Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμός σε μωρό που δεν παίρνει μπιμπερό. 6 -12 μηνών 1 έτους


AFRODITI

Recommended Posts

Τωρα ευτυχως τρωει καλα θα ελεγα πια. Περιποτ 120 με 150 γραμμάρια. Εκτος απο τη χορτοσουπα, που εδω και λιγες μερες ξεκινησαμε. Αυτην δεν τη θελει. Ελπιζω να αλλάξει γνωμη στο μέλλον, οπως και με τα αλλα γεύματα. Γιατι και εμενα πιο πολυ τα φαγακια με ενδιαφέρει να τρώει. Ομως το προβλημα με το μπουκάλι παραμενει. Ουτε γάλα ουτε νερό πινει. Και τωρα που τρώει κιολας φο αμαι μήπως αφυδατωθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τωρα ευτυχως τρωει καλα θα ελεγα πια. Περιποτ 120 με 150 γραμμάρια. Εκτος απο τη χορτοσουπα, που εδω και λιγες μερες ξεκινησαμε. Αυτην δεν τη θελει. Ελπιζω να αλλάξει γνωμη στο μέλλον, οπως και με τα αλλα γεύματα. Γιατι και εμενα πιο πολυ τα φαγακια με ενδιαφέρει να τρώει. Ομως το προβλημα με το μπουκάλι παραμενει. Ουτε γάλα ουτε νερό πινει. Και τωρα που τρώει κιολας φο αμαι μήπως αφυδατωθει.

 

Δε χρειαζεται να μετράς τα γραμμάρια που τρωει! Οπως τοσα χρονια δεν μετρούσες τα μλ που έπινε απο το στηθος!

Για όλο τον πρώτο χρονο η κυρια τροφη παραμένει το μητρικο γαλα κι οι στερεες τροφες το συμπληρώνουν. Δεν θα αφυδατωθει αν παράλληλα με τις στερεες θηλαζει κιόλας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!! Ειμαι νεο μελος στο forum κ θα ηθελα τα φωτα σας απο τις πιο εμπειρες. Εχω ενα αγορακι 5 μηνων το οποιο κ θηλαζω αποκλειστικα. Προσπαθησα να του δωσω με το μπιμπερο χαμομηλι αλλα κ ξενο γαλα χωρις καμια επιτυχια. Εχω δοκιμασει κ με θηλη απο σιλικόνη κ καουτσουκ. Κοιμαται ελαχιστα την ημερα κ το βραδυ στο συνολο 9 ωρες με 2-3 διακοπες. Σε λιγους μηνες θα πρεπει να.

αποθηλασω κ δεν ξερω πως θα τα καταφερω. Εχετε κατι να προτείνετε; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει γραφτεί κάπου αλλού μέσα στο φόρουμ ότι ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, μπορεί να μη θέλει το μπιμπερό από τη μαμά του, αλλά να το παίρνει όταν ταϊζει πχ η γιαγιά. Αυτό που θα προσπαθήσω εγώ (θηλάζω 6 μήνες, δεν έχουν ξεκινήσει στερεές ακόμη), είναι να αφήνω την μητέρα μου να την κρατά κάποιες ώρες μόνη της και σε εκείνες τις ώρες, να της δίνει δικό μου γάλα με το μπιμπερό. Πιστεύω αργά ή γρήγορα θα το πάρει άμα πεινάει.

 

Κι ένα αξιοσημείωτο στην συμπεριφορά του μωρού: όταν ήταν 2 μηνών, λόγω ισχυρού παυσίπονου που είχα πάρει, δεν ήθελα να την θηλάσω και έβαλα στο μπιμπερό δικό μου, κρατημένο. Το έπινε χωρίς να διαμαρτυρηθεί καθόλου για ολόκληρη την ημέρα εκείνη, όσες φορές ζήτησε να φάει και την τάιζα κι εγώ κι ο σύζυγος χωρίς καμιά διαμαρτυρία. (δεν είχε ξαναβάλει μπιμπερό ή πιπίλα στο στόμα).

 

Τεσσάρων μηνών, το ξανά δοκίμασα, έτσι, για να δω αν μπορώ να την αφήνω και σε καμιά γιαγιά που και που και να πίνει από μπιμπερό. ΔΕΝ το ήθελε ΚΑΘΟΛΟΥ. Με καμιά κυβέρνηση που λέμε. Το ξανά δοκίμασα άλλη μέρα, με γάλα αλλά και με χαμομήλι, αλλά κανένα αποτέλεσμα. Απλά δεν θέλει.

 

Το συμπέρασμά μου: χαζό είναι το παιδί; ήξερε όταν υπήρχε ανάγκη κι έκανε την υποχώρηση της να φάει από το μπιμπερό. Αλλά όχι να της στερούμε το στήθος και για το τίποτα :lol::evil::lol::evil:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με τον όρο αποθηλασμό; Θες να απογαλακτίσεις πλήρως σε ξένο γάλα, να θηλάζεις λιγότερο, να δίνεις το δικό σου αλλά όχι από το στήθος;

Σε τι ηλικία το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!! Ειμαι νεο μελος στο forum κ θα ηθελα τα φωτα σας απο τις πιο εμπειρες. Εχω ενα αγορακι 5 μηνων το οποιο κ θηλαζω αποκλειστικα. Προσπαθησα να του δωσω με το μπιμπερο χαμομηλι αλλα κ ξενο γαλα χωρις καμια επιτυχια. Εχω δοκιμασει κ με θηλη απο σιλικόνη κ καουτσουκ. Κοιμαται ελαχιστα την ημερα κ το βραδυ στο συνολο 9 ωρες με 2-3 διακοπες. Σε λιγους μηνες θα πρεπει να.

αποθηλασω κ δεν ξερω πως θα τα καταφερω. Εχετε κατι να προτείνετε; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..:P

Δεν έχω σχεδόν καμία εμπειρία στο θέμα: 2 φορές όλες όλες δοκίμασα να δώσω μπιμπερό. Την 1η ήταν με ένα μπιμπερό "ελεύθερης ροής" και τη 2η με το medela calma. Την 1η φορά άντε να κατέβασε 2 γουλιές "κατά λάθος", τη 2η άδειασε το μπουκάλι σε 20'. Στο calma αν θυμάμαι καλά βάζεις μόνο μητρικό γάλα. Αλλά, λέω εγώ τώρα, μήπως η πρώτη επαφή με μπιμπερό, είναι με αυτό το μπιμπερό ή κάτι παρεμφερές (είχα βρει και κάτι άλλο στο νετ αλλά θα πρέπει να το ψάξω, αν σε ενδιαφέρει μου λες), και με δικό σου γάλα και λίγο αργότερα να δοκιμάσεις κλασικό μπιμπερό με ξένο γάλα. Και καλύτερα να το δίνει άλλος, όχι εσύ.

Αλλαγή γάλακτος έχεις δοκιμάσει?

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα.:|

Link to comment
Share on other sites

Aν πάντως το "σε λίγους μήνες" είναι π.χ. στους 7 και πέρα, δε θα βασανιζόμουν προσωπικα καν με μπιμπερό και θα πήγαινα σε ποτήρι όταν έρθει η ώρα.

Είναι και αυτό, στους 7 μήνες μάλιστα παίζει να είναι πολύ πιο εύκολο το ποτήρι σε σχέση με το μπιμπερό. Δε θυμάμαι να δυσκολεύτηκα καθόλου με το νερό στο ποτήρι πχ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αποθήλασα αναγκαστικά χωρίς χάπια τον 13 μήνα μου το είπαν οι γιατροί γιατί είχα θέμα με την δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Τον τάιζε μόνο η πεθερά μου αρχικά αλλά έκλαιγε συνέχεια και δεν κοιμόταν το βράδυ. Στην αρχή πείρα της frezylac το βιολογικό ούτε 20ml και δεν έπινε άλλο γυρνούσε το κεφάλι και πετούσε το μπιμπερό μετά πείρα της ίδιας εταιρίας σε μπουκάλι υγρή μορφή το έπινε για λίγες μέρες μόνο με κουτάλι αλλά μάλλον του ερχόταν βαρύ και ξυπνούσε το βράδυ με πολύ κλάμα και δεν ηρεμούσε μέχρι να ρευτεί 2 με 3 φορές. Μετά πήρα το κατσικίσιο φρέσκο και για αρκετό καιρό μέχρι προσφάτως δηλαδή στον 15 μήνα και μετά δεν το έπινε δεν ξέρω γιατί και του άρχισα το αγελαδινό αλλά όχι μπουκαλιού απευθείας από αγελάδα.

Αυτά ήταν πολύ δύσκολα γιατί δεν σκόπευα να σταματήσω τον θηλασμό και τα βράδια που έκλαιγε εγώ ήμουν στο κρεβάτι και δεν έκανε να σηκωθώ. :-(

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Πουλχερια σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Παρήγγειλα ηδη το mumijoumi κ την επομενη φορα θα δοκιμασω κ αλλη μαρκα γαλακτος...δικο μου γαλα με μπιμπερο δεν εχω προσπαθησει, δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε θηλαστρο λογω ελλειψης χρονου.

Θα δουμε...😜

Επισης, ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο σας πηρε να αποθηλασετε;;;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τον επομενο μηνα που θα κλεισει τους 6 μηνες κ θα τρωει κρεμουλες, να αποθηλασω σταδιακα κοβοντας το βραδινο θηλασμο κ επειτα τον πρωινο ωστε οταν επιστρεψω στη δουλεια να μπορει να τον κραταει η μητερα μου. Θα ειναι 9 μηνων τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τον επομενο μηνα που θα κλεισει τους 6 μηνες κ θα τρωει κρεμουλες, να αποθηλασω σταδιακα κοβοντας το βραδινο θηλασμο κ επειτα τον πρωινο ωστε οταν επιστρεψω στη δουλεια να μπορει να τον κραταει η μητερα μου. Θα ειναι 9 μηνων τοτε...

 

Θες να σταματήσεις να θηλάζεις ή να αφήνεις το μωρό με τη γιαγιά; Το λογικότερο είναι να περιμένεις να αρχίσεις στο 6μηνο στερεές τροφές. Στους 9, μπορείς να θηλάζεις πριν φύγεις, να αφήνεις κάτι σαν φρούτα ή γιαούρτι για δεκατιανό, μεσημεριανό κανονικά, και ή ένα μπουκάλι (το πιο πιθανό πια ποτηράκι σε αυτή την ηλικία) και θηλάζεις μόλις έρθεις. Δεν είναι απαραίτητο να αποθηλάσεις για να μείνει το μωρό χωρίς εσένα. Αν θες να αποθηλάσεις, συνήθως βολεύει να ξεκινησεις από τη μέρα και να κρατήσεις για το τέλος ή το βραδινό, ή το μόλις γυρίσεις από τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως θα αποθηλασω αφου δεν παιρνει το μπιμπερό, δυστυχως ουτε το mimijymi. Το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν κοιμαται..την ημερα σχεδόν καθόλου κ το βραδυ με 3-4 διακοπες ..πολλη κουραση😢

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι πως θα αποθηλασω αφου δεν παιρνει το μπιμπερό, δυστυχως ουτε το mimijymi. Το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν κοιμαται..την ημερα σχεδόν καθόλου κ το βραδυ με 3-4 διακοπες ..πολλη κουραση😢

 

Αν θες να αποθηλάσεις σε κάποιους μήνες, το πιο πιθανό είναι απλά να μη χρειαστείς μπιμπερό.

Οσο για τον ύπνο, το μωρό που θηλάζει τουλάχιστον έχεις κάτι για να το ηρεμήσεις. Αλλιώς μπορεί απλά να περναγες τις νύχτες ψάχνοντας την πιπίλα, βραζοντας χαμομήλι, παίζοντας μουσική και κάνοντας πάνω κάτω το σπίτι. Ενα μωρό σε αυτή την ηλικιά είναι λογικό να ξυπνά το βράδυ. Δεν το κάνουν όλα, υπάρχουν και αυτά που κοιμούνται 12ωρο, υπάρχουν όμως και εκείνα που ακόμη ξυπνάνε ανά 2-3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν κοιμαται πιλυ κ κατα τη διαρκεια της ημερας. Τωρα που ξεκινησαμε τη κρεμα ρυζαλευρο κοιμαται μετα το δεκατιανο. Το βραδυ ομως ξυπνα καθε 1.5-2 ωρες. Ελεγα μηπως με το ξενο γαλα κοιμαται περισσοτερο, ισχυει αυτο;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και η δική μου περίπτωση μία απο τα ίδια είναι. Το μωρό μου είναι 8,5 μηνών κα δεν εχει πιει ποτέ γάλα ούτε δικό μου ούτε σκόνη από μπιμπερό. Εχω αλλάξει πολλές μάρκες, είδη θηλών, εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά χωρίς κανενα αποτέλεσμα τους τελευταίους δυο μήνες. Αρνείται να πιπιλήσει, μόνο δαγκώνει τη θηλή του μπιμπερό. Ο γιατρός μας πρότεινε να απομακρυνθω εγώ για μία δύο μέρες να μην νιώθει την παρουσία μου κατά το τάισμα και να της το δώσει ο μπαμπάς της το μπιμπερο. Δεν το έχω δοκιμασει ακόμη γιατί έχω κι ένα επιπρόσθετο θεματάκι, την κοιμίζω θηλάζοντας, αλλιώς όσο και να εξαντληθεί πολύ σπάνια να κοιμηθεί (Τα μεσημέρια δηλαδή και το βραδυ που ξυπναει αρκετες φορες) Καμία λύση από κάποια μανούλα που τα καταφερε σε παρόμοια κατάσταση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι τον επομενο μηνα που θα κλεισει τους 6 μηνες κ θα τρωει κρεμουλες, να αποθηλασω σταδιακα κοβοντας το βραδινο θηλασμο κ επειτα τον πρωινο ωστε οταν επιστρεψω στη δουλεια να μπορει να τον κραταει η μητερα μου. Θα ειναι 9 μηνων τοτε...

 

Εγώ ακόμη δεν τα έχω καταφέρει με τον αποθήλασμό, θεωρώ επειδή είμαστε αυτοκόλλητες. Προσπαθώ εδώ και δύο μήνες...Αλλά από ότι με έχει συμβουλέψει ο παιδίατρος και από εμπειρίες φίλων στην περίπτωσή μας μόνο βίαια μπορεί να γίνει ο αποθηλασμός. Και μην μας τρομάζει το επίρρημα. Μόλις επιστρέψουμε στη δουλεια κ δεν θα νιώθουν την παρουσία μας δίπλα τους θα αποδεχτούν ότι θα τα ταίζει γάλα κάποιος τρίτος. Υπομονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια επειδη και εμενα δεν ηθελε καθολου το μπιμπερο δοκιμασα το εξης. Αντι για την απογευματινη κρεμα εφτιαξα γαλα στο μπουκαλι και ξεκινησα να το δινω με το κουταλακι. Καπου στο 1/3 που ειχε συνηθισει τη γευση και ειχε αρχισει να της αρεσει, συνεχιζω με το μπιμπερο κατευθειαν χωρις καθυστερηση. Απο τη λαχταρα της να το πιει τα καταφερε. Το εκανα αυτο για δυο ημερες την ιδια ωρα και ετσι το εμαθε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαστε 11 μηνών σχεδόν και μέχρι τώρα τον θήλαζα αποκλειστικά. Δυστυχώς όμως 11 μήνες τώρα ο βραδινός ύπνος του μικρού μου είναι άστατος. Στην καλύτερη περίπτωση θα ξυπνάει ανά 2 ώρες μέχρι τις 8 το πρωί που σηκώνεται και από τις 5 και μετά ξυπνάει ανά 15 λεπτά για να κάνει πιπίλα το στήθος. Νιώθω ότι δεν έχω αρκετό γάλα το βράδυ και ίσως για αυτό να είναι Τόσο ανήσυχος μήνες τώρα. Όποτε αποφάσισα να αποθηλασω. Να τον αποθηλασω βίαια δεν θέλω,δηλαδή να του το κόψω μαχαίρι αλλά και πάλι δεν δέχεται με τίποτα το μπιμπερό. Ούτε να το βάλει στο στόμα του. Ούτε πιπίλα εχει πιάσει. Τι να κάνω;εχει καμία αντίστοιχη εμπειρία; Τον βγάζω έξω βόλτα για να τον κοιμίζω ώστε να μη χρειαστεί το στήθος μου για να αποκοιμηθεί αλλά το πρόβλημα είναι όταν ξυπνάει τόσο συχνά το βράδυ και ζητάει στήθος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θηλάζουμε εδώ και 7 μήνες και πλέον θέλω να κόψω τ γαλα σιγά σιγά μόνη μου …παλαιότερα 2 φορές που είχα πάθει μαστίτιδα έβγαζα γαλα με το θήλαστρο και το έδινα με μπιμπερό και τώρα που πήγα να του δώσω ξένο γαλα σε σκόνη το αρνήθηκε ήπιε μια γουλιά και το έβγαλε .Έπειτα δοκίμασα και άλλο και πάλι τπτ .Πήρα από τ σουπερ το Νουλακ του το έβαλα και ήπιε για 2 μέρες !!!Μετα αποφάσισα να του δώσω πάλι σκόνη το αρνήθηκε κι από τότε δεν θέλει μπιμπερό ούτε καν το δικό μου γαλα σε μπιμπερό δεν θέλει τ να κάνω ;;;;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Deppy09 είπε:

Θηλάζουμε εδώ και 7 μήνες και πλέον θέλω να κόψω τ γαλα σιγά σιγά μόνη μου …παλαιότερα 2 φορές που είχα πάθει μαστίτιδα έβγαζα γαλα με το θήλαστρο και το έδινα με μπιμπερό και τώρα που πήγα να του δώσω ξένο γαλα σε σκόνη το αρνήθηκε ήπιε μια γουλιά και το έβγαλε .Έπειτα δοκίμασα και άλλο και πάλι τπτ .Πήρα από τ σουπερ το Νουλακ του το έβαλα και ήπιε για 2 μέρες !!!Μετα αποφάσισα να του δώσω πάλι σκόνη το αρνήθηκε κι από τότε δεν θέλει μπιμπερό ούτε καν το δικό μου γαλα σε μπιμπερό δεν θέλει τ να κάνω ;;;;

Καλησπέρα , εγώ σταμάτησα τον θηλασμό και στα δυο μου παιδιά στους 9 μήνες σχεδόν. Ήταν πολύ δύσκολο να περάσουμε σε γάλα σκόνη. Στην αρχή έβαζα και λίγο δικό μου στο μπιμπερό για να το δεχτούν λίγο πιο εύκολα. Ήταν δύσκολα δεν το δεχόντουσαν , μια να προσπαθώ εγώ , μια ο άντρας μου , μια φορά έβαλα ακόμα και την γιαγιά μπας και τα καταφέρει αλλά τίποτα. Άρχισε να πιάνει όταν τα πήγαινα για ύπνο , εκείνη η ώρα ήταν η καλύτερη που ήταν κουρασμένα και δεν πολύ καταλάβαιναν. Σιγά σιγά άρχισαν από μικρές ποσότητες να πίνουν από το μπιμπερό. Θέλει πολύ υπομονή. Εμένα η πρώτη εβδομάδα ήταν ζόρικη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...