Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η υπογλυκαιμια υποδηλωνει προδιαθεση σακχαρου και στην εγκυμοσυνη που συμβαινουν μεταβολικες διαταραχες εμφανιζεις σακχαρο κυησης! αυτα βεβαια ειναι ψιλα γραμματα για τους ασχετους γυναικολογους που μας παρακολουθουν...

 

 

Γεια σου Κρίστυ,

Εξαιτίας της μεγάλης σου προσπάθειας με παροτρύνες μετά την παλινδρομη κύηση που είχα στην 8-9η εβδομάδα να κάνω μόνη μου καμπύλη σακχάρου σε μια προσπάθεια να βρω τι έφταιξε.

Περιμένω τα αποτελέσματα της καρυοτροπου και θα κάνω και για θρομβοφιλια.

Ωστόσο θέλω να σου παραθέσω τα αποτελεσματα της καμπύλης μου μήπως μπορείς να μου πεις μια γνώμη. Την απόξεση την έκανα Πέμπτη και την καμπύλη την έκανα Σάββατο για να έχω σχετικά τιμές εγκυμοσύνης...

Με 75γρ.

0' - 93

60' - 78

120' - 96

180' - 78

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έπεσε τόσο η τιμή στα 60' έπειτα απο τη λήψη της γλυκόζης και είναι αυτό που με προβλημάτισε... Εσυ τι πιστεύεις;

 

Οποίος άλλος επίσης γνωρίζει κάτι θα χαρώ να με βοηθήσει , ευχαριστώ πολυ😁

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Κρίστυ,

Εξαιτίας της μεγάλης σου προσπάθειας με παροτρύνες μετά την παλινδρομη κύηση που είχα στην 8-9η εβδομάδα να κάνω μόνη μου καμπύλη σακχάρου σε μια προσπάθεια να βρω τι έφταιξε.

Περιμένω τα αποτελέσματα της καρυοτροπου και θα κάνω και για θρομβοφιλια.

Ωστόσο θέλω να σου παραθέσω τα αποτελεσματα της καμπύλης μου μήπως μπορείς να μου πεις μια γνώμη. Την απόξεση την έκανα Πέμπτη και την καμπύλη την έκανα Σάββατο για να έχω σχετικά τιμές εγκυμοσύνης...

Με 75γρ.

0' - 93

60' - 78

120' - 96

180' - 78

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έπεσε τόσο η τιμή στα 60' έπειτα απο τη λήψη της γλυκόζης και είναι αυτό που με προβλημάτισε... Εσυ τι πιστεύεις;

 

Οποίος άλλος επίσης γνωρίζει κάτι θα χαρώ να με βοηθήσει , ευχαριστώ πολυ😁

 

Ιςως να ήταν κ τυχαίο το γεγονός, αλλά για εμενα καλα κανεις κ το ψάχνεις...μην αμελήσεις να κανεις τις εξετάσεις για θρομβοφιλία( όλες τις μεταλλάξεις)...όσο αφορά την καμπύλη ζαχάρου συμβουλέψου οπωσδήποτε ενδοκρινολόγο! Καλή συνέχεια κ με το καλό να μας ανακοινώσεις σύντομα μια νέα εγκυμόσυνη!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

jolene εισαι σε καλο δρομο.καλα κανεις κ το ψαχνεις.εγω εχω να κανω μια διορθωση.να μην δεις ενδοκρινολογο αλλα διαβητολογο η ενδοκρινολογο με ειδικευση διαβητολογου.αυτος πρεπει οπωσδηποτε να ασχολειται με κυησεις.λιγοι ειναι αυτοι να ξερεις.εγω εχω καθεξιν απο διαβητη κυησης.να πας οπωσδηποτε.η πτωση την πρωτη ωρα δειχνει νομιζω υπερεκριση ινσουλινης.για να την κανεις εκανες ομως τριημερη φορτωση υδατανθρακων?ειναι πολυ σημαντικο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα βρε κορίτσι είναι ο διαβήτης κύησης...για μια απλή καμπύλη ζαχάρου διαβητολόγος; Προσωπικά, νομίζω ότι δε χρειάζεται...τουλάχιστον όχι από την αρχή...τον ενδοκρινολόγο πάντως σίγουρα πρέπει να τον επισκεφτεί για τον έλεγχο του θυρεοειδή...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα βρε κορίτσι είναι ο διαβήτης κύησης...για μια απλή καμπύλη ζαχάρου διαβητολόγος; Προσωπικά, νομίζω ότι δε χρειάζεται...τουλάχιστον όχι από την αρχή...τον ενδοκρινολόγο πάντως σίγουρα πρέπει να τον επισκεφτεί για τον έλεγχο του θυρεοειδή...

 

Ευχαριστώ τόσο πολυ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας😁😁😁

Ο θυρεοειδής μου είναι ρυθμισμένος έχω Χασιμότο με υποθυρεοειδισμό και κατευθείαν μόλις είχα μάθει τα ευχάριστα είχα Πάει για επανέλεγχο .. Και ήταν όλα εντάξει. Απλά μου αύξησε λίγο τη δόση λόγω εγκυμοσύνης μου είπε... Τωρα θα πάω για να την ξανά μείωσει λογικά... :(

 

 

Μαγιοπουλος είχα κανει διατροφή σχετική αλλά έτυχε να έχει συμβεί και το δυσάρεστο και δεν έτρωγα όσο συνήθως :/

 

Σε λίγο θα πάω στο ενδοκρινολόγο μου και θα σας στείλω νεότερα !!!!

Αυτό το μωρό που χάθηκε με έκανε να καταλάβω ποσό πολυ το ήθελα να συμβεί και θέλω για το επόμενο αν έρθει ... να κάνω οτι καλύτερο πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν αφου με "καταεκραξε" που έκανα μόνη μου καμπύλη σακχάρου μου είπε οτι είναι άχρηστη και σκουπίδι .... Οτι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μου συνεβει και οτι καμπύλη κάνουν όσοι άνθρωποι εχουν πάνω απο 100 νηστείας .... Ούτε μου απάντησε το γεγονός γιατί μειώθηκε στα 60' ετσι για να μου φύγει η περιέργεια....

Όποτε αδιέξοδο.... Τι να πω;

Να σας ενημερώσω οτι ο γιατρός μου είναι Ενδοκρινολογος-διαβητολόγος.... 🤔

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφου με "καταεκραξε" που έκανα μόνη μου καμπύλη σακχάρου μου είπε οτι είναι άχρηστη και σκουπίδι .... Οτι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μου συνεβει και οτι καμπύλη κάνουν όσοι άνθρωποι εχουν πάνω απο 100 νηστείας .... Ούτε μου απάντησε το γεγονός γιατί μειώθηκε στα 60' ετσι για να μου φύγει η περιέργεια....

Όποτε αδιέξοδο.... Τι να πω;

Να σας ενημερώσω οτι ο γιατρός μου είναι Ενδοκρινολογος-διαβητολόγος.... 🤔

 

Δυστυχώς δε γνωρίζω να σου συστήσω κάποιον ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο...θεωρώ ότι πρέπει να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη...ψάξτο λίγο...ίσως η κοπέλα που απάντησε νωρίτερα να γνωρίζει...ελπίζω να βρεις γρήγορα μια άκρη...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

jolene δεν μου φαινεται ιδιαιτερα κακη η καμπυλη σου αλλα η πτωση με προβληματιζει.sunrise αν διαβασεις προσεχτικα ολες τις αναρτησεις που αφορουν το θεμα θα καταλαβεις γιατι χρειαζεται προβλεψη απο πριν. εγω εαν δεν ξεκινηςω ινςουλινη με τη διαπιςτωςη της εγκυμοςυνης χαθηκα. κανω υπογλυκαιμια την τριτη ωρα κ το νηςτειας μου παιζει απο 95-105.αν εχεις προβλημα την πατας κ δεν ξερεις απο που σου ρθε.η καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη κ ο σωστος γιατρος ξερει να δωσει απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

jolene δεν μου φαινεται ιδιαιτερα κακη η καμπυλη σου αλλα η πτωση με προβληματιζει.sunrise αν διαβασεις προσεχτικα ολες τις αναρτησεις που αφορουν το θεμα θα καταλαβεις γιατι χρειαζεται προβλεψη απο πριν. εγω εαν δεν ξεκινηςω ινςουλινη με τη διαπιςτωςη της εγκυμοςυνης χαθηκα. κανω υπογλυκαιμια την τριτη ωρα κ το νηςτειας μου παιζει απο 95-105.αν εχεις προβλημα την πατας κ δεν ξερεις απο που σου ρθε.η καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη κ ο σωστος γιατρος ξερει να δωσει απαντησεις.

 

Έχεις κάποιο γιατρό να μου προτείνεις γιατί για κάποιο λόγο θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη ετσι για να μου φύγει η υποψία και να μου απαντηθεί απο έναν ειδικό αυτή η πτώση στα 60' εφόσον ο δικός μου δεν μου έκανε την χάρη χαχαχα. Εάν θέλεις στειλε μου και πμ οτι σε εξυπηρετεί... Σ' ευχαριστώ κ παλι παρα πολυ 😁

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Κι εγω ειχα θεμα με την καμπυλη.Επεφτε αρκετα μετα τη ληψη γλυκοζης και χρειαστηκε να κανω 3 μηνη θεραπεια με glucophage. Η ενδοκρινολογος διαβητολογος που επισκεφτηκα μου ειχε πει πως εαν σε 3 μηνες δε μεινω εγκυος να την ξαναεπισκεφτω....3 μηνες μετα...θετικη χοριακη και αυτη τη στιγμη κραταω στην αγκαλια μου το γιο μου που κοντευει να κλεισει τον 8ο μηνα.Σημειωτεον οτι προσπαθουσαμε σχεδον 2 χρονια και ημουν ετοιμη για εξωσωματικη με "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" αφου ολες οι υπολοιπες εξετασεις ηταν πολυ καλες.Δεν ξερω αν συνεβαλε μονο αυτο η και η αλλαγη ψυχολογιας, παντως πριν αποφασισω να προχωρησω σε επομενη εγκυμοσυνη,πρωτα θα περασω απο ενδοκρινολογο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.Κι εγω ειχα θεμα με την καμπυλη.Επεφτε αρκετα μετα τη ληψη γλυκοζης και χρειαστηκε να κανω 3 μηνη θεραπεια με glucophage. Η ενδοκρινολογος διαβητολογος που επισκεφτηκα μου ειχε πει πως εαν σε 3 μηνες δε μεινω εγκυος να την ξαναεπισκεφτω....3 μηνες μετα...θετικη χοριακη και αυτη τη στιγμη κραταω στην αγκαλια μου το γιο μου που κοντευει να κλεισει τον 8ο μηνα.Σημειωτεον οτι προσπαθουσαμε σχεδον 2 χρονια και ημουν ετοιμη για εξωσωματικη με "ανεξηγητη υπογονιμοτητα" αφου ολες οι υπολοιπες εξετασεις ηταν πολυ καλες.Δεν ξερω αν συνεβαλε μονο αυτο η και η αλλαγη ψυχολογιας, παντως πριν αποφασισω να προχωρησω σε επομενη εγκυμοσυνη,πρωτα θα περασω απο ενδοκρινολογο!!!

 

 

 

Να ζήσει ο κούκλος σου❤❤❤

 

Άρα είναι ύποπτο να πέφτει το σάκχαρο μετά τη λήψη γλυκόζης. Κ με ποσό πρωινό ήσουν εσυ αν θυμάσαι; Ο γιατρός σου είναι Αθήνα μήπως πάω μια επίσκεψη; 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Να ζήσει ο κούκλος σου❤❤❤

 

Άρα είναι ύποπτο να πέφτει το σάκχαρο μετά τη λήψη γλυκόζης. Κ με ποσό πρωινό ήσουν εσυ αν θυμάσαι; Ο γιατρός σου είναι Αθήνα μήπως πάω μια επίσκεψη; 😁

 

Μολις ειδα το μηνυμα σου.Η πρωτη πρωινη ηταν γυρω στο 85 και μετα τη ληψη γλυκοζης επεφτε.Φαντασου οτι στην τριτη ληψη αιματος οριακα εφτανα την 1η.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι αυτο ειναι ενδειξη ισως μη ποιοτικης ωορρηξιας.Για τα στοιχεια του θα στειλω pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.Έχω μία απορία.Διανύω την 26η εβδομάδα της κύησης μου.Έκανα καμπύλη τη Δευτέρα.Νηστείας 85,60' 208,120' 153.Ο ενδοκρινολόγος μου λέει μικρό το κακό,πρόσεχε λίγο τη διατροφή και κυρίως τους συνδυασμούς υδατανθράκων και σε μια βδομάδα τα ξαναλέμε.Έχει τώρα 2 μέρες που μετριέμαι με το μηχανάκι.Συμπτωματικά και χθες και σήμερα έφαγα για πρωινό τοστ,με ψωμί ολικής άλεσης και το μεσημέρι φακές.Οι μετρήσεις μου μία ωρα μετά είναι πολύ καλές,αλλά πως έιναι δυνατόν να έχω παραπάνω ΄ζαχαρο μετα το τοστ (118) και λιγότερο μετά το μεσηεριανό (109 χθες και 98 σήμερα).Δεν είμαι λίγο περίεργο??έχει τύχει σε καμία κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!Διανύω την 27η εβδομάδα της κύησής μου.Έκανα καμπύλη την προηγούμενη Δευτέρα.Τα αποτελέσματ ήταν νηστείας 85, 60' 208 και 120'  153.Πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου έδωσε μηχανάκι να μετριέμαι.Το θέμα είναι πως χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα έχω τιμές φυσιολογικότατες.Μετά το πρωινό φτάνω το πολύ έως 118 και το μεσημέρι ακόμη  πιο κάτω.έχει καμιά κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να τσεκάρεις το μηχανάκι που μετριέσαι με το ένα μικροβιολογικό, τα μηχανάκια έχουν πάντα κάποια απόκλιση, το θέμα είναι πόσο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, marakiz είπε:

Θα μπορούσες να τσεκάρεις το μηχανάκι που μετριέσαι με το ένα μικροβιολογικό, τα μηχανάκια έχουν πάντα κάποια απόκλιση, το θέμα είναι πόσο.

Μα και στο μικροβιολογικό το ζάχαρο νηστείας ήταν 85 και 2 μήνες πριν 82.Και κάποια απόκλιση να έχει το μηχανάκι οκ δεν έιναι θέμα.Ας πούμε σήμερα μετά το μεσημεριανό μου είχα 91,πόσο παρακάτω να δείχνει δηλαδή το μηχανάκι.Είχες κι εσύ θέμα με το ζάχαρο?

Link to comment
Share on other sites

Τι δύο μήνες πριν μου λες βρέ, τώρα τι κάνεις.  Εμένα το μηχανάκι μου έδειχνε 15 με 20 μονάδες πάνω με αποτέλεσμα να νομίζω πως έχω νηστείας πάνω από 100 κι άρα αν δεν το τσεκαρα να έπαιρνα χωρίς λόγο ινσουλινη.  Το νηστείας και στην καμπύλη σου έδειξε ότι δεν έχεις θέμα κι αυτό είναι καλό γιατί το νηστείας είναι το δυσκολότερο να ρυθμιστεί στο διαβήτη κύησης λόγω ορμονων.  Τα μεταγευματικα που έχεις θέμα συνήθως φτιάχνονται με διατροφή. Γνώμη μου να τσεκάρεις το μηχανάκι με ένα μικροβιολογικό στις επόμενες εξετάσεις σου και γενικά μην παίρνεις πολύ αέρα με τις καλές σου μετρήσεις γιατι ο διαβήτης κύησης όσο παιρνούν οι εβδομάδες της εγκυμοσύνης τόσο χειροτερει συνήθως. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2019 at 3:54 ΠΜ, marakiz είπε:

Τι δύο μήνες πριν μου λες βρέ, τώρα τι κάνεις.  Εμένα το μηχανάκι μου έδειχνε 15 με 20 μονάδες πάνω με αποτέλεσμα να νομίζω πως έχω νηστείας πάνω από 100 κι άρα αν δεν το τσεκαρα να έπαιρνα χωρίς λόγο ινσουλινη.  Το νηστείας και στην καμπύλη σου έδειξε ότι δεν έχεις θέμα κι αυτό είναι καλό γιατί το νηστείας είναι το δυσκολότερο να ρυθμιστεί στο διαβήτη κύησης λόγω ορμονων.  Τα μεταγευματικα που έχεις θέμα συνήθως φτιάχνονται με διατροφή. Γνώμη μου να τσεκάρεις το μηχανάκι με ένα μικροβιολογικό στις επόμενες εξετάσεις σου και γενικά μην παίρνεις πολύ αέρα με τις καλές σου μετρήσεις γιατι ο διαβήτης κύησης όσο παιρνούν οι εβδομάδες της εγκυμοσύνης τόσο χειροτερει συνήθως. 

'Οταν λες να το τσεκάρω με μικροβιολογικό εννοείς να φάω και να πάω μία ώρα μετά?

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2019 at 12:24 ΜΜ, Vespa33 είπε:

'Οταν λες να το τσεκάρω με μικροβιολογικό εννοείς να φάω και να πάω μία ώρα μετά?

 

Εννοώ να πας στο μικροβιολογικό για εξέταση ζαχάρου νηστείας και να πάρεις μαζί το μηχανάκι σου να τσεκάρεις κατά πόσο είναι ίδια μέτρηση ή πόσο έχει απόκλιση. Να χρησιμοποιηθεί δηλαδή το ίδιο φλεβικό αίμα στο μηχανάκι που θα σου πάρει ο μικροβιολόγος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Εννοώ να πας στο μικροβιολογικό για εξέταση ζαχάρου νηστείας και να πάρεις μαζί το μηχανάκι σου να τσεκάρεις κατά πόσο είναι ίδια μέτρηση ή πόσο έχει απόκλιση. Να χρησιμοποιηθεί δηλαδή το ίδιο φλεβικό αίμα στο μηχανάκι που θα σου πάρει ο μικροβιολόγος.

Ναι, δεν υπάρχει απόκλιση. Όπως έγραψα παραπάνω σε καθημερινή βάση κυμαίνομαι στο 80-82 όσο δλδ μου βγάζει κ το μικρόβιολογικο. Εν παση περιπτωση με διατροφή τα πάω πολύ καλα

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2019 at 4:02 ΜΜ, Vespa33 είπε:

Καλημέρα σε όλες!Διανύω την 27η εβδομάδα της κύησής μου.Έκανα καμπύλη την προηγούμενη Δευτέρα.Τα αποτελέσματ ήταν νηστείας 85, 60' 208 και 120'  153.Πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου έδωσε μηχανάκι να μετριέμαι.Το θέμα είναι πως χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα έχω τιμές φυσιολογικότατες.Μετά το πρωινό φτάνω το πολύ έως 118 και το μεσημέρι ακόμη  πιο κάτω.έχει καμιά κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία?

Η καμπύλη ζαχάρου είναι μία ένδειξη του τι θα γίνει οσο προχωρά η εγκυμοσύνη. Αν προσέξεις, μπορεί να τη γλυτώσεις με  νηστεία, αν όχι, θα πας σε ινσουλίνες. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η καμπύλη ζαχάρου είναι μία ένδειξη του τι θα γίνει οσο προχωρά η εγκυμοσύνη. Αν προσέξεις, μπορεί να τη γλυτώσεις με  νηστεία, αν όχι, θα πας σε ινσουλίνες. 

Ηδη τα πάω πολύ καλά με διατροφή.Ελπίζω να συνεχίσω έτσι..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετώ τους πάντες! ειμαι στην 27η εβδομαδα διδυμης φυσιολογικης κυησης. Ξεκίνησα τον οκτωβρη με παραπανω κιλα και σακχαρο νηστειας 110.με βαλανε αμεσως για καμπυλη που ειχε βγει καλει στην 1η και 2η ωρα αλλα ηθελε δουλεια το νηστικη. απο τον γεναρη ξεκινησα διαιτα και παρακολουθώ με μηχανακι το μεταγευματικο σακχαρο και ειναι μια χαρα με αυτα τα λιτα που τρωω.να σημειωσω οτι το νηστειας σημερα ειναι στα 87 κι εχω παρει 5κιλα μεχρι στιγμής.δυστυχως η σημερινη καμπυλη δεν βγηκε καλη..1ωρα=167 ,2ωρες=162.. θα ενημερώσω και τους γιατρους αλλα Μήπως εχει καμια απο εδω παρομοια εμπειρια? τρωω υδατανθρακες ολικης με μετρο και καθολου ζαχαρη στη διατροφή μου. να κοψω τελειως τους υδατανθρακες?να ξεκινησω περπατημα? προφανως θα το παρακολουθω και δεν ξερω αν μπορω να κανω στον 8ο καμπυλη,αλλα θελω να αποφυγω ενεσεις.λογω διδυμων βεβαια ολοι φοβουνται... αναμενω σχολια σας! Ευχαριστώ και καλη δυναμη σε ολες! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, MarizaRss είπε:

Χαιρετώ τους πάντες! ειμαι στην 27η εβδομαδα διδυμης φυσιολογικης κυησης. Ξεκίνησα τον οκτωβρη με παραπανω κιλα και σακχαρο νηστειας 110.με βαλανε αμεσως για καμπυλη που ειχε βγει καλει στην 1η και 2η ωρα αλλα ηθελε δουλεια το νηστικη. απο τον γεναρη ξεκινησα διαιτα και παρακολουθώ με μηχανακι το μεταγευματικο σακχαρο και ειναι μια χαρα με αυτα τα λιτα που τρωω.να σημειωσω οτι το νηστειας σημερα ειναι στα 87 κι εχω παρει 5κιλα μεχρι στιγμής.δυστυχως η σημερινη καμπυλη δεν βγηκε καλη..1ωρα=167 ,2ωρες=162.. θα ενημερώσω και τους γιατρους αλλα Μήπως εχει καμια απο εδω παρομοια εμπειρια? τρωω υδατανθρακες ολικης με μετρο και καθολου ζαχαρη στη διατροφή μου. να κοψω τελειως τους υδατανθρακες?να ξεκινησω περπατημα? προφανως θα το παρακολουθω και δεν ξερω αν μπορω να κανω στον 8ο καμπυλη,αλλα θελω να αποφυγω ενεσεις.λογω διδυμων βεβαια ολοι φοβουνται... αναμενω σχολια σας! Ευχαριστώ και καλη δυναμη σε ολες! 

Καλημέρα και με το καλό τα μωράκια σου!είμαστε μαζί καθώς κι εγω είμαι στην 28η εβδομάδα σε δίδυμα και με διαβήτη κυησης από την αρχή! Γιατι σε ξαναεβαλαν να κάνεις καμπύλη;;Δεν σου έχει δώσει ειδική διατροφή διατροφολόγος; Δεν παρακολουθείς 4 φορές τη μέρα το ζάχαρο σου; το να κόψεις εντελώς τους υδατάνθρακες είναι φυσικά λάθος! Τους μετράς αλλά σε κάθε γευμα πρέπει να έχεις υδατάνθρακες..ολικης παντα ψωμι κλπ..το περπάτημα και η κίνηση εννοείται πως βοηθάνε..Για μένα λογικό είναι η καμπύλη σου να βγει παθολογική...το θέμα είναι με τη διατροφή σου το ζάχαρο μετά από 1 ώρα να είναι έως 120..και το νηστείας έως 92..αν πετυχαίνεις αυτά με τη διατροφή είσαι μια χαρά ..εννοείται βέβαια ότι μιλάς με τον διαβητολογο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! Ειμαι στην 25η βδομαδα και εκανα χτες τη καμπυλη ζαχαρου. Γενικα ειναι μια εξεταση που με αγχωνε γενικα γιατι παντα ολο το διαστημα (και προ εγκυμοσυνης) το ζαχαρο νηστειας μου ειναι μεταξυ 90-98. Πηρα τα αποτελεσματα, τα οποια ναι μεν ειναι χαμηλα, αλλα περιεργα. Ειναι τα εξης:

0' --- 90

60' ---111

120' --- 113

με 75γρ γλυκοζη.

Με παρεξενευει γιατι στη 1 ωρα ειναι ακομα χαμηλο και στη 2η ωρα εχει αυξηθει κιολας λιγο. Δυστυχως μεσολαβει Σαββατοκυριακο και πρεπει να περιμενω μεχρι Δευτερα για να τα δειξω στο γιατρο μου και με εχει φαει η αγωνια! Μηπως εχει καποιος παρομοια εμπειρια; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...