Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οπίσθια ινιακή προβολή εμβρύου


Recommended Posts

Πλησιάζουν οι μέρες που θα συναντήσω επιτέλους τη μπέμπα και το άγχος μου έχει αυξηθεί κατακόρυφα! Μέχρι στιγμή όλα καλά με τη μπέμπα, το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι ότι η θέση της δεν είναι καλή: ναι μεν η προβολή της είναι κεφαλική (κεφάλι προς τα κάτω), αλλά αντί να είναι πρόσθια ινιακή-που είναι και η κατάλληλη θέση για τον τοκετό- είναι οπίσθια ινιακή, δηλαδή το πρόσωπό της είναι στραμμένο προς τα εμπρός και το πίσω μέρος της κεφαλής και η πλάτη της πιέζουν τη σπονδυλική στήλη μου (είναι δηλαδή...ανάσκελα αντί για μπρούμυτα). Η σωστή θέση του μωρού για έναν τοκετό χωρίς πρόβλημα είναι η πρόσθια ινιακή προβολή-και κυρίως η αριστερή- στην οποία προβάλλει η κορυφή της κεφαλής του μωρού και η πλάτη του είναι στην πλευρά της κοιλιάς της μητέρας κι όχι στην πλευρά της σπονδυλικής της στήλης. Αν δεν γυρίσει το μωρό, ο τοκετός καθυστερεί, είναι δύσκολος, εργώδης και μπορεί να οδηγήσει σε καισαρική λόγω δυσφορίας του εμβρύου.

Ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι κι ότι μπορεί να γυρίσει την ώρα του τοκετού και σίγουρα θα προσπαθήσει να το γυρίσει, αλλά αν η διαδικασία τραβήξει πολλές ώρες και δεν υπάρχει εξέλιξη τότε μάλλον δεν τη γλιτώνω την καισαρική. Δεν θέλω με τίποτα να κάνω καισαρική για πολλούς λόγους κι έχω αγχωθεί με το ενδεχόμενο αυτό...:( Επειδή έκανα και αντιπηκτικές ενέσεις και τις σταμάτησα για να μπορέσω να κάνω επισκληρίδιο, ο γιατρός μου είπε ότι, αν μέσα στη βδομάδα δεν ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του, τότε θα πάμε για πρόκληση προς το τέλος της εβδομάδας, δεν θέλει να με αφήσει περισσότερες μέρες χωρίς τις ενέσεις κι από την άλλη δεν μπορώ να τις ξαναξεκινήσω γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός και να μη μου κάνουν επισκληρίδιο.

Υπάρχει βρε κορίτσια κάποια κοπέλα που το μωρό της είχε οπίσθια ινιακή προβολή κ τελικά γύρισε στην πρόσθια και γέννησε φυσιολογικά; Συγγνώμη για το μακροσκελές post κι ίσως να είμαι υπερβολική,αλλά ειλικρινά έχω αγχωθεί πάρα πολύ με το ενδεχόμενο της καισαρικής...

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Madchen και ευχομαι να γεννησεις με το καλο και εναν πονο την μπεμπουλα σου! Δεν εχω εμπειρια γεννας ακομη ουτε εγω, θα ειναι η πρωτη μου φορα τον Μαιο! Εκανα καποια μαθηματα ομως για τον τοκετο και θα σου πω λιγα πραγματα. Καταρχην η θεση που εχει αυτη τη στιγμη το μωρο ειναι πολυ καλη. Το γεγονος πως κοιταει προς την κοιλιτσα δεν ειναι και τοσο σημαντικο. Φυσιολογικοι τοκετοι γινονται ακομη και χωρις καν κεφαλικη προβολη. Δεν ξερω γιατι ο γιατρος σου δεν θελει να αφησει την μπεμπα να βγει οταν εκεινη αποφασισει. Προσωπικα θα σου πω πως την επισκληριδιο δεν την θελω για πολλους λογους. Πολλες γυναικες εχουν γεννησει χωρις αυτην και η συνεργασια με το μωρο γινεται πολυ καλυτερα αν δεν υπαρχει αναισθησια. Ολα θα πανε καλα ειναι βεβαιο! Να σκεφτεσαι μονο πως ηρθε ο καιρος να συναντησεις το αστερακι σου και αυτο θα σε βοηθαει να περιορισεις τυχον ανησυχιες. :D Με το καλο και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Madchen και ευχομαι να γεννησεις με το καλο και εναν πονο την μπεμπουλα σου! Δεν εχω εμπειρια γεννας ακομη ουτε εγω, θα ειναι η πρωτη μου φορα τον Μαιο! Εκανα καποια μαθηματα ομως για τον τοκετο και θα σου πω λιγα πραγματα. Καταρχην η θεση που εχει αυτη τη στιγμη το μωρο ειναι πολυ καλη. Το γεγονος πως κοιταει προς την κοιλιτσα δεν ειναι και τοσο σημαντικο. Φυσιολογικοι τοκετοι γινονται ακομη και χωρις καν κεφαλικη προβολη. Δεν ξερω γιατι ο γιατρος σου δεν θελει να αφησει την μπεμπα να βγει οταν εκεινη αποφασισει. Προσωπικα θα σου πω πως την επισκληριδιο δεν την θελω για πολλους λογους. Πολλες γυναικες εχουν γεννησει χωρις αυτην και η συνεργασια με το μωρο γινεται πολυ καλυτερα αν δεν υπαρχει αναισθησια. Ολα θα πανε καλα ειναι βεβαιο! Να σκεφτεσαι μονο πως ηρθε ο καιρος να συναντησεις το αστερακι σου και αυτο θα σε βοηθαει να περιορισεις τυχον ανησυχιες. :D Με το καλο και παλι!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, εύχομαι κι εγώ να γεννήσεις μ'έναν πονο τη μπεμπούλα σου! Ο γιατρός μου θέλει να γεννήσω οπωσδήποτε προς το τέλος της εβδομάδας, διότι έχω σταματήσει τις αντιπηκτικές ενέσεις για να μπορέσω να κάνω επισκληρίδιο και δεν θέλει να μείνω πολλές μέρες χωρίς αντιπηκτική αγωγή. Εγώ πάλι είμαι αποφασισμένη να κάνω επισκληρίδιο, δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω τον πόνο...έχω κ χαμηλή πίεση κ αιματοκρίτη κ όταν πονάω πολύ, πιέζομαι κ εξαντλούμαι συνήθως λιποθυμάω, οπότε στην περίπτωσή μου η επισκληρίδιος είναι σωτήρια! Έχω δύο φίλες οι οποίες ήθελαν να γεννήσουν εντελώς φυσικά, χωρίς επισκληρίδιο και μάλιστα πολύ δυνατές, που άντεχαν τον πόνο, κι όμως, ενώ αρχικά αρνήθηκαν τη χορήγηση επισκληριδίου, στη συνέχεια παρακαλούσαν το γιατρό να τους κάνει γιατί δεν άντεχαν! Εξάλλου, η επισκληρίδιος είναι χρήσιμη κ σε περίπτωση καισαρικής, που ίσως στην περίπτωσή μου να μην μπορέσω να αποφύγω αν ο τοκετός εξελιχθεί σε εργώδη κ δύσκολο σε περίπτωση που δεν γυρίσει ή δεν εμπεδωθεί το μωρό.

Εντωμεταξύ, σήμερα είδα λίγο ροζ μαζί με τα συνηθισμένα υγρά μου, όμως δεν πονάω καθόλου κ δεν έχουν σπάσει και τα νερά. Ο γιατρός μου έχει πει ότι σε περίπτωση που δω ροζ υγρά ή γραμμώσεις αίματος μαζί με αυξημένη βλέννα, τότε αυτό σημαίνει ότι ο τοκετός μπορεί να ξεκινήσει σε λίγες ώρες ή και σε λίγες μέρες-τα ροζ υγρά υποδηλώνουν σπάσιμο των αγγείων του τραχήλου, ανοίγει δηλαδή το ''πώμα'' του τραχήλου- εκτός κι αν δω ποσότητα αίματος οπότε φεύγω κατευθείαν για μαιευτήριο! Σήμερα πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα για έλεγχο, δεν έχω ξαναδεί ροζ υγρά κ δεν έχω και καμια ενόχληση...πιστεύω όμως πως τελικά δεν θα πάω για πρόκληση, θα μας προλάβει η μπέμπα!!:D

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα ο δικός μου γιος είχε οπίσθια προβολή , προσπαθούσαμε για ώρες με την μαία κ τον γιατρό να τον πείσουμε να γυρίσει αλλά εκεινος τίποτα , αγύριστο κεφάλι από αγέννητο :mrgreen:

 

Τελικά επειδή ήμουν 2 ώρες με τέλεια διαστολή κ δεν γινοταν τίποτα ο γιατρός τον γύρισε με εμβρυουλκο . Προσωπικά ήμουν κατά της επισκληριδίου, θα συμφωνήσω με την Ηλιοδώρα σε όσα γράφει, και τα κατάφερα ως το τέλος. Η γνωμη μου είναι να δοκιμάσεις μόνη σου, να μετρήσεις τις δυνάμεις σου, κ να μην επηρεάζεσαι απο φίλους κ γνωστούς, κάθε γυναίκα είναι διαφορετική κ εκείνη την κορυφαία ώρα της βγαίνει μια απίστευτη δύναμη .

 

Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο πολύ μπορεί όντως να γυρίσει το μωρό ακόμα κ την τελευταία στιγμή στον τοκετό. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και με το καλό να αγκαλιάσεις το μωράκι σου. :P

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Εχω τελεταία ημερομηνία στις 17 του μήνα και η μπεμπούλα έχει ακριβώς την ίδια θέση με την δική σου.Η γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει ακνένα πρόβλημα κι ότι θα την γυρίσει την ώρα του τοκετού, κα΄τι που δεν είναι επικίνδυνο αλλα και ούτε θα το ακταλάβω γιατί θα εχω κάνει επισσκληρίδιο.Μου είπε όμως επίσης ότι πολλές φορές το μωρό γυρίζει και τελευταία στιγμή μόνο του.Εύχομαι να πένε όλα καλά για όλες μας.Πάνω απ όλα εμπιστεύσου τον γιατρό σου και να τον ακούς πολύ προσεκτικά σ όλη την διαρκεια του τοκετού γιατί αυτό καθορίζει και τον βαθμο δυσκολίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές σας! Σήμερα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα! Πριν από λίγο είχα έναν ήπιο πόνο μερικών δευτερολέπτων που συνοδεύτηκε πάλι από λίγα ροζ υγρά και λίγο αργότερα ήπια πονάκια και τώρα πάλι πονάκια με αίσθηση πετρώματος που διαρκούν όμως πολύ λίγο. Μάλλον ξεκίνησαν οι συσπάσεις, οι οποίες προς το παρόν είναι ήπιες και σχεδόν κάθε μισή ώρα....Το ραντεβού μου για πρόκληση είναι την Πέμπτη, αλλά βλέπω η μπέμπα να γεννιέται νωρίτερα....

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εισαι στη σκεψη μας!! Μην ανησυχεις καθολου. Μονο την μπεμπα να σκεφτεσαι που ετοιμαζεται να σας συναντησει!! Οι συστολες ξεκινησαν ολα θα πανε μια χαρα!! :D Με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα να πάνε καλά! Κι εμένα έτσι ήταν γυρισμένη η κόρη μου αλλά δυο μέρες πριν γεννήσω ξαναγύρισε. Θα έκανα κι εγώ πρόκληση(όχι λόγω αυτού βέβαια) αλλά το βράδυ πριν μπω με έπιασαν οι πόνοι και τελικά γέννησα μια χαρά φυσικά με την ΑΓΙΑ επισκληρίδιο!:mrgreen:

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου!!!!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπελούδα μου εγω γέννησα με οπίσθια προβολή φυσιολογικά χωρίς επισκληρήδιο... πονάει κάπως περισσότερο αλλά μπορείς να γεννήσεις και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο μικρούλης βγήκε λίγο τσαπατσαρισμένος λες κι είχε κατέβει απ'το ρινγκ αλλά σε λίγες ώρες έστρωσε.

Βοηθάει πάρα πολύ να έχεις δική σου μαία!

Όλα θα πάνε υπέροχα περιμένουμε νέα σου ;)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις

και μην φοβασαι την καισαρικη . μην το σκεφτεσαι καν

αφου ειχες ροζ υγρα που ειπες πρεπει να πας στο νοσοκομειο οπωσδηποτε εγω ειδδα αιμα και πηγα κατευθιαν/

τι σου λεω τωρα συγουρα γεννησες αμα ειχες συσπασεις . αλλιως προτοιμαζεται η μητρα σου υπομονη λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές σας! Τελικά η μπεμπούλα γεννήθηκε στις 14/2 με φυσιολογικό τοκετό μέσα σε τρεις ώρες από τη στιγμή που έφτασα στο μαιευτήριο! Οι επώδυνες συσπάσεις ξεκίνησαν ξημερώματα Κυριακής αλλά εγώ ψύχραιμη περίμενα μέχρι να γίνουν 3λεπτες!Ειλικρινά δεν πίστευα ότι είχε έρθει η ώρα να γεννήσω, θεωρούσα ότι θα γεννήσω μετά από τρεις μέρες με πρόκληση όπως είχαμε κανονίσει με το γιατρό.Η μπέμπα όμως είχε άλλα σχέδια! Όταν έφτασα στο μαιευτήριο είχα καλή διαστολή και σε τρεις ώρες γέννησα. Άρχισα να πονάω πολύ, έκανα και την επισκληρίδιο κ οι πόνοι μαλάκωσαν κάπως,αλλά μετά από λίγο δυνάμωσαν πάλι...Πάλι καλά που έκανα επισκληρίδιο γιατί χωρίς θα με άκουγε όλο το μαιευτήριο...τους έλεγα να μου κάνουν κι άλλη δόση,αλλά ο γιατρός δεν ήθελε έτσι ώστε να συνεργάζομαι καλύτερα και επειδή έβλεπε ότι ο τοκετός θα ολοκληρωνόταν γρήγορα. Τελικά η μπέμπα δεν γύρισε σε πρόσθια κεφαλική προβολή,αλλά ο γιατρός κατάφερε να τη βγάλει πολύ γρήγορα κ χωρίς να το καταλάβω. Με το που ένιωσα ότι άρχισε να βγαίνει το κεφαλάκι της σε δευτερόλεπτα ο γιατρός μου έκανε την τομή στο περίνεο κ βγήκε η μικρή! Εγώ περίμενα να κάνω κι άλλες εξωθήσεις αλλά η μικρή είχε βγει! Μου έκανε και πλάκα ο γιατρός σχετικά με την ημέρα της γέννησης-14/2- κ επειδή τον είχα ζαλίσει ότι δεν θέλω καισαρική! Πιο πολλή ώρα διήρκεσαν τα ράμματα παρά ο τοκετός! Ο γιατρός μου είπε ότι ήμουν τυχερή που γέννησα τόσο γρήγορα,αν το μωρό ήταν λίγο πιο μεγάλο σε συνδυασμό με τη θέση του κ τη στενότητα του κόλπου μου τότε ο τοκετός θα ήταν χρονοβόρος κ δυσκολότερος. Τέλος καλό όλα καλά! Τελικά θα πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά κ να μην αγχωνόμαστε υπερβολικά!:P

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να είναι ΠΑΝΤΑ καλά και όλοι μαζί πολυ πολυ ευτυχισμένοι !!!!!!!!!!!!!!

Είδες που είχες αγωνία.......πολυ χαιρομαι που πήγαν όλα τέλεια.....

Να μου φιλήσεις την δίπλα στο μπουτάκι !!!!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο κοριτσακι!! Πολυ χαιρομαι που ολα πηγαν κατ ευχην! Να χαιρεσαι την μπεμπα σου και καλη λοχεια να εχεις!! Μακαρι να γεννησουμε κι εμεις ετσι ευκολα οπως εσυ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Να σου ζησει το μωρακι σου κοπελα μου!! Απανταω πολυ καθυστεριμένα αλλα ισως βοηθησει και καποιες αλλες με το ιδιο θεμα! Γεννησα πριν 4 μηνες το κοριτσακι μου με φ.τ στις 40εβδ 4 μερες και βάρος 3980! Ειχε οπισθια προβολή και παρόλο που είχε κατεβει δεν ξεκινουσε με τιποτα η διαδικασία. Ειχα απογοητευτει πολυ πιστευα οτι δε θα γεννησω ποτε! Ειχα για 2 μερες πονους και πετρωματα σε συδιασμο με αυτα τα ροζ υγρα που αναφερεις ομως τιποτα παραπάνω! Τελικα ενα πρωι ειχα συσπασεις ανα μισαωρο ουτε νερα εσπασαν αλλα λεμε με τον αντρα μου παμε μεαιυτηριο και οτι γινει! Με εβαλαν μεσα και γεννησα σε 19 ωρες!! Απιστευτη ταλαιπωρια και πονος καθως για να καταφερει το μωρο να γυρισει στη σωστη προβολή πρεπει ηα διακοπτεις στην επισκληρίδιο ωστε οι συσπασεις να λειτουργουν φυσιολογικά! Ηταν και μεγαλο το μωρο και ταλαιπωριθηκαμε αρκετα..εκεινη βγηκε στραπατσαρισμενη με το αυτακι της διπλωμενο και το κεφαλι πλακουτσωτο σαν αλιεν..χαχα εστρωσε την επομενη μερα!Τα καταφερα ομως οπως θα τα καταφέρουν και όλες οι μέλλουσες μανουλες! Το πιο σημαντικο ειναι οτι ειχα καλο γιατρο που δε με έχωσε για καισαρική και πολυ καλη μαια που εκατσε στο πλευρο μου ολες αυτες τις ωρες!! Καλη λευτερια σε ολες και να χαιρεστε τα αγγελουδια σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διάβαζα αυτό το θέμα πριν 6 μήνες, όταν ήμουν στον ένατο και ο γιατρός μου έλεγε κάθε εβδομάδα πως το μωρό μου είναι σε οπισθία προβολή και μου προγραμμάτιζε την καισαρική μια εβδομάδα πριν την πιθανή ημερομηνία γιατί δεν έπαιρνε σωστή θέση, δεν εμπεδωνόταν και ίσως το εμπόδιζε η περιτύλιξη του λώρου στον αυχένα. Κάτι μέσα μου έλεγε να το ψάξω λίγο περισσότερο, να πάρω μια δεύτερη γνώμη, κι έτσι με τη συμπαράσταση του άντρα μου και της μαίας μου πήγα σε δεύτερο γιατρό που μου είπε πως το μωρό μου είναι σε κανονική προβολή και δεν υπάρχει κανένας λόγος να προγραμματίσω καισαρική. Το ίδιο πρωί ο γιατρός μου είχε πει πως ήταν σε οπισθία θέση και μέχρι το απόγευμα που πήγα στο νέο γιατρό δεν έιχε γίνει κάποια μετακίνηση στην κοιλιά μου. Όταν ξαναπήγα σε λίγες μέρες στο γιατρό μου, μου είπε πως το μωρό ήταν σε οπισθία και δεν έχουμε άλλο περιθώριο, πάμε για καισαρική γιατί το μωρό έχει μεγαλώσει, και αν ξεκινήσει ο τοκετός θα σφηνώσει στη λεκάνη μου. Τρομοκρατία. Αποφάσισα να περιμένω, γέννησα στις 40 εβδομάδες και 5 ημέρες φυσιολογικά, μέσα σε 4 ώρες, με επισκληρίδιο που εκ των υστέρων λέω πως μπορούσα να την αποφύγω. Το μωρό εμπεδώθηκε τη μέρα του τοκετού, η περιτύλιξη ήταν αρκετά σφιχτή αλλά δε δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Μη φοβάστε, πάρτε τη γέννα σας στα χέρια σας, πάρτε μια δεύτερη γνώμη, οι γιατροί είναι άνθρωποι, αν κάτι δε σας πάει καλά, δε χάνετε κάτι να πάρετε μια δεύτερη γνώμη. Μην πανικοβάλεστε με ό,τι διαβάζετε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η προετοιμασία με έμπειρες μαίες βοηθάει πολύ. Όσο νομίζαμε πως το μωρό είναι σε οπισθία μου έδειξαν πάρα πολλά πράγματα να κάνω για να γυρίσει. Μακάρι κάποιος να μου έλεγε τότε που ήμουν έγκυος και έψαχνα τα πάντα για οπισθία προβολή και περιτύλιξη γιατί με απασχολούσε τόσο πολύ το πώς θα γεννήσω, πως η γέννα είναι μόνο μια μέρα ενώ το μετά διαρκεί όσο ζούμε. Η γέννα μου ήταν ό,τι ωραιότερο έχω ζήσει. Για το μετά δεν ήμουν προετοιμασμένη και με το θηλασμό στην αρχή βόγκηξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 24/9/2016 at 11:28 ΜΜ, almond είπε:

Διάβαζα αυτό το θέμα πριν 6 μήνες, όταν ήμουν στον ένατο και ο γιατρός μου έλεγε κάθε εβδομάδα πως το μωρό μου είναι σε οπισθία προβολή και μου προγραμμάτιζε την καισαρική μια εβδομάδα πριν την πιθανή ημερομηνία γιατί δεν έπαιρνε σωστή θέση, δεν εμπεδωνόταν και ίσως το εμπόδιζε η περιτύλιξη του λώρου στον αυχένα. Κάτι μέσα μου έλεγε να το ψάξω λίγο περισσότερο, να πάρω μια δεύτερη γνώμη, κι έτσι με τη συμπαράσταση του άντρα μου και της μαίας μου πήγα σε δεύτερο γιατρό που μου είπε πως το μωρό μου είναι σε κανονική προβολή και δεν υπάρχει κανένας λόγος να προγραμματίσω καισαρική. Το ίδιο πρωί ο γιατρός μου είχε πει πως ήταν σε οπισθία θέση και μέχρι το απόγευμα που πήγα στο νέο γιατρό δεν έιχε γίνει κάποια μετακίνηση στην κοιλιά μου. Όταν ξαναπήγα σε λίγες μέρες στο γιατρό μου, μου είπε πως το μωρό ήταν σε οπισθία και δεν έχουμε άλλο περιθώριο, πάμε για καισαρική γιατί το μωρό έχει μεγαλώσει, και αν ξεκινήσει ο τοκετός θα σφηνώσει στη λεκάνη μου. Τρομοκρατία. Αποφάσισα να περιμένω, γέννησα στις 40 εβδομάδες και 5 ημέρες φυσιολογικά, μέσα σε 4 ώρες, με επισκληρίδιο που εκ των υστέρων λέω πως μπορούσα να την αποφύγω. Το μωρό εμπεδώθηκε τη μέρα του τοκετού, η περιτύλιξη ήταν αρκετά σφιχτή αλλά δε δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Μη φοβάστε, πάρτε τη γέννα σας στα χέρια σας, πάρτε μια δεύτερη γνώμη, οι γιατροί είναι άνθρωποι, αν κάτι δε σας πάει καλά, δε χάνετε κάτι να πάρετε μια δεύτερη γνώμη. Μην πανικοβάλεστε με ό,τι διαβάζετε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η προετοιμασία με έμπειρες μαίες βοηθάει πολύ. Όσο νομίζαμε πως το μωρό είναι σε οπισθία μου έδειξαν πάρα πολλά πράγματα να κάνω για να γυρίσει. Μακάρι κάποιος να μου έλεγε τότε που ήμουν έγκυος και έψαχνα τα πάντα για οπισθία προβολή και περιτύλιξη γιατί με απασχολούσε τόσο πολύ το πώς θα γεννήσω, πως η γέννα είναι μόνο μια μέρα ενώ το μετά διαρκεί όσο ζούμε. Η γέννα μου ήταν ό,τι ωραιότερο έχω ζήσει. Για το μετά δεν ήμουν προετοιμασμένη και με το θηλασμό στην αρχή βόγκηξα.

Γεια σου ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα είμαι στης 38 και 4 μέρες και ο γιατρος μου λογο οπισθιας προβολής μου προτείνει καισαρική εδω και μια βδομάδα αλλα εγώ δεν θέλω τουλάχιστον μέχρι την πητ μου....που είναι 4/5

Θα μπορούσες να μου πεις τι είδους ασκησουλες έκανες για να γυρίσει σε κανονική θέση?

Link to comment
Share on other sites

αν δε κάνω λάθος υπάρχει μια τεχνική που την κάνουν έμπειροι και σωστοί γυναικολόγοι, που γυρνάνε το μωρό. 

έχει μια συγκεκριμένη ονομασία αυτή η τεχνική αλλά δε τη θυμαμαι τώρα. ελπίζω να διαβάσουν άλλα μέλη κ να γράψουν. 

Πάντως με τα χέρια του, γιατρός, γυρνάει το μωρό, από έξω, πάνω από την κοιλιά. 

αν θυμαμαι καλά , είχα διαβάσει ένα μέλος να λέει ότι ο κος Μιχαλόπουλος της έκανε αυτή τη τεχνική.... 

Μην το αφήσετε έτσι, πάρτε τηλέφωνα και ρωτήστε εάν κάποιος κάνει αυτή τη τεχνική. 

  θα έπρεπε να μπορεί, θα έπρεπε να ξέρει κ ο δικός σας.... αλλά... 

 @Sentir...natureza μήπως ξέρεις πως λέγεται αυτή η τεχνική;

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...