Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΠΙΔΑ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ


Recommended Posts

ευχαριστω πολυ για την απαντηση,με κυκλο 28 ημερων και εγω (ακριβεστατο ποτε στη ζωη μου δεν ειχα καθυστερηση)εκαναν τεστ χτες δηλαδη 2 ερες πριν το iq αλλα μου εδειξε αρνητικο.

 

πιο πολυ με προβληματιζουν τα συμτωματα ειδικα οι ανακατοσουρες,εχω τουλαχιστον 3 ε 4 τη μερσ που διαρκουν για κανα πενταλεπτο.

 

σκεφτηκα να κοψω το φιλισιν,μηπως αυτο μου φερνει τα συμτωματα (να μην ελπιζω και αδικα :(:( )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω πολυ για την απαντηση,με κυκλο 28 ημερων και εγω (ακριβεστατο ποτε στη ζωη μου δεν ειχα καθυστερηση)εκαναν τεστ χτες δηλαδη 2 ερες πριν το iq αλλα μου εδειξε αρνητικο.

 

πιο πολυ με προβληματιζουν τα συμτωματα ειδικα οι ανακατοσουρες,εχω τουλαχιστον 3 ε 4 τη μερσ που διαρκουν για κανα πενταλεπτο.

 

σκεφτηκα να κοψω το φιλισιν,μηπως αυτο μου φερνει τα συμτωματα (να μην ελπιζω και αδικα :(:( )

 

Καλημερα κοριτσάκι!θα πρότεινα να περιμένεις την καθυστέρηση για να κανεις ξανά τεστ.τι ειναι το φιλισιν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες,είαι ολοκαίνουργια εδω και θα ήθελα τις γνσεις σας γιατι έχω καταμπερδευτεί.

 

με τον αντρα μου ξεκινησαμε τις προσπαθειες για παιδακι απο τον προηγουμενο μηνα δυο μερες πριν αδιαθετησω(φυσικα δεν ημουν σε γονιμες μερες)

 

μετα την περιοδο(εδω να σας πω οτι ξεκινησα να παιρνω και φιλισιν) ηρθαμε σε επαφη την τεταρτη μερα (τελευταια της περιοδου μου) και 2 μερες πριν την ωορρηξια απο εκει και μετα ενα ταξιδι του συζυγου σταματησε για λιγες μερες την προσπαθεια και χασαμε στην ουσια την ωορηξια.

Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και ενα 20 μερες περιπου εχω συνεχως συμπτωματα εγκυμοσυνης ζαλαδες και ταση για εμετο.το στηθος μου δεν ξεπρηστηκε καθολου απο την προηγουμενη παριοδο και μετα και στο στηθος μου οι φλεβες ειναι πολυ πιο εμφανεις.

 

παρολα αυτα εχω σπυρακια και πονους χαμηλα

 

περιμενω να αδιαθετησω το σαββατο αλλα δεν κρατηθηκα και εκανα τεστ εγκυμοσυνης iq που δειχνει μεχρι και 9 ημερες πριν την περιοδο και βγηκε αρνητικο....

 

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν γνωριζετε να εχει τετοιου εισους παρενεργειες το φιλισιν.....γιατι αν δεν ειμαι εγγυος οπως εδειξε το τεστ σκεφτομαι πως ισως το φολικο οξυ μου δημιουργησε προβληματα. σε αυτο το σηειο βεβαια θα θελα να σας πω οτι το διεκοψα 3 μερες αλλα οι αναγουλες ειναι παλι εδω.

 

εκανα εξεταση αιματος (οχι χοριακη) και ολα ειναι φυσιολογικα.

 

για πειτε εχει τυχει κατι παρομοιο σε εσας?απογοητευτηκα πολυ με το τεστακι

 

Γειά σου, το φυλλικό είναι ουσιαστικά βιταμίνες ,δεν έχει ανεπιθύμητες ενέργειες.

Εγω το παίρνω απο τον οκτώβριο,καθημερινά και δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα απο αυτά που αναφέρεις.Ο γυναικολόγος μου, μου το πρότεινε απο την στιγμή που ανέφερα οτί ξεκινάμε για μωράκι και όταν με το καλό έρθει το συνεχίζεις μέχρι κάποια συγκεκριμένη εβδομάδα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

rhIYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσάκι!θα πρότεινα να περιμένεις την καθυστέρηση για να κανεις ξανά τεστ.τι ειναι το φιλισιν;

 

 

 

καλησπερα και απο εμενα το φιλισιν ειναι ενα σκευασμα φολικου ή φυλικου(δεν ξερω πιο ειναι το σωστο) οξεως.

 

ειναι στην ουσια το συμπληρωμα μια βιταμινης την οποια προτεινουν οι γυναικολογοι να παιρνουμε μολις ξεκινησουμε την προσπαθεια για παιδακι γιατι βοηθα στη διαπλαση του μωρου και στην προληψη δισχυδους ραχης

 

σημερα περιενω να αδιαθετησω αν οχι θα παω τη Δευτερα κατευθειαν για χοριακη

 

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα το φιλισιν ειναι ενα σκευασμα φολικου ή φυλικου(δεν ξερω πιο ειναι το σωστο) οξεως.

 

ειναι στην ουσια το συμπληρωμα μια βιταμινης την οποια προτεινουν οι γυναικολογοι να παιρνουμε μολις ξεκινησουμε την προσπαθεια για παιδακι γιατι βοηθα στη διαπλαση του μωρου και στην προληψη δισχυδους ραχης

 

σημερα περιενω να αδιαθετησω αν οχι θα παω τη Δευτερα κατευθειαν για χοριακη

 

Ευχαριστω πολυ :)

 

Α μάλιστα.ευχαριστω για την ενημέρωση.τι κανείς;;;εμενα ακόμα οχι ευτυχώς.αυριο ή μεθαύριο δεν περιμένω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α μάλιστα.ευχαριστω για την ενημέρωση.τι κανείς;;;εμενα ακόμα οχι ευτυχώς.αυριο ή μεθαύριο δεν περιμένω.

 

τιποτα αλοιμονο,αργησα να μπω πεσανε πολλα τρεχαματα....μου ηρθε η ακατανομαστη μαλλον απο το μυαλο μου ητανε "η ανεμογκαστρι τι να πω τοση ανακατοσουρα:D:D

 

Εσυ τι κανεις?

 

σας ευχαριστω όλες πολυ πολυ για τις απαντησεις σας,παμε για τον επομενο μηνα :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

τιποτα αλοιμονο,αργησα να μπω πεσανε πολλα τρεχαματα....μου ηρθε η ακατανομαστη μαλλον απο το μυαλο μου ητανε "η ανεμογκαστρι τι να πω τοση ανακατοσουρα:D:D

 

Εσυ τι κανεις?

 

σας ευχαριστω όλες πολυ πολυ για τις απαντησεις σας,παμε για τον επομενο μηνα :wink::wink:

 

Μπορεί να ήταν καμία ιωσουλα..πάμε για τον επόμενο μήνα δυναμικά..εγω αυριο το πρωι θα κάνω τεστ κ ο θεός βοηθός!!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν καμία ιωσουλα..πάμε για τον επόμενο μήνα δυναμικά..εγω αυριο το πρωι θα κάνω τεστ κ ο θεός βοηθός!!!!🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 

Δυναικα δε λες τίποτα,μου ξύπνησε το μητρικο φίλτροοοο,τί έγινε έκανες τεστάκι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σαςςςς!!! Λοιπον τελευταια επαφη 14/3, ωορηξια στις 15/3. Καθυστερηση 5η μερα σημερα. Εχω κανει δυο selfclear, το δευτερο την περασμενη Τεταρτη κ τα δυο αρνητικα. Απο συμπτωματα μονο πονακια περιοδου την τελευταια βδομαδα κ αρκετα υγρα.. Υπαρχει περιπτωση να ειναι αρνητικα τα self clear απο λαθος?? Επισης ασχετο αλλα περασα μια ιωσουλα αυτη τη βδομαδα, μπορει να χει επηρρρασει τοσοβτην περιοδο μου;; τι λετε κι εσεις;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. .είναι η πρώτη μου φορά εδώ και ήθελα να σας ρωτήσω. . Είχα ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο μου στις αρχές Μαΐου κοντά στις γονιμες μερες μου..Μετά από 10 μερες άρχισαν οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά ..2 μερες πριν το ραντεβού μου με την περίοδο έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό ..έκανα ένα ακόμα στις 2 μερες καθυστέρησης ( predictor ) και αυτό αρνητικό. . Τώρα είμαι στη 12η μέρα καθυστέρησης και έχω από τότε πόνους περιόδου και ανακατεύομαι..λόγο οικονομικών δεν έχω πάει ακόμα σε γυναικολόγο αν και Δευτέρα θα πάω σε εφημερευον γιατί έχω αγχωθει.. μακάρι να είναι εγκυμοσυνη. .εσείς πιστεύετε πως υπάρχει πιθανότητα? Πως και τα 2 τεστ μπορεί να έχουν κάνει λάθος? Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας κουρασα😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. .είναι η πρώτη μου φορά εδώ και ήθελα να σας ρωτήσω. . Είχα ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο μου στις αρχές Μαΐου κοντά στις γονιμες μερες μου..Μετά από 10 μερες άρχισαν οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά ..2 μερες πριν το ραντεβού μου με την περίοδο έκανα τεστ και βγήκε αρνητικό ..έκανα ένα ακόμα στις 2 μερες καθυστέρησης ( predictor ) και αυτό αρνητικό. . Τώρα είμαι στη 12η μέρα καθυστέρησης και έχω από τότε πόνους περιόδου και ανακατεύομαι..λόγο οικονομικών δεν έχω πάει ακόμα σε γυναικολόγο αν και Δευτέρα θα πάω σε εφημερευον γιατί έχω αγχωθει.. μακάρι να είναι εγκυμοσυνη. .εσείς πιστεύετε πως υπάρχει πιθανότητα? Πως και τα 2 τεστ μπορεί να έχουν κάνει λάθος? Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας κουρασα😊

 

 

Αντι να χαλασεις χρηματα παιρνοντας αυτα τα 2 τεστ φαρμακειου που σε μεγαλο βαθμο θεωρουνται αναξιοπιστα,καλυτερα να εδινες αιμα( χοριακή) σε ενα μικροβιολογικο και τωρα θα ειχες σιγουρα αποτελεσματα...το κοστος δεν ξεπερνα τα 15-25 ευρω αναλογα το εργαστηριο και δειχνει ακομα κ 10-12 ημερες μετα τη συλληψη..., ασε που η συγκεκριμενη εξεταση γραφεται κιολας...αυτο παντως που εγραψες οτι δεν εχεις παει σε γυναικολογο λογω οικονομικων εμενα με προβληματισε καπως...μια πιθανη εγκυμοσυνη( εξετάσεις, γιατρός, γέννα κλπ.) και κατ'επεκταση το μεγάλωμα ενος μωρού( πανες,ρουχα, εμβολια, φαγητό, κουνια, καροτσι κλπ), εκτος απο μεγαλη ευθυνη εχει και αρκετα εξοδα...οπως και να εχει, ευχομαι το αποτελεσμα που θα παρεις να ειναι και το επιθυμητο...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που το είπα δεν ήταν σωστός και Χίλια συγγνώμη. Σε αυτές τις μέρες αναφερόμουν με το σκεπτικό μήπως είμαι υπερβολική. . Όλως και να χει ευχαριστώ πολυ☺

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που το είπα δεν ήταν σωστός και Χίλια συγγνώμη. Σε αυτές τις μέρες αναφερόμουν με το σκεπτικό μήπως είμαι υπερβολική. . Όλως και να χει ευχαριστώ πολυ☺

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που το είπα δεν ήταν σωστός και Χίλια συγγνώμη. Σε αυτές τις μέρες αναφερόμουν με το σκεπτικό μήπως είμαι υπερβολική. . Όλως και να χει ευχαριστώ πολυ☺

 

Καλησπέρα γλυκιά μου αρχικά εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι καθόλου για το οικονομικό. Φυσικά από όλους τα οικονομικά δεν ειναι παντα καλα. Εγώ πάλι θα σου έλεγα με το καλό να έρθει ένα μωράκι και ότι τα παιδιά θέλουν αγάπη και όχι λεφτά. Υπάρχει φυσικά και η δημόσια υγεία και για την μαμά και για το παιδί. Οι δώδεκα μερες καθυστέρησης ειναι πολλές και υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος. Τα τεστ εγκυμοσύνης δεν ειναι παντα αξιόπιστα. Μπορει η γονιμοποίηση να καθυστέρησε λίγο και για εσένα η δυο μερες καθυστερησης να ειναι ουσιαστικά μια μέρα πριν την αναμένομενη περίοδο όποτε εινα λογικό να μην το δείξει το τεστ. Ο κύκλος σου ειναι σταθερός;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα κοριτσια...ειμαι στην πρωτη μερα καθυστερησης..τπτ τρελο δλδ...ποναει το στηθος μου κατα διαστηματα κοιλια κ μεση...εχω αρκετα υγρα,συχνοουρια εδω κ μερικες μερες κ σημερα απ το πρωι αρκετο σαλιο!! Ειμαι συνεχεια στο μπανιο στη δουλεια!!! Μπορει να μου πει καποια μια γνωμη?? Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...