Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αρνητικό rhesus στην Ομάδα Αίματος - Rhesus negative


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.μου είπε ο γιατρός ότι επειδή έχω rhesus αρνητικο θα πρέπει να κάνω κάποιες ενέσεις πριν τον τοκετό. μήπως γνωρίζει καμία πότε γίνονται και πως μπορώ να τις πάρω? ευχαριστώ!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα. Κ εγώ με ρέζους αρνητικό. Κ στις 2 εγκυμοσύνες έκανα εξέταση αίματος έμμεση coombs, ήταν όλες αρνητικές κ μου έλεγε πάντα οκ. δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνω αν ήταν θετική. Δεν έκανα καμία ένεση πριν τη γέννα, μετά τη γέννα βλέπουν το ρέζους του παιδιού κ αν είναι θετικό τότε κάνεις μια ένεση...

δεν είμαι όμως κ ο φοβερός γνώστης, μεταφέρω απλώς τη δική μου εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι κι εγώ με Rhesus αρνητικό. Επειδή πριν 10 ημέρες έκανα λήψη τροφοβλάστη, έκανα την ένεση που χρειάζεται. Σε πολλά φαρμακεία που ρωτήσαμε δεν την είχαν ξανακούσει! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό. Την βρήκαμε τελικά σε φαρμακείο δίπλα σε μαιευτήριο.

Σχετικά με το πότε πρέπει να γίνουν, καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου. Εγώ προς το παρόν ξέρω ότι γίνονται σίγουρα μετά από λήψη τροφοβλάστη ή αμνιοπαρακέντηση.

mHAbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω εχω ρεζους αρνητικο καθε μηνα εκανα την εξεταση εμμεση coombs και μου εβγενε αρνητικη παντα.Ο Γιατρος μου ειχε πει στις αρχες οτι στην 27 εβδομαδα περιπου θα κανω μια ενεση την λεγομενη Rhophylac και ισως διξει θετικη τοτε και να μην ανησυχησω,ετσι κι εγινε για 2 μηνες σχεδον εδιχνε θετικη,την τελευταια φορα που εκανα την εξεταση παλι 34 εβδομαδα βγηκε αχνα θετικη επεφτε δηλαδη η τιμη της.κοινως δεν μπερδευτικαν τα αντισωματα του μωρου με τα δικα μου.προς το παρων δεν μου ειπε να κανω αλλη.εσενα τι σου βγενει η εξεταση εμμεση coombs οταν την κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσες γυναίκες έχουν αρνητικό Ρέζους ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ να κάνει την εν λόγω ένεση (Rhophylac η κοινή εμπορική ονομασία, Anti-D σφαιρίνη σαν ουσία). H ένεση πρέπει να γίνεται στις 28 εβδομάδες και ανάλογα με το πρωτόκολλο που ακολουθείται, ίσως χρειαστεί και δεύτερη ένεση στις 34 εβδομάδες. Αυτό σε περίπτωση που όλα βαίνουν καλώς. Αν προκύψει κάτι το οποίο αυξάνει τον κίνδυνο να αναμιχθεί το εμβρυϊκό με το μητρικό αίμα (όπως η αμνιοπαρακέντηση που προαναφέρθηκε, αλλά και άλλες επεμβάσεις, αιμορραγίες κλπ), τότε είναι απαραίτητη και πάλι η χορήγηση της θεραπείας.

 

Πρέπει να τονίσω ότι η διενέργεια της Έμμεσης Coombs δε διασφαλίζει από την ανάπτυξη προβλήματος, ούτε αποτελεί οδηγό για τη χορήγηση της προληπτικής αγωγής. Η Έμμεση Coombs κατά κανόνα είναι αρνητική, αλλά αν βγει θετική είναι πια πολύ αργά: το εμβρυϊκό αίμα έχει ήδη ευαισθητοποιήσει τη μητέρα και το έμβρυο (και κάθε επόμενη κύηση) είναι σε κίνδυνο. Τότε, μάλιστα, οι Anti-D σφαιρίνες δε μπορούν να βοηθήσουν, γιατί ο ρόλος τους είναι καθαρά προληπτικός (δηλαδή να προλάβουν την ευαισθητοποίηση). Τότε χρειάζεται παρακολούθηση από έμπειρο αιματολόγο και ειδικό στην εμβρυομητρική ιατρική. Εξαίρεση σε αυτό, είναι να γίνει η Coombs ασθενώς θετική εξαιτίας της ένεσης (όπως σωστά παρατήρησε κάποια κοπέλα).

 

Όσον αφορά την εξέταση (έμμεση Coombs), αυτή ανιχνεύει αντισώματα που έχει φτιάξει η μητέρα, εναντίον του αίματος του εμβρύου. Η σωστή απάντηση της εξέτασης δεν είναι απλώς "θετική" ή "αρνητική". Η "θετική" πρέπει να συνοδεύεται από το είδος του αντισώματος (π.χ. Rhesus D, Κell κλπ) και τον τίτλο (δηλαδή το "πόσο πολύ αντίσωμα υπάρχει"). Ο τίτλος δίνεται με ένα κλάσμα (π.χ. 1/4, 1/16, 1/128 κλπ) και όσο πιο μεγάλος είναι ο παρονομαστής, τόσο πιο πολύ αντίσωμα έχει παραχθεί (τόσο πιο μεγάλος είναι ο τίτλος). Άρα αν κάνετε την εξέταση και πάρετε αποτέλεσμα "θετική" (σκέτο), επαναλάβετε άμεσα την εξέταση σε ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ που να ξέρει πώς γίνεται η εξέταση και δίνει σωστές απαντήσεις.

 

Πρέπει επίσης να επισημάνω ότι όλες οι γυναίκες (ακόμα και με θετικό Ρέζους) πρέπει να κάνουν Έμμεση Coombs στη 12η και 28η εβδομάδα. Ο λόγος είναι ότι εκτός από το Ρέζους, υπάρχουν πολλές άλλες υπο-ομάδες που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Για αυτές δεν υπάρχει πρόληψη, αλλά είναι σημαντικό να αναγνωριστεί το πρόβλημα νωρίς, για να παρακολουθείται εντατικά η υγεία του εμβρύου. Η παρακολούθηση και πάλι πρέπει να γίνεται από έμπειρο αιματολόγο και εξειδικευμένο γυναικολόγο στην εμβρυομητρική ιατρική.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε χατζηαντωνιου εδω μας δινετε μια πολυ σημαντικη πληροφορια σχετικα με την εμμεση coombs την οποια ομως δεν την καταλαβα επαρκως.οταν η μητερα κ ο πατερας εχουν κ οι δυο ομαδα μηδεν ρεζους θετικο οπως εγω κ ο συζυγος πρεπει παλι να την κανουν?προβληματιστικα τωρα γιατι εχω καθ εξιν αποβολες κ δεν ξερω εαν υπαρχει σε αυτη την περιπτωση ενδεχομενο επιμολυνσης.εαν παλι τα χω μπλεξει τελειως κ δεν εχω καταλαβει καθολου συγχωρεστε με.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε χατζηαντωνιου εδω μας δινετε μια πολυ σημαντικη πληροφορια σχετικα με την εμμεση coombs την οποια ομως δεν την καταλαβα επαρκως.οταν η μητερα κ ο πατερας εχουν κ οι δυο ομαδα μηδεν ρεζους θετικο οπως εγω κ ο συζυγος πρεπει παλι να την κανουν?προβληματιστικα τωρα γιατι εχω καθ εξιν αποβολες κ δεν ξερω εαν υπαρχει σε αυτη την περιπτωση ενδεχομενο επιμολυνσης.εαν παλι τα χω μπλεξει τελειως κ δεν εχω καταλαβει καθολου συγχωρεστε με.

 

Όπως έγραψα, εκτός από τις κύριες ομάδες (Α-Β-ΑΒ-Ο και Ρέζους +/-), υπάρχουν πολλές άλλες ομάδες (ίσως περίπου 250!). Είναι προφανές ότι καμία αιμοδοσία δε μπορεί να ταυτοποιήσει απόλυτα το αίμα κάθε ανθρώπου, και δεν έχει και νόημα. Αυτό δε σημαίνει, όμως, ότι δε μπορεί μια γυναίκα να ευαισθητοποιηθεί (δηλαδή να φτιάξει αντισώματα) για κάποια από αυτές τις ομάδες, που η ίδια είναι αρνητική, αλλά ο σύζυγος θετικός. Ευτυχώς, οι ομάδες που είναι κλινικά σημαντικές είναι λίγες. Για να είναι πλήρες αυτό που σας γράφω, θα τις αναφέρω- αν και δεν έχει νόημα να ασχοληθείτε με αυτό: Rhesus D (το γνωστό ρέζους +/-), Rhesus c/C, Rhesus e/E, Kell και σπανιότερα οι U και G. Οι άλλες ομάδες προκαλούν κλινικά προβλήματα από πολύ σπάνια έως ποτέ. Ο έλεγχος των αιμάτων για τα Rhesus D, c/C, e/E και Kell αποτελεί πλέον διαδικασία ρουτίνας για τις αιμοδοσίες και είναι και σχετικά εύκολο να γίνει και για κάθε άνθρωπο που το επιθυμεί.

 

Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι πρώτον για να δείξω ότι κάθε γυναίκα πρέπει να κάνει την έμμεση Coombs για να δει αν έχει ευαισθητοποιηθεί σε κάποιο από τα πολλά αντισώματα. Το γράφω, όμως, και για να δείξω γιατί είναι σημαντικό μια "θετική" Coombs να συνοδεύεται απαραίτητα από το είδος του αντισώματος: γιατί οι περισσότερες ομάδες, ακόμα και αν προκαλέσουν ευαισθητοποίηση δεν προκαλούν κλινικά προβλήματα. Άρα είναι σημαντικό να γνωρίζουμε σε ποιο αντίσωμα είναι θετική η Coombs, ώστε να προγραμματίζουμε καλύτερα την παρακολούθηση της γυναίκας ή και να την καθυσηχάζουμε, αν πρόκειται για ασήμαντο αντίσωμα.

 

Στην περίπτωσή σας, είναι σίγουρο ότι όλα αυτά δεν ευθύνονται για τις καθ' έξιν αποβολές. Υπάρχει, όμως, σαφώς ο κίνδυνος να έχετε ευαισθητοποιηθεί από κάποια από τις παλιές κυήσεις. Αυτό, πάντως, δεν αλλάζει τη σύσταση ότι κι εσείς, όπως όλες οι γυναίκες, πρέπει να κάνετε μια έμμεση Coombs στις 12 και 28 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ.αυτο δεν το ηξερα.κ μια τελευταια ερωτηση. σε περιπτωση αποκολλησης στο πρωτο τριμηνο πχ στην εκτη εβδομαδα επιβαλει αυτη την ενεση?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ.αυτο δεν το ηξερα.κ μια τελευταια ερωτηση. σε περιπτωση αποκολλησης στο πρωτο τριμηνο πχ στην εκτη εβδομαδα επιβαλει αυτη την ενεση?

 

Ναι, κάθε αιμορραγία απαιτεί κάλυψη με προληπτική Anti-D σφαιρίνη, αν η γυναίκα έχει αρνητικό Ρέζους.

 

Προσέξτε, όμως, το εξής πολύ σημαντικό: Η Anti-D σφαιρίνη (κοινά Rhophylac, αλλά υπάρχουν και άλλα σκευάσματα) παρέχει πρόληψη ευαισθητοποίησης ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΡΕΖΟΥΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

Άρα στη δική σας περίπτωση (Ο+) δε χρειάζεται να δοθεί αυτή η αγωγή. Αν μάλιστα δοθεί, κινδυνεύετε από αιμόλυση (δηλαδή να επιτεθεί το φάρμακο στο αίμα σας και να εμφανίζετε αναιμία)! Αυτό το γράφω για να μην αρχίσει άλλη παραφιλολογία "υπερβολικής πρόληψης", όπως αυτή της θρομβοφιλίας, του τύπου "και τι θα χάσω αν το κάνω κι εγώ, να είμαι πιο σίγουρη?"...

 

Άρα εσείς και κάθε Ρέζους θετική γυναίκα ξεχάστε το Rhophylac, αλλά μην ξεχνάτε ποτέ την έμμεση Coombs στις 12 και 28 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας διανυω την δευτερη εγκυμοσυνη μετα απο καισαρικη τομη. Εμεινα εγκυος οταν ο γιος μου ηταν 13 μηνων. Ειμαι ρεζους αρνητικο και στο πρωτο τριμηνο της τωρινης μου εγκυμοσυνης εβλεπα συχνα αίμα και απο την πρωτη φορα που ειδα (7 εβδομαδων και 4 ημερων)και πηγα στο νοσοκομειο μου εκαναν την ενεση. μπορει αυτο να οφειλοταν απο τα αντισωματα που μπορει να περασαν στο εμβρυο η επειδη ειναι κοντινη η εγκυμοσύνη μετα απο καισαρικη τομη?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρεζους αρνητκο. Ο σύζυγος θετικό.... ΕΝΟΕΙΤΕ ΕΚΑΝΑ την ένεση 2 φορές..σε ποια ακριβός ομάδα δεν θυμάμαι... Όσες γυναίκες έχουν ρεζους Αρνιτκο πρέπει να τους λέει ο γιατρός τους να κάνουν την ενεση.Είναι πολύ σημαντικό ....και σε κάθε απομενξ εγκυμοσύνη ....Κ μόλις γεννήσα έκαναν εξέταση αίματος του παιδιού κ είδαν ου είχε θετικό κ πάλι μου έκαναν την ένεση για να μην έχω πρόβλημα σε επόμενη εγκυμουνη

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 χρόνια μετά...
On 11/10/2016 at 12:36 ΠΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Όσες γυναίκες έχουν αρνητικό Ρέζους ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ να κάνει την εν λόγω ένεση (Rhophylac η κοινή εμπορική ονομασία, Anti-D σφαιρίνη σαν ουσία). H ένεση πρέπει να γίνεται στις 28 εβδομάδες και ανάλογα με το πρωτόκολλο που ακολουθείται, ίσως χρειαστεί και δεύτερη ένεση στις 34 εβδομάδες. Αυτό σε περίπτωση που όλα βαίνουν καλώς. Αν προκύψει κάτι το οποίο αυξάνει τον κίνδυνο να αναμιχθεί το εμβρυϊκό με το μητρικό αίμα (όπως η αμνιοπαρακέντηση που προαναφέρθηκε, αλλά και άλλες επεμβάσεις, αιμορραγίες κλπ), τότε είναι απαραίτητη και πάλι η χορήγηση της θεραπείας.

 

Πρέπει να τονίσω ότι η διενέργεια της Έμμεσης Coombs δε διασφαλίζει από την ανάπτυξη προβλήματος, ούτε αποτελεί οδηγό για τη χορήγηση της προληπτικής αγωγής. Η Έμμεση Coombs κατά κανόνα είναι αρνητική, αλλά αν βγει θετική είναι πια πολύ αργά: το εμβρυϊκό αίμα έχει ήδη ευαισθητοποιήσει τη μητέρα και το έμβρυο (και κάθε επόμενη κύηση) είναι σε κίνδυνο. Τότε, μάλιστα, οι Anti-D σφαιρίνες δε μπορούν να βοηθήσουν, γιατί ο ρόλος τους είναι καθαρά προληπτικός (δηλαδή να προλάβουν την ευαισθητοποίηση). Τότε χρειάζεται παρακολούθηση από έμπειρο αιματολόγο και ειδικό στην εμβρυομητρική ιατρική. Εξαίρεση σε αυτό, είναι να γίνει η Coombs ασθενώς θετική εξαιτίας της ένεσης (όπως σωστά παρατήρησε κάποια κοπέλα).

 

Όσον αφορά την εξέταση (έμμεση Coombs), αυτή ανιχνεύει αντισώματα που έχει φτιάξει η μητέρα, εναντίον του αίματος του εμβρύου. Η σωστή απάντηση της εξέτασης δεν είναι απλώς "θετική" ή "αρνητική". Η "θετική" πρέπει να συνοδεύεται από το είδος του αντισώματος (π.χ. Rhesus D, Κell κλπ) και τον τίτλο (δηλαδή το "πόσο πολύ αντίσωμα υπάρχει"). Ο τίτλος δίνεται με ένα κλάσμα (π.χ. 1/4, 1/16, 1/128 κλπ) και όσο πιο μεγάλος είναι ο παρονομαστής, τόσο πιο πολύ αντίσωμα έχει παραχθεί (τόσο πιο μεγάλος είναι ο τίτλος). Άρα αν κάνετε την εξέταση και πάρετε αποτέλεσμα "θετική" (σκέτο), επαναλάβετε άμεσα την εξέταση σε ΑΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ που να ξέρει πώς γίνεται η εξέταση και δίνει σωστές απαντήσεις.

 

Πρέπει επίσης να επισημάνω ότι όλες οι γυναίκες (ακόμα και με θετικό Ρέζους) πρέπει να κάνουν Έμμεση Coombs στη 12η και 28η εβδομάδα. Ο λόγος είναι ότι εκτός από το Ρέζους, υπάρχουν πολλές άλλες υπο-ομάδες που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Για αυτές δεν υπάρχει πρόληψη, αλλά είναι σημαντικό να αναγνωριστεί το πρόβλημα νωρίς, για να παρακολουθείται εντατικά η υγεία του εμβρύου. Η παρακολούθηση και πάλι πρέπει να γίνεται από έμπειρο αιματολόγο και εξειδικευμένο γυναικολόγο στην εμβρυομητρική ιατρική.

 

Καλησπέρα σας κ Χατζηαντωνιου είμαι έγκυος για πρώτη φορά στην 7 εβδομαδα.. Έπειτα από τις αρχικές εξετάσεις βγήκα θετικη στην έμμεση coombs 1/8(+) και 1/16(-)ενώ έχω ρεζους θετικό. Πόσο επικίνδυνο είναι για το έμβρυο; τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση πέρα από παρακολούθηση σε αιματολογο και γυναικολογο; αυτό σημαίνει πως κ σε μελλοντική εγκυμοσύνη θ συμβεί; 

Ευχαριστώ για τ χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2022 at 9:02 ΜΜ, Φροσω είπε:

 

Καλησπέρα σας κ Χατζηαντωνιου είμαι έγκυος για πρώτη φορά στην 7 εβδομαδα.. Έπειτα από τις αρχικές εξετάσεις βγήκα θετικη στην έμμεση coombs 1/8(+) και 1/16(-)ενώ έχω ρεζους θετικό. Πόσο επικίνδυνο είναι για το έμβρυο; τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση πέρα από παρακολούθηση σε αιματολογο και γυναικολογο; αυτό σημαίνει πως κ σε μελλοντική εγκυμοσύνη θ συμβεί; 

Ευχαριστώ για τ χρόνο σας

 

Θα πρέπει να ζητήσετε από εργαστήριο να προσδιορίσει ΣΕ ΠΟΙΟ αντίσωμα βγήκε θετική η έμμεση Coombs (υπάρχουν άλλα περίπου 240, εκτός από το Ρέζους, αλλά από αυτά μόνο 4-5 είναι τα σημαντικά). Όταν έχετε την απάντηση για το είδος του αντισώματος, τότε θα πρέπει να σας δει αιματολόγος για να εξηγήσει τη σημασία του.

Η έμμεση Coombs γίνεται συνήθως αξιόπιστα στα μεγάλα μαιευτήρια και σίγουρα στις αιμοδοσίες των δημόσιων νοσοκομείων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπερα! Εχω ομαδα αιματος 0+ και ο αντρας μου 0-. Εχω διαβασει οτι σε πςριπτωση που η μαμα εχει αρνητικο ρεζους γινονται καποιες ενεσεις στην κυηση ωστε να μην αναπτυξει η μαμα αντισωματα αντιρεζους που μπορει να βλαψουν το μωρο. Στην αντιθετη περιπτωση που η μαμα εχει ρεζους θετικο κ το μωρο αρνητικο υπαχρει παλι προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας διαβάστε πιο πάνω τις απαντήσεις του κ.Χατζηαντωνίου!  

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...