Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβιες και αγχος μετα απο παλινδρομη


blue moon

Recommended Posts

Γεια σε ολες και ολους....η μικρη μου ιστορια εχει ως εξης περυσι Νοεμβρη μηνα ανακακυψα την εγκυμοσυνη μου που ηρθε μετα απο 2 μηνες ελευθερων επαφων χαρα μεγαλη το θελαμε πολυ..παλινδρομησε ενατη εβδομαδα κι ενω ειχαμε ακουσει καρδια...μεγαλη θλιψη..ακολουθησε αποξεση κι ενα μηνα μετα λαπαροσκοπικο χειρουργειο για μεγαλο ινομυωμα...6 μηνες μετα ξανα εγκυος στα 37 μου χρονια πλεον..η ουσια ειναι οτι εχω φοβιες ενω με παρακολουθει ενδοκρινολογος γιατι βρεθηκα με υπερσουλιναιμια και αιματολογος εχω απιστευτο αγχος..εκανα την αυχενικη βγηκε πολυ καλη και η εξεταση αιματος και η κυστικη κι εγω συνεχιζω να τρωω τα νυχια μου περιμενοντας τον επομενο υπερηχο που θα γινει σε 5 μερες και θα μαι 15 εβδομαδων και κατι...σε καθε υπερηχο αποστρεφω το βλεμα μου και κοιταω μονο το γιατρο αν σκασει χαμογελο γυρναω και το κοιταω..τρωω τα νυχια μου συνεχεια γιατι δεν ζαλιζομαι δεν κανω εμετο απο την αρχη ως τωρα....συνεχως κοιταω το στηθος μου αν συνεχιζει να ναι ελαφρα πρησμενο και οχι σπουδαια πραγματα...πολυ μικρη αυξηση βλεπω.στην προηγουμενη ατυχια δεν ειχα σταγονα αιμα κατι να με προετοιμασει..ο αντρας μου απο τη χαρα του μετα την πολυ καλη αυχενικη αρχισε να το ανακοινωνει σε ολους..κι εγω τρωω τα νυχια μου...στη μανα μου επειδη ειναι και σε αλλη πολη δεν το χω πει ακομα..εχει και πιεση ειναι και 70 χρονων γυναικα πλεον..εσεις πως την παλεψατε. Ψυχολογικα???ειμαι πολυ ενεργη και στο σπιτι δεν ειναι οτι καθομαι ολη μερα το μυαλο μου δεν μπορω να παρω...σας ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειναι φυσιολογικο αυτο που νιωθεις. Ολες οσες περασαμε απο παλλινδρομη τα ιδια νιωθαμε. Εγω εκλαιγα σε καθε υπερηχο. Στους γονεις μου το ανακοινωσα αφου εκλεισα τον 5ο μηνα. Μολις αρχισεις να νιωθεις το μωρο , θα ητεμησεις. Κουραγιο και καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο αυτο που νιωθεις. Ολες οσες περασαμε απο παλλινδρομη τα ιδια νιωθαμε. Εγω εκλαιγα σε καθε υπερηχο. Στους γονεις μου το ανακοινωσα αφου εκλεισα τον 5ο μηνα. Μολις αρχισεις να νιωθεις το μωρο , θα ητεμησεις. Κουραγιο και καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!

 

Σ ευχαριστω...τουλαχιστον ειναι παρηγορο οτι και αλλες νιωθουν ετσι..και ποτε το ακουσες?στον 5ο πια???κι αυτο με το στηθος με τρελαινει...σε sites γραφουν συνεχεια οτι μεγαλωνει μπορει λεει ν αλλαξεις και δυο νουμερα..εγω ουτε μισο του μισου δεν βλεπω ν αλλαζω παραμενει μικρο και ελαφρως πιο στρογγυλο..ρωτησα το γιατρο και μου πε δεν εχει να λεει κατι..:?:?

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια κι εγώ...

Με μία παλλίνδρομη στην 6η εβδομάδα, με έναν άντρα που ήθελε σαν τρελλός παιδί, και με 2 σόγια που γίναμε "μαλλιοκούβαρα" λόγω της αποβολής.

Έμπαινα στη γιατρό μου μόνη μου, και την κοίταζα μες στα μάτια για να καταλάβω ότι το παιδί είναι ζωντανό και είναι οκ, και μετά έδινα εντολή να έρθει κι ο άντρας μου να δει το μωρό.

Εγώ είχα αρχίσει να πετάω κοιλιά από το 2ο (!!!) (προφανώς λόγω κατακράτησης υγρών) και με ρωτούσαν όλοι αν είμαι έγκυος και το αρνιόμουν. Οι γονείς μας το έμαθαν στο 4ο μήνα (μετά από αυχενική και την εξέταση αίματος για σύνδρομα που στείλαμε Αμερική).

Όλες οι έγκυες έχουν τα άγχη τους για την εξέλιξη της κύησης, απλώς όσες περάσαμε αποβολή έχουμε χίλιους λόγους παραπάνω (γιατί απλά ξέρουμε πώς είναι και τι σημαίνει ξαφνικά να σταματήσει η εγκυμοσύνη). Μέχρι και την τελευταία ημέρα, όπου κι αν ήμουν απομονωνόμουν όπου μπορούσα και ξεβρακωνόμουν να δω αν έχω αίμα κάτω.

Μην μπαίνεις στη λογική να διαβάζεις για συμπτώματα και να απορείς γιατί δεν τα έχεις κι εσύ. Εγώ είχα μία εγκυμοσύνη που δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου (με εξαίρεση την ένεση για θρομβοφιλία, και ότι ζεσταινόμουν πάαααρα πολύ). Δεν ξέρω τι θα πει εμετός, ζαλάδα, πρησμένο στήθος, αναγούλες, λιγούρες, κλπ. Δούλευα μέχρι και την τελευταία ημέρα, απλά γιατί μπορούσα. Ένιωθα σωματικά όπως και πριν μείνω έγκυος (απλά λίγο πιο φουσκωμένη...)

Το ότι σου συνέβη κάτι άσχημο μία φορά, δε σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές και γερό μωράκι!

Στο περιβάλλον σου να το πεις όταν είσαι εσύ έτοιμη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ξε-αγχωθείς να σου πω πως εγώ δεν είχα δει τρομερή διαφορά στο στήθος. Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης φορούσα τα παλιά μου σουτιέν που (απλά αυτά που είχαν λίγο μεγαλύτερη φόρμα)... Σου εύχομαι να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις εμπειριες σας ..ειναι ευτυχια τουλαχιστον ν ακουω γυναικες μετα απο αποβολη να χουν γεννησει υγιη παιδακια..ελπιζω να περασει γρηγορα ο καιρος...

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...