Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μωρά και φάρμακα


Recommended Posts

Η μικρή μπουμπού μου 6+ μηνών χτες έριξε πολύ κλάμα και γκρίνια πιθανότατα γιατί τη καίγανε τα ούλα της (μάλλον κοντεύει η ώρα των δοντιών). Η παιδίατρος μου είχε πει ότι αν κλαίει για πάνω από 1 ώρα να της δώσω λίγο depon σιροπάκι το οποίο και έκανα. Αναρωτιέμαι όμως, μήπως θα ήταν καλύτερο να μη συνηθίσει από τώρα το μωράκι μου στα φάρμακα που όλοι ξέρουμε πόσο κακά για την υγεία μας είναι ; Στην ουσία μπορεί να ανακουφίζουν προσωρινά κάποιο πόνο αλλά νομίζω η καλύτερη οδός θα ήταν κάτι πιο φυσικό ή φυτικό. Έχει καμιά μαμά κάποια γνώμη επ΄αυτού ; Μήπως κάποια έχει ακολουθήσει διαφορετική οδό και όχι την "εύκολη" οδό των φαρμάκων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μικρή μπουμπού μου 6+ μηνών χτες έριξε πολύ κλάμα και γκρίνια πιθανότατα γιατί τη καίγανε τα ούλα της (μάλλον κοντεύει η ώρα των δοντιών). Η παιδίατρος μου είχε πει ότι αν κλαίει για πάνω από 1 ώρα να της δώσω λίγο depon σιροπάκι το οποίο και έκανα. Αναρωτιέμαι όμως, μήπως θα ήταν καλύτερο να μη συνηθίσει από τώρα το μωράκι μου στα φάρμακα που όλοι ξέρουμε πόσο κακά για την υγεία μας είναι ; Στην ουσία μπορεί να ανακουφίζουν προσωρινά κάποιο πόνο αλλά νομίζω η καλύτερη οδός θα ήταν κάτι πιο φυσικό ή φυτικό. Έχει καμιά μαμά κάποια γνώμη επ΄αυτού ; Μήπως κάποια έχει ακολουθήσει διαφορετική οδό και όχι την "εύκολη" οδό των φαρμάκων;

Η άποψή μου είναι, σε extreme περιπτώσεις είναι καλό το σιρόπι. Προσωπικά όμως και για να ελαχιστοποιήσω τη χρήση, θα το δώσω πριν το βραδυνό ύπνο αν και εφόσον χρειαστεί. Εμείς έχουμε και τις συχνές ιώσεις να αντιμετωπίζουμε λόγω σταθμού, οπότε ό,τι δίνω το δίνω με μεγάλη φειδώ.

Θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα έχουν αποτέλεσμα, αν γνωρίζει κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μπουμπού μου 6+ μηνών χτες έριξε πολύ κλάμα και γκρίνια πιθανότατα γιατί τη καίγανε τα ούλα της (μάλλον κοντεύει η ώρα των δοντιών). Η παιδίατρος μου είχε πει ότι αν κλαίει για πάνω από 1 ώρα να της δώσω λίγο depon σιροπάκι το οποίο και έκανα. Αναρωτιέμαι όμως, μήπως θα ήταν καλύτερο να μη συνηθίσει από τώρα το μωράκι μου στα φάρμακα που όλοι ξέρουμε πόσο κακά για την υγεία μας είναι ; Στην ουσία μπορεί να ανακουφίζουν προσωρινά κάποιο πόνο αλλά νομίζω η καλύτερη οδός θα ήταν κάτι πιο φυσικό ή φυτικό. Έχει καμιά μαμά κάποια γνώμη επ΄αυτού ; Μήπως κάποια έχει ακολουθήσει διαφορετική οδό και όχι την "εύκολη" οδό των φαρμάκων;

 

Τα περισσότερα "φυσικά" φάρμακα, δεν είναι παρά ουσίες που είτε δεν κάνουν αυτό που υποσχονται, είτε δεν έχουν καν ελεγθεί, είτε πλασάρονται σε τρελές τιμές από φαρμακοποιούς και εταιρείες με το πρόσχημα ότι είναι "αθώες", το οποίο δεν είναι αλήθεια. Πολλά από τα "φυσικά" συμπληρώματα, έχουν και παρενέργειες, και αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα, και μπορούν να αποδειχτούν επικίνδυνα, εκτός φυσικά αν είναι απλά χρωματιστό νεράκι ;)

Οτιδήποτε δρα σαν παυσίπονο, έχει και πιθανές παρενέργειες και κινδύνους. Το μεν φάρμακο είναι ελεγμένο, υπάρχει εμπειρία στη χρήση, η παιδίατρος ξέρει να σου πει πόσο και πότε να δώσεις. Το "φυσικό" είναι κάτι που είναι απλά άγνωστο αν και τι θα κάνει στο μωρό. Σε καμία περίπτωση μην εμπιστευτείς το φαρμακοποιό π.χ. εναντι της παιδιάτρου, μου έχει τύχει πολλές φορές φαρμακοποιοί να προσπαθήσουν να μου πασάρουν γνωστό συμπλήρωμα "ενίσχυσης" του οργανισμού, αγνοώντας ότι λόγω ενδοκρινολογικής πάθησης που έχω θα μπορούσε να με στείλει στον άλλο κόσμο (και όχι, κανείς δεν σκέφτηκε να με ρωτήσει αν πάσω από καποια ασθένεια). Το φυσικό δεν είναι και ακίνδυνο πάντα, πόσο μάλλον για ένα βρέφος.

Εκτός αν μιλάμε για κάτι σαν χαμομήλι π.χ., αλλά δεν πρόκειται να ανακουφίσει το μωρό από πόνους οδοντοφυίας.

Υπάροχυν κάποια gel, πάλι φάρμακα είναι, και μαλλον όχι τόσο αποτελεσματικά όσο το depon, αλλά ρώτα την παιδίατρό σου μήπως έχει βγει κάτι πιο καινούριο.

Και υπάρχουν πάντα και τα μη φαρμακευτικά βοηθήματα: βρεγμένη πετσετούλα για μασούλημα, παγωμένο παιχνιδάκι οδοντοφυίας κλπ, που τουλάχιστον θα κρατήσουν το μωράκι απασχολημένο για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα

Κ γω οταν δινω σιροπι το δινω βραδυ οπως κ η poulxeria.

Η παιδιατρος μου ειχε πει οτι προκειμενου να ειναι συνεχεια αναστατωμενο το μωρο δινουμε depon.Ομοιοπαθητικα χρησιμοποιει μια γνωστη μου κ ειναι ευχαριστημενη.εγω δεν πιστευω πολυ σ αυτα (μπορει να ειναι κ λαθος μου βεβαια)

Παντως κοριτσια εγω προσωπικα το depon το δινω αφοβα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πόσο διαφέρουμε εμείς οι άνθρωποι...Να έχω ένα μωρό έξη μηνών με την υπόνοια ή τη βεβαιότητα ότι πονάει και να το αφήνω να υποφέρει από φόβο για το ντεπόν που μου έχει συστήσει γιατρός...Ειλικρινά με ξεπερνάνε κάποιες απόψεις και ας φάω ξύλο που τα γράφω έτσι...

Εσύ αν πονούσες δεν θα ήθελες κάτι να σε ανακουφίσει; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά πόσο διαφέρουμε εμείς οι άνθρωποι...Να έχω ένα μωρό έξη μηνών με την υπόνοια ή τη βεβαιότητα ότι πονάει και να το αφήνω να υποφέρει από φόβο για το ντεπόν που μου έχει συστήσει γιατρός...Ειλικρινά με ξεπερνάνε κάποιες απόψεις και ας φάω ξύλο που τα γράφω έτσι...

Εσύ αν πονούσες δεν θα ήθελες κάτι να σε ανακουφίσει; :?

Εσύ καλά τα λες!

Μια ερωτησούλα μόνο, έγραψε καμία ότι θα άφηνε ένα μωρό να υποφέρει?

Link to comment
Share on other sites

αν πονάει και κλαίει ένα μωρό δεν υποφέρει? ο πόνος του δοντιού ειναι από τους χειρότερους.

 

Αν το μωρό γκρινιάζει ή εμφανίζει απλή δυσφορία την οποία μπορείς να αντιμετωπίσεις πχ με μια καροτσάδα, με λίγο παιχνίδι, με κάποιο μασητικό ή παγωμένη πετσέτα όπως αναφέρθηκε, ίσως είναι καλύτερα να μην το "κουμπώσεις".

 

Αν δεν το κάνεις καλά με τίποτα, παυσίπονο. Είπε καμία να μη δώσει παυσίπονο? Απλώς καλό είναι να τα δίνουμε κι αυτά με ρέγουλα.

Τόσο πολύ δηλαδή "σε ξεπερνάει" αυτή η άποψη?

 

Για να μην ξεχνιόμαστε, το κορίτσι ρώτησε αν υπάρχει μη φαρμακευτικό σκεύασμα για να μην επιβαρύνει το μωρό από τώρα με φάρμακα (γιατί το depon το έδωσε τελικά αν διάβασες).

 

Τώρα εσύ τι λες...

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μπουμπού μου 6+ μηνών χτες έριξε πολύ κλάμα και γκρίνια πιθανότατα γιατί τη καίγανε τα ούλα της (μάλλον κοντεύει η ώρα των δοντιών). Η παιδίατρος μου είχε πει ότι αν κλαίει για πάνω από 1 ώρα να της δώσω λίγο depon σιροπάκι το οποίο και έκανα. Αναρωτιέμαι όμως, μήπως θα ήταν καλύτερο να μη συνηθίσει από τώρα το μωράκι μου στα φάρμακα που όλοι ξέρουμε πόσο κακά για την υγεία μας είναι ; Στην ουσία μπορεί να ανακουφίζουν προσωρινά κάποιο πόνο αλλά νομίζω η καλύτερη οδός θα ήταν κάτι πιο φυσικό ή φυτικό. Έχει καμιά μαμά κάποια γνώμη επ΄αυτού ; Μήπως κάποια έχει ακολουθήσει διαφορετική οδό και όχι την "εύκολη" οδό των φαρμάκων;

Α, κάτι ακόμα. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι τα αντιφλεγμονώδη (Nurofen, Algofren κτλ) είναι πιο αποτελεσματικά για τον πονόδοντο. Δεν μπορείς όμως να τα δώσεις με την ίδια συχνότητα που μπορείς να δώσεις το depon και γενικά καλό είναι να μη γίνεται συστηματική χρήση. Ειδικά για μωρό 6 μηνών δεν ξέρω καθόλου. Εμείς τη μια στο τόσο, αντιφλεγμονώδες δίνουμε.

Αν θέλεις κάνε την ερώτηση στον παιδίατρό σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ προσωπικά ποτε δεν χρησιμοποίησα ντεπόν η παυσίπονο η κατι ανάλογο οταν έβγαζε δόντια παρά μονο τα προαναφερθέντα. (Τζελ παιχνιδάκια οδοντοφυιας που τα έβαζα στο ψυγείο, όπου αργοτερα διάβασα οτι δεν ειναι και οτι καλύτερο σε περίπτωση που τρυπήσει και το μωράκι καταπιεί το υγρό)

Γενικώς είμαι πολυ τσιγκουνα με τα φάρμακα ειδικά στα παιδιά.

 

Τέλος πάντων εμείς την παλέψαμε χωρίς φάρμακα αλλα δεν παρουσίασε ιδιαίτερα προβληματα κατα την οδοντοφυια πέρα απο τα κλασικά. Τώρα αν μια μανούλα βλέπει οτι το μωρό της εχει έντονα συμπτώματα (πυρετό, πονάει πολυ κτλ) τόσο που δεν παλευεται σαφώς θα κανει αυτο που η παιδίατρος εχει συμβουλέψει και η ίδια θεωρεί καλύτερο για το μωρό της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...