Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ (ΚΑΨΙΜΟ) ΛΟΓΩ ΒΕΝΖΙΝΗΣ!


christinathom

Recommended Posts

Γεια σας! Έχει τύχει σε καμία μετά το χειρουργειο καισαρικης να σας βαλουν βενζίνη στην τομη και να αισθανεστε μετα εντονο καψιμο ανα διαστηματα? Είχα ασχημη εμπειρία και δεν θελω να το ξαναζησω, εννοω τον πόνο, γιατι την καισαρικη δεν τη γλυτώνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν μου αλλαζαν τις γαζες στη τομή. Και το ειπαν και μονοι τους, οτι μαλλον εχω ευαισθησία στη βανζίνη και με πειραξε για να ποναω (να ουρλιάζω) τόσο. Και τους ειπα να μη ξαναβαλουν. Τώρα μαθαινω απο αλλον γιατρο μιας φιλης μου που ρωτησε οτι αυτο κανονικα απαγορευεται. Και μιλαω για το "Ελενα".

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Με καθαρή βενζίνη βγάζουν το πρώτο επίδεσμο που τοποθετείται μετά το χειρουργείο (δεν ξέρω πως λέγεται, είναι σκληρός όμως και ασκεί πίεση στην περιοχή). Και τον δικό μου έτσι τον αφαίρεσαν αλλά δεν θυμάμαι να ένιωσα κάψιμο. Μια ενόχληση ίσως υπάρχει εξωτερικά επειδή "θρέφει" η τομή αλλά δεν έχει σχέση με την βενζίνη αυτό λογικά. Αν σε ενοχλήσει η βενζίνη θα είναι εκείνη την ώρα λογικά, εκτός κι αν είχε ερεθιστεί πολύ το δέρμα σου. Ζήτα από την μαία που θα είναι παρούσα να σου καθαρίσει το δέρμα όσο καλλίτερα γίνεται μετά.

Link to comment
Share on other sites

βενζίνη? γιατί καλέ? αν είναι δυνατόν... με τόσες κοπέλες έχω μιλήσει που κάνανε καισαρική και καμία δεν μου το έχει πει. τι να πω... κάτι θα ξέρουν, γιατροί είναι. μακάρι να είσαι καλύτερα όπως και να χει η κατάσταση.

 

εμένα όταν μου αλλάξαν γάζες (από την πρώτη την μεγάλη με τα μεγαλα τσιρότα γυρω γυρω και μετά μου βάλανε μια μικρότερη άσπρη), μόνο καθάρισαν την πληγή και μετα έβαλε μόνο μπεταντιν απο πανω. ούτε πόνος ούτε τίποτα. μου είπαν να αλλάζω γάζα κάθε μέρα όταν θα γυρνούσα σπίτι και να το καθαρίζω με αποστειρωμένη γάζα, αλλά να μη βάζω τίποτα ούτε καν μπεταντιν. όταν μετά από κάποιες μέρες έβγαλα και τα ράμματα τότε μου επέτρεψαν να βάζω μπεταντιν (και μόνο) για όσες μέρες ακόμη θα άλλαζα γάζες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτη φορα το ακουω και εγω!!! ποτε δεν πονεσα,σε καμμια αλλαγη γαζας στην περιοχη της καισαρικης...μηπως παιζει ρολο αν γινεται κατευθειαν αυτο που λεμε πλαστικη ή οχι??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου αφαίρεσε τον επίδεσμο τη δεύτερη μέρα και δεν ξαναεβαλα! Έκανα ντους και άφηνα να τρέχουν τα νερά και οι σαπουνάδες και μετά έβαζα εναλλάξ betadine και κάποια επουλωτικη. Η κόλλα έφυγε σιγά σιγά με τα ντους.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα επίσης με καισαρική στο Έλενα πριν 2 χρόνια, ποτέ δε μου είπαν για βενζίνη, ούτε αισθάνθηκα κάποιο πόνο στις αλλαγές. Μου έκαναν ράμματα απορροφήσιμα, όχι εξωτερικά. Μπάνιο έκανα από την τρίτη ημέρα και βγαίνοντας από το μαιευτήριο δεν είχα γάζα, ούτε μου είπαν να βάλω κάποια αλοιφή. Το ίδιο ακριβώς και στην κολλητή μου, στο ίδιο μαιευτήριο δύο εβδομάδες νωρίτερα.

 

Είσαι καλύτερα τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εχει γινει πριν 6 χρόνια. Τωρα ειμαι παλι εγκυος 7 μηνών και όσο να'ναι εχω αγχος και φοβο. Αισθανόμουν καψιμο μετά την αλλαγη και όχι κατα την αλλαγη γαζας. Μέχρι που μου είχε περασει απο το μυαλό μην εχουν ξεχασει κανα εργαλείο μεσα στην κοιλιά μου! Με τόσα που ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...