Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΗ ΦΩΛΙΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ


Recommended Posts

καλησπέρα σας. είδα τη συζήτηση και γράφτηκα καθώς ξεκίνησα την κόρη μου 3,5 χρονών στην παιδική φωλιά από την 1 Σεπτέμβρη. Τώρα που έχει περάσει κάποιος καιρός ποιες είναι οι εντυπώσεις σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα...Από τη μία αισθάνομαι ότι έχω το παιδί μου σε έναν σταθμό με πολύ καλές εγκαταστάσεις,καθαρές, πολύ καλό φαγητό, για δασκάλες μία ξέρω, αυτήν που μου το προσέχει και φαίνεται πολύ καλή. Από την άλλη, αυτό που δε μου αρέσει και με κάνει να νιώθω ανασφάλεια κάποιες φορές, είναι ότι δεν έχω πρόσβαση να δω το παιδί μου που εν μέρει είναι κατανοητό και ότι δεν μπορώ να μιλήσω με τη δασκάλα ή τη συνοδό αν κάτι θέλω ή αν κάτι ξεχάσω να αναφέρω. Όλο αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι, τρώει όπως που λένε, κοιμάται όπως μου λένε, τον προσέχουν, του φέρονται καλά;..... Θέλω να πιστεύω πως, όλα αυτά είναι μητρικές ανασφάλειες και είναι μέσα στο μυαλό μου. Στην αρχή βέβαια, είχαμε κάποια προβληματάκια συνεννόησης όσον αφορά τα δρομολόγια, αλλά αυτό (μην το ματιάσω) έχει επιλυθεί.... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, είχαμε ξεκινήσει και εμείς τον μικρό μας, στην Αργυρούπολη.

Γενικά είχε δύσκολη προσαρμογή, έκλαιγε σπαρακτικά το πρωί αλλα και το μεσημέρι που τον έπαιρνα. Από τον 1μιση μήνα που πήγαμε στον σταθμό οι περισσότερες συνεχόμενες μέρες που πήγε ήταν 4. Πήγαινε 3-4 μέρες και μετά 10 μέρες σπίτι λόγω ιώσεων και μικροβίων. Κόλλησε ΣΑΛΜΟΝΕΛΑ (το μενού της προηγούμενης μέρας είχε κοτόπουλο) Γαστρεντερίτιδα, ωτίτιδα και φυσικά απλή ίωση μιξούλες κτλ. Τα απογεύματα που γυρίζαμε σπίτι μετά το σχολείο το παιδί έκλαιγε συνεχώς και ήθελε μόνο αγκαλιά για να ηρεμίσει. Αρνητική εντύπωση μου έκανε καθημερινά ότι η πόρτα άνοιγε ελάχιστα και οι κοπέλες έβαζαν το σώμα τους ώστε να μην βλέπεις εντός. Επιπλέον δεν εχει πολλά παράθυρα ώστε να αερίζεται επαρκώς.

Αποφασίσαμε να αλλάξουμε σταθμό και να κάνουμε μια ύστατη προσπάθεια πριν τον σταματήσουμε τελείως και να τον κρατήσουμε σπίτι. Η προσαρμογή του στον νέο σταθμό ήταν άμεση, έκλαψε μόνο την πρώτη μέρα. Από την δεύτερη μέρα και έπειτα πηγαίνει και φεύγει χαρούμενος από το σχολείο, βλέποντας την δασκάλα το πρωί πηγαίνει στην αγκαλιά της χωρίς δισταγμό και η συμπεριφορά του τα απογεύματα στο σπίτι εξαιρετική. Δεν έχει αρρωστήσει καθόλου εδώ και ένα μήνα περίπου.

Τα συμπεράσματα δικά σας…

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ... σε νοιωθω!

 

Εμεις πηγαμε για 4 μερες αρχες σεπτεμβρη και σταματησαμε. στη παιδικη φωλια ηλιουπολης. Βασικος λογος που σταματησαμε ηταν οτι φοβομουν πολυ ιωσεις λογω του οτι επικρατουσε συνωστιμος και μια αισθηση μαζοποιησης (ΠΧ οταν πηγα να παρω τον μικρο μου γιο ειδα απο την πορτα παιδακια μικρα 1,5 χρωνων να κοιμονται σε ας το πουμε κρεβατακια στο πατωμα χαμηλα, δυο παιδακια σε καθε κρεβατακι (!) το κεφαλι του ενος ηταν στα ποδια του αλλου για να χωρανε!!) Μου εκανε κακη εντυπωση, στοιβαγμα, μαζοποιηση. Με τιποτα δεν ηθελα ο μικρος μου να συνεχισει εκει.

ΟΜΩΣ η μεγαλη κορη 4 χρωνων που πηγε στο ισογειο τμημα με τα προνηπια (δασκαλα της η κ. δημητρα, φοβερη νηπιαγωγος, πολυ καλη εντυπωση) περναγε σουπερ και δεθηκε και ολο με ρωταγε αν θα ξαναπαει στο σχολειο. Οποτε για μεγαλα παιδακια ανω των 3,5 ετων το συστηνω, καλος συνδυασμος ποιοτητας και τιμης. Για μικρα παιδια ομως... επιφυλασσομαι

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να αναφερω κατι που εμαθα προσφατα απο γνωστη μου κοπελα αποφοιτο νηπιαγωγο που μια φιλη της εκανε εκει την εξαμηνη πρακτικη της (στην αργυρουπολη). Μου μιλησε για ελλειπη καθαριοτητα στις τουαλετες και συνεχης οδηγια της διευθυντριας για οικονομια στα παντα οπως φαγητο και θερμανση.

Αλλα αυτα τα εμαθα προσφατα κατοπιν εορτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
τελικα ξεκινησαμε στο αλφαβηταρι στον καρεα απο δευτερα! χτες δηλαδη. και καμια σχεση με την παιδικη φωλια. μεγαλες αιθουσες, πολλααα παιχνιδια, τα δυο μου παιδια ειναι στο ιδιο τμημα το οποιο εχει μολις 6 παιδακια (μαζι με τα δικα μου. αναμενονται αλλα 3 ή 4 απο αρχες οκτωβρη). πολυ καλυτερες εγκαταστασεις, φοβερη η κοπελα - δασκαλα των παιδιων... πολυ καλυτερη προσαρμογη του μικρου μου παιδιου λοιπον! Παμε πολυ καλα, το συστηνω ανεπιφυλακτα. Μονο που δε δεχεται μεσω εσπα, αλλα εχει αρκετα καλη τιμη (περι τα 200 ευρω μηνιαιως το καθε παιδι, χωρις σχολικο και σιτηση)

 

 

Αρνητικο του ειναι οτι δεν εχει δικη του κουζινα, αρα ειτε δινουμε ταπερακια για πρωινο μεσημεριανο, ειτε catering με επιπλεον χρεωση. επισης στο παιδικο εργαστηρι που ειναι για παιδακια απο 2,5 εως 4 ετων δεν εξυπηρετει το σχολικο λεωφορειο.

 

 

καλησπέρα,

 

ήθελα να σε ρωτήσω τις εντυπώσεις σου από τον παιδικό σταθμό τώρα που έχει περάσει λίγος καιρός. Τον σκέπτομαι για την κόρη μου είναι τώρα 2,5 και τον Σεπτέμβρη θα είναι 3ων. Μένω και εγώ ηλιούπολη κάθε πρωί περνάω από καρέα λόγω δουλειάς οπότε στο πήγαινε θα την πηγαίνω στο έλα θα χρειαστώ σχολικό φαντάζομαι έχουν σωστα?

Θα ήθελα επίσης να μάθω σχετικά με το αν κάνουν προσαρμογή. Κάτι ακόμα τι εννοούσες όταν έλεγες ότι το σχολικό λεωφορείο δεν εξυπηρετεί το παιδικό εργαστήρι?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω εχω εμπειρια απο 4 παιδικους σταθμους:

1) κιτρινες ομπρελες για δυο μηνες το καλοκαιρι. Καλες δασκαλες, χωρις τιμωριες, ωραια απασχοληση... λιγο μακρια, στο ελληνικο, δημιουργηθηκε προβλημα με το σχολικο λεοφωρειο γι αυτο σταματησαμε (δυστυχως ηταν μακρια για να τα πηγαινοφερνω εγω). Αλλα το προβλημα με το σχολικο απο σεπτεμβριο απ οτι μου ειπαν λυθηκε.

2)παιδικη φωλια. εχω γραψει, μια χαρα τα τμηματα του ισογειου, πολυ καλα σε σχεση με τα λεφτα που δινει κανεις. ΟΜΩΣ για το τμημα των 2χρωνων στον 1ο οροφο δε μου αρεσε καθολου η φαση.

3) αλφαβηταρι καρεα. δεν ειναι ολα χαλια, κανουν δουλιτσα με τα παιδικια, εργασιες κατασκευουλες, τα μαθαινουν πολλα πραγματα εκπαιδευτικα (ΠΧ για 28η οκτωβριου, εποχες του χρονου, ονομασιες δαχτυλακια, ιστορια χριστουγεννων κα.) Και να σημιωσω οτι η μεγαλη μου κορη μονο μια φορα μου ειπε οτι πηγε καρεκλακι-τιμωρια , δηλ τα αλλα παιδακια δε τα βαζαν εκει απο οτι καταλαβα μονο τον μικρο μου γιο επειδη ηταν ο μικρος φασαριας, μπαχαλακιας που δε συμβαδιζε παντοτε με τα υπολοιπα. (4 χρ. η κορη μου, 2,5 ο μικρος μου)

4)τωρα παμε στον σταθμο εκφραση στον υμηττο. ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μας, και ηθελα να τα παω εκει απο την αρχη αλλα μου ειχαν δωσει μια αρκετα παραπανω αρχ. τιμη . τους πηρα τηλ τα χριστουγεννα και διαπραγματευτηκα την τιμη και ετσι πηγαμε απο 1η γεναρη. Εως τωρα ολα πολυ καλα. απασχολουν τα παιδια ευχαριστα, τα πανε εκδρομες τουλαχ. μια φορα το μηνα (τα ανω των 3,5 ετων οχι τα μικρα), συμπαθητικο μενου, εχουν και παιδιατρο, ειναι συνεργασιμοι (πΧ πολλες φορες που ειχαμε μυξες τους ζηταγα να βαζουν ορο στη μυτη τους και να τα βοηθανε να φυσανε και το κανανε με προθυμια, η να τους βαλουν κολληριο στο ματι τους). Δεν εχουν τιμωριες. στο φαγητο δεν τα πιεζουν, βεβαια αυτο εχει ως αποτελεσμα πολλες φορες που εχουν φαγητα που δε πολυτρωνε τα παιδια να ερχονται λιγο νηστικα σπιτι! ο οδηγος του σχολικου ειναι ωραιος τυπος ανθρωπου, τους κανει πλακες καλαμπουρια οποτε πανε εκδρομουλα (το γραφω γιατι στις κιτρ. ομπρελες που δε συμπαθουσε τη κοπελα συνοδο του σχολικου ειχαμε θεμα μετα, δεν ηθελε να μπαινει μεσα στο σχολικο , εκλαιγε και παρακαλουσε να την πηγαινω εγω σχολειο). Μονο που δε κανουν εκπαιδευτηκη δουλια ιδιαιτερη στα παιδια, εκει το αλφαβηταρι ηταν καλυτερο... τα απασχολουν με την εννοια καλα να περνανε τα παιδια, να παιζουν πολλα και διαφορα οχι τοσο να μαθαινουν πραγματα και να σου πω συμφωνω μ αυτο. η ηληκια τους ειναι για να παιζουν ξεγνοιαστα, δε με νοιαζει το ποσα θα μαθουν στον παιδικο σταθμο, σ αυτη τη φαση της ζωουλα τους.

οτι αλλο θελεις, εννοειται, μου γραφεις.

 

επισης επειδη εγραψες οτι μενεις ηλιουπολη (?) κοιτα λιγο το "αυλαια" εχω ακουσει καλα λογια και γι αυτο αλλα δεν τα πηγα εκει παλι λογω τιμης, ψιλοακριβο ηταν για μενα που εχω δυο παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι έψαχνα κατι στην ηλιουπολη με λιγότερα απο 400 ευρω συν το σχολικό δεν νομιζω οτι τελικα παιζει κάποιος στην ηλιουπολη με τέτοια τιμή!ουτε η αυλαία απο οτι ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

παιζει σιγουρα η παιδικη φωλια. ειναι 200 ευρω (αν τ αφηνεις εως τις 1μιση εκει) η 250 ευρω αν τ αφηνεις εως τις 5. το σχολικο εκει ειναι 60 ευρω το μηνα η 30 ευρω αν εχεις μονο ενα δρομολογιο

 

παντως θα σου προτεινα να δεις το κιτρινες ομπρελες με 330 ευρω το μηνα για το προγραμμα τους εως τις 2 (και νομιζω 370 για εως πιο αργα απογευμα. ηταν και ανοιχτο σχολειο για τους γονεις οποτε θες πας αιφνιδιαστικα για να δεις το παιδι σου και κανουν προσαρμογη σε συνεργασια με τη μανα του παιδιου τη πρωτη εβδομαδα. Και ειναι μια χαρα οι κοπελες εκει (μονη εξαιρεση μια συνοδο που ειχαν στο σχολικο που η κορη μου δεν συμπαθουσε με τιποτα!) Κι εμεις εκει ειμασταν λιγο ατυχοι γιατι πανω στη προσαρμογη της μικρης τους χαλασε το καλοκαιρι το ενα σχολικο και μετα ειχαν ενα μονο σχολικο που εξυπηρετουσε δυο παιδικους σταθμους ! και την καναν μεγαλο δρομολογιο μεχρι να τη φερουν, οποτε κουραζοταν η μικρη , πρεπει καποια στιγμη η συνοδος να την κοιταξε περιεργα και μισησε το σχολικο! αλλα το θεμα λυθηκε ξερω απο σεπτεμβρη και μετα (παει το παιδι της μια κυρια που μενειστην ιδια πολυκατοικια).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 9 months later...
On 28/7/2016 at 11:44 ΠΜ, annouz είπε:

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζει κάποια μανούλα τον βρεφονηπιακό σταθμό "ΠΑΙΔΙΚΗ ΦΩΛΙΑ" στην Ηλιούπολη - Αργυρούπολη.

Σκέφτομαι να πάω εκεί τον μικρούλη μου απο Σεπτέμβρη.

μου φάνηκε καλός αλλά δεν έχω απο κάποιον συστάσεις?

Μήπως γνωρίζετε?

ευχαριστώωωω!!!:-D

Καλημερα σας! Καποιο νεοτερο σχολιο για το βρεφικο τμημα;

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2016 at 2:18 ΜΜ, jandark είπε:

καλησπέρα σας. είδα τη συζήτηση και γράφτηκα καθώς ξεκίνησα την κόρη μου 3,5 χρονών στην παιδική φωλιά από την 1 Σεπτέμβρη. Τώρα που έχει περάσει κάποιος καιρός ποιες είναι οι εντυπώσεις σου?

Τελικα μεινατε ευχαριστημενη;

On 29/7/2016 at 2:15 ΜΜ, annouz είπε:

κι εγω ενας λόγος που επέλεξα τον συγκεκριμένο είναι γιατί με βολεύει πολύ το ωράριο, που τα κρατάνε μέχρι και τις 5 αν θέλουμε...

Καλημερα σας! Απαντω 3 χρονια μετα! Θα ηθελα να μαθω καποιο σχολιο σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...