Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS-πως παιρνω τον σιδηρο?


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα

χθες μου ειπε να παρω σιδηρο

ειναι σε αμπουλα, ενα μπουκαλακι με υγρο μεσα

πως το παιρνω αυτο?το πινω μονορουφι ετσι ή πρεπει να το διαλυσω σε νερο?στις οδηγιες αποτι θυμαμαι δεν γραφει τιποτα για νερο

 

εξω απο το κουτι γραφει

viofer 300 mg

σκονη και διαλυτης για ποσιμο διαλυμα!

 

αυτο που λεει για ποσιμο διαλυμα λογικα δεν εννοει οτι πρεπει να διαλυθει σε νερο?

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν χρειαζετε να διαλυθει...Σκονη και διαλυτης εννοει οτι ειναι ηδη διαλυμενη σκονη στον διαλυτη της.Το πινεις απο την αμπουλα οπως ειναι και μετα πινεις αν θελεις και λιγο νερακι!

empty.gif

fHaOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω το legofer, είναι και αυτό σε υγρή μορφή. Το πίνω μονορούφι και από πάνω πίνω λίγο χυμό πορτοκάλι (στύβω 1-2 πορτοκάλια) για να γίνεται καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο καπακι της αμπουλας εχει τη σκονη και οταν το πατας για να την ανοιξεις την ριχνεις στον υγρο διαλυτη, οποτε αυτο το διαλυμα το πινεις κατευθειαν. οπως σου γραφουν, καλυτερα να πιεις λιγο χυμο πορτοκαλι μετα, γιατι αυξανει την απορροφηση και σιγουρα να απομακρυνεις, τουλαχιστον μιση με 1 ωρα, τα γευματα με γαλακτοκομικα, αφου το ασβεστιο μπλοκαρει το σιδηρο και δεν τον απορροφας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα εγραφε στις οδηγιες αν θελω να το ριχνω σε λιγο νερο ή χυμο

εγω το εριξα σε χυμο μια χαρα ηταν αν και εβγαλα λιγο!:P

 

ετσι σκετο δεν προκειται να το πιω ποτε!

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω περνω το legofer κ το διαλυω σε πολυ λιγο νερο!!

τωρα που το ειπατε θα το πινω σκετο κ μετα λιγο νερο αλλα δεν ειναι ουσιαστικα το ιδιο?

Εγώ πίνω λίγο νερό μετά γιατί ουτως ή αλλως μου έχει πει να παίρνω και το φολικό οξύ μαζί.Πως να κατέβει το χάπι.Καλό είναι όμως σκέτο.Σε νερό το διαλύουν όταν το δίνουν σε παιδιά.Πάντως τόσο καιρό το πίνω ακόμα την απαίσια γεύση του δεν την συνηθισα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω περνω το legofer κ το διαλυω σε πολυ λιγο νερο!!

τωρα που το ειπατε θα το πινω σκετο κ μετα λιγο νερο αλλα δεν ειναι ουσιαστικα το ιδιο?

 

Το ιδιο ειναι.Να φροντισεις να το πινεις με πορτοκαλαδα οπως ειπαν τα κοριτσια και να εχει δυο ωρες αποσταση απο την επομενη φορα που θα φας γαλακτοκομικα.Αν πινεις καφε ,να ξερεις θα πρεπει να το περνεις 2 ωρες πριν η 2 ωρες για να αποροφατε καλα.Το σιδηρο προκαλει και δυσκοιλιοτητα , οποτε φροντισε να πινεις πολυ νερο και να τρως πολλα λαχανικα γενικα οτι ειναι πλουσιο σε φυτικες ινες.

 

Το εντερο πιεζεται στην εγκυμοσυνη αν αρχισει η δυσκοιλιοτητα ερχονται και οι αιμοροιδες και πιστεψε με πονανε πολυ και δεν φευγουν ευκολα!!!

 

Εγω η χαζη δεν προσεχα και μου βγηκαν και ταλαιπωρουμε ακομα και τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

απο το να πινω κατευθειαν την αμπουλα ρε κοριτσια και να το βγαζω δεν ειναι προτιμοτερο να το ριχνω σε λιγο χυμο?αλλιως δεν προκειται να το κρατησω στο στομαχι μου:|

vpCFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτιμήστε σκευάσματα που περιέχουν δισθενή σίδηρο (υπάρχουν και με τρισθενή), δηλαδή τη μορφή που Περιέχει και το κόκκινο κρέας. ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ καλύτερα από τον οργανισμό, μια πιθανη <<παρενέργεια>> ειναι πως ο δισθενής σίδηρος στη φαρμακευτική του μορφή είναι πιο δύσπεπτος και ΜΠΟΡΕΙ να προκαλέσει δυσκοιλιότητα στην αρχή της θεραπείας

καλο ειναι με αδειο στομαχι αν και οι εταιριες υποστηριζουν και μεταγευματικο μπορει να γινει λήψη δεν υπαρχει προβλημα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας κορίτσια και εγώ ξεκίνησα σίδερο  εμένα είναι ωραίο.... αλλά άλλο ήθελα να ξέρω,  μου είπε ο γιατρός 2 φορές την  ημέρα αλλά δεν ρώτησα μετά το φαΐ η πριν και πόση ώρα διαφορά μεταξύ τους.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γειά σας κορίτσια και εγώ ξεκίνησα σίδερο  εμένα είναι ωραίο.... αλλά άλλο ήθελα να ξέρω,  μου είπε ο γιατρός 2 φορές την  ημέρα αλλά δεν ρώτησα μετά το φαΐ η πριν και πόση ώρα διαφορά μεταξύ τους.. 

Πρέπει να το παίρνεις μισή ώρα πριν το φαι κ κατά προτίμηση με χυμό πορτοκάλι και να απέχεις ένα δίωρο από γαλακτοκομικά προϊόντα γιατί με ασβέστιο δεν απορροφάται!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γειά σας κορίτσια και εγώ ξεκίνησα σίδερο  εμένα είναι ωραίο.... αλλά άλλο ήθελα να ξέρω,  μου είπε ο γιατρός 2 φορές την  ημέρα αλλά δεν ρώτησα μετά το φαΐ η πριν και πόση ώρα διαφορά μεταξύ τους.. 

 

Γενικά η οδηγία είναι "με όσο το δυνατόν πιο άδειο στομάχι". Πρακτικά τουλάχιστον 1 ώρα πριν το φαγητό ή 2 ώρες μετά. Αν τρώτε γεύματα μόνο πρωί-μεσημέρι-βράδυ (και όχι "πολλά μικρά γεύματα") μπορείτε να βάλετε το σίδηρο ανάμεσα στα γεύματα. Δεν είναι απαραίτητο να τηρείτε 12 ώρες ανάμεσα σε κάθε δόση.

Όπως έγραψε και η κοπέλα παραπάνω, βοηθάει να παίρνετε το σίδηρο με χυμό πορτοκάλι ή άλλες πηγές βιταμίνης C.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...