Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μη αποστείρωση, το πεταω το γαλα?


foteinis

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

 

το μωράκι μου ειναι 40 ημερων, λόγω υπερπαραγωγης αντλούσα συχνα γαλα με το θήλαστρο το οπόιο ξέπλενα με ζεστό νερό η στο πλυντηριο πιατων και το εβαζα σε σακουλακια στην καταψυξη. Επρεπε να το αποστειρωνω το θήλαστρο , μπορω να το χρησιμοποιησω το γαλα η ειναι επικινδυνο για μικροβια?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σας,

 

το μωράκι μου ειναι 40 ημερων, λόγω υπερπαραγωγης αντλούσα συχνα γαλα με το θήλαστρο το οπόιο ξέπλενα με ζεστό νερό η στο πλυντηριο πιατων και το εβαζα σε σακουλακια στην καταψυξη. Επρεπε να το αποστειρωνω το θήλαστρο , μπορω να το χρησιμοποιησω το γαλα η ειναι επικινδυνο για μικροβια?

 

Ευχαριστω

 

Κοίτα, οι επίσημες οδηγίες (fda) λένε πως για τελειόμηνο μωρό δεν είναι απαραίτητη η αποστείρωση του θηλάστρου, αρκεί καλό ξέβγαλμα με ζεστό σαπουνόνερο ή πλύσιμο στο πλυντηριο πιάτων όπως και έκανες. Οι οδηγίες τώρα των θηλάστρων (τουλάχιστον το δικό μου που είναι οικιακό) γράφει τα ίδια, μόνο που λέει ακόμα πως οσες φορες και να χρησιμοποιηθει το θηλαστρο μέσα στην ημέρα πρέπει να γίνεται έστω μια φορά αποστείρωση στα εξαρτηματα. Προσωπικά πάρα τις επίσημες οδηγιες κάνω μια φορά την ημέρα αποστείρωση και είναι πια 5 μηνών. Για 40 ημερων θα ήμουν πιο διστακτική ακόμα, αλλά όλο αυτό προκύπτει από δικό μου αίσθημα "να έχω το κεφάλι μου ήσυχο".

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν γνωρίζω αυτές τις οδηγίες που αναφέρει η marakiz, αλλά ακόμη και έτσι να είναι δεν πιστεύω να αναφέρονται σε αντλημένο γάλα που προορίζεται για φύλαξη. Ακόμη και στη κατάψυξη το γάλα αλλοιώνεται, γιʼ αυτό και λήγει, ακόμη και όταν γίνεται πάντα η αποστείρωση (πόσο μάλλον όταν δεν γίνεται).

 

Εγώ προσωπικά το γάλα αυτό δεν θα το έδινα σε τόσο μικρό μωρό, ούτε και σε μεγαλύτερο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κρατάς το γάλα να το δώσεις μετά τους 5-6 μήνες που σταματάει την αποστείρωση έτσι κ αλλιώς... ?? Καλύτερα να ρωτήσεις την παιδίατρο σου για σιγουριά πριν κάνεις ότι διποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω είναι υπερβολή αυτή η ανησυχία για την αποστείρωση. Δεν έχει πρακτικά κάποιο νόημα για το μητρικό γάλα αν σκεφτείς πως όταν θηλάζεις, δεν αποστειρώνεις το στήθος σου ή τα χέρια σου ή τα ρούχα που φοράς και ακουμπούν στο στήθος κτλ.

 

Το μητρικό γάλα δεν έχει επικίνδυνους μικροοργανισμούς και δεν χρειάζεται ειδική μεταχείριση, σε αντίθεση με το ξένο.

 

Προσωπικά δεν χρησιμοποίησα κανενός είδους αποστείρωση εκτός από την πρώτη φορά για όσα αντικείμενα χρησιμοποίησε το μωρό (κουταλάκι, μπιμπερό, θηλή κτλ).

 

Ακόμη, αν και αισθανόμαστε "ασφαλείς" αποστειρώνοντας τα διάφορα αντικείμενα, αυτή η αποστείρωση εξαφανίζεται άπαξ και έρθει το αντικείμενο σε επαφή με το περιβάλλον, αν το ακουμπήσεις με τα χέρια και σε οποιαδήποτε μη αποστειρωμένη επιφάνεια. Εν ολίγοις, απόλυτη αποστείρωση είναι ανέφικτη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

Τα εξαρτήματα του θηλάστρου δεν αποστειρώνονται για τους ίδιους λόγους που αποστειρώνεται ένα μπιμπερό, οπότε η ηλικία (αν είναι τριών ή 6 μηνών το μωρό) δεν παίζει κανένα ρόλο. Στην περίπτωση της άντλησης για φύλαξη, η αποστείρωση γίνεται για λόγους καλής συντήρησης του γάλακτος. Αν το γάλα προορίζεται για άμεση κατανάλωση ok, αλλά αν είναι να φυλαχθεί σε καταψύκτη, φρόνιμο είναι 1 φορά/ ημέρα το θήλαστρο να αποστειρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θα συμφωνήσω με την κινε. Προ αρκετών χρονών είχε πέσει στα χέρια μου μια μελέτη σε σχέση με τα αυτοανοσα νοσήματα. Αναπτύχθηκε αρκετός προβληματισμός γύρω από το θέμα της συσχέτισης της έξαρσης αυτοανοσων με την υπερβολική χρήση αποστερωτικων, καθαριστικών, κλπ. και ταυτόχρονα υπήρξε και μια αναφορά στο θέμα της αποστείρωσης σε βρέφη και δη σε θηλάζοντα, για το κατά πόσο τελικά βοηθάει ή όχι. Φυσικά, δεν κατέληξαν κάπου.

Αυτό για το θεωρητικό κομμάτι.

Επί του πρακτέου, αφού υπάρχει υπερπαραγωγή και το μωράκι είναι μικρό, άρα δεν μπαίνει θέμα δημιουργίας ελλείμματος στην τράπεζα, θα έλεγα κι εγώ να μην το δώσεις και να αποστειρωνεις απο δω και στο εξής μια φορά τη μέρα τουλάχιστον τα εξαρτήματα.

Να σου ζήσει και καλή επιτυχία με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

το μωράκι μου ειναι 40 ημερων, λόγω υπερπαραγωγης αντλούσα συχνα γαλα με το θήλαστρο το οπόιο ξέπλενα με ζεστό νερό η στο πλυντηριο πιατων και το εβαζα σε σακουλακια στην καταψυξη. Επρεπε να το αποστειρωνω το θήλαστρο , μπορω να το χρησιμοποιησω το γαλα η ειναι επικινδυνο για μικροβια?

 

Ευχαριστω

 

Αποστειρωση δεν ειναι απαραιτητη, αρκει το καλο καθαρισμα. Αν δεν το επλενες καν, τοτε ναι, το γαλα δεν μπορει να φυλαχτει.

Ασχετο, αλλα ποτε δεν χρησιμοποιεις θηλαστρο με υπερπαραγωγη, το κανεις χειροτερο ετσι! Αν εχεις ακομη το προβλημα, αρχισε να μειωνεις την αντληση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει ομως το γαλα να μενει μεσα στο στηθος γιατι πετρωνει. Πρεπει οπωσδηποτε να βγαινει ειδικα τον πρωτο καιρο που υπαρχει υπερπαραγωγη.

 

Κατα τα αλλα η αποστειρωση επιβαλεται τους πρωτους μηνες και στο θηλαστρο. Εννοειται στις θηλες, πιπιλες η μπουκαλι.

Στο ξενο γαλα επιπλεον βραζουμε και το νερο 10 λεπτα. Αυτη ειναι η διαφορα στα υπολοιπα χρειαζεται η αποστειρωση εξισου.

 

foteinis εγω θα το πεταγα γιατι οι οδηγιες ειναι αυτες, δε θα το ρισκαρα και ειδικα εαν ειχα χρησιμοποιησει πλυντηριο πιατων. Τα πλενουμε ολα με το χερι, με πολυ απορρυπαντικο για τα πιατα και τα ξεπλενουμε με αφθονο νερο. Μετα τα αποστειρωνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ υπάρχουν οι πηγές για το μη απαραίτητο της αποστείρωσης.

 

http://www.bfmed.org/Media/Files/Protocols/Protocol%208%20-%20English%20revised%202010.pdf

 

https://www.fda.gov/MedicalDevices/ProductsandMedicalProcedures/HomeHealthandConsumer/ConsumerProducts/BreastPumps/ucm061950.htm

 

Κρατάω επιφύλαξη επειδή αφορά γάλα κατεψυγμένο, άλλωστε γι αυτό κι εγώ κάνω τελικά αποστείρωση. Οι οδηγίες πάντως των θηλάστρων αναφέρουν επίσης το πλυντήριο πιάτων, στην πάνω θέση. Πάλι εγώ βάση δικιάς μου λογικής κι όχι οδηγιών, δεν χρησιμοποιώ το πλυντήριο.

 

Για την υπερπαραγωγή θα συμφωνήσω με την ΑγγεΚ, η άντληση αντεδεικνύεται, ίσα ίσα που μεγαλώνει το πρόβλημα. Υπάρχουν άλλοι τρόποι για την αντιμετώπιση της, αν η θεματοθέτρια έχει ακόμα πρόβλημα να μας πει να το αναλύσουμε. Γενικά οι αντλήσεις καλύτερο είναι να αποφεύγονται τον πρώτο καιρό μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία, το σωστό είναι να ρυθμίσει το ίδιο το μωρό την παραγωγή. Δεν μιλάμε φυσικά για περιπτώσεις ΜΕΝΝ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη μικρή μου μέτα τις 40 μέρες ειμουν πιο χαλαρή με την αποστείρωση. Προσωπικά έχω φυλάξει στην κατάψυξη γάλα από θηλαστρο χωρίς αποστείρωση αλλά θα της το δώσω μετά τον 5 που ούτως η άλλως μπαίνουν κ οι τροφές όποτε δεν έχει νόημα.

Βέβαια ο παιδίατρος σου είναι ο μόνος που μπορεί να σου πει σίγουρα αφού το κάθε παιδι διαφέρει και το ιστορικό είναι αρκετά σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...