Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ


Recommended Posts

Τί θα πεί ανεβασμένες? Εχεις ή όχι τοξόπλασμα? Δεν σου είπε? Ξαναπάρετον βρε παιδί μου, ουφ ανησυχώ κι γω τώρα. Γιατί δε πας τώρα να ξανακάνεις? Παρασκευή είναι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφού ότι και να μου πει δεν μπορώ να κάνω κάτι τώρα, θα δείξω υπομονή και ψυχραιμία (θα προσπαθήσω τουλάχιστον) μέχρι τη Δευτέρα που θα τον δω από κοντά!

Δυστυχώς είμαι εκτός πόλης -και πολιτισμού τολμώ να πω-.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπείς εντός πόλης, να ξανακάνεις τόξο αφού στο ζήτησε και τη Δευτέρα που θα ξαναπάς να πάρεις τις εξετάσεις πας και στο γιατρό.

Δες αν παίρνουν αίμα και Σάββατα εκεί.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Τί θα πεί ανεβασμένες? Εχεις ή όχι τοξόπλασμα? Δεν σου είπε? Ξαναπάρετον βρε παιδί μου, ουφ ανησυχώ κι γω τώρα. Γιατί δε πας τώρα να ξανακάνεις? Παρασκευή είναι!

 

Θα της ζητήσει σίγουρα επανάληψη της εξέτασης για να δει την καμπύλη του παρασίτου. Αν δλδ ανέβει ή αν θα είναι χαμηλοτερη η επόμενη μέτρηση. Αυτό θα δέιξει αν είναι σε ύφεση ή σε έξαρση και αναλόγως θ' αποφασίσει.

 

Καλύτερα να την κάνει τη Δευτέρα για να έχουν λίγες μέρες απόσταση μεταξύ τους οι μετρήσεις και να είναι πιο αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Θα της ζητήσει σίγουρα επανάληψη της εξέτασης για να δει την καμπύλη του παρασίτου. Αν δλδ ανέβει ή αν θα είναι χαμηλοτερη η επόμενη μέτρηση. Αυτό θα δέιξει αν είναι σε ύφεση ή σε έξαρση και αναλόγως θ' αποφασίσει.

 

Καλύτερα να την κάνει τη Δευτέρα για να έχουν λίγες μέρες απόσταση μεταξύ τους οι μετρήσεις και να είναι πιο αξιόπιστες.

αχα αυτό ναι βγάζει νόημα,

αυτός τής είπε για την ακεραιότητα των αποτελεσμάτων όμως...και της είπε σε 10 μέρες επανάληψη.

Εγώ θα τον ξαναέπαιρνα τηλ πάντως.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το ειλικρινές ενδιαφέρον!

(Είναι παρήγορο να ξέρεις πως υπάρχουν άνθρωποι που σε νιώθουν!)

Να είστε σίγουρες πως Δευτέρα απόγευμα, θα σας έχω νεότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Τελικά μου είπε πως τον έχω τον υιό :-(

Θα την ξανακάνω την εξέταση για να δούμε αν είναι ανοδική ή καθοδική η πορεία του και μετά θα αποφασίσουμε!

Να ξέρεις πως το αν θα κρατήσεις το μωρό σου, θα εξαρτηθεί από ηλίθια νούμερα σε ένα κομμάτι χαρτί.

Τι άσχημο συναίσθημα.....

:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια να ρωτησω κατι;μολις εφαγα-και οχι για πρωτη φορα- club σαντουιτσ που εχει μεσα και ζαμπον και μπεικον και γαλοπουλα (νομιζω).ευθυνονται τα αλλαντικα για τοξοπλασμα;εχω τρομοκρατηθει τωρα γιατι σε αυτη την εγκυμοσυνη εχω περασει πολλα.μολις μπηκα στον 7ο μηνα.σωνεται η κατασταση αν ω μη γενοιτο εχω κολλησει τιποτα;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας... έχω σκυλάκι το οποίο είναι πλήρως εμβολιασμένο και έχει ακολουθήσει και αγωγή αποπαρασίτωσης από την πρώτη στιγμή που την πήρα-την έχω 1 χρόνο. ξέρει κάποια να μου πεί εαν πρέπει να κάνω κάτι σχετικά με το τοξόπλασμα και το σκύλο?διαβάζω και γνωρίζω ήδη για τις γάτες...

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω σκυλακι τσιουαουα κ κοιμομαστε μαζι ακομα!!

Βεβαια δεν την αφηνω να βγαινει βολτες για να μην παταει σε βρωμιες ή να μην φαει τιποτα. Γενικα ειμαστε αυτοκολλητες κ κανω συχνες σξετασεις για τοξο.

Δεν αντεχα να την αποχωριστω κ ειναι επιλογη μου. Εχω μεγαλωσει απο μωρο με σκυλους κ αυτη ειναι η επιλογη μου!

Ρωτησε την κτηνιατρο γιατι οι γυναικολογοι δεν ειναι κ πολυ σχετικοι παρα μονο για τα βασικα του θεματος κ σου λενε να τα διωξεις...

Ευχομαι να μην χρειαστει να το αποφασισεις αυτο ποτε!

Καλη συνεχεια κ καλη εγκυμοσυνη να εχεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
καλησπερα

Διαγνωστηκε και σε μενα τοξοπλασμα στην 11η βδομαδα της κυησης. Μολυνθηκα λιγο πριν ή λίγο μετα τη συλληψη και παντως όχι απο γατα. Ειμαι στην 14η βδομαδα και παιρνω αντιβιωση (6 ταμπλετες Rovamycine ημερησιως). Περιμενω να κανω την αμνιοπαρακεντηση για να δουμε τι θα κανουμε...Επιπλεον προκειται για διδυμη κύηση- που σημαινει ότι πρεπει και τα 2 εμβρυα να ειναι ενταξει.

Διαβαζω εν τω μεταξυ στο ιντερνετ οτι υπαρχει περιπτωση μολυνσης του εμβρυου κατα την αμνιοπαρακεντηση;;;

Ο γιατρος μου λεει να κανουμε επιπλεον και δειγματοληψια ομφαλιου λωρου... πανικός!!!

καλησπερα. εχει και η γυνεκα μοθ αναγη απο rovamycine το εχουμε παραγγειλει απο εξω αλλα εχει ααργεισει κσερεισ ποθ μπορω να ωρω εδο εστο μια καρτελα γιατι μασ τελειοσανε΄

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

eimai ston ekto mina kai ekana exetaseis igm gia toxoplasma opws kathe mina afou den ehw molinthei sto parelthon.to apotelesma 0,10 enw tous proigoumenous mines itan 0.05.exakolouthei na einai arnitiko alla giati anevike i timi?an gnorozei kapia as me voithisei sas parakalw

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα ειμαι στην 25η εβδομαδα! Πριν τρεις εβδομαδες εκανα τις καθιερωμενες μηνιαιες μου αιματολογικες εξετασεις κ οι τιμες για το τοξοπλασμα βγηκαν θετικες ενω μεχρι τοτε εβγαιναν ολες καθαρες.. αγχωθηκα παρα πολυ ο γιατρος μου κ ο μικροβιολογος μου ειναι πολυ καθυσηχαστκοι λεγοντας μου πως συνεβη προς το τελος του δευτερου τριμηνου κ παιρνοντας μια αντιβιωση ολα ειναι υπο ελεγχο..αρχικα ο γιατρος μου μου εγραψε το ροβαμισιν που πλεον δεν κυκλοφορει κ μετα σεσυνεννοηση με τη φαρμακοποιο μ ειπε να παιρνω το rulid 300mg.. περιμενουμε κ απαντηση απο παστερ για το avidity.. εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια κ γνωριζετε μηπως κατι για τη συγκεκριμενη αντιβιωση? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ειμαι στην 25η εβδομαδα και πριν 3 εβδομαδες περιπου εκανα τις καθιερωμενες μηνιαιες αιματολογικες εξετασεις.. οι τιμες για το τοξοπλασμα βγηκαν ανεβασμενες ενω ολο τον προηγουμενο καιρο ηταν καθαρες..ο γιατρος κ ο μικροβιολογος μου ηταν καθυσηχαστικοι λεγοντας μου πως οτι εγινε φαινεται να εγινε στο δευτερο τριμηνο προς το τελος.. ο γιατρος μου μου εδωσε αρχικα την αντιβιωση ροβαμισιν που ομως δεν κυκλοφορει πλεον οποτε σε συνεννοηση με υον φαρμακοποιο παιρνω το rulid 300mg. Εντωμεταξυ περιμενουμε κ τα αποτελεσματα απο παστερ για το avidity test...Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια ή γνωριζετε κτ για την συγκεκριμενη αντιβιωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κοριτσια καλησπερα κι απο μενα...ειμαι.στον εκτο μηνα κι εχω πελαγωσει...σημερα εκανα εξετασεις για τοξοπλασμα και βγηκαν θετικες ενω στο πρωτο τριμηνο που ειχα κανει ηταν αρνητικες..κοντευω να τρελαθω απο το αγχος...ετυχε σε καμια σας αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημερα!!! Ερωτηση για το τοξοπλασμα. Αν παρω μια μπακετα απο εξω με τυρι γαλοπουλα και μαρουλι και αφαιρεσω το μαρουλι, εχει μεταφερθει το μικροβιο του τοξοπλασματος και στα υπολοιπα ή μπορω να το φαω αφοβα;;;

Link to comment
Share on other sites

Stella μου σε πιο μηνα εισαι;δεν εχεις εξετασεις για αντισωματα στο τοξοπλασμα;Απ οσο θυμαμαι οι οδηγιες ειναι πολυ καλα πλυμμενα λαχανικα και καλα ψημενα κρεατα.Σωστα;αν ομως εχεις αντισωματα δεν υπαρχει λογικα λογος να φοβασαι.Πιστευω παντως πως εφοσον ηρθε σε επαφη το μαρουλι με τα υπολοιπα υλικα  και ειναι(λεμε τωρα)μολυσμενο δε θα πρεπει να το φας καλου κακου.Αν ειναι και εχεις αμφιβολιες για την ποιοτητα της μπαγκετας και το ποσο καλα πλενει τα λαχανικα το καταστημα κτλ καλυτερα να μη φας απο κει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά Εγώ δεν έτρωγα τπτ απ'έξω που να είχε λαχανικά.Οι οδηγίες που είχα απο την 1η γιατρό ήταν να μην τρώω λαχανικά ωμά ούτε στο σπίτι (οτι βγαίνει στο χώμα κ δεν καθαρίζει,μαρούλι λάχανο..) η 2η μου επέτρεπε με πολύ (!) καλό πλύσιμο!Νερό με ξύδι,καλό Πλύσιμο ξέπλυμα κλπ..Οπότε στη θέση σου δε θα έτρωγα καλού κακού,εξάλλου δεν μπορείς να ξέρεις κ το πλύσιμο που έχουν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στον 5ο μηνα, εχω κανει εξετασεις και δεν εχω αντισώματα!! Προσεχω γενικα, δεν τρωω απο εξω λαχανικα. Για αυτο που δεν ημουν σιγουρη ειναι αν μεταφερεται τοσο ευκολα και στα υπολοιπα υλικα το μικροβιο. Θελω να πω αν αυτος που κανει την μπακετα δεν εχει πλυνει τα χερια του μετα απο την επαφη του με το μαρουλι μπορει να το μεταφερει επίσης;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διαβάζοντας πολύ γι' αυτό, τόσο η λιστέρια όσο και το τοξόπλασμα μπορούν να μεταφερθούν π.χ. στη σως της κακοπλυμένης και μολυσμένης σαλάτας. Αυτό με τα χέρια δεν το γνωρίζω, αλλά γενικώς απ' έξω πάντα υπάρχει ο κίνδυνος κάτι να είναι μολυσμένο. Και το γράφω εγώ που δεν ήμουν ποτέ υπερβολική στις εγκυμοσύνες μου και τρώγαμε και πολύ έξω ώσπου την έπαθα και έμαθα δυστυχώς. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2017 at 10:06 ΠΜ, Josephine είπε:

Ναι, διαβάζοντας πολύ γι' αυτό, τόσο η λιστέρια όσο και το τοξόπλασμα μπορούν να μεταφερθούν π.χ. στη σως της κακοπλυμένης και μολυσμένης σαλάτας. Αυτό με τα χέρια δεν το γνωρίζω, αλλά γενικώς απ' έξω πάντα υπάρχει ο κίνδυνος κάτι να είναι μολυσμένο. Και το γράφω εγώ που δεν ήμουν ποτέ υπερβολική στις εγκυμοσύνες μου και τρώγαμε και πολύ έξω ώσπου την έπαθα και έμαθα δυστυχώς. 

Josephine σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΣΗΜΕΡΑ ΧΑΙΔΕΨΑ ΜΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΓΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα χαιδεψα μια αδεσποτη γατα που εχουμε στην γειτονια και οταν γυρισα σπιτι ακουμπησα την γυναικα μου στην πλατη καταλαθος υπαρχει περιπτωση να κολλησε κατι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Dimitris7431 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΣΗΜΕΡΑ ΧΑΙΔΕΨΑ ΜΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΓΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ. ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ.

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας,δεν πρέπει να αγχώνεστε τόσο πολύ..Προσοχή θέλει με αυτά που τρώει η σύζυγος,να έχουν πλυθεί καλά,να μην έρχεται η ίδια σε επαφή με γάτες και κυρίως με αδέσποτες και αν ασχολείται με χώμα να φοράει γάντια πάντα.

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλο να δεχτείτε το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...