Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

mariazaf μακάρι! όλα καλά να σου πάνε! έδινες χαμομήλι; ποιος σου το είχε συστήσει; στον αποκλειστικό θηλασμό δεν χρειάζεται. ο παιδίατρος σου είναι και αλεργιολόγος;;;που τον βρήκες ρε κορίτσι; για πες όνομα και περιοχή μπας και βολεύει.αν δεν θες να το πεις εδώ στείλε πμ. και πόσο παίρνει επίσκεψη σπίτι. τι άλλο αν δεις στα κακά δηλαδή;βλέννη, αίμα ας πούμε όπως εγώ; εμένα χθες και σήμερα έχει τρελή βλέννη πάλι. Μία βλέννη μία αίμα...άντε να δούμε. Εντωμεταξύ έχει χαμηλό σίδηρο και τυχαία σήμερα κοίταξα τα ματάκια του από μέσα (το κάτω μέρος και είναι άσπρα κάτασπρα...παλιά δεν ήταν έτσι...μάλλον θα έχει αυξηθεί η αναιμία με τόσο αίμα που χάνει. αλλά ο γαστρεντερολόγος μου είπε να τον κόψω εγώ τον σίδηρο που έπαιρνα και στο παιδί δεν δίνει...

zerberini δεν ξέρω να σου απαντήσω...εμείς είμαστε κατηγορία "κακά 5 φορές την ημέρα". Μου φαίνεται παράξενο το ανά 4 μέρες αλλά μπορεί και να συμβαίνει...συγνώμη αλλά δεν ξέρω...

skountoufla υπερπαραγωγή είναι όταν η μαμά έχει πολύ γάλα και το μωράκι θηλάζει συχνά με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να τελειώνει όλο το στήθος κάθε φορά και να παίρνει πιο πολύ το "αραιό" και πρώτο μέρος του γάλατος με το οποίο ξεδιψά μεν αλλά στο τέλος το γάλα στο βυζί μας είναι πιο παχύ και λιπαρό και έχει πιο πολλά θρεπτικά στοιχεία. Το αραιό μέρος του γάλατος λοιπόν είναι και αυτό με την περισσότερη λακτόζη που δεν προλαβαίνει να την επεξεργαστεί το εντεράκι του μωρού και εμφανίζει τα συμπτώματα που λέμε...εγώ έτσι το έχω καταλάβει.ελπίζω να μην φρίξει η Αγλαία:-P

 

 

Στο περίπου τι τρως;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

τα πάντα εκτός από την λίστα με όλες τις απαγορευμένες πρωτείνες αγελαδινού, μοσχαρίσιο κρέας, σόγια και ξηρούς καρπούς. επίσης δεν τρώω ζυμαρικά και πατάτες τόσο πολύ γιατί σύμφωνα με την θεωρία της γκαπς αυτά "τρέφουν" τα κακά μικρόβια στο έντερο και δεν το αφήνουν να επουλωθεί ενώ έχω αυξήσει την κατανάλωση ζωμών κοτόπουλου και ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

τα πάντα εκτός από την λίστα με όλες τις απαγορευμένες πρωτείνες αγελαδινού, μοσχαρίσιο κρέας, σόγια και ξηρούς καρπούς. επίσης δεν τρώω ζυμαρικά και πατάτες τόσο πολύ γιατί σύμφωνα με την θεωρία της γκαπς αυτά "τρέφουν" τα κακά μικρόβια στο έντερο και δεν το αφήνουν να επουλωθεί ενώ έχω αυξήσει την κατανάλωση ζωμών κοτόπουλου και ψαριού.

 

Υπαρχει βελτίωση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

μπα...έφαγα βέβαια πίτα της μάνας μου αλλά την είχε κάνει με έτοιμο φύλο που ΣΙΓΟΥΡΑ θα είχε καμία πρωτείνη και επίσης έφαγα μαύρη ζάχαρη και δεν το είχα προσέξει ότι στην λίστα ο γιατρός είχε τον όρο brown sugar...μια καλά και μια κακά όπως πάντα. όλο κάτι μου ξεφεύγει μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα, συγχωρέστε μου αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες.

Έχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνών και πλέον το θηλάζω αποκλειστικα. Στην αρχη ειχα δώσει για μια εβδομάδα συμπλήρωμα αλλά καταφέραμε και το κόψαμε.

Το κακό είναι ότι περίπου στον μήνα μου εμφανισε πρασινα κακα, βλέννες και αιμα. Έκοψα γαλακτοκομικά και τα κρυφά και εκεί που πήγαν να βελτιωθούν τα πράγματα μου αρχισε εδώ και 2 εβδομάδες τις κιτρινες διαρροιες και καμια φορα και πρασινες με βλεννες (ευτυχως οχι αιμα). Η παιδιατρος ειπε ιωση αλλα ειναι πολλες οι μερες και εχουμε παλι ραντεβου αυριο. Κατα τα αλλα η μικρη είναι ευδιαθετη και δεν έχει άλλα συμπτωματα περα απο κατι μυξουλες στην μυτη.

 

Διαβαζω και αλλα θεματα και εχω αγχωθει και μπερδευτει λίγο. Να ειναι γενικοτερο το πρόβλημα με το εντερακι της? έχω πολλες αποριές και δεν ηξερα που να γράψω.

1. Γεννησα φυσιολογικα αλλα με ορο αντιβίωσης γιατι ειχα στεπτόκοκο. Παίζει αυτο να δημιούργησε θέμα στην χλώριδα του εντέρου της?

2. Επίσης πριν μείνω εγκυος εγχειριστηκα για ενδομητρίωση ( καποιο την σχετιζουν με καντιντιαςη) και ειχα ασχημη διατροφη μέχρι τότε και εντερικα θέματα και θέμα αιμορροιδων. Θα μπορούσε να έχω καντιντίαση εντέρου και αυτο να έχει μεταδωθεί στο μωρο μέσω θηλασμού.

3. Το αρχικο συμπήρωμα που της εδωσα μπορεί να της δημιουργησε θέμα?(υποαλλεργικο ΗΑ της Νεστλε)

4. Αν εχω εγω τελικα καποιο πρόβλημα, κανω καλα και θηλάζω ή πρέπει να κάνω κάποια διατροφη (εδω και λίγες μέρες εχω περιορισει ψωμι και δεν τρωω καθολου μακαρονια, πατατες και ζαχαρη). Αν είναι ετσι, τότε γιατι αυτοι που υποστηρίζουν τον θηλασμό δεν τόνιζουν οτι πρέπει και η μητέρα να προσέχει την (εντερικη) της υγεία?

5. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο? για την διάρροια η παιδιατρος πέρα απο ηλεκρολυτες μου έδωσε και προβιοτικο για την μικρη (saccharomyces boulardii) αλλα δεν είδα βελτίωση.

6. Η δίααιτα gaps δεν είναι λιγο περιοριστικη για μια μητέρα που θηλάζει? την ακολουθει καμια σας? έχετε δει αποτελέσματα? Η SCD δεν θα ηταν καλύτερη, αφου η gaps ειναι για πιο βαρειες καταστασεις?

 

Ισως τα ειπα λιγο μπερδεμένα αλλα καπως ετσι ειναι όλα στο κεφαλι μου. Επισης διαβαζοντας ενα θεμα για την στοματιδιδα σε μωρο που εινει τελικα καντιντιαση, μου δημιουργηθηκε η απορια πως γινεται και δεν παει αυτη η μυκητιαση και στο εντερο του μωρου αφου απο το στομα τρωει το μωρο. Γιατι όλα τα φαρμακα περιοριζονται σε κρεμεςγια το στομα και οι γιατροι δεν συστηνουν και ειδικη διαιτα? (εμενα η μικρη εχει λιγο ασπρη γλωσσιτσα αλλα η γιατρος ειπε οτι ειναι απο το γαλα). Ανεχει καμια κουραγιο και ξερει ας μου απαντησει και σε αυτο :P

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Ελπιζω να λυθουν συντομα ολα τα προβληματα με τα μπεμπακι μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

 

Είμαι καινούργια σε αυτό το θέμα, συγχωρέστε μου αλλά δεν πρόλαβα να διαβάσω όλες τις σελίδες.

Έχω ένα κοριτσάκι 2.5 μηνών και πλέον το θηλάζω αποκλειστικα. Στην αρχη ειχα δώσει για μια εβδομάδα συμπλήρωμα αλλά καταφέραμε και το κόψαμε.

Το κακό είναι ότι περίπου στον μήνα μου εμφανισε πρασινα κακα, βλέννες και αιμα. Έκοψα γαλακτοκομικά και τα κρυφά και εκεί που πήγαν να βελτιωθούν τα πράγματα μου αρχισε εδώ και 2 εβδομάδες τις κιτρινες διαρροιες και καμια φορα και πρασινες με βλεννες (ευτυχως οχι αιμα). Η παιδιατρος ειπε ιωση αλλα ειναι πολλες οι μερες και εχουμε παλι ραντεβου αυριο. Κατα τα αλλα η μικρη είναι ευδιαθετη και δεν έχει άλλα συμπτωματα περα απο κατι μυξουλες στην μυτη.

 

Διαβαζω και αλλα θεματα και εχω αγχωθει και μπερδευτει λίγο. Να ειναι γενικοτερο το πρόβλημα με το εντερακι της? έχω πολλες αποριές και δεν ηξερα που να γράψω.

1. Γεννησα φυσιολογικα αλλα με ορο αντιβίωσης γιατι ειχα στεπτόκοκο. Παίζει αυτο να δημιούργησε θέμα στην χλώριδα του εντέρου της?

2. Επίσης πριν μείνω εγκυος εγχειριστηκα για ενδομητρίωση ( καποιο την σχετιζουν με καντιντιαςη) και ειχα ασχημη διατροφη μέχρι τότε και εντερικα θέματα και θέμα αιμορροιδων. Θα μπορούσε να έχω καντιντίαση εντέρου και αυτο να έχει μεταδωθεί στο μωρο μέσω θηλασμού.

3. Το αρχικο συμπήρωμα που της εδωσα μπορεί να της δημιουργησε θέμα?(υποαλλεργικο ΗΑ της Νεστλε)

4. Αν εχω εγω τελικα καποιο πρόβλημα, κανω καλα και θηλάζω ή πρέπει να κάνω κάποια διατροφη (εδω και λίγες μέρες εχω περιορισει ψωμι και δεν τρωω καθολου μακαρονια, πατατες και ζαχαρη). Αν είναι ετσι, τότε γιατι αυτοι που υποστηρίζουν τον θηλασμό δεν τόνιζουν οτι πρέπει και η μητέρα να προσέχει την (εντερικη) της υγεία?

5. Θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο? για την διάρροια η παιδιατρος πέρα απο ηλεκρολυτες μου έδωσε και προβιοτικο για την μικρη (saccharomyces boulardii) αλλα δεν είδα βελτίωση.

6. Η δίααιτα gaps δεν είναι λιγο περιοριστικη για μια μητέρα που θηλάζει? την ακολουθει καμια σας? έχετε δει αποτελέσματα? Η SCD δεν θα ηταν καλύτερη, αφου η gaps ειναι για πιο βαρειες καταστασεις?

 

Ισως τα ειπα λιγο μπερδεμένα αλλα καπως ετσι ειναι όλα στο κεφαλι μου. Επισης διαβαζοντας ενα θεμα για την στοματιδιδα σε μωρο που εινει τελικα καντιντιαση, μου δημιουργηθηκε η απορια πως γινεται και δεν παει αυτη η μυκητιαση και στο εντερο του μωρου αφου απο το στομα τρωει το μωρο. Γιατι όλα τα φαρμακα περιοριζονται σε κρεμεςγια το στομα και οι γιατροι δεν συστηνουν και ειδικη διαιτα? (εμενα η μικρη εχει λιγο ασπρη γλωσσιτσα αλλα η γιατρος ειπε οτι ειναι απο το γαλα). Ανεχει καμια κουραγιο και ξερει ας μου απαντησει και σε αυτο :P

 

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Ελπιζω να λυθουν συντομα ολα τα προβληματα με τα μπεμπακι μας.

 

Τι είπε η παιδίατρος χτες;

 

1. Ναι, υπαρχει πιθανότητα.

2. Ναι.

3. Ναι.

4. Διατροφη. Γιατι γενικώς τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται αυτή η θεωρία (ή μάλλον τώρα την ανακαλύπτουμε).

5. Θα μπορούσε.

6. Όσοι την έχουν ακολουθήσει έχουν δει βελτίωση.

 

Ο τομέας των (ψευδο-) αλλεργιών και της καλής εντερικης λειτουργίας του μωρου και της μαμάς που θηλαζει ειναι ακόμα υπό μελέτη. Γενικώς οι περισσότεροι παιδιατροι δεν μπορούν να βοηθήσουν σε τέτοια θέματα, οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα, κάποιοι προτείνουν απλα αποχη, ελάχιστοι εναλλακτική διατροφη. Ειναι χαρακτηριστικό οτι μετα απο μια επίσκεψη σε γιατρό για παιδι με αλλεργια η θηλαζουσα μαμα θεωρεί οτι δεν μπορει να φάει ΤΙΠΟΤΑ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νινα-Νανα για τις απαντήσεις!!!

Πηγαμε πάλι παιδίατρο και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας κοπράνων δεν έδειξαν τίποτα. Η γιατρος λέει αν υπήρχε καντιντίαση ή κάτι άλλο θα είχε φανεί.. Αληθεύει αυτό? είναι πάντα ανιχνεύσιμα?

Μέτα μου είπε ότι αφού παίρνει βάρος κανονικά και δεν έχει πάρα πολλές κενώσεις (4-5 όπως και πριν, μονο που τώρα είναι νερουλά) να μην το ψάξουμε άλλο και άπλα να περιμένουμε.. Και ίςως να καθυςτερηςουμε τα στερέα. Μου είπε επίσης αν θέλω να κάνω διατροφή να τρώω πατάτες και μακαρόνια :shock: αυτό δεν μου ακούστηκε καλά.. Λες και έχω εγώ διαρροια. Εγώ συμφωνα με αυτα που έχω διαβασει πιστεύω ότι αυτά πρέπει να τα αποφεύγω, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Σε ευχαριστώ Νινα-Νανα για τις απαντήσεις!!!

Πηγαμε πάλι παιδίατρο και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας κοπράνων δεν έδειξαν τίποτα. Η γιατρος λέει αν υπήρχε καντιντίαση ή κάτι άλλο θα είχε φανεί.. Αληθεύει αυτό? είναι πάντα ανιχνεύσιμα?

Μέτα μου είπε ότι αφού παίρνει βάρος κανονικά και δεν έχει πάρα πολλές κενώσεις (4-5 όπως και πριν, μονο που τώρα είναι νερουλά) να μην το ψάξουμε άλλο και άπλα να περιμένουμε.. Και ίςως να καθυςτερηςουμε τα στερέα. Μου είπε επίσης αν θέλω να κάνω διατροφή να τρώω πατάτες και μακαρόνια :shock: αυτό δεν μου ακούστηκε καλά.. Λες και έχω εγώ διαρροια. Εγώ συμφωνα με αυτα που έχω διαβασει πιστεύω ότι αυτά πρέπει να τα αποφεύγω, έτσι δεν είναι?

 

Δε χρειαζεται σε καμια περίπτωση να ακολουθήσεις τη δίαιτα που σου είπε!!!!!!!!!!!!

Πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νινα-Νανα για τις απαντήσεις!!!

Πηγαμε πάλι παιδίατρο και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας κοπράνων δεν έδειξαν τίποτα. Η γιατρος λέει αν υπήρχε καντιντίαση ή κάτι άλλο θα είχε φανεί.. Αληθεύει αυτό? είναι πάντα ανιχνεύσιμα?

Μέτα μου είπε ότι αφού παίρνει βάρος κανονικά και δεν έχει πάρα πολλές κενώσεις (4-5 όπως και πριν, μονο που τώρα είναι νερουλά) να μην το ψάξουμε άλλο και άπλα να περιμένουμε.. Και ίςως να καθυςτερηςουμε τα στερέα. Μου είπε επίσης αν θέλω να κάνω διατροφή να τρώω πατάτες και μακαρόνια :shock: αυτό δεν μου ακούστηκε καλά.. Λες και έχω εγώ διαρροια. Εγώ συμφωνα με αυτα που έχω διαβασει πιστεύω ότι αυτά πρέπει να τα αποφεύγω, έτσι δεν είναι?

 

Για να ηρεμησεις κ να εχεις ησυχο το κεφαλι σου παρε κ μια 2η γνωμη!!

Αυτο το παραμυθι, οτι τα μωρα εχουν αλλεργια κ φταιει η διατροφη της μαμας που θηλαζει, εχει γινει ψωμοτυρι..

Ειμαι παθουσα σε κατι παρομοιο οπου τελικα εμαθα οτι αφου αποκλεισουμε τα αλλα ενδεχομενα, καταληγουμε να λεμε ενα παιδι αλλεργικο..

Δεν θελω να σε αγχωσω αλλα αν το μωρο σου βγαζει πρασινα κακα κ βλεννες μην το αμελησεις. Βρες την αιτια.

Link to comment
Share on other sites

Πως να πάμε.. Τα ιδια τώρα μου κάνει και αίμα κάποιες φόρες πιο συχνά. Έχω αποκλείσει και άλλες αλλεργιογόνες τροφές αλλά δεν βλέπω βελτίωση, μάλλον χειροτέρευση θα έλεγα.. Είμαι τελείως απογοητευμένη. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο. Να δούμε τι θα μας πει και αυτός...

 

Athina οταν λες αλλα ενδεχόμενα τι εννοείς.. Δεν θέλω να φανταστω κάτι χειρότερο. Εσεις είχατε τετοιο πρόβλημα και τελικά δεν ήταν αλλεργία; Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω, δεν θέλω να την τρέχω και για εξετάσεις τόσο μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα η μικρή μου είναι 4μηνών κ 5ημερών, θηλάζουμε αποκλειστικά. Την έχω με μπούκομα απο την Δευτέρα, της βάζω ορρό.

 

Τις τελευταίες 2-3 μέρες οι κενώσεις της είναι πιο πολλές κ υδαρείς+πρασινες οχι παντα όμως και σήμερα είδα κ βλέννα με αιματάκι σε 2 απο αυτες.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μια ιωση δικαιολογεί αιματηρη βλέννα.

Μπορεί μήπως να την τραυμάτισα στην μυτούλα της ή να τραυματίστηκε στο στόμα γιατί βάζει πολύ τα χέρια μέσα κ να εκανε κένωση με αίμα?

Δεν αποκλείω βέβαια κ αλλεργία ίσως σε φυστίκια που έφαγα τις τελευταίες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Πως να πάμε.. Τα ιδια τώρα μου κάνει και αίμα κάποιες φόρες πιο συχνά. Έχω αποκλείσει και άλλες αλλεργιογόνες τροφές αλλά δεν βλέπω βελτίωση, μάλλον χειροτέρευση θα έλεγα.. Είμαι τελείως απογοητευμένη. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ραντεβού με παιδογαστρεντερολόγο. Να δούμε τι θα μας πει και αυτός...

 

Athina οταν λες αλλα ενδεχόμενα τι εννοείς.. Δεν θέλω να φανταστω κάτι χειρότερο. Εσεις είχατε τετοιο πρόβλημα και τελικά δεν ήταν αλλεργία; Τι άλλο να κάνω δεν ξέρω, δεν θέλω να την τρέχω και για εξετάσεις τόσο μικρή.

 

Σορυ που δεν σου απαντησα τοσο καιρο.. τωρα ειδα το μηνυμα σου. Μάλλον θα εχεις παει ηδη σε γαστρεντερολογο! Τι εγινε με το παιδακι σου; Εμεις ειχαμε παρομοιο προβλημα με τα κακα της μικρης μου οπου τελικα δεν ηταν αλλεργια .Δεν σου λεω οτι δεν εχεις αλλεργια, λεω απλα αν μπορεις να το επιβεβαιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο εμενα. Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και θελω και εγω να μοιραστω το δικο μου προβλημα. Εχω τον μικρο μου γιο 3,5 μηνων οπου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα. Απο τον πρωτο μηνα της ζωης εμφανισε αιμα στα κακα του, τωρα πινει almiron pepti το αιμα σταματησε στις 3 εβδομαδες, αλλα εχει τωρα λιγες μερες που κανει πρασινα κακακια. Εχω αγχωθει πολυ με το θεμα της αλλεργιας. Να σημειωσω οτι ο μικρος αναπυτσεται φυσιολογικοτατα, 3 μηνων ηταν 7600 βαρος και 63 υψος. Δεν ξερω τι να πω, να αγχωθω για τα πρασινα κακα? θα εχει σε ολη του τη ζωη αλλεργια? τι θα φαει αυτο το παιδι. Κοριτσια οποιαδηποτε απαντηση στο μηνυμα μου ειναι πολυτιμη!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Διαβασα ολα τα μηνυματα σας και θελω και εγω να μοιραστω το δικο μου προβλημα. Εχω τον μικρο μου γιο 3,5 μηνων οπου εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα. Απο τον πρωτο μηνα της ζωης εμφανισε αιμα στα κακα του, τωρα πινει almiron pepti το αιμα σταματησε στις 3 εβδομαδες, αλλα εχει τωρα λιγες μερες που κανει πρασινα κακακια. Εχω αγχωθει πολυ με το θεμα της αλλεργιας. Να σημειωσω οτι ο μικρος αναπυτσεται φυσιολογικοτατα, 3 μηνων ηταν 7600 βαρος και 63 υψος. Δεν ξερω τι να πω, να αγχωθω για τα πρασινα κακα? θα εχει σε ολη του τη ζωη αλλεργια? τι θα φαει αυτο το παιδι. Κοριτσια οποιαδηποτε απαντηση στο μηνυμα μου ειναι πολυτιμη!!

 

Βίλμα, θα βοηθηθείς περισσότερο αν γράψεις στο τόπικ για τη διατροφή των μωρών, γιατί το παρόν τόπικ αφορά στα μωρά που θηλάζουν και έτσι δεν μπορεί κάποιος από εδώ να σε συμβουλεύσει σχετικά με τη φόρμουλα.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας,

Η μικρή μου είναι 27 ημερών.Θηλάζει ανά δύο με τρεις ώρες και τρώει μία με δύο φορές τη μέρα ξένο γάλα(για να είμαστε σίγουροι ότι παίρνει βάρος).Έχει 8-10 κενώσεις τη μέρα από όταν γεννήθηκε.Σήμερα όμως από το πρωί, έχει μουσταρδί και υδαρή σαν διάρροια.Τρώει κι αμέσως κενώνει κι έτσι πεινάει και τρώει ασταμάτητα.Και πάλι κενώνει.Η γιατρός τηλεφωνικά μου είπε ότι είναι μια χαρά.Αλλά δεν ηρεμεί για να κοιμηθεί με τίποτα.Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας,

Η μικρή μου είναι 27 ημερών.Θηλάζει ανά δύο με τρεις ώρες και τρώει μία με δύο φορές τη μέρα ξένο γάλα(για να είμαστε σίγουροι ότι παίρνει βάρος).Έχει 8-10 κενώσεις τη μέρα από όταν γεννήθηκε.Σήμερα όμως από το πρωί, έχει μουσταρδί και υδαρή σαν διάρροια.Τρώει κι αμέσως κενώνει κι έτσι πεινάει και τρώει ασταμάτητα.Και πάλι κενώνει.Η γιατρός τηλεφωνικά μου είπε ότι είναι μια χαρά.Αλλά δεν ηρεμεί για να κοιμηθεί με τίποτα.Εσείς τι λέτε;

 

Οι κενωσεις του μωρου σου ειναι απολυτα φυσιολογικες! Τα μωρακια που θηλαζουν εχουν τετοιες αποχρωσεις στα κακακια τους, με σπορακια πολλες φορες και τοσο μα τοσο υδαρη! Εγω τον θηλαζα, τα εκανε κατα τη διαρκεια του θηλασμου και εβγαιναν απο τη πλατη του... περνουσαν τα παμπερσ... αστα να πανε! 8 στης 10 φορες γινοτανε αυτο, εβγαιναν απο το φορμακι επειδη ηταν τοσο υδαρη.Το οτι τρωει και αμεσως κενωνει δεν ειναι ο λογος που πειναει ασταματητα! Ετσι ειναι ο θηλασμος... Μπορει να τρωει μια ωρα κια μετα απο 5 λεπτα να ξαναθελει... Μην αγχωμνεσαι.. ειναι ακομα πολυ μωρο, δεν εχει στρωσει...Τα ιδια ειχαμε κι εμεις μεχρι που 2 μνων εφτιαξε το προγραμμα του και θηλαζε ανα 2 ωρες, 5 μολις λεπτα! Το οτι δεν ηρεμει μπορει να οφειλετε σε κολικους και να αποζηταει το στηθος σου για παρηγορια.. ή να οφειλετε σε κατι που εφαγες εσυ και το επηρεασε... Μν αγχωνεσαι, ολα καλα... Μπορεις εφοσον το παιδακι σου παιρνει το βαρος να μειωσεις το ξενο και σιγα σιγα να το κοψεις εντελως... Το γαλα της μαμας ειναι το καλυτερο, το πιο θρεπτικο και το καταλλλοτερο για το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Η μικρή μου είναι 27 ημερών.Θηλάζει ανά δύο με τρεις ώρες και τρώει μία με δύο φορές τη μέρα ξένο γάλα(για να είμαστε σίγουροι ότι παίρνει βάρος).Έχει 8-10 κενώσεις τη μέρα από όταν γεννήθηκε.Σήμερα όμως από το πρωί, έχει μουσταρδί και υδαρή σαν διάρροια.Τρώει κι αμέσως κενώνει κι έτσι πεινάει και τρώει ασταμάτητα.Και πάλι κενώνει.Η γιατρός τηλεφωνικά μου είπε ότι είναι μια χαρά.Αλλά δεν ηρεμεί για να κοιμηθεί με τίποτα.Εσείς τι λέτε;

 

Ποσο ξένο γαλα πίνει το 24ωρο συνολικά;

Τι εννοείς για να είστε σίγουροι οτι παίρνει βάρος; Με το μητρικο μονο γιατι να μην παίρνει βάρος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κ απο μενα..η ερωτηση μου ειναι η εξης:εχω ενα μωρακι 30 ημερων και ενω κανει 2 με 3 φορες την ημερα κανονικα κακακια σαν μουσταρδα,καθε φορα που αλλαζουμε πανα εχει κιτρινο υγρο σαν νερο στη πανα..μηπως ειναι διαρροια?επισης να σας πω οτι το μωρο πινει κ μητρικο γαλα κ συμπληρωμα ξενο σε ολα τα γευματα.αααα εχει κ κολικους..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...