούδια και συγνώμη προκαταβολικά αν κάπου έχει ειπωθεί κάτι σχετικό και δεν το έχω βρει στην Αναζήτηση.

 

Τον τελευταίο μήνα που έχω επιστρέψει στη δουλειά, αντλούσα μία φορά μόνο την πρώτη εβδομάδα - τελικά το σταμάτησα: 1) διότι το μωρό δεν πίνει αντλημένο γάλα, με περιμένει να θηλάσει, 2) διότι καλύπτεται από τις στέρεες που τρώει (φρουτόκρεμα, κρεατοχορτόσουπα, γιαούρτι).

 

Μεταξύ του 1ου θηλασμού το πρωί και του επόμενου όταν επιστρέφω σπίτι, μεσολαβούν γύρω στις 12 με 13 ώρες - πρηξίματα και λοιπά δεν έχω ιδιαίτερα, οπότε και εγώ καλά και η μπέμπα καλά (τη νύχτα κοιμόμαστε μαζί και θηλάζει συχνά και ελεύθερα)

 

Επειδή όμως φοβάμαι το ενδεχόμενο μείωσης παραγωγής και σταδιακού αποθηλασμού (μέχρι στιγμής δεν έχω κανένο σχετικό-προβληματικό σύμπτωμα), πήρα μια πρωτοβουλία για την οποία χρειάζομαι τη γνώμη σας:

 

Από Παρασκευή απόγευμα μέχρι Κυριακή βράδυ επιδιώκω να την θηλάζω αποκλειστικά: μπορεί να της δώσω μία φρουτόκρεμα ή και ένα γιαούρτι μέσα στο 48ωρο αυτό, μπορεί και όχι. Κάνω καλά; Ισορροπείται έτσι η κατάσταση με δεδομένα τα 12ωρα απουσίας μέσα στην εργάσιμη εβδομάδα;

 

Και κάτι τελευταίο: η μικρή μου γιαυρτλού τρελλαίνεται για τα γιαούρτια (κατσικίσιο και πρόβειο). Υπήρχαν μέρες οπυ έφαγε 2 κατσικίσια γιαουρτάκια και 1 πρόβειο (σχεδόν 500γρ. δηλαδή!!!). Μπορεί να είναι βλαβερό τόσο πολύ;

 

Βάρος, δόντια, κέφια, ημερήσιος ύπνος, κλπ - όλα απολύτως ικανοποιητικά.

 

Θα περιμένω τις γνώμες σας (μη διστάσετε να με δουλέψετε αν κάνω κάτι βλακώδες ;) )

 

Να είστε καλά!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θηλάζετε αποκλειστικά τα σαββατοκύριακα, τότε δίνετε ένα έναυσμα στην παραγωγή (σαν μίνι άλμα) και μάλιστα μπορεί τις Δευτέρες να νιώθεις και λίγο πιο πρησμένη. Οπότε είναι καλύτερο από το να ακολουθείς το πρόγραμμα των υπόλοιπων ημερών.

Δεν μου φαίνεται κακό, αυτό έκανα κι εγώ, όταν γύρισα στη δουλειά, κι ας ήταν η κόρη μου 15 μηνών. Το καλό με ένα αρκετά μεγάλο μωρό είναι ότι απαιτεί δυναμικά να θηλάσει τις υπόλοιπες ώρες ή μπορεί να περιμένει ακόμη και χωρίς φαΐ, αν αυτό που θέλει είναι να θηλάσει. Αλλά για 8 μηνών, δεν ξέρω τι μπορεί να περιμένει κανείς.

 

Από την άλλη, θα μπορούσες να βάλεις το αντλημένο γάλα μέσα στο φαγητό της με κάποιον τρόπο (ακόμη και να φτιάξεις δικό σου γιαούρτι), ώστε να σπάζεις το 12ωρο με μια ή περισσότερεες αντλήσεις, αλλά αυτό εξαρτάται από τη δική σου όρεξη. Δεν παίζει να σου την φέρνουν μια φορά την ημέρα να θηλάζει απευθείας;

 

Τώρα, για την ποσότητα του γιαουρτιού δεν ξέρω, μήπως σκοτώνει τη δίψα της και το τρώει τόσο πολύ; Εγώ με 3 γιαούρτια θα έχω εντερικές διαταραχές, εκτός από το ότι θα μπουχτίσω (αλλά αν μου το δώσεις σε τζατζίκι ...) :lol:

 

Πάντως, δεν νομίζω ότι θα αποθηλάσετε τόσο εύκολα, ακόμη και αν υπάρξει μικρή μείωση. Το μωρό μπορεί κάλλιστα να αναπληρώνει τη νύχτα και να μην υπάρξει καν θέμα μείωσης.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για 8 μηνών, δεν ξέρω τι μπορεί να περιμένει κανείς.

 

Δεν παίζει να σου την φέρνουν μια φορά την ημέρα να θηλάζει απευθείας;

 

 

αμαρέτο σ' ευχαριστώ - πάντα απίκο είσαι όταν προκύπτει απορία!

 

Να σου πω, και εμένα η ηλικία της μπέμπας μου φαίνεται μικρή για τέτοια συμπεριφορά - αλλά αφού είναι βολική, χωρίς να παραπονιέται, απλώς το δέχομαι με ευγνωμοσύνη ;) Έχω όμως τη φοβία, γι' αυτό ζητάω τις γνώμες σας.

 

Καλά, δεν παίζει με τίποτα να μου την φέρνουν να θηλάζει απευθείας. Μα με τίποτα.. όσο για το θήλαστρο, πλέον νομίζω οτι δεν έχω καν το χρονικό περιθώριο μέσα στην δουλειά.

 

Να είσαι καλά - θα περιμένω και από τις άλλες έμπειρες εργατομαμάδες.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Iro,

 

Εγώ αυτό το θέμα όταν είχα πάει δουλειά ούτε που το είχα σκεφτεί αλλά ο γιος μου (8 μηνών τότε) το έκανε από μόνος του.... Δηλαδή τα σκ θήλαζε σαν τρελός και έτρωγε τις άλλες τροφές του κανονικά οπότε η παραγωγή διατηρούνταν. Βέβαια όπως λέει και η αμαρέττο κάθε Δευτέρα και μετά από διακοπές ήμουν και ακόμα είμαι πιο πρησμένη...

 

Μεχρι να γίνει ενός έτους το απόγευμα που γύριζα και ενώ θήλαζε από τη μια πλευρά έβγαζα παράλληλα με το θήλαστρο από την άλλη... Και αυτό το γάλαλ το έπινε μετά το μεσημεριανό φαί του όταν έλειπα....

 

Δεν ξέρω μήπως ο αποκλειστικός θηλασμός τα σκ την αποτρέψουν να τρώει τις άλλες τροφές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μήπως ο αποκλειστικός θηλασμός τα σκ την αποτρέψουν να τρώει τις άλλες τροφές...

 

Έτσι κι αλλιώς, το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή για τον πρώτο χρόνο. Αλλά το μωρό ήδη τα διακρίνει: τρώει τροφές όταν λείπει η μαμά και γάλα μαζί με τη μαμά (και είναι και φαγανό). Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει αυτή του η αίσθηση, ώστε να κόψει τις τροφές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω μήπως ο αποκλειστικός θηλασμός τα σκ την αποτρέψουν να τρώει τις άλλες τροφές...

 

Έτσι κι αλλιώς, το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή για τον πρώτο χρόνο. Αλλά το μωρό ήδη τα διακρίνει: τρώει τροφές όταν λείπει η μαμά και γάλα μαζί με τη μαμά (και είναι και φαγανό). Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει αυτή του η αίσθηση, ώστε να κόψει τις τροφές.

 

Και εγω πανω κατω τα ιδια κανω. Τις καθημερινες θηλαζει πριν φυγω στις 8 παρα κ μετα ξανα στις 3 κ συνεχεια μεχρι την αλλη μερα το πρωι οποτε θελει. Αλλες φορες θελει συνεχεια αλλες λιγοτερο. Οταν λειπω τρωει φρουτα κ μεσημεριανο. ΑΠογευμα δεν του δινω στερεεα τροφη μονο γαλα. Το ΣΚ προσπαθω να τον θηλαζω συνεχεια κ δεν με νοιαζει που δεν πολυτρωει μεγαλες ποσοτητες στερεων. Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Παντος κ εγω τις Δευτερες βλεπω ενα πρηξιμο στο στηθος.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που επέστρεψα στη δουλειά όταν ήταν 4,5 μηνών... όταν ξεκίνησε τις στέρεες... αυτό έκανα! αναπλήρωνα τα απογεύματα και το ΣΚ!!

και ναι... τις Δευτέρες ήμουν πιό πρησμένη!

 

εγώ λείπω πάνω κάτω 9 ώρες... αλλά πρόβλημα με την παραγωγή δεν αντιμετώπισα μέχρι σήμερα! ρυθμίζεται πάντα με τα νέα δεδομένα!!

 

Μπορείς να μην κόψεις απαραίτητα τη φρουτόκρεμα το ΣΚ για να μην αλλάζει και τόσο το πρόγραμμα της! αλλά ή να τη θηλάζεις και μετά από λίγη ώρα να της δίνεις κι όσο φάει! ή το πολύ πολύ το απόγευμα αντί για γιαούρτι να της δίνεις το φρούτο καλύτερα!

 

καλή συνέχεια Ηρώ! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά στα ειπαν τα κορίτσια Ηρώ μου :D

Απλα εγω ηθελα να σταθώ σε ενα σημειο που μου έκανε εντύπωση ...Νομιζω οτι ειναι υπερβολική η ποσοτητα γιαουρτιου που τρωει η μικρουλα σου . Ειναι υπερβολικό για εναν ενήλικα ποσο για ενα μωράκι .... Παιρνει παρα πολυ ασβέστιο με αποτελεσμα να εμποδιζετε η αποροφηση του σιδηρου ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιρνει παρα πολυ ασβέστιο με αποτελεσμα να εμποδιζετε η αποροφηση του σιδηρου ....

 

Εχεις δίκιο Λαμπρινή μου. Μία φορά έγινε αυτό - το μισόκιλο δηλ. - καθημερινά τρώει 1 κατσικίσιο των 200γρ και μερικές φορές έχει τύχει να φάει επιπλέον και μισό από ένα δεύτερο κεσεδάκι.

 

Πώς είμαστε όμως σίγουροι οτι αυτό δεν ισχύει και για το γάλα που θηλάζει; Η μικρή μου π.χ θηλάζει τη νύχτα πολύ: συχνά κοιμάμαι και δεν μπορώ να υπολογίσω για πόση ώρα θηλάζει, αλλά πάντως τρώει αρκετή ποσότητα. Το πολύ μητρικό γάλα μπορεί εξίσου να εμποδίζει την απορρήφηση σιδήρου; Γι αυτό λυσσάνε οι παιδίατροι με τα συμπληρώματα σιδήρου σε θηλάζοντα μωρά;

 

Όλο απορίες είμαι σήμερα τρομάρα μου.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ μητρικό γάλα μπορεί εξίσου να εμποδίζει την απορρήφηση σιδήρου;

όχι

το αγελαδινό έχει πολύ ασβέστιο, αφαιρούνε κάποιο αλλά εξακολουθεί να έχει πολύ για τα δεδομένα του ανθρώπου...

 

Γι αυτό λυσσάνε οι παιδίατροι με τα συμπληρώματα σιδήρου σε θηλάζοντα μωρά;

όχι! από άγνοια και βλακεία λυσσάνε

σκέφτονται ότι η σκόνη είναι εμπλουτισμένη με σίδηρο και δεν το έχουν ανάγκη αλλά ισχύει ακριβώς το αντίθετο

αναιμίες συναντούμε πιο συχνά σε μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δίκιο Λαμπρινή μου. Μία φορά έγινε αυτό - το μισόκιλο δηλ. - καθημερινά τρώει 1 κατσικίσιο των 200γρ και μερικές φορές έχει τύχει να φάει επιπλέον και μισό από ένα δεύτερο κεσεδάκι.

 

Ο δικός μου το πρώτο πράγμα που λαχτάρησε από στερεές τροφές ήταν το γιαούρτι!

Έτρωγε πρόβειο σαν τρελλός...

Όταν ήταν 11,5 μηνών είπα μια φορά θα του δώσω γιαούρτι μέχρι να σταματήσει... Τέλειωσε ένα κεσεδάκι των 330 γρ και έφαγε μισό ακόμη! Δηλαδή μισό κιλό πρόβειο γιαούρτι!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...