Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντισυλληπτικά και Κύκλος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ειμαι 23 και έπαιρνα 2 χρόνια αντισυλληπτικά λόγω πολυκυστικών ωοθηκών . Τελευταίο κουτί πηρα τον Φεβρουάριο . Τον Μάρτιο είχα περίοδο στις 29 μερες και τον Απρίλιο στις 30. Για τον Μάιο ακομα περιμένω και ειμαι στις 38 μερες προς το παρόν. Είχα σεξουαλικη επαφή πριν 2 βδομάδες με προφύλαξη και χωρίς να τελειώσει μεσα το αγόρι μ. Εχω αγχωθεί για το τι μπορει να συμβαίνει. Ειναι δυνατόν 3 μηνες μετα τη διακοπή να επηρεαστεί τοςο πολυ ο κύκλος ; Ή υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Επίσης εχω πρήξιμο στην κοιλιά εδω και 5 μερες χωρίς πόνο :confused:

 

Καλημέρα Μαρία. Εφόσον πήρες προφύλαξη θεωρώ ότι δεν υπάρχει το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

Εμένα ο κύκλος μου( κι εγω Συνδρομο Πολυκυστικων) οταν έπαιρνα αντισυλληπτικά δεν διατηρούταν ποτέ εκτός του πρώτου μήνα μετά την διακοπή. Χαλούσε με τον δεύτερο .

Είναι και θέμα οργανισμού.

Παρόλα αυτά , μην μείνεις εδώ να πάρεις απόψεις . Συζήτησε το με το Γιατρό σου. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 5 months later...

Καλησπέρα, είμαι 19 ετών και έχω πολυκυστικες ωοθήκες και ποτέ μου δεν είχα σταθερό κύκλο επιπλέον έχω και θυροειδή μιας κι επηρεάζει κι αυτός στην περίοδο! Έπαιρνα αντισυλληπτικά και τα σταμάτησα γιατί ξεκίνησα το χαπι για τον θυρεοειδή κανονικά με τα χάπια θα έπρεπε να μου έρθει περίοδος 24-10 και τώρα περιμένω 15 μέρες με το αγόρι μου το κάνουμε πάντα με προφυλακτικό και πάντα πριν τελειώσει τραβιεται . Να κάνω το τέστ; Υπάρχει πιθανότητα;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σας,

 

ηθελα και εγω να μοιραστω μαζι σας αυτο που μου συναιβει να μου πειτε αν ξερετε το λογο. 

Απο οσα εχετε αναφερει εσεις, συνηθως οτανα σταματησετε τα  αντισυλληπτικα δεν εχετε περιοδο ή καθυστερει να σας ερθει. Με εμενα ειναι το ακρως αντιθετο.

Εδω και χρονια παιρνω αντισυλληπτικα, αποφασισα να τα σταματησω μετα απο τοσα χρονια. 30/8/2017 θα επαιρνα το πρωτο αντισυλληπτικο χαπι αν δν το ειχ κοψει. Η περιοδος μου ηρθε τη Σαββατο 3/9/2017 κανονικα οπως ολο αυτο το καιρο που επαιρνα τα χαπια. 

Το περιεργο ομως ειναι οτι σημερα  13/09/2017 στη δουλεια ειχα πονους περιοδου και φανταστηκα οτι θα εχω κρυωσει, οταν επεστρεψα σπιτι διαπιστωσα με εκπληξη οτι ειχα παλι περιοδο με πολυ αιμα και πονους (οσο επαιρνα τα αντισυλληπτικα ειχα λιγο αιμα και λιγο πονο). Επισης περασα και μια περιοδο αγχους τις τελευταιες μερες λογω μιας τεραστιας κυστης που ειχα στο στηθος (αλλα μεχρι να γινουν οι εξετασεις και να μιλησω με το γιατρο το αγχος ηταν μεγαλο, εμοιαζε πολυ με ογκο).

 

Εγω θεωρω οτι ειναι ανωμαλια του οργανισμο που εκοψα τα χαπια σε συνδιασμο με το αγχος που σας αναφερα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο? Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας ή αν εχει τυχει και σε καποια αλλη.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, olgatsele είπε:

Καλησπερα σας,

 

ηθελα και εγω να μοιραστω μαζι σας αυτο που μου συναιβει να μου πειτε αν ξερετε το λογο. 

Απο οσα εχετε αναφερει εσεις, συνηθως οτανα σταματησετε τα  αντισυλληπτικα δεν εχετε περιοδο ή καθυστερει να σας ερθει. Με εμενα ειναι το ακρως αντιθετο.

 

Εδω και χρονια παιρνω αντισυλληπτικα, αποφασισα να τα σταματησω μετα απο τοσα χρονια. 30/8/2017 θα επαιρνα το πρωτο αντισυλληπτικο χαπι αν δν το ειχ κοψει. Η περιοδος μου ηρθε τη Σαββατο 3/9/2017 κανονικα οπως ολο αυτο το καιρο που επαιρνα τα χαπια. 

Το περιεργο ομως ειναι οτι σημερα  13/09/2017 στη δουλεια ειχα πονους περιοδου και φανταστηκα οτι θα εχω κρυωσει, οταν επεστρεψα σπιτι διαπιστωσα με εκπληξη οτι ειχα παλι περιοδο με πολυ αιμα και πονους (οσο επαιρνα τα αντισυλληπτικα ειχα λιγο αιμα και λιγο πονο). Επισης περασα και μια περιοδο αγχους τις τελευταιες μερες λογω μιας τεραστιας κυστης που ειχα στο στηθος (αλλα μεχρι να γινουν οι εξετασεις και να μιλησω με το γιατρο το αγχος ηταν μεγαλο, εμοιαζε πολυ με ογκο).

 

Εγω θεωρω οτι ειναι ανωμαλια του οργανισμο που εκοψα τα χαπια σε συνδιασμο με το αγχος που σας αναφερα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο? Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας ή αν εχει τυχει και σε καποια αλλη.

 

 

 

Οι πρώτοι 2-3 κύκλοι θα είναι περίεργοι. Αν αιμορραγείς ακατάσχετα (μία σερβιέτα σε λιγότερο από ώρα) μίλησε άμεσα με το γιατρό σου. Αλλιώς, υπομονή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Οι πρώτοι 2-3 κύκλοι θα είναι περίεργοι. Αν αιμορραγείς ακατάσχετα (μία σερβιέτα σε λιγότερο από ώρα) μίλησε άμεσα με το γιατρό σου. Αλλιώς, υπομονή.

Ενταξει,

προς το παρον ειναι μια σερβιετα σχεδον μια μερα, σημερα ειναι η δευτερη να δω πως θα συνεχισει και οι πονοι συνεχιζουν.

Οκ σε ευχαριστω πολυ. Θα εχω το νου μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα.  Να σας κάνω μια κάπως ηλιθια ερωτησουλΑ? Θα ξεκινήσω τα yasminelle τώρα για να ρυθμίσω τον κύκλο μ μετά από τη γέννα. Μ είπε ο γιατρός πως ν τ πάρω αλλά ξέχασα να τον ρωτησω. Η παύση της μιας εβδομάδας ισχύει μόνο για το πρώτο κουτί ή γενικά? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...