Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ


dks<3

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι νεο μέλος. Θα ήθελα να ρωτησω πόσους φυσικούς κύκλους έχετε κανει μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα? Έχω κανει δυο. Όλα καλά μέχρι και έμβρυο μεταφορά αλλά τελικά αρνητικό αποτέλεσμα. Σκέφτομαι για τριτη φορά στον αμέσως επόμενο αν και απο

γοητευμενη..

Γεια σου Sunnyface!

Αν έφτασες σε εμβρυομεταφορά και δεν προχώρησε, τότε πρέπει να ψάξεις ανοσολογικούς λόγους! Γράψε μας από που είσαι να σου δώσουμε οδηγίες σε ποιον και τί να ψάξεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Sunnyface!

Αν έφτασες σε εμβρυομεταφορά και δεν προχώρησε, τότε πρέπει να ψάξεις ανοσολογικούς λόγους! Γράψε μας από που είσαι να σου δώσουμε οδηγίες σε ποιον και τί να ψάξεις!

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Marina !!!

 

Πριν περάσεις σε νέα προσπάθεια πρέπει να ψάξεις το ανοσολογικο ..

 

Καλό Πάσχα και φιλια σε όλες !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Έχω κανει ανοσολογικό ελεγχο και δεν βρέθηκε κάτι παρα μονο μια λιποπρωτεΐνη Α ανεβασμενη για την οποία ομως δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο. Έχετε ακούσει ποτε για αυτό. Έχω μείνει έγκυος σε προηγούμενη εξωσωματική αλλά είχα αποβολή στον 5ο μήνα. Οποτε έχω κανει ολους τους ελεγχους και υστεροσκοπηση. Το θέμα είναι οτι η υπομονή μου εξαντλείται. Να πω οτι δεν έχω κ πολύ καλη απόκριση στα φάρμακα ασε που δεν τα θελω και για αυτό κάνω φυσικούς. Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ειμαι και εγώ πολυ μπερδεμένη γιατι ποιο δρόμο πρεπει να ακολουθήσω εχω ενα παιδι έξι ετών μόλις έγινα σαράντα και το τελευταίο χρονο είχα τρεις αποτυχημένες κυήσεις ολες κατέληξαν σε αποξεση. Έκανα εξετασεις βγήκαν καλές εκτός απο τα ΑΝΑ 1/320 αλλά ο γιατρός μου μου είπε οτι σε μια νέα εγκυμοσυνη θα χρειαστεί να παρω μισή ασπιρίνη.το θέμα ειναι οτι ψυχολογικά ειμαι πολυ πιεσμένη και στενοχωρημένη γιατι δεν ξέρω πιο δρόμο να ακολουθήσω. Ο γιατρός μου μου είπε οτι εχω δυο επιλογές να ξαναπροσπαθησω και ίσως να πετύχω ενα υγιές ωαριο πράγμα που το βλέπω πολυ δύσκολο να συμβεί η να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αν και δεν σημαίνει οτι θα μείνω σίγουρα εγκυος. Μπρος γκρεμός δηλαδή και πίσω ρέμα. Για αυτό το λόγο ζητάω τα φώτα σας θελω να μάθω για το φυσικό κύκλο διαδικασία,χρήματα,επιτυχία γιατι εχω ινοαδενωματα στο στήθος και φοβάμαι να παρω φάρμακα. Σας παρακαλώ κορίτσια βοηθήστε με νιώθω πως κανεις δεν με καταλαβαίνει άλλοι μου λένε τι Θες να προσπαθήσεις κι άλλο αφού έχεις παιδι όμως θα ήθελα τοσο πολυ να φέρω στο κόσμο ενα αδελφάκι για τη κορούλα μου ενα μωρακι που θα συμπληρώσει την οικογένεια μας το θελουμε όλοι τοσο πολυ! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι και εγώ πολυ μπερδεμένη γιατι ποιο δρόμο πρεπει να ακολουθήσω εχω ενα παιδι έξι ετών μόλις έγινα σαράντα και το τελευταίο χρονο είχα τρεις αποτυχημένες κυήσεις ολες κατέληξαν σε αποξεση. Έκανα εξετασεις βγήκαν καλές εκτός απο τα ΑΝΑ 1/320 αλλά ο γιατρός μου μου είπε οτι σε μια νέα εγκυμοσυνη θα χρειαστεί να παρω μισή ασπιρίνη.το θέμα ειναι οτι ψυχολογικά ειμαι πολυ πιεσμένη και στενοχωρημένη γιατι δεν ξέρω πιο δρόμο να ακολουθήσω. Ο γιατρός μου μου είπε οτι εχω δυο επιλογές να ξαναπροσπαθησω και ίσως να πετύχω ενα υγιές ωαριο πράγμα που το βλέπω πολυ δύσκολο να συμβεί η να κανω εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αν και δεν σημαίνει οτι θα μείνω σίγουρα εγκυος. Μπρος γκρεμός δηλαδή και πίσω ρέμα. Για αυτό το λόγο ζητάω τα φώτα σας θελω να μάθω για το φυσικό κύκλο διαδικασία,χρήματα,επιτυχία γιατι εχω ινοαδενωματα στο στήθος και φοβάμαι να παρω φάρμακα. Σας παρακαλώ κορίτσια βοηθήστε με νιώθω πως κανεις δεν με καταλαβαίνει άλλοι μου λένε τι Θες να προσπαθήσεις κι άλλο αφού έχεις παιδι όμως θα ήθελα τοσο πολυ να φέρω στο κόσμο ενα αδελφάκι για τη κορούλα μου ενα μωρακι που θα συμπληρώσει την οικογένεια μας το θελουμε όλοι τοσο πολυ! Ευχαριστω

 

Σου έστειλα μήνυμα ! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμένα θα με ενδιέφερε να μαθω για φυσικο κύκλο. Εχω ένα κοριτσάκι απο εξωσωματική...που έκανα μόνο 3 ωάρια και γονιμοποιήθηκε το 1. Ο άντρας μου είναι αρνητικός σε επομενη εξωσωματική και σε ορμονες. Μπορείτε να μου πείτε και εμένα την διαδικασία; Ευχαριστώωωω

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mετά απο 3 αποτυχημενες εξωσωματικες σε 2 μεγαλα κεντρα, σκεφτομαι να ξεκινησω εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο γιατι δεν θελω να παρω αλλα φαρμακα.. Ειμαι 37,5 ετών και λεω να παω στον Μπομποτη...ποσο κοστιιζει ο κυκλος; ειναι καλος ως γιατρος;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

και εγω μετα απο 3 αποτυχημενες εξωσωματικες με ορμονες προχωρησα με τον φυσικο κυκλο, δυστυχως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια. γιατι μπορει τον ενα μηνα να μην ειναι καλο το ωαριο τον επομενο να μην εχεις ωαριο, τον επομενο να "σπασει" πριν μπεις στο χειρουργειο....και αλλα πολλα και τα λεφτα ειναι περισσοτερα απο μια εξωσωματικη με φαρμακα γιατι θελουν τουλαχιστον 5 ωαρια για να γονιμοποιησουν. δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα να το σκεφτεις πολυ καλα. τον γιατρο δεν τον γνωριζω εγω τωρα παω στην εμβρυογενιση και ο γιατρος μου ειναι ο παπανικοπουλος.προς το παρον δεν εχω κανενα παραπονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O Παπανικόπουλος είναι πολύ πολύ καλός άνθρωπος και γιατρός. Με αυτον έκανα την εξωσωματική μου και τα καταφεραμε.

 

5 ωάρια θέλει για τον φυσικό; Δηλαδή με 1 δεν προχωράνε σε γονιμοποίηση αν είναι καλό;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και γινεται και με ενα αφου γονιμοποιηθει, ομως για να εχεις περισσοτερα ποσοστα επιτυχιας και αναλογα με την ηλικια θελουν μεχρι και 5.

 

 

 

 

O Παπανικόπουλος είναι πολύ πολύ καλός άνθρωπος και γιατρός. Με αυτον έκανα την εξωσωματική μου και τα καταφεραμε.

 

5 ωάρια θέλει για τον φυσικό; Δηλαδή με 1 δεν προχωράνε σε γονιμοποίηση αν είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ξεκινησα κι εγω φυσικό κύκλο αλλα τον περασμένο μήνα δεν ήταν καλό το ωάριο και δεν το πήραμε. Τώρα πάω για νέα προσπάθεια. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε: τα κατεψυγμένα ωάρια έχουν σοβαρά ποσοστά επιτυχίας (για να μαζέψω 2-3) ή ακόμα κι ένα να γονιμοποιηθεί να το μεταφέρω ετσι φρεσκο αμεσως;Τι σας έχουν πει οι γιατροί σας; Εμένα επιμένει τουλάχιστον σε ένα οπωσδήποτε φρέσκο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ξεκινησα κι εγω φυσικό κύκλο αλλα τον περασμένο μήνα δεν ήταν καλό το ωάριο και δεν το πήραμε. Τώρα πάω για νέα προσπάθεια. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε: τα κατεψυγμένα ωάρια έχουν σοβαρά ποσοστά επιτυχίας (για να μαζέψω 2-3) ή ακόμα κι ένα να γονιμοποιηθεί να το μεταφέρω ετσι φρεσκο αμεσως;Τι σας έχουν πει οι γιατροί σας; Εμένα επιμένει τουλάχιστον σε ένα οπωσδήποτε φρέσκο.

 

Kαλησπερα! αν και δεν πολυ ξερω απο φυσικο κυκλο(το ψαχνω και εγω το θεμα), νομιζω οτι ειναι καλυτερα να μαζεψεις 2-3 κατεψυγμενα και να βαλεις και 1 φρεσκο... συμφωνω με το γιατρο σου... αν επιτρεπετε σε ποιον πας; καλη σου επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! αν και δεν πολυ ξερω απο φυσικο κυκλο(το ψαχνω και εγω το θεμα), νομιζω οτι ειναι καλυτερα να μαζεψεις 2-3 κατεψυγμενα και να βαλεις και 1 φρεσκο... συμφωνω με το γιατρο σου... αν επιτρεπετε σε ποιον πας; καλη σου επιτυχια

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Ψαχνω να δω τι λενε κι αλλοι γιατροι, αν και εμπιστευομαι απολυτα τον δικο μου. Λεγεται Καπετανιος και ειναι στο locus medicus.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, ειμαι καινούργια στο forum και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ειμαι 39 χρόνων και μου έχουν διαγνώσει ωοθικικη ανεπάρκεια και εκανα ήδη πρόσφατα μια εξωσωματικη χωρις επιτυχία καθώς ξεκίνησα με υψηλή fsh και δεν ανταποκρίθηκα καθόλου Στα φάρμακα..ένα ωάριο κ προφανώς οχι καλής ποιότητας.. σκέφτομαι να μπω σε διαδικασία φυσικού κύκλου αλλα ειμαι απογοητευμένη επειδη δε πιστεύω οτι θα εχω καλής ποιότητας μαζι με το κοστος των προσπαθειών. Έχετε να.μου προτείνετε κάποιο κέντρο η γιατρο που να εχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις καθώς κ για το κοστος ;ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ειμαι καινούργια στο forum και θα ηθελα τη γνωμη σας. Ειμαι 39 χρόνων και μου έχουν διαγνώσει ωοθικικη ανεπάρκεια και εκανα ήδη πρόσφατα μια εξωσωματικη χωρις επιτυχία καθώς ξεκίνησα με υψηλή fsh και δεν ανταποκρίθηκα καθόλου Στα φάρμακα..ένα ωάριο κ προφανώς οχι καλής ποιότητας.. σκέφτομαι να μπω σε διαδικασία φυσικού κύκλου αλλα ειμαι απογοητευμένη επειδη δε πιστεύω οτι θα εχω καλής ποιότητας μαζι με το κοστος των προσπαθειών. Έχετε να.μου προτείνετε κάποιο κέντρο η γιατρο που να εχει εμπειρία σε τέτοιες περιπτώσεις καθώς κ για το κοστος ;ευχαριστω πολύ.

 

Kαλημέρα Markini. Είμαστε ακριβώς στα ίδια. Και γώ ξεκίνησα στα 38 με διέγερση και χαμηλή AMH και ψηλή fsh (10-11). Mε 475 μονάδες έκανα ένα ωάριο και δεν προχώρησα σε μεταφορά φυσικά. Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια σε φυσικό κύκλο. Μαζεύουμε 5-6 έμβρυα και μετά προχωράμε. Η πρώτη δεν είχε επιτυχία, αλλά δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Σε 2 βδομάδες περίπου θα κάνω την 2η μεταφορά. Πάρα πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει σε φυσικό κύκλό. Αν κάνεις ωάρια,προσπάθησε το. Εγώ είμαι με τον Σφακιανούδη στο Γέννεσις. Είναι υπερ των φυσικών γενικά και τα έχουν καταφέρει πολλές κοπέλες μαζί του. Δεν σε προτρέπω να πας σε αυτόν γιατί δεν συστήνω γιατρούς γενικα, άλλωστε εγώ ακόμη δεν τα έχω καταφέρει, απλά σου το αναφέρω. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι που υποστηρίζουν τους φυσικούς. Μην απογοητεύεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Markini. Είμαστε ακριβώς στα ίδια. Και γώ ξεκίνησα στα 38 με διέγερση και χαμηλή AMH και ψηλή fsh (10-11). Mε 475 μονάδες έκανα ένα ωάριο και δεν προχώρησα σε μεταφορά φυσικά. Τώρα είμαι στην 2η προσπάθεια σε φυσικό κύκλο. Μαζεύουμε 5-6 έμβρυα και μετά προχωράμε. Η πρώτη δεν είχε επιτυχία, αλλά δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Σε 2 βδομάδες περίπου θα κάνω την 2η μεταφορά. Πάρα πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει σε φυσικό κύκλό. Αν κάνεις ωάρια,προσπάθησε το. Εγώ είμαι με τον Σφακιανούδη στο Γέννεσις. Είναι υπερ των φυσικών γενικά και τα έχουν καταφέρει πολλές κοπέλες μαζί του. Δεν σε προτρέπω να πας σε αυτόν γιατί δεν συστήνω γιατρούς γενικα, άλλωστε εγώ ακόμη δεν τα έχω καταφέρει, απλά σου το αναφέρω. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλοι που υποστηρίζουν τους φυσικούς. Μην απογοητεύεσαι!

 

Ευχαριστω για την απάντηση..Εγω εκανα τη πρώτη μου προσπάθεια στο embryoart με το κ. μουστακαρία . Δεν είχα κάποιο πρόβλημα νομιζω αλλα σκέφτομαι μηπως παω κ αλλου. Το θεμα μου ειναι οτι ζω σε νησί και η όλη διαδικασια εχει επιπλέον ταλαιπωρία και κοστος..μπορεις να μου πεις τι κοστος συ είπαν για τη διαδικασια που κανεις κ τι κοστος εχει η εμβρυομεταφορα;ειναι μια επιλογή που σκεφτόμαστε κ εμείς..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έχω ένα αγοράκι 6 ετών με εξωσωματική (με φαρμακα) , το απόκτησα στα 34 σχεδον. Περυσι τετοια εποχη το αποφάσισα πάλι. Εκανα εξετασεις τοτε κ ειδαμε οτι εχω χαμηλη ΑΜΗ κ υψηλη fsh. Ξεκινησαμε το Μαιο με διαγερση μ φαρμακα (βραχυ) αλλα στον πρωτο ελεγχο ειδαμε οτι εχω μονο 1 ωαριο κ διακόψαμε. Στον επόμενο κυκλο ξεκινησα παλι διέγερση, τελικα πήραμε 3 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν ολα, μου εβαλαν τα 2 πρωτης ποιοτητας αλλα δυστυχως δεν συνελαβα. Τώρα τον περασμενο Νοεμβρη ο γιατρος μου , μου προτεινε ν παμε μονο μ το δικο μου ωαριο, του φυσικου κυκλου. Το πήραμε, γονιμοποιήθηκε κ ήταν άριστο! Είχα θετικη χοριακή 192! Δυστυχώς απέβαλα στην 7η εβδομάδα (παλιδρόμησε) αλλά αυτό δεν λέει κάτι, μπορεί ν συμβεί σε κάθε περίπτωση. Απογοητεύτηκα βεβαια πολύ οσο να ναι αλλά μόλις βρουμε καλό ωαριο , αποφασισα ν κάνω πάλι προσπάθεια! Ευχομαι καλή επιτυχία σε όλες κ καλή δύναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση..Εγω εκανα τη πρώτη μου προσπάθεια στο embryoart με το κ. μουστακαρία . Δεν είχα κάποιο πρόβλημα νομιζω αλλα σκέφτομαι μηπως παω κ αλλου. Το θεμα μου ειναι οτι ζω σε νησί και η όλη διαδικασια εχει επιπλέον ταλαιπωρία και κοστος..μπορεις να μου πεις τι κοστος συ είπαν για τη διαδικασια που κανεις κ τι κοστος εχει η εμβρυομεταφορα;ειναι μια επιλογή που σκεφτόμαστε κ εμείς..ευχαριστω

 

Εχεις πμ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...