Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος/τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα σε όλες σας. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα ενεργό αυτό το θέμα ή πρέπει να ανοίξω άλλο αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής: Είμαι στη 19η βδομάδα και εδώ και 4-5 μέρες με πιάνουν συνέχεια πόνοι χαμηλά στην κοιλιά άλλοτε αριστερά άλλοτε δεξιά, ειδικά από δεξιά είναι πιο έντονοι σαν σουβλιές δυνατές και έχω και τραβήγματα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι η μήτρα που μεγαλώνει αλλά μέχρι πότε θα έχω αυτούς τους πόνους? Νιώθει καμιά εγκυούλα κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κι από μένα σε όλες σας. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα ενεργό αυτό το θέμα ή πρέπει να ανοίξω άλλο αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής: Είμαι στη 19η βδομάδα και εδώ και 4-5 μέρες με πιάνουν συνέχεια πόνοι χαμηλά στην κοιλιά άλλοτε αριστερά άλλοτε δεξιά, ειδικά από δεξιά είναι πιο έντονοι σαν σουβλιές δυνατές και έχω και τραβήγματα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι η μήτρα που μεγαλώνει αλλά μέχρι πότε θα έχω αυτούς τους πόνους? Νιώθει καμιά εγκυούλα κάτι παρόμοιο?

 

Μην ανησυχείς,η μήτρα που μεγαλώνει είναι,κι εγώ τα είχα πριν μερικές εβδομάδες!τώρα έχω τραβηγματα σε όλη την κοιλιά γιατι τεντώνεται όλο και περισσότερο!Τι να κάνουμε,υπομονή για τα μωράκια μας!Αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό! :)

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ πολύ! Ηρέμησα τώρα που διαβάζω ότι περνάει κι αλλή τα ίδια. Πόσο θα κρατήσουν αυτές οι ενοχλήσεις, θα περάσουν καθόλου στη συνέχεια ή θα πάμε έτσι μέχρι τη γέννα?????????

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ πολύ! Ηρέμησα τώρα που διαβάζω ότι περνάει κι αλλή τα ίδια. Πόσο θα κρατήσουν αυτές οι ενοχλήσεις, θα περάσουν καθόλου στη συνέχεια ή θα πάμε έτσι μέχρι τη γέννα?????????

 

Κι όχι μόνο εγώ,πολλές το περνάνε αυτό!Εξαρταται καλή μου,μπορεί να σταματήσουν για λίγο,να ξαναρχίσουν,να κοπούν τελείως ή και καθόλου!Κάθε γυναίκα και κάθε σωματότυπος το βιώνει διαφορετικά!Γενικά έχεις εύκολη εγκυμοσύνη;

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου, έχω κάνει περίδεση τραχήλου πριν 1,5 μήνα λόγω ανεπάρκειας που οδήγησε σε αποβολή πριν 2 χρόνια και πρέπει να είμαι ξάπλα μέχρι το τέλος, μόνο για τουαλέτα και μπάνιο σηκώνομαι και όταν πηγαίνω στο γιατρό κάθε 15-20 μέρες. Για να μου πάρουν αίμα έρχεται άνθρωπος στο σπίτι 2 φορές το μήνα.... Από το 2ο μήνα άρχισαν αναγούλες και εμετοί που ευτυχώς σταμάτησαν, από την επέμβαση και μετά με έπιασε το έντερό μου λόγω ακινησίας και τώρα αυτοί οι πόνοι συνέχεια αριστερά και δεξιά. Ο τράχηλος πάντως που κοιτάξαμε σήμερα είναι 3,6 cm το οποίο ο γιατρός μου είπε ότι είναι καλό. Απλά ώρες ώρες δεν αντέχω άλλο, με πιάνει η απελπισία και ο φόβος ότι είναι κάτι κακό..... Και εννοείται ότι όλη μέτα χωρίς να κάνω τίποτα, το μυαλό σκέφτεται και θυμάται τα χειρότερα........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο!!Ταλαιπωρείσαι πολυ τώρα,αλλά σκέψου ότι έμειναν λιγοι μήνες ακόμη μέχρι να πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου και να τα ξεχάσεις όλα!Υπομονή!!Όλα καλά θα πάνε!Αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις;

SlD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε, δε θέλουμε να μάθουμε αν και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το καταλάβω στον υπέρηχο.... Εσύ έχεις ακόμη αυτούς τους πόνους? Θες πολύ ακόμα? Εσείς τί περιμένετε?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς,η μήτρα που μεγαλώνει είναι,κι εγώ τα είχα πριν μερικές εβδομάδες!τώρα έχω τραβηγματα σε όλη την κοιλιά γιατι τεντώνεται όλο και περισσότερο!Τι να κάνουμε,υπομονή για τα μωράκια μας!Αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό! :)

 

min anisixeis katholou!!!na anafereis ta panta ston giatro sou alla ta ponakia einai fisiologika giati ginete foveri metavoli ston organismo sou,alla diogkonontai kai alla allazoun thesi...ara kati prepei na niotheis!!!!eimai stin 39 vdomada kai sou leo oti se oli tin egkimosini eixa ponakia.....kai na simeioso oti eixa poli kali egkimosini.............

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου! Μακάρι να φτάσω κι εγώ τόσο αλλά φαίνεται τόσο μακρινό..... Σήμερα μπήκα στην 20η βδομάδα και έχουν περάσει οι πόνοι αλλά έχω πολύ φουσκωμάρα και τις τελευταίες μέρες νιώθω που και που κάτι τραβήγματα κάτω χαμηλά για 1-2 δευτερόλεπτα χωρίς πόνο. Δεν ξέρω τί είναι αυτό, σήμερα όπως ήμουν ξαπλωμένη ένιωσα κάτω χαμηλά 1-2 ενοχλήσεις τέτοιες αλλά πολύ δυνατές σαν να κλώτσησε το μωρό. Είναι δυνατόν να ένιωσα το μωρό από τώρα και σ'αυτό το σημείο τόσο χαμηλά? Εσείς τί νιώσατε βρε κορίτσια? Φοβάμαι μήπως ήταν συσπάσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα είναι συσπάσεις λες? Δεν έχω ούτε πόνο ούτε πέτρωμα στην κοιλιά, μόνο ένα τράβηγμα σαν ρούφηγμα κάτω χαμηλά στην κοιλιά και για 1-2 δευτερόλεπτα μόνο. Απλά το απογευματάκι τα ένιωσα πιο έντονα σαν κάτι να κουνιέται μέσα. Μήπως απλά μεγαλώνουν τα όργανά μου? Ή μήπως είναι τα έντερά μου? Δεν ξέρω όταν νιώσω το μωρό τί πρέπει να νιώσω και πού..... Ας με βοηθήσει κάποια.........

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα..!μολις τωρα εκανα την εγγραφη μου στο forum γιατι διαβαζω τισ συνομιλιες και μου φανηκαν πολυ ενδιαφερον...θα ηθελα να σας πω και την δικια μου ιστορια και θελω την γνωμη σας....

τον περασμενο μηνα με τον συντροφο μου προσπαθησαμε να συλλαβουμε...3 μερες πριν την περιοδο μου ενιωθα κατι πονουσ χαμηλα στην κοιλια μου..σαν τραβηγματα...μου ηρθε τελικα η περιοδος κανονικα στην μερα που επρεπε αλλα κρατησε 2 μερες και στο τελος μου ηρθε ενα καφε χρωμα και τελειωσε ..οι πονοι συνεχιζονται και το στηθος μου εχει πρηστει ενω δεν περημενω περιοδο τωρα...

κοριτσια ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι θελω πολυ ενα μωρακι...θα ηθελα την γνωμη σας..και συγνωμη αν σας κουρασα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κοριτσια,ειμαι εγκυος 6 βδομαδων.Απο χθες νοιωθω πονο χαμηλα στη μητρα σαν βαρος και αρκετο πονο στη μεση.Στο πρωτο μου παιδακι δεν θυμαμαι αν ειχα τετοιους πονους και εχω αγχωθει.Εχει καμια τετοια πονακια;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Honeybunny Καλημέρα! Κι εγω ειμαι στις 4.5 εβδομάδες...εχω κάνει δυο οριακές.υπέρηχο την αλλη εβδομάδα.εχω κι εγώ πινακίδα.λογικά θεωρώ γτ μεγαλώνει η μήτρα...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κιόλας! Εννοούσα χ οριακες.Είναι η δεύτερη προσπάθεια μου.Τον Ιούλιο είχα παλλιδρομη...ήμουν 8εβδομαδων..Αλλά με θετική σκέψη ολα γίνονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 5.5 ΜΕ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΠΟΝΟΥΣΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 8 ΜΕΡΕΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ, ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΛΔ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ. ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΤΠΤ. ΟΥΤΕ ΣΦΙΞΙΜΟ. ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ. ΔΛΔ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ. ΟΠΩΣ ΠΟΝΑΓΕ ΚΑΙ ΠΡΙΝ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ 3 ΝΤΕΠΟΝ ΛΟΓΩ ΕΝΤΟΝΟΥ ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΝΟΔΟΝΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ ΟΥΤΕ ΤΣΙΧΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ. ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΝΩ 3 ΜΕ 4. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΠΑΩ ΓΙΑ ΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ ΑΚΟΜΗ ΕΜΒΡΥΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΛΔ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ Ο ΣΑΚΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ 10mm. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΕ ΤΠΤ. ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛ. ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας κοριτσια εχω ενα παιδακι..... Και θελω πολυ τ δευτερο περιμενω σε μια εβδομαδα να αδιαθετησω.....με τν αντρα μου εχω ελευθερη επαφη.......ειναι ακομα πολυ νωρις για να δω...αλλλα εχω ενα τρομερο πονο στη μεση και στη πλατη τ στοιθος μου εχει πρηστει ελλαχιστα εκανα ενα τεςτ αλλα βγηκε αρνητικο....μ ειπε ο γιατρος οτι ειναι πολυ νωρις...ακομα....εσεις τ λετε??? Ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια εχω ενα παιδακι..... Και θελω πολυ τ δευτερο περιμενω σε μια εβδομαδα να αδιαθετησω.....με τν αντρα μου εχω ελευθερη επαφη.......ειναι ακομα πολυ νωρις για να δω...αλλλα εχω ενα τρομερο πονο στη μεση και στη πλατη τ στοιθος μου εχει πρηστει ελλαχιστα εκανα ενα τεςτ αλλα βγηκε αρνητικο....μ ειπε ο γιατρος οτι ειναι πολυ νωρις...ακομα....εσεις τ λετε??? Ευχαριστω πολυ!!!!

Καλησπερα συνωνοματι ναι όντως ήταν νωρίς που την έκανες πρέπει να περιμένεις την αναμενομενη ημερομηνία για το τεστ αν δεν αδιαθετησεις εάν δεν αντέχεις τουλάχιστον δύο ημέρες πριν .εύχομαι καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...