Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο μωρό καθ'οδόν - πόσα ευρώ στον κουμπαρά;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Έψαξα στο φόρουμ να βρω ανάλογο θέμα, αλλά δεν τα κατάφερα. Κι ούτε ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία. Είμαι 2 μηνών έγκυος και σιγά-σιγά αρχίζω να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά. Το ξέρω πως είναι νωρίς, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε στην άκρη κάποια χρήματα και δεν ξέρω πόσα. Ρωτάω κυρίως τις νέες μανούλες. Τι χρειαστήκατε πάνω-κάτω ως τη μέρα που ήρθε το μωράκι σας και πόσο στοίχισαν; Στο μυαλό μου έχω ότι κάποια πράγματα τα θέλω "καλά" όπως το καρότσι ή το στρώμα του μωρού, αλλά τα ρούχα π.χ. δε με νοιαζει αν θαναι "φθηνα" τυπου ζαρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Δε ζηταω ακριβές ποσό, καταλαβαίνω ότι πολλά φευγουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε, αλλά κατα προσέγγιση... 2 χιλιάρικα, 3; 4;

 

Κι αν κάποια ξέρει αν υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ ας με κατατοπίσει γιατί δεν ξέρω καν τι πρέπει να αγοράσω. Μια φίλη έλεγε προ καιρού για αποστειρωτή... ούτε που θα το σκεφτόμουνα μέχρι να ρθει η ώρα να το χρειαστώ!! και μάλλον τότε θα ήταν αργα... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα! Έψαξα στο φόρουμ να βρω ανάλογο θέμα, αλλά δεν τα κατάφερα. Κι ούτε ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία. Είμαι 2 μηνών έγκυος και σιγά-σιγά αρχίζω να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά. Το ξέρω πως είναι νωρίς, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε στην άκρη κάποια χρήματα και δεν ξέρω πόσα. Ρωτάω κυρίως τις νέες μανούλες. Τι χρειαστήκατε πάνω-κάτω ως τη μέρα που ήρθε το μωράκι σας και πόσο στοίχισαν; Στο μυαλό μου έχω ότι κάποια πράγματα τα θέλω "καλά" όπως το καρότσι ή το στρώμα του μωρού, αλλά τα ρούχα π.χ. δε με νοιαζει αν θαναι "φθηνα" τυπου ζαρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Δε ζηταω ακριβές ποσό, καταλαβαίνω ότι πολλά φευγουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε, αλλά κατα προσέγγιση... 2 χιλιάρικα, 3; 4;

 

Κι αν κάποια ξέρει αν υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ ας με κατατοπίσει γιατί δεν ξέρω καν τι πρέπει να αγοράσω. Μια φίλη έλεγε προ καιρού για αποστειρωτή... ούτε που θα το σκεφτόμουνα μέχρι να ρθει η ώρα να το χρειαστώ!! και μάλλον τότε θα ήταν αργα... :(

ΠΡΙΝ έρθει το μωρό, θα μπορούσες να περιοριστείς σε:

-Κάθισμα αυτοκινήτου

-Καρότσι

-Κούνια με όλα τα παρελκόμενα (και να εύχεσαι να κοιμάται εκεί :mrgreen:)

-2-3 κουτιά πάνες

-Τα ρουχαλάκια/πυτζαμάκια/καλτσάκια που λες (μην πολυξεφύγεις διότι ειδικά του 1ου 3μήνου τα ρουχαλάκια απαξιώνονται ΠΟΛΥ γρήγορα, ίσως και πριν το 3μηνο)

-Αν δε σκοπεύεις να θηλάσεις θα πάρεις κάποιο γάλα αλλά δε θα έχεις στοκ στο σπίτι, μπορεί να προκύψουν αλλεργίες κτλ και φυσικά μπιμπερό

-Την ίδια δουλειά που κάνει ένας αποστειρωτής μπορεί να την κάνει και μία κατσαρόλα, με το θερμαντήρα όμως νομίζω θα εξοικονομήσεις χρόνο

-Μπανιερό

 

Προσωπικά αυτά θεωρώ άκρως απαραίτητα και με μια πολύ σύντομη έρευνα αγοράς θα δεις περίπου πόσο θα σας στοιχίσουν, εξαρτάται κι από το πού θα κάνετε τα ψώνια σας.

 

Για όλα τα υπόλοιπα, βλέποντας και κάνοντας. Εμείς μαζέψαμε πολύ σαβούρα την οποία τελικά ουδέποτε χρησιμοποιήσαμε...

 

Τώρα που τα βλέπω μου φαίνονται πολύ λίγα, να ξέχασα κάτι σημαντικό?:?

Επεξεργάστηκαν by poulxeria
προσθήκη-> μπανιερό
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι! Με το καλο το μωράκι σου!

Λοιπόν θα σ πω απότη δικιά μ εμπειρία όπου προσπαθούμε να διατηρήσουμε μια ισορροπία..Να μην κανουμε υπερβολες αλλα να χαρει κ λιγο η μανουλα με τη διακοσμηση του δωματιου κλπ.γεννάμε όπου να ναι οπότε τα χω φρεσκα:

Ιδιωτικό μαιευτηριο 3κλινο: πρπ 1.700

Αμοιβή γιατρου: πρπ 1.500 (αυτά δύσκολα τα γλιτώνεις κ στο δημόσιο εκτός αν πας με το γιατρό της βαρδιας)

Μεγάλοι υπέρηχοι (αυχενικη/β επιπέδου/doppler): γύρω στα 120-150 ο καθενας)

Καροτσι 3 σε ενα: πρπ 800 αν πας σε κάτι επωνυμο.εμείς διαλεξαμε pegperego γτ μας φάνηκε πολύ καλό το αυγό του αυτοκινήτου

Κουνια: από ελληνικη εταιρια πρπ 350

Στρωμα: εμείς δώσαμε 215 μαζί με ένα καλό καλυμμα αλλά μπορείς να βρεις καλή ποιοτητα κ πιο οικονομικά

Μπανακι: αν παίξεις σε αυτά με τη βάση π χουν κ αλλαξιερα που βολεύουν σε μπάνια με χώρο υπολόγιζε γύρω στα 100

Αλλάξιερα δεν πήραμε γτ είχαμε ένα έπιπλο του ικεα που βόλευε σαν ύψος οπότε πήραμε μόνο το Υφασμάτινο από πάνω π ακουμπάς το μωρο.γύρω στα 20?

Προικα μωρου:ψάξε μέσω ίντερνετ μπορείς να βρεις διάφορες τιμές.καλή ποιότητα έχω δει στα nef nef κ στη laura ashley

Ρουχαλάκια μωρού:μια χαρά είναι κ τα ζαρα όπως κ τα πρεναταλ (τα μαδερκερ έχουν πιο καλή ποιοτητα αλλά είναι πιο ακριβα)

Αν ταξιδεύετε συχνά θα σ χρειαστεί παρκοκρεβατο (γυρω στα 100 ένα διοροφο να ναι κ για νεογεννητο κ ένα καλό στρωμα κ για υπνο γύρω στα 50-80 μαζί με το κάλυμμα)

Αυτά μπόρεσα να σκεφτώ...Ελπίζω να μη σε αγχώσα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έψαξα στο φόρουμ να βρω ανάλογο θέμα, αλλά δεν τα κατάφερα. Κι ούτε ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία. Είμαι 2 μηνών έγκυος και σιγά-σιγά αρχίζω να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά. Το ξέρω πως είναι νωρίς, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε στην άκρη κάποια χρήματα και δεν ξέρω πόσα. Ρωτάω κυρίως τις νέες μανούλες. Τι χρειαστήκατε πάνω-κάτω ως τη μέρα που ήρθε το μωράκι σας και πόσο στοίχισαν; Στο μυαλό μου έχω ότι κάποια πράγματα τα θέλω "καλά" όπως το καρότσι ή το στρώμα του μωρού, αλλά τα ρούχα π.χ. δε με νοιαζει αν θαναι "φθηνα" τυπου ζαρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Δε ζηταω ακριβές ποσό, καταλαβαίνω ότι πολλά φευγουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε, αλλά κατα προσέγγιση... 2 χιλιάρικα, 3; 4;

 

Κι αν κάποια ξέρει αν υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ ας με κατατοπίσει γιατί δεν ξέρω καν τι πρέπει να αγοράσω. Μια φίλη έλεγε προ καιρού για αποστειρωτή... ούτε που θα το σκεφτόμουνα μέχρι να ρθει η ώρα να το χρειαστώ!! και μάλλον τότε θα ήταν αργα... :(

 

Πολλά πράγματα εξαρτώνται και από το τι θα σου ταιριάξει.

 

Με το πρώτο μου παιδί, μας ταίριαξε το καρότσι. Αλλά μόνο ένα ελαφρύ καροτσάκι, το πιο βαρυ (και ακριβό) άντε να το χρησιμοποίησα 5 φορές, καθότι με ανηφόρες και με σκάλες, δε βόλεψε καθόλου. Με τα επόμενα παιδιά μου, βρήκα ένα καλό μάρσιπο και το καρότσι έμεινε ξεχασμένο στην αποθήκη.

 

Με το πρώτο μου παιδί, είχα πάρει κρεβατάκι. Στα επόμενα, το να κοιμόμαστε μαζί μου βγήκε πολύ πιο βολικό και το κρεβατάκι περιορίστηκε πιο πολύ ως χώρος να ακουμπάω το μωρό. Κοινώς ένα καλάθι για νεογέννητο ή ένα παρκο θα είχε κάνει την ίδια δουλειά.

 

Το ένα μου παιδάκι του άρεσε το κούνημα και μία κούνια (από αυτές που κάθεται το μωράκι, όχι κούνια-κρεβάτι) πραγματικά τη λάτρεψε. Τα άλλα 2 έκαναν λες και τα σφάζεις με το κούνημα.

 

Με ένα από τα μωρά μου έδωσα ξένο γάλα, με τα μωρά που θήλασα δε μου χρειάστηκαν καθόλου αποστειρωτές, θερμαντήρες κλπ κλπ. Από τα παιδιά που θήλασαν, στο ένα έδωσα μπουκάλι μετά τους 8 μήνες, που δούλευα, και κυριολεκτικά χρειάστηκε 1 ακριβώς μπουκάλι, το άλλο πήγε κατευθείαν σε ποτηράκι.

 

Αλλαξιέρα αν και είχαμε πολύ καλή, δε με βόλεψε ποτέ και μου φάνηκε πολύ πιο βολικό να αλλάζω το μωρό με ένα μουσαμά στο δικό μου κρεβάτι, καθιστή δίπλα του.

 

Οπότε προσωπικά, αν ήξερα όσα ξέρω τώρα, θα ξεκίναγα με 1-2 μπουκάλια, μήπως χρειαστούν, μία καλαθούνα για ύπνο, και τα υπόλοιπα θα τα αγόραζε μια-δυο βδομάδες μετά τη γέννηση του μωρού, ανάλογα με το τι βλέπω ότι χρειάζεται και τι μπορώ να διαθέσω. Το μόνο που είναι εντελώς απαραίτητο είναι ένα κάθισμα αυτοκινήτου.

 

Ρουχαλάκια να αγοράσεις εκ των προτέρων δεν έχει νόημα, γιατί ιδέα δεν έχεις από τώρα αν το μωρό θα βγει 2 ή 5 κιλά, οπότε μπορεί ό,τι πάρεις να είναι άχρηστο. Άσε που συνήθως ρουχαλάκια φέρνουν όλοι για δώρο, οπότε ξεκινάς με λίγες αλλαξιές που τις αγοράζεις όταν πια κοντεύεις στο μήνα σου, να μην σου βγουν πολύ μικρά και πανε αφόρετα. Ούτε έχει νόημα επένδυση σε ακριβά φορμάκια, στην αρχη κάθε λίγες βδομάδες θα πηγαίνουν για πέταμα έτσι όπως μεγαλώνουν τα μωράκια.

 

Και φυσικά σκέψου τα έξοδα γιατρών και νοσοκομείου, που παίζουν πάρα πολύ ανάλογα με το αν θα είναι ιδιωτικό ή δημόσιο μαιευτήριο, ποιος είναι ο γιατρός, και τι χρεώνει, αν ο παιδίατρος που θα βρεις μετά θα είναι μεσω ταμείου ή ιδιωτικά κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Έψαξα στο φόρουμ να βρω ανάλογο θέμα, αλλά δεν τα κατάφερα. Κι ούτε ξέρω αν είμαι στη σωστή κατηγορία. Είμαι 2 μηνών έγκυος και σιγά-σιγά αρχίζω να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά. Το ξέρω πως είναι νωρίς, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να βάζουμε στην άκρη κάποια χρήματα και δεν ξέρω πόσα. Ρωτάω κυρίως τις νέες μανούλες. Τι χρειαστήκατε πάνω-κάτω ως τη μέρα που ήρθε το μωράκι σας και πόσο στοίχισαν; Στο μυαλό μου έχω ότι κάποια πράγματα τα θέλω "καλά" όπως το καρότσι ή το στρώμα του μωρού, αλλά τα ρούχα π.χ. δε με νοιαζει αν θαναι "φθηνα" τυπου ζαρα ή δεν ξέρω τι άλλο. Δε ζηταω ακριβές ποσό, καταλαβαίνω ότι πολλά φευγουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε, αλλά κατα προσέγγιση... 2 χιλιάρικα, 3; 4;

 

Κι αν κάποια ξέρει αν υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ ας με κατατοπίσει γιατί δεν ξέρω καν τι πρέπει να αγοράσω. Μια φίλη έλεγε προ καιρού για αποστειρωτή... ούτε που θα το σκεφτόμουνα μέχρι να ρθει η ώρα να το χρειαστώ!! και μάλλον τότε θα ήταν αργα... :(

 

Καλησπερα,ειμαι κ εγω ε μηνων οπως κ εσυ!!!για την ακριβεια ειμσι στην 7η εβδομαδα.εμεις προς τπ παρον πηραμε καθησματακι αυτοκινητου καροτσακι αλλαξιερα ενα παρκο εναν αποστειρωτη κ ενα γουοκι τοκι.η αληθεια ειναι οτι μας βγηκε ο κουκος αηδονι αλλα ο αντρας μ δεν κρατιοταν κ πηγαμε κ τα πηραμε την προηγουμε εβδομαδα.προσωπικα δεν ηθελα να τα χωνισουμε τοσο νωρις διοτι χτυπα ξυλο αλλα ποτε δεν ξες τι γινεται!!!ρουχαλακια κ τετοια δεν πηραμε ακομα ουτε κουνια σεντονια κλπ κλπ,αυτα του ειπα οτι ειναι καλυτερο ν τα ψωνισουμε κατα τον 8ο η 9ο μηνα για ν ξερουμε κ τα κιλακια τ μωρου ειδικα για τ ρουχαλακια τ οποια πιστευω οτι δεν χρειαζεται ν ειναι πανακριβα διοτι μεγαλωνουν τοσο γρηγορα απο οτι μ ειπαν φιλες μου π εχουν παιδακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ! με βοηθάτε να έχω ένα μπούσουλα. Δε σκοπεύουμε να αγοράσουμε κάτι από τώρα, αλλά πρέπει να υπάρχει ένας στόχος. Κανα 3,5χίλιαρο το λιγότερο θα χρειαστεί απ'ότι καταλαβαίνω και τα υπόλοιπα σιγά σιγα... ας ξεκινήσουμε λοιπόν την αποταμίευση!! να'στε καλά κορίτσια. αν θυμηθείτε και τπτ άλλο, φερτε τα φωτα σας :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, κάνε μια καλή έρευνα αγοράς κι αρχισε να παιρνεις πράγματα από 6ο-7ο μήνα και μετά. Μπορεί μέχρι τότε να σου δωσουν/δανεισουν διάφορα συγγενείς ή φίλοι τα οποία δεξου τα αν είναι σε καλή κατάσταση και σου ταιριάζουν, θα γλιτωσεις πολλά χρήματα. . Επίσης οι δικοί σου άνθρωποι θα σε ρωτησουν τι δώρο θέλεις, μην ντραπεις να πεις, θα σου φερουν ετσι κι αλλιως. Επίσης τον Γενάρη ξεκινούν εκπτωσεις, μπορείς να τις εκμεταλλευτεις, κυρίως για την προικα του.

 

Σίγουρα θες καρεκλακι αυτοκινητου για να μεταφερθεί με ασφάλεια και κρεβατακι /καλαθουνα/λικνο κάτι που θα το κοιμησεις τον πρώτο καιρό συν στρωμα συν αδιάβροχο καλυμμα. Καροτσάκι μπορείς να πάρεις και μετά αν δεν έχετε σκοπό τις βόλτες πρώτες μέρες. Προσωπικά με βόλεψε το καροτσάκι από την αρχή μέσα στο σπίτι, το έχω με πορτ μπεμπε πάνω και κοιμάται εκεί την ημέρα. Ένα μπανάκι για όταν πέσει ο αφαλος, πολύ γρήγορα δηλαδή, πανες αλλά μην κάνεις κάβα για να δεις τι σε βολεύει και τα ειδη περιποιησης του, λαδακια, κρεμες κλπ. Σεντονακια, σελτεδακια, εσωρουχα, ρούχα γενικά προικα με μέτρο θα σου φερουν δώρα.

 

Σιφινιερα /αλλαξιερα αν δεν έχεις χωρο να βάλεις τα πράγματα του. Σκέψου που θα το αλλάζεις κι αναλόγως παίρνεις αλλαξιερα ή όχι.

 

Αν έχεις σκοπό να θηλάσεις γνωμη μου μην παρεις γαλατα/μπιμπερο, θα είναι εύκολη λύση σε τυχόν δύσκολη μέρα. .

 

Αυτά νομίζω, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω. Υπάρχει ενότητα στο φορουμ με αγορές, ρίξε μια ματιά και εκεί θα έχει διαφορα να διαβάσεις .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κούνια:(350 ευρώ και στρώμα 120 ευρώ) ακόμα να κοιμηθεί εκεί.

Υποσέντονα (7 ευρώ ΙΚΕΑ) και σεντονάκια ( από 20 ευρώ το σετ έως 60 ευρώ το πιο ακριβό/ προίκα) : χρήσιμα γιατί τα στρώνω στο κρεβάτι που τον κοιμίζω δίπλα μου. Επέλεξα das που είναι Ελληνική εταιρεία και είναι πολύ καλής ποιότητας.

Καρότσι: Peg Perego μόνο αν το βγάλει ο σύζυγος - εγώ επέλεξα ένα ελαφρύ Chicco Echo (100 ευρώ με προσφορά) που κάνει και για νεογέννητο και είναι πολύ βολικό !! ( και πολύ πιο οικονομικό)

Αποστειρωτής (60ευρώ): τον σνόμπαρα αλλά με βόλεψε πολύ γιατί θηλάζω αποκλειστικά αλλά μία φορά την ημέρα δίνω μπιμπερό με δικό μου γάλα ( για να τον ταίζει και ο μπαμπάς και να χαίρεται! ) Πήρα Philips Avent οπως και το ίδιο θήλαστρο (90 ευρώ με προσφορά) - εμένα με βόλεψαν πάρα πολύ. Αυτά συμφέρουν και από online φαρμακείο ;) Ο θερμαντήρας βγήκε... μάπα το καρπούζι ... προτίμησα μπεν μαρί αλλά έχω θερμόμετρο για φαγητό ώστε να μην υπερθερμάινεται το μητρικό.

Επίσης από φαρμακείο: λευκό οινόπνευμα, γάζες αποστ/νες, πολλά μωρομάντηλα, αφρόλουτρο/σαμπουάν, μαλακή βούρτσα, αμυγδαλέλαιο βιολογικό ( βοήθησε πολύ στη νινίδα και στο σκασμένο δέρμα ως νεογέννητο), μπατονέτες,θερμόμετρο για μπάνιο, 2 κουτιά πάνες. ( γύρω στα 50 ευρώ όλα όλα μαζί και μπορεί να έχω ξεχάσει και κάτι)

Ρουχαλάκια: ΤΕΛΕΙΑ εσωρουχάκια τα Pretty Baby και τα MInervakia- όντως καλύπτουν από νεογέννητο έως και τον τρίτο μήνα : πλήρης απόσβεση και πάμφθηνα και ΕΛΛΗΝΙΚΑ! ( 5 το ένα ή 15 ευρώ η συσκ των τεσσάτων)

Τα υπόλοιπα από H&M και μάλιστα βιολογικό βαμβάκι - επίσης τα ευχαριστήθηκα. Δώρα από ΖΑRA κλπ τρύπησαν στο δεύτερο πλυντήριο :(

Οπωσδήποτε κάθισμα αυτοκινήτου και βάση ISOFIX ( επειδή πήραμε όλη τη σειρά PEG PEREGO δεν ξέρω μεμονωμένα πόσο κάνουν - όλα μαζί πάντως 780ευρώ)

Αυτά ...

το μεγαλύτερο λάθος που έκανα ήταν που δεν άλλαξα τα περισσότερα ΄δωρα που δέχτηκα σε ρούχα για πολύ μεγαλύτερο μέγεθος: ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΠΟΤΕ και ήταν και ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!!

Με το καλό το μωρό :)

 

Ααα και στην αρχή τον έπλενα στη λεκάνη που φτιάχνω τα κέικ και πολύ του άρεσε !!! Μετά πήρα μπανάκι με έξτρα ανάκλιντρο για να ξαπλώνει ο πασάς μου απόJumbo - σύνολο 15 ευρώ. Τα αξίζει τα λεφτά του ;)

Επεξεργάστηκαν by Macgyver
Μπάνιο απαραίτητα...
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι!

Δύσκολο πράγμα να υπολογίσεις αλλά θέλει και προσοχή μην αγοράσεις και πράγματα που τελικά δε θα χρησιμοποιήσεις. Οι τιμές παίζουν πολύ, θέλει καλό ψάξιμο και πολλές φορές οι τιμές σε sites του εξωτερικού μαζί με τα μεταφορικά είναι πολύ μικρότερες.Προσωπικά στο τέλος της εγκυμοσύνης αγόρασα μόνο λίγα ρούχα γιατί ήθελα τα πρώτα της να τα διαλέξω εγώ και να μην είναι δεύτερο χέρι, και υφάσματα για σεντονάκια που τα έραψε η προγιαγιά της και χάρηκε πάρα πολύ που το έκανε. Επίσης πήρα μια τσάντα για το καρότσι που μου άρεσε πολύ και ένα ring sling για να τη μεταφέρω που δεν το ήθελε καθόλου.Τελικά τις βόλτες μας όλο το καλοκαίρι τις κάναμε με τον κλασικό μάρσιπο(μας τον έκαναν δώρο) και μάλιστα ήθελε να κοιτάζει μόνο μπροστά. Έχουμε μεγαλύτερα παιδάκια και στις δύο οικογένειες οπότε βρεθήκαμε με πολλά πράγματα,πολλές τσάντες με ρούχα που είναι καινούργια γιατί τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα(κι εμείς πολλά ρούχα τα βάλαμε μία ή καμία φορά). Με τη σειρά μου κι εγώ τα δίνω σε δυο φίλες που γέννησαν μετά από μένα.

Μας έδωσαν λίκνο που το χρησιμοποιούμε ακόμη (6 μηνών), βρεθήκαμε με τρια καθισματάκια αυτοκινήτου, τα δύο τα δώσαμε και μας περιμένει ένα που κοιτάζει μπροστά. Δύο καρότσια, κρατήσαμε το ένα που είναι σχεδόν αχρησιμοποίητο, αλλά εκ των υστέρων λέω πως το καρότσι είναι καλό να το διαλέξεις με βάση τη σωματική σου διάπλαση και το που μένεις, κάποια είναι πολύ βαριά και δεν ανοίγουν εύκολα, δε χωράνε σε μικρό ασανσερ και αν έχεις πολλές σκάλες πρέπει να το λάβεις υπόψιν.

Αλλαξιέρα δεν είχαμε και την αλλάζαμε με σελτεδάκι στο κρεββάτι, τώρα που φτάσαμε τα 7 κιλά και ο μπαμπάς έχει θέμα με τη μέση του μας έδωσαν μία και βολεύει γιατί είναι στο σωστό ύψος. Μια φίλη έχει βάλει στρωματάκι αλλαξιέρας πάνω στο πλυντήριο και την έχει βολέψει.

Αποστειρωτή και θερμαντήρα μου έδωσαν, πάνες μου έδωσαν στο μαιευτήριο,δε βιάστηκα να πάρω πριν δω τα κιλά του μωρού και δοκίμασα 2-3 μάρκες πριν καταλήξω. Από καλλυντικά είχα ρωτήσει την παιδίατρο και πήρα ένα αφρόλουτρο-σαμπουάν και ένα αμυγδαλέλαιο(που χρησιμοποιώ κι εγώ).

Από την αρχή της εγκυμοσύνης έδωσα αρκετά χρήματα για βιβλία, για την εγκυμοσύνη και το φυσικό τοκετό. Δεν το μετανιώνω,με βοήθησαν πολύ και γέννησα σχεδόν όπως ήθελα αλλά μακάρι να είχα φροντίσει να ενημερωθώ για το θηλασμό που με δυσκόλεψε πολύ. Δυο βιβλία διάβασα μετά, του Παπαβέντση και της Πατσούρου, αν θέλεις να θηλάσεις σου προτείνω να τα διαβάσεις τώρα που έχεις χρόνο.

Ευτυχώς πάντως που υπάρχει αυτή η ανακύκλωση μεταξύ των μαμάδων, μας έδωσαν όμορφα και καλά πράγματα για το μωράκι μας, γιατί εμείς δώσαμε σχεδόν όλες μας τις οικονομίες στη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...