Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια εγκυμοσυνης και αναρρωτική


Recommended Posts

mary lou πρεπει να εχουμε την ιδια πητ!!! ειμαι κ εγω σε αναρρωτικη απο μεσα σεπτεμβρη κ πηρα δωρο χριστουγεννων κ απο το ικα! να πας να το ζητησεις,δεν θελει κανενα απολυτως χαρτι

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηρες δωρο χριστουγεννων απο το ικα???? σοβαρααα?? εγω δουλευα μεχρι αρχες σεπτεμβρη κ πηρα δωρο απο την δουλεια! Δικαιουμαι δλδ και απο το ικα???? :confused:

 

θα πας στο τμημα παροχων και παλι με το βιβλιαριο σου και μονο και θα ζητησεις αν δικαιουσαι δωρο.

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια. Εχω βγει κι εγω σε αναρρωτικη απο τον 3ο και θα συνεχισω ως τελος.

Τον πρωτο μηνα πληρωθηκα καποια απο εργοδοτη, καποια απο ικα. Απο κει κι επειτα πληρωνομαι απο ικα. Δωρο δεν ξερω απο που πηρα, γιατι φαινεται σαν ενας λογαριασμος στην τραπεζα. Ημουν κρεβατωμενη και ηταν αδυνατο να παω να μαθω.

Θελω κι εγω να μαθω τη διαδικασια για το επιδομα λοχειας. Ξερετε τι πρεπει να κανουμε? Χαρτια, που απευθυνομαστε κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας!

Βρισκομαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου και ηδη απο την 6η βδομαδα σταματησα να εργαζομαι(θεμα υγειας,δυσκολος τομεας εργασιας,ιστορικο αποβολης πριν λιγους μηνες).

Την Δευτερα κατεθεσα τα χαρτια της αναρρωτικης,αλλα ακομη δε με καλεσαν για επιτροπη!

Οσες εχετε παρει αναρρωτικη ποσο χρονικο διαστημα περασε που σας καλεσαν για επιτροπη?

Αγχωνομαι διοτι οταν ειχα την αποβολη και πηρα αναρρωτικη μια βδομαδα,με καλεσαν μετα απο 2 μηνες για να μου πουν πως ειχε εγκριθεί!:confused:

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

Βρισκομαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου και ηδη απο την 6η βδομαδα σταματησα να εργαζομαι(θεμα υγειας,δυσκολος τομεας εργασιας,ιστορικο αποβολης πριν λιγους μηνες).

Την Δευτερα κατεθεσα τα χαρτια της αναρρωτικης,αλλα ακομη δε με καλεσαν για επιτροπη!

Οσες εχετε παρει αναρρωτικη ποσο χρονικο διαστημα περασε που σας καλεσαν για επιτροπη?

Αγχωνομαι διοτι οταν ειχα την αποβολη και πηρα αναρρωτικη μια βδομαδα,με καλεσαν μετα απο 2 μηνες για να μου πουν πως ειχε εγκριθεί!:confused:

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!

 

Καλησπέρα!

Καταρχιν σου ευχομαι να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!Με το καλο να κρατήσεις αγκαλιά το μπεμπακι σου.

Εχω παρει 3 φορες αναρρωτική αδεια,και τις 3 φορες με κάλεσαν μετα απο 10 μερες ακριβως.Αποτι ξερω ομως το καθε ΙΚΑ ειναι διαφορετικό.

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Γειά σας κορίτσια είμαι έγκυος 3 μηνών κ θέλω να πάρω ανναρωτικη άδεια... Έχω ιδιώτη γιατρό που ειναι στον εοππυ. Αυτός μπορεί να μου γράφει ανναρωτικη άδεια κ να πληρώνομαι από το ΙΚΑ η πρέπει να γράφεται από δημόσιο νοσοκομείο?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια είμαι έγκυος 3 μηνών κ θέλω να πάρω ανναρωτικη άδεια... Έχω ιδιώτη γιατρό που ειναι στον εοππυ. Αυτός μπορεί να μου γράφει ανναρωτικη άδεια κ να πληρώνομαι από το ΙΚΑ η πρέπει να γράφεται από δημόσιο νοσοκομείο?

Σας ευχαριστώ

 

Ο γιατρος σου του ΕΟΠΠΥ θα σου γραφει

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΖΑΛΑΔΩΝ Κ ΕΜΜΕΤΩΝ.ΕΙΜΑΙ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Η ΤΟ ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα, θελω κάποια βοήθεια.... Ποτέ βγαίνω σε άδεια μητρότητας εχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 4/8/16 και ποιος με βγάζει στην άδεια;;; Ο εργοδότης μου;;; Η παω εγω στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θελω κάποια βοήθεια.... Ποτέ βγαίνω σε άδεια μητρότητας εχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 4/8/16 και ποιος με βγάζει στην άδεια;;; Ο εργοδότης μου;;; Η παω εγω στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΖΑΛΑΔΩΝ Κ ΕΜΜΕΤΩΝ.ΕΙΜΑΙ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΠΟΙΟΣ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Η ΤΟ ΙΚΑ?

 

Καλησπερα! Ο λογιστης μου μου ειπε οτι απο τη στιγμη που δε δουλευεις δεν σου κολλαει ενσημα το αφεντικο σου. Και οτι στις αναρρωτικες (περα απο την πρωτη που σε πληρωνει 15 μερες ο εργοδοτης) κατα τα αλλα δεν βαζει κατι αυτος αλλα το ικσ. Βεβαια εγω εμπιστςυπμαι τον λογιστη μου αλλα καλυετρα να ρωτησεις κ εσυ τον δικο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια Καλησπέρα είμαι στην 28 εβδομάδα κ μου είπε ο γιατρός ότι θα γεννήσω 3-2-17 το θέμα μου είμαι ότι ήμουν σίγουρη ότι θα πάω μέχρι το τέλος στην δουλειά μου! Δόξα το θεό όλα πήγαιναν καλά κ κάτι μικρό ενοχλήσεις που είχα μου έλεγε ο γιατρός να μην ανησυχώ κ λίγο ότι είμαι ξερό κεφαλή ακόμη κ πόνους όταν είχα έλεγα υπομονή μπορείς. Ο μπέμπης μου ήταν πάντα χαμηλα αλλά μου έλεγε ο γιατρός να μην ανησυχώ, σήμερα όμως μου είπε να σταματήσω από την δουλειά μου!! Ο μπέμπης είναι χαμηλά κ πρέπει να προσέχω. Να σταματήσω τώρα ώστε να μην βρεθούμε στη θέση να μην σηκώνομαι από το κρεβατι!

Ερωτηση: αν πάρω αναρρωτική πως θα πάρω μετά την άδεια τοκετου; κόβω την αναρρωτική ή περνώ αναρρωτική μέχρι της 56 μέρες της άδειας τοκετου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα είμαι στην 28 εβδομάδα κ μου είπε ο γιατρός ότι θα γεννήσω 3-2-17 το θέμα μου είμαι ότι ήμουν σίγουρη ότι θα πάω μέχρι το τέλος στην δουλειά μου! Δόξα το θεό όλα πήγαιναν καλά κ κάτι μικρό ενοχλήσεις που είχα μου έλεγε ο γιατρός να μην ανησυχώ κ λίγο ότι είμαι ξερό κεφαλή ακόμη κ πόνους όταν είχα έλεγα υπομονή μπορείς. Ο μπέμπης μου ήταν πάντα χαμηλα αλλά μου έλεγε ο γιατρός να μην ανησυχώ, σήμερα όμως μου είπε να σταματήσω από την δουλειά μου!! Ο μπέμπης είναι χαμηλά κ πρέπει να προσέχω. Να σταματήσω τώρα ώστε να μην βρεθούμε στη θέση να μην σηκώνομαι από το κρεβατι!

Ερωτηση: αν πάρω αναρρωτική πως θα πάρω μετά την άδεια τοκετου; κόβω την αναρρωτική ή περνώ αναρρωτική μέχρι της 56 μέρες της άδε

 

Προφανως σου είπε να σταματήσεις χωρίς επιστροφή.αν ειναι έτσι λοιπόν ναι παίρνεις αναρρωτική κ αμέσως μετά την άδεια τοκετου

Έχεις κοντό τράχηλο;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχω κοντό τράχηλο. Δεν μου είπε τίποτα τέτοιο ο γιατρός. Με έκανε στην αρχή έναν απλό υπέρηχο κ μου είπε ότι το μωρό εξακολουθεί να είναι χαμηλά κ να κάνουμε κ κολπικό υπέρηχο για να δούμε τι γίνεται. Όταν κάναμε τον κολπικό μου είπε είναι χαμηλά αλλά δεν τρέχει λόγος ανησυχίας(έκανε κ κάτι μετρήσεις αλλά μου κόπηκαν τα πόδια κ δεν καταλαβα τιποτα). Αφού τελειώσαμε μου είμαι να ξεκουράζομαι κ καλά να είναι να σταματήσω την δουλειά να μην τον κουράζουμε τον μπέμπη ώστε να μην κάτσω στο κρεβάτι.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνει κολπικο υπέρηχο κάτι σε κοντό τράχηλο μου ακούγεται.

Εγώ Ιούλιο γέννησα κ έφαγα 3 μήνες ξαπλα τεζα.πρόσεχε πολύ,όσο μπορείς μην κανείς δουλειές, μακριά από βαρύ,αποχή από επαφές, κλπ.

Θα προτεινα μέτρηση σε γιατρό πιστοποιημενο σε μέτρηση τραχήλου κ όχι στον απλό γυναικολόγο κ στο λέω εγώ π ο καθένας έβγαζε αλλα ντ άλλων...

Με το καλό τ μωράκι σου κ μην αγχώνεσαι καθόλου!όλα θα πάνε καλά!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο στην δουλειά μου κουράζομαι. Στο σπίτι έχω βοήθεια σε τέτοιο σημείο που δεν κάνω τίποτα!!!!!! Κ εφόσον είναι ο μόνος λόγος που κουράζομαι θα σταματήσω.

Καιρός είναι να ακούσω τον γιατρό μου. Κ άλλες φορές μου είπε να ξεκούραστο αλλά έλεγα λίγο ακόμη λίγο ακόμη. Τώρα όμως δεν ειπε μονο ξεκούραση, είπε καλά είναι να σταματήσω.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην δουλειά μου κουράζομαι. Στο σπίτι έχω βοήθεια σε τέτοιο σημείο που δεν κάνω τίποτα!!!!!! Κ εφόσον είναι ο μόνος λόγος που κουράζομαι θα σταματήσω.

Καιρός είναι να ακούσω τον γιατρό μου. Κ άλλες φορές μου είπε να ξεκούραστο αλλά έλεγα λίγο ακόμη λίγο ακόμη. Τώρα όμως δεν ειπε μονο ξεκούραση, είπε καλά είναι να σταματήσω.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!

 

Τέλεια!εκμεταλλεύσου το!

Με ένα πόνο!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμη γιατί τα έχω χαμένα με το θέμα αναρρωτική. πάω Δευτέρα στο νοσοκομείο κ μου δίνουν κατευθείαν αναρρωτική; δηλαδή δεν πάω για δουλειά την δευτερα; (είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχω πρόβλημα στο νοσοκομείο για την αναρωτικη γιατί πηγαίνω κ με εξετάζουν κ μου είχαν πει να πάρω αναρρωτική για τον ίδιο λόγο που μου είπε κ ο εξωτερικός γιατρός απλά είπα μήπως μπορέσω να μεινω λίγο παραπάνω).

Τι ακριβώς γινεται; περνώ χαρτί από το νοσοκομείο κ το πάω στο ικα κ μετά κ στον εργοδότη; κ αυτό που λένε ότι περνάς από επιτροπη; πότε πάω την ίδια μερα;

Link to comment
Share on other sites

Μια ταλαιπωρία κ μάλλον δεν τελείωσα ακόμα. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο για να πάρω χαρτί για αναρρωτική. Αφού με εξέτασε ο γιατρός πήρα το χαρτί κ πήγα στα ιατρεία του ικα.εκεί κάτι σημείωσαν στο χαρτί και μου είπαν να πάω στα γραφεία του ικα στο τμήμα παροχών. Περνώ δηλαδή το αρχικό χαρτί του νοσοκομείου που πλέον απλά κάτι σημείωσαν στο χαρτί κ πήγα στα γραφεία του ικα. Από εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί για τον εργοδότη που θα το συμπληρώσει ο ίδιος.(μου είπαν ότι θα το πάω στον εργοδότη αφού περάσω επιτροπη). Σε λίγες μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο για να περάσω επιτροπή κ θα πρέπει να έχω μαζί μου κ τον τελευταίο υπέρηχο! Άρα πρέπει να ξαναπάω στο νοσοκομείο σήμερα για να πάρω τον υπέρηχο που μου έβγαλαν αλλά τον κρατάνε στην καρτέλα μου που την καρτέλα την κρατά το νοσοκομείο.

Τόσο απλά τα πράγματα. Πως όμως μια έγκυος στον 7 μήνα πάει κ έρχεται δεν τους νοιάζει. Άσε που μόλις άκουσε γνωστή μου ότι το χαρτί του εργοδότη θα του το πάω αφού περάσω επιτροπή έμεινε άφωνη γιατί μου είπε πως πρέπει και αυτό να το έχω στην επιτροπή συμπληρωμένο πριν πάω στην επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

Μια ταλαιπωρία κ μάλλον δεν τελείωσα ακόμα. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο για να πάρω χαρτί για αναρρωτική. Αφού με εξέτασε ο γιατρός πήρα το χαρτί κ πήγα στα ιατρεία του ικα.εκεί κάτι σημείωσαν στο χαρτί και μου είπαν να πάω στα γραφεία του ικα στο τμήμα παροχών. Περνώ δηλαδή το αρχικό χαρτί του νοσοκομείου που πλέον απλά κάτι σημείωσαν στο χαρτί κ πήγα στα γραφεία του ικα. Από εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί για τον εργοδότη που θα το συμπληρώσει ο ίδιος.(μου είπαν ότι θα το πάω στον εργοδότη αφού περάσω επιτροπη). Σε λίγες μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο για να περάσω επιτροπή κ θα πρέπει να έχω μαζί μου κ τον τελευταίο υπέρηχο! Άρα πρέπει να ξαναπάω στο νοσοκομείο σήμερα για να πάρω τον υπέρηχο που μου έβγαλαν αλλά τον κρατάνε στην καρτέλα μου που την καρτέλα την κρατά το νοσοκομείο.

Τόσο απλά τα πράγματα. Πως όμως μια έγκυος στον 7 μήνα πάει κ έρχεται δεν τους νοιάζει. Άσε που μόλις άκουσε γνωστή μου ότι το χαρτί του εργοδότη θα του το πάω αφού περάσω επιτροπή έμεινε άφωνη γιατί μου είπε πως πρέπει και αυτό να το έχω στην επιτροπή συμπληρωμένο πριν πάω στην επιτροπή.

 

Μπορείς να μην πας εσύ, βασικά καλύτερα να μην πας εσύ - σταματάς την δουλειά γιατί θες ξεκούραση- μπορεί να πάει ο σύζυγος σου στην επιτροπή.

Εγώ ήμουν στο κρεβάτι σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη και δεν πήγα ποτέ στην επιτροπή, πήγαινε ο σύζυγος μου και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα από το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ταλαιπωρία κ μάλλον δεν τελείωσα ακόμα. Πήγα σήμερα στο νοσοκομείο για να πάρω χαρτί για αναρρωτική. Αφού με εξέτασε ο γιατρός πήρα το χαρτί κ πήγα στα ιατρεία του ικα.εκεί κάτι σημείωσαν στο χαρτί και μου είπαν να πάω στα γραφεία του ικα στο τμήμα παροχών. Περνώ δηλαδή το αρχικό χαρτί του νοσοκομείου που πλέον απλά κάτι σημείωσαν στο χαρτί κ πήγα στα γραφεία του ικα. Από εκεί μου έδωσαν ένα χαρτί για τον εργοδότη που θα το συμπληρώσει ο ίδιος.(μου είπαν ότι θα το πάω στον εργοδότη αφού περάσω επιτροπη). Σε λίγες μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο για να περάσω επιτροπή κ θα πρέπει να έχω μαζί μου κ τον τελευταίο υπέρηχο! Άρα πρέπει να ξαναπάω στο νοσοκομείο σήμερα για να πάρω τον υπέρηχο που μου έβγαλαν αλλά τον κρατάνε στην καρτέλα μου που την καρτέλα την κρατά το νοσοκομείο.

Τόσο απλά τα πράγματα. Πως όμως μια έγκυος στον 7 μήνα πάει κ έρχεται δεν τους νοιάζει. Άσε που μόλις άκουσε γνωστή μου ότι το χαρτί του εργοδότη θα του το πάω αφού περάσω επιτροπή έμεινε άφωνη γιατί μου είπε πως πρέπει και αυτό να το έχω στην επιτροπή συμπληρωμένο πριν πάω στην επιτροπή.

 

καλησπέρα γλυκιά μου, αν και βρίσκομαι σε μικρότερη κύηση (4το μήνα) πηρα το θάρρος να σου πω τουλάχιστον εγώ τη διαδικασία ακολούθησα μιας και δυστυχώς λόγω συνεχόμενων προβλημάτων βρίσκομαι με αναρρωτικες άδειες σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης μου :-(

 

Καταρχάς γιατί χαρτί από ικα και ταλαιπώρησε να πηγαίνεις και στον εξωτερικό γιατρό σου και στο ικα να σε εξετάζουν; Εκτός και αν δεν είναι συμβεβλημενος ο γιατρός με εοππυ...αλλιώς να ξέρεις πως και η δική του άδεια μετράει κανονικά!

 

Όταν βγαίνει η άδεια με το καλό την καταθέτεις όντως τις αποδοχές του ικα (σε εμάς έλεγαν για το σταθμό μάνας και παιδιού, δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει αν ισχύει πάντως μάλλον θα το επιχειρήσω τον άλλο μήνα με τη καινούργια άδεια γιατί βρίσκεται κοντά στη περιοχή μου ενώ το ικα είναι στην άλλη άκρη της πόλης) και σου δίνουν αριθμό πρωτοκόλλου το οποίο το κρατάς για την επιτροπή...για την επιτροπή θα σε καλέσουν για να σε ενημερώσουν ποια ημερομηνία και ώρα θα περάσεις...το ότι ζήτησαν υπέρηχο μου φαίνεται λίγο κουλό αλλά με αυτούς δεν βγάζεις άκρη παρτον καλού κακού αλλά κατά πάσα πιθανότητα όταν βγάλεις να τον δώσεις ούτε που θα το κοιτάξουν σε εμένα έτσι γίνεται τουλάχιστον....το χαρτί που σου έδωσαν για τον εργοδότη να φανταστώ είναι διπλοτυπο που ζητάει να επιβεβαιώσει ο εργοδότης ότι όντως δεν απασχόλησε τις ημερομηνίες που έχεις αναρρωτική σωστά; Δήλωση εργοδότη/δήλωση υπάλληλου; Εγώ επειδή έχω πρόβλημα με τη δουλειά μου και δεν μου τα δίνουν αυτά τα χαρτιά (έχω τα πρόβλημα μου με την εγκυμοσύνη έχω από αυτούς πόλεμο κοντεύω να σαλταρω) περνάω κανονικά επιτροπή δε τα ζήτησαν πότε στην επιτροπή, αφορούν την πληρωμή σου και μπορείς να το καταθέσεις μέχρι και 56 μέρες πριν την ημερομηνία τοκετού! Απλά να γνωρίζεις ότι όσο δεν το καταθέτεις δε σου δίνει ένα άλλο χαρτί το ικα που το χρειάζεται ο εργοδότης για να δει τη συμμετοχή πρέπει να σου πληρώσει για το διάστημα άδειας σου συνεπώς μένεις απλήρωτη και από ικα και από εργοδότη όσο δε το καταθέτεις....όταν το πας πληρώνεσαι κιόλας...αρκεί να είναι 56 μέρες πριν την ημερομηνία τοκετού αλλιώς....τα χάνεις! Και κυνηγάς τον εργοδότη αν ευθύνεται αυτός ή βάρας το κεφάλι σου αν έγινε από δική σου αμελια :P

 

Ελπίζω να σε βοήθησα αλλά γενικά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μοιράστηκα απλά το τι τράβηξα εγώ (βασικά οι γονείς μου και ο σύντροφός μου...εγώ μέχρι τη τουαλέτα και πάω με το ζόρι) να έχεις μια ιδέα...;)

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που έγραψα πιο κάτω από το μήνυμα σου το μόνο έξτρα που έκανα είναι ότι πήγα στον εργοδότη κ μου συμπλήρωσε το χαρτί που μου έδωσαν από το ικα. Το οποίο απλά γράφει το όνομα μου το επίθετο μου ποτέ έγινε η προσληψη κ πότε σταμάτησα την δουλειά. Αυτό δεν το ξανά πήγα στο ικα. Μου είπαν ότι πρέπει να το έχω όταν περάσω επιτροπή. Πηγα ξανά στο νοσοκομείο ξανά κάναμε υπέρηχο για να τον έχω μαζί μου. Έτσι μου είπαν από τα γραφεία του ικα. Βέβαια όταν το άκουσε ο γιατρός απορήσετε τι τον θέλουν. Μου είπε ο υπέρηχος δείχνει απλά ότι είσαι έγκυος δεν δείχνει ότι εσύ χρειάζεσαι ξεκούραση. Αναρρωτική μου έγραψε ο γιατρός 25 μέρες. Μετά βγαίνω κανονικά στην άδεια μου . Αυτο που εχω ειναι Πονακια στην κοιλια, κάποιες φορές νιώθω ότι έχω μια πέτρα κάτω χαμηλα στην κοιλια που φοβάμαι να περπατήσω πονος στο γοφο. Αλλά αυτό που φοβήθηκα περισσότερο είναι ότι ο τράχηλος από 4.6 αν θυμάμαι καλά έγινε 3.5 σε λιγότερο από ένα μήνα. Ποτέ δεν έλειψα από την δουλειά μου. Κ αν ο γιατρός δεν μου έλεγε "πρέπει" να σταματήσεις δεν θα σταματουσα. μου έλεγε ξεκούραση αλλά εγώ δεν τον άκουγα. Ουσιαστικά πέρα από την δουλειά μου δεν κάνω κάτι άλλο. Δουλεύω σε σουπερ μαρκετ 7 ώρες χωρίς ρεπό. Βέβαια κάθομαι αλλά πίστεψε με πλέον με κουράζει κ αυτό! Μετά από κάποια ώρα αρχίζουν τα πονακια στην κοιλια ίσως έχω κ τον πόνο σαν πέτρα, τα οποία συνεχίζονται κ το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...