Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σιδηρος και ασβεστιο στην16 εβδομαδα


Recommended Posts

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


και εγω εχω μπερδευτει με τις δοσολογιες,παιρνω τ4 το πρωι και μετα πρεπει να παρω σιδηρο νηστικη λεει το πρωι ,αραγε πρεπει να κανω το ιδιο και το βραδυ?το μαγνησιο με τον  σιδηρο τι διαφορα να εχουν ,και στο μαγνησιο νηστικη?ποσες ωρες? δεν μου βγαινουν οι ωρες παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

 

On 28/4/2017 at 9:33 ΜΜ, phoinix είπε:

και εγω εχω μπερδευτει με τις δοσολογιες,παιρνω τ4 το πρωι και μετα πρεπει να παρω σιδηρο νηστικη λεει το πρωι ,αραγε πρεπει να κανω το ιδιο και το βραδυ?το μαγνησιο με τον  σιδηρο τι διαφορα να εχουν ,και στο μαγνησιο νηστικη?ποσες ωρες? δεν μου βγαινουν οι ωρες παναγια μου

Καλύτερα αυτά τα θέματα να τα συζητάτε με το γιατρό σας- που συνταγογραφεί τα σκευάσματα και πρέπει να σας εξηγεί και πώς να τα παίρνετε. Γενικές οδηγίες πάνω σε όσα ρωτάτε- και για να τα διαβάσουν και άλλες κοπέλες με ανάλογες ερωτήσεις:

1. Ο σίδηρος πρέπει να λαμβάνεται με όσο το δυνατόν πιο άδειο στομάχι, τόσο για την καλύτερη απορρόφησή του, όσο και για την αποφυγή παρενεργειών (δυσπεψία κλπ). Ιδανικά συστήνεται 2 ώρες μετά το φαγητό ή 1 ώρα πριν το φαγητό. Το πώς θα τα προλάβετε είναι ορισμένες φορές δύσκολο (ειδικά με δόσεις 3 φορές την ημέρα), αλλά από την εμπειρία μου ποτέ δεν είναι αδύνατο.

2. Από το χάπι του θυρεοειδούς, πρέπει να μεσολαβούν 1-2 ώρες.

3. Το μαγνήσιο καλύτερα να λαμβάνεται με φαγητό, γιατί διαφορετικά μπορεί να προκαλέσει διάρροιες. Άρα εκ των πραγμάτων δε θα συμπίπτει με τη λήψη του σιδήρου.

Γενικά μην αγχώνεστε σχετικά με τη λήψη των φαρμάκων. Προσπαθήστε να ακολουθήσετε τις οδηγίες, αλλά αν δε βγαίνουν οι ώρες κάντε μικρές "παρασπονδίες" για να τα προλάβετε. Δε χάλασε ο κόσμος να πάρετε το σίδηρο φαγωμένη, ούτε και μαγνήσιο νηστική!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παιρνεις το σιδηρο 1 μεσημερι 1 βραδυ,αναλογα με τη δοσολογια,μιση ωρα προ φαγητου με διαφορα 1-2 ωρες απο το μαγνησιο κ τα γαλακτοκομικα κ το μαγνησιο ενα μεσημερι,ενα απογευμα αμεσως μετα το φαγητο,αναλογα με τη δοσολογια κ παλι.αρα ουσιαστικα λεω ο,τι κ ο κυριος χατζηαντωνιου.

Link to comment
Share on other sites

κ.χατζηαντωνιου σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας

 σε ευχαριτω μαγιοπουλας και εσενα καπως βρηκα ενα μπουσουλα

Επεξεργάστηκαν by phoinix
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...