Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολη λογο θυροειδη;


Δωρα

Recommended Posts

Μακαρι δωρα..ευχομαι ολα να πανε καλα!

Μαγιοπουλος ρωτησα γιατι απο οσο ξερω ο διαβητης κυησης πχ εμφανιζεται μετα τις 20εβδ,εχει σχεση με τη λειτουργια του πλακουντα.εσενα προυπαρχει γι αυτο κ θελει προσοχη απο την αρχη.οπως κ ο διαβητης τυπου 1.εχω την αισθηση οτι ο θυροειδης προκαλει παλινδρομη απο 8η κ μετα.σαν αιτια υπαρχει κ η θρομβοφιλια κ φυσικα οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες.μην κολλαμε μονο στο θυροειδη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολλες αιτιες υπαρχουν αλλα επειδη μιλαμε εδω για το θυρεοειδη εχουμε γραψει τα παραπανω.οσο το. σακχαρο βεβαια ειναι στραβο το κλιμα απο πριν.γι αυτο οι γυναικες πρεπει να κανουν απο πριν καμπυλη σακχαρου κ ινσουλινη για να ξερουν εαν εχουν θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τιποτα πια, εκανα τις εξετασεις το πρωι. Η χωριακη μου ειναι σχεδον στασιμη απο την προηγουμενη τεταρτη (επεσε 5 μοναδες), και απο σημερα εχω κατι καφετι εκκριμα δεν εχω ομως πονακια. Δεν ξερω τι σημαινει αυτο και την γυναικολογο μου δεν την βρισκω...

Το θυροειδη ειναι σχεδον καλο εκτος απο το anti-TG που πηγε στα 165 με ανωτερο οριο το 115. Αυριο θα παω πισω στο ενδοκρινολογο αλλα θα τρελαθω μεχρη τοτε... Τι σημαινει αυτη η αυξηση; Εχω κατι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ ομως baby cute.μπορει να συμβει κ αργοτερα ,μπορει κ νωριτερα.εγω κανω διαβητη κυησης με το καλημερα λογω αντιστασης στην ινσουλινη.εδω σου λενε απο την αρχη της κυησηςνα ειναι κατω απο δυομισι.περα απο το σακχαρο για το οποιο εχω μιλησει πολλες φορες ,να σου πω οτι κ για το θυρεοειδη τα ιδια ισχυουν.αυτη τη συζητηση ειχα κ με τον σουβατζογλου πριν απο 15 ημερες.ξαφνικα το tsh εφτασε το 2.99 κ μου αλλαξε μεσως την αγωγη.ειναι επικινδυνο μου ειπε.κ αυτος δεν ειναι ο οποιοσδηποτε γιατρος.ειναι απο τους κατεξοχην καλους γνωστες του μηχανισμου κατα την κυηση.με το που γινεται λεει η εμφυτευση το tsh αρχιζει να ανεβαινει κ θελει παρακολουθηση μαζι με ολο το πακετο δηλ.κ αυτο υποστηριζουν κ αλλες κοπελες κατα καιρους εδω μεσα εαν ψαξεις.επειδη το θεμα ομως ειναι πολυπαραγοντικο το οτι υπαρχει καπου θεμα δεν αποκλεει οτι δεν υπαρχει παραλληλα κ κατι αλλο.απλα τα ενδοκρινολογικα ειναι ευκολο να τα εχουμε υπο ελεγχο.

Ναι δεν διαφωνούμε στο οτι καλο ειναι να εξετάζονται απο την αρχη, στατιστικά δεδομένα δείχνουν ομως οτι οι αποβολες λόγω προβλημάτων υγείας της μητέρας συμβαίνουν κατα το πλείστον στο δεύτερο τρίμηνο

Το οτι ανεβαίνει το tshδεν σημαίνει οτι θα αποβάλει κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο να πεφτει τοσο αργα η χοριακη; Απο την προηγουμενη τεταρτη μεχρη σημερα μονο 5 μοναδες (απο 166 στα 161);

 

Οχι τοςο, μπορει το έμβρυο να προσπαθεί να επιβιώσει. Ποσών εβδομάδων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

6 εβδομαδων πλεον αλλα απο την προηγουμενη εβδομαδα ξεκηνησε το θεμα.... Εχω και λιγα καφε..... Ειναι πιθανων να σωθει το μωρο;

 

Καλα εγω είχα κανονικότατο κόκκινο και σώθηκε

Εννοείται το οτι δεν εχει ανεβεί η χοριακή δεν ειναι το καλύτερο αλλα δεν εχει κατέβει και πολυ... Μπορεις να πα να δεις αν μπορεις να ακούσεις καρδιά - αν θες βέβαια. Έτσι και αλλιώς θα πρεπει να κανεις ενα υπέρηχο να δεις τι γινεται

Σου έδωσε προγεστερονη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω baby cute.στατιστικα ειναι ολα αυτα.καθε εγκυμοσυνη κ καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.

 

Έτσι ειναι αλλα όντως καλο ειναι να ελέγχουμε τα βασικα - κοπελα που κάναμε μαζι εξωσωματική της έπεσε η χοριακή αλλα στο τελος γέννησε..... !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εδωσε τιποτα μου ειπε μονο οτι θα αποβαλλω το σαββατοκυριακο, και τωρα δεν ξερω τι συμβαινει. Και δεν την βρισκω στο τηλ, σκεφτομαι να παω στο γιατριο το απογευμα και να κατασκηνωσω μπροστα απο το γιατριο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εδωσε τιποτα μου ειπε μονο οτι θα αποβαλλω το σαββατοκυριακο, και τωρα δεν ξερω τι συμβαινει. Και δεν την βρισκω στο τηλ, σκεφτομαι να παω στο γιατριο το απογευμα και να κατασκηνωσω μπροστα απο το γιατριο...

 

Ε εντάξει άλλοι θα δίνανε προγεστερονη, το λιγοτερο δηλαδη

Μερικες φορές ειδικα αν δεν κατεβαίνει γρήγορα η χοριακή απλα θελει λιγη υποστήριξη απο την ορμόνη ειναι κρίμα να μην σου την εχει δώσει

Οτι και να γίνει με αυτη την εγκυμοσυνη εγω θα κοίταγα σοβαρα για καποιον καλύτερο γιατρό που ξέρει πως να στηρίξει μια εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως κοριτσια δε μου φαινεται περιεργο.το χω ζησει αυτο το σκηνικο με τη χοριακη πριν τρια καλοκαιρια.πεφτει αργα κ βασανιστικα.με ειχε ο γιατρος σε συνεχη ελεγχο ομως.κ με χοριακη κ με υπερυχο να δει αν καθαριζω.ασε που μεχρι να σιγουρευτουμε οτι ηταν ενδομητριος η κυηση τα ειδα ολα.με τετοιες χοριακες υποπτευονται κ εξωμητριο.δωρα μου ομως η διαγνωση δεν γινεται μεσω ιντερνετ.κ μιας κ λεγαμε για την tsh οταν πριν αποτρεις εβδομαδες ειδα οτι ανεβηκε υποπτευθηκα οτι θα ανεβηκε κ η προλακτινη,γιατι αυτα τα δυο εχουν αλληλεπιδραση.κ οντως ειχα δικιο.μολις πηρα τα αποτελεσμετα κ ανεβηκε στο 14,1 παρολο που παιρνω κ dostinex 1/4 εβδομαδιαιως.τωρα βαριεμαι να τους ενοχλω στα κινητα κ απο την εμπειρια μου θα αυξησω τη δοση σε δυο φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ......γυναικολογο μου δεν βρισκεται εκλεισα ραντεβου για αυριο και θα παω σε αλλη μια. Απο το τηλεφωνο ειπε οτι δεν μοιαζει καλο, αλλα θα δουμε....

Ξερω οτι ουτε απο το τηλεφωνο ουτε απο το ιντερνετ δεν μπορουμε να βγαλουμε διαγνωση απλα θα τρελαθω μεχρη αυριο μην ξερωντας τι συμβαινει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως κοριτσια δε μου φαινεται περιεργο.το χω ζησει αυτο το σκηνικο με τη χοριακη πριν τρια καλοκαιρια.πεφτει αργα κ βασανιστικα.με ειχε ο γιατρος σε συνεχη ελεγχο ομως.κ με χοριακη κ με υπερυχο να δει αν καθαριζω.ασε που μεχρι να σιγουρευτουμε οτι ηταν ενδομητριος η κυηση τα ειδα ολα.με τετοιες χοριακες υποπτευονται κ εξωμητριο.δωρα μου ομως η διαγνωση δεν γινεται μεσω ιντερνετ.κ μιας κ λεγαμε για την tsh οταν πριν αποτρεις εβδομαδες ειδα οτι ανεβηκε υποπτευθηκα οτι θα ανεβηκε κ η προλακτινη,γιατι αυτα τα δυο εχουν αλληλεπιδραση.κ οντως ειχα δικιο.μολις πηρα τα αποτελεσμετα κ ανεβηκε στο 14,1 παρολο που παιρνω κ dostinex 1/4 εβδομαδιαιως.τωρα βαριεμαι να τους ενοχλω στα κινητα κ απο την εμπειρια μου θα αυξησω τη δοση σε δυο φορες την εβδομαδα.

 

Μα δεν ζήτησε η κοπελα διάγνωση, παρόμοιες εμπειρίες ζήτησε.... Καθε περιπτωςη ειναι διαφορετική αλλα η ελπίδα πεθαίνει παντα τελευταία ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ......γυναικολογο μου δεν βρισκεται εκλεισα ραντεβου για αυριο και θα παω σε αλλη μια. Απο το τηλεφωνο ειπε οτι δεν μοιαζει καλο, αλλα θα δουμε....

Ξερω οτι ουτε απο το τηλεφωνο ουτε απο το ιντερνετ δεν μπορουμε να βγαλουμε διαγνωση απλα θα τρελαθω μεχρη αυριο μην ξερωντας τι συμβαινει.....

 

Μην τρελλαινεσαι... Ο Θεος μαζι σου...

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σέ άύτά πού δίάβάσά θά σήμφώνήσώ Μέ τήν baby cute.....Άλλαξε γύνάίκόλό..... άόύτέ πρόγέστέρόνή δέν σόύ έδώσέ τόύλάχίστόν νά τό πάλέψέτέ?????????????????????????? Πέρίμένόύνέ νέα σού άύρίό.... Σίγόύρά δεν έίνάί καλό πού έπέσέ έστω λίγο....Ό Θέός μάζί σού άύρίό...Κ ότι κ νά γίνέί άύρίό...σκέψου νά άλλάξέίς γύνάίκόλόγό..

Link to comment
Share on other sites

Πριν μιαμηση εβδομαδα περιπου ειχα το πρωτο θετικο τεστ φαρμακιου, πηγα για χωριακη 3 φορες ανα μερικες ημερες. Στην αρχη ηταν καλα αλλα στην δευτερη εξεταση χωριακης δεν ειχει διπλασιαστει, στη τριτη εξεταση αρχισε να μειωνεται. Πηγα στο γυναικολογο και ειπε οτι θα αποβαλω (ειμαι 5μιση εβδομαδων). Απο ρουτινα μου κοιταξε με υπερυχο το θυροειδη και το βρηκε διογκομενο και πορωδη. Ειπε οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο η αποβολη. Εχει τυχει κατι τετοιο σε κανεναν;

 

Δεν έχω διαβάσει τα άλλα σχόλια αλλά θα σου πω οτι πέρσι τέτοιες μέρες περίπου είχα μάθει οτι είμαι έγκυος και απέβαλα στις 16 Αγούστου όντας ακριβώς 6 εβδομάδων. Ήταν το δεύτερο παιδί οπότε επειδή γνώριζα το θέμα με τον θυροειδή ξεκίνησα ήδη από την πρώτη μέρα του τεστ τα Τ4, ο οποίος ήταν κάτω από 2 ούτως ή άλλως. Ο θυροειδής μπορεί να φταίει για αποβολή αλλά νομίζω σε μεγάλες τιμές και για διάστημα...στο πρώτο παιδί να φανταστείς είχα 3.80 και το βρήκαμε στην 7 και παρόλα αυτά όλα ΟΚ. Η αποβολή ειναι πολύ συνηθισμένη και μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός.

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ......γυναικολογο μου δεν βρισκεται εκλεισα ραντεβου για αυριο και θα παω σε αλλη μια. Απο το τηλεφωνο ειπε οτι δεν μοιαζει καλο, αλλα θα δουμε....

Ξερω οτι ουτε απο το τηλεφωνο ουτε απο το ιντερνετ δεν μπορουμε να βγαλουμε διαγνωση απλα θα τρελαθω μεχρη αυριο μην ξερωντας τι συμβαινει.....

 

6 εβδομάδων και τέτοια χοριακή μην ελπίζεις σε τίποτα θα σου έλεγα...εγώ 6 εβδομάδων απέβαλα με 300 χοριακή η οποία μόλις ξεκίνησε το αίμα που κράτησε περίπου μια εβδομάδα έπεσε και μηδένισε σχετικά γρήγορα...σε 4 μήνες έμεινα έγκυος και περιμένω τον Σεπτέμβρη να γεννήσω με το καλό. Ελπίζω να καθαρίσει μόνο του...ίσως να χρειαστείς βοήθεια...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο γυναικολογο σημερα (σε μια καινουργια), και οντως προκειται για αποβολη (βιοχυμικη), οποτε περιμενω το περιοδο αν δεν ερθει σε καμια εβδομαδα θα μου δωσει καποιο χαπι.

Πηγα μετα και στο ενδοκρηνολογο που διαγνωσε χρονια αυτοανοση θυρεοειδιτιδα με υποκλεινικο υποθυρεοειδισμο. Μου εδωσε χαπια για να κατεβασουμε το tsh κατω απο 2 απο το 3.05 που βρισκεται για να ειναι ιδανικες οι συνθηκες για την συλληψη.

Link to comment
Share on other sites

Δώρα μου λύσαμε πολύ για ότι συμβαίνει.και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί τα έχω περάσει! Ένα θα σου πω...ρύθμισε το θυρεοειδή Σου.... και μην το βάζεις κάτω.....Όλα καλα θα πάνε....σύντομα σου εύχομαι να έχεις μέσα σου ένα ΥΓΙΈΣΤΑΤΟ μωρό!!

Link to comment
Share on other sites

Δωρα υπομονη κ μεσα στην ατυχια σου θα ξεμπερδεψεις ευτυχως χωρις αποξεση.ρυθμισε το θυρεοειδη κ μετα θα συλλαβεις πιθανοτατα παλι γρηγορα.η μια εγκυμοσυνη φερνει την αλλη πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...