Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπαθεια για αποκλειστικο θηλασμο


Recommended Posts

Συγνωμη ξαναδιαβαζοντας το μηνυμα σου ειδα οτι δε λες κατι για μαρκα συμπληρωματος.μπερδευτηκα.η γοπ ομως νομιζω οτι επηρεαζει.μπορεις να κοψεις τα γαλακτοκομικα.συνηθως βοηθαει στις γουλιες.οπως κ το σιροπι που δινουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα Βικυ κ ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ar δινω και σιροπι πρωι βραδυ εδω κ 3 μερες κ νομιζω ειναι ηδη καλυτερα απο το θεμα γοπ.

Διατροφη προσεχω πολυ κ για γοπ κ για κολικους...

Εχω δει αυτο που λενε για 8 αντλησεις αλλα δε καταλαβαινω πως θα τις κανω ενω ειναι ολη μερα το μωρο στο στηθος...

ΥΓ για χσλινο 2 παιδιατροι & ενας στο μαιευτηριο 3....δε θσ το ειχαν δει????

Επισης 1 μηνα παιρνω χαπια μαγιας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Βικυ κ ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ar δινω και σιροπι πρωι βραδυ εδω κ 3 μερες κ νομιζω ειναι ηδη καλυτερα απο το θεμα γοπ.

Διατροφη προσεχω πολυ κ για γοπ κ για κολικους...

Εχω δει αυτο που λενε για 8 αντλησεις αλλα δε καταλαβαινω πως θα τις κανω ενω ειναι ολη μερα το μωρο στο στηθος...

ΥΓ για χσλινο 2 παιδιατροι & ενας στο μαιευτηριο 3....δε θσ το ειχαν δει????

Επισης 1 μηνα παιρνω χαπια μαγιας.

 

Για τη διατροφη φροντιζε απλα να τρως αρκετες θερμιδες κ πολλα υγρα.οσο ειναι το μωρο στο ενα στηθος αντλησε απο το αλλο.στον ανηψιο μου παντως στο νοσοκομειο δεν το ειδαν παρολο που το μωρο ειχε θεμα με το βαρος κ ικτερο.κ το ειδε η δευτερη ιδιωτης.παρε κ μια δευτερη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Με τα υγρα δεν εχω προβλημα πινω τουλαχιστον 3 λιτρα νερο...με το φαι ετσι κ ετσι λογω ελλειψης βοηθειας.

Προσπαθησα να αντλησω οσο θηλαζω απο το αλλο στηθος αλλα βγηκαν 10-15ml μονο μετα απο 25 λεπτα

Δεν ξερω τι κανω λαθος...κανω ο,τι μου ειπαν

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Με τα υγρα δεν εχω προβλημα πινω τουλαχιστον 3 λιτρα νερο...με το φαι ετσι κ ετσι λογω ελλειψης βοηθειας.

Προσπαθησα να αντλησω οσο θηλαζω απο το αλλο στηθος αλλα βγηκαν 10-15ml μονο μετα απο 25 λεπτα

Δεν ξερω τι κανω λαθος...κανω ο,τι μου ειπαν

Ευχαριστω και παλι

Κι εγώ θα πρότεινα

α)Στο ένα στήθος το μωρό και στο άλλο το θήλαστρο (για να νοικιάζεις υποθέτω ότι είναι νοσοκομειακό). Μην περιμένεις να βγάλεις γάλα απαραίτητα, σκοπός είναι να δίνεις συνεχώς ερέθισμα στο στήθος. Μη σου πω, για να μην αγχώνεσαι να τυλίγεις αλουμινόχαρτο στο μπουκάλι ώστε να μη βλέπεις τι καταλήγει εκεί. Καλό είναι να είσαι χαλαρή όταν αντλείς.

β)Επειδή πράγματι είναι λίγο ιδιόρρυθμη η περίπτωση που περιγράφεις, φοβάμαι ότι εμείς εδώ δε θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε επαρκώς και ίσως μια δεύτερη γνώμη συμβούλου σε βοηθούσε.

Επίσης, απ'ό,τι ξέρω όταν θηλάζουμε πίνουμε νερό όταν διψάμε και τρώμε όταν πεινάμε, οπότε μην πολυασχολείσαι με αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα πρότεινα

α)Στο ένα στήθος το μωρό και στο άλλο το θήλαστρο (για να νοικιάζεις υποθέτω ότι είναι νοσοκομειακό). Μην περιμένεις να βγάλεις γάλα απαραίτητα, σκοπός είναι να δίνεις συνεχώς ερέθισμα στο στήθος. Μη σου πω, για να μην αγχώνεσαι να τυλίγεις αλουμινόχαρτο στο μπουκάλι ώστε να μη βλέπεις τι καταλήγει εκεί. Καλό είναι να είσαι χαλαρή όταν αντλείς.

β)Επειδή πράγματι είναι λίγο ιδιόρρυθμη η περίπτωση που περιγράφεις, φοβάμαι ότι εμείς εδώ δε θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε επαρκώς και ίσως μια δεύτερη γνώμη συμβούλου σε βοηθούσε.

Επίσης, απ'ό,τι ξέρω όταν θηλάζουμε πίνουμε νερό όταν διψάμε και τρώμε όταν πεινάμε, οπότε μην πολυασχολείσαι με αυτό.

 

Συμφωνώ ειναι δυςκολη Περίπτωση επειδή τίθεται απώλεια βάρους και εμένα η γνώμη μου ειναι να πάρεις και άλλη γνώμη απο σύμβουλο θηλασμό καθώς και παιδίατρου. Μπορεί η παιδίατρος σου να έχει δίκιο και απλά να το διασταυρώσεις έτσι με σιγουριά θα συνεχίσεις προς τα εκεί που σε έχει κατευθύνει η απλά μπορεί κάποιος άλλος σύμβουλος/παιδίατρος να σου πει κάτι παραπάνω που θα σε βοηθήσει.

Το άγχος σε επηρεάζει περισσότερο πιστεύω απο οτι το τι τρως και πίνεις. Δώσε βάση στην ποιότητα και όχι τόσο στην ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία κ Πουλχερία ευχαριστω

Θα απευθυνθω αμεσα κ σε 2ο συμβουλο γτ φαινεται να εχω προβλημα παραγωγης κ με το βαρος δεν μπορω να πειραματιστω σε καμια περιπτωση

Απλα θελω τοσο να το θηλασω το μικρουλι 😀

Θα ενημερωσω για εξελιξεις

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία κ Πουλχερία ευχαριστω

Θα απευθυνθω αμεσα κ σε 2ο συμβουλο γτ φαινεται να εχω προβλημα παραγωγης κ με το βαρος δεν μπορω να πειραματιστω σε καμια περιπτωση

Απλα θελω τοσο να το θηλασω το μικρουλι 😀

Θα ενημερωσω για εξελιξεις

 

Καλη επιτυχία κορίτσι και καλούς θηλασμους. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Αναστασία κ Πουλχερία ευχαριστω

Θα απευθυνθω αμεσα κ σε 2ο συμβουλο γτ φαινεται να εχω προβλημα παραγωγης κ με το βαρος δεν μπορω να πειραματιστω σε καμια περιπτωση

Απλα θελω τοσο να το θηλασω το μικρουλι 😀

Θα ενημερωσω για εξελιξεις

 

Roza πως πάτε; Πήρες δεύτερη γνώμη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας! ειμαι 18 ετων και εχω ενα κοριτσακι 3 μηνων.
Οταν γεννησα λοιπον,εβαλα το μωρακι μου στηθος πρωτη φορα και δυστυχως,επειδη ειχα επιπεδες θηλες,δεν επιασε.Μεχρι που την επομενη μερα,μια καλη μαια μου προτεινε ψευδοθηλες.
Το μωρακι μου επιασε κανονικα και για 2μιση μηνες,ολα πηγανε τελεια,μεχρι που εκανα μια μετακομιση και κατευθειαν εφυγα στο χωριο του αντρα μου και κατευθειαν πηγα διακοπες σε νησι..Και φυσικα,μου δημιουργησε προβλημα με τον θηλασμο μου...[δεν ειχα αποκληστικο θηλασμο καθως οταν εβγαινα εξω θα ετρωγε δυο γευματα ξενο γαλα,με μπουκαλι καθως δεν ειχα αγορασει θηλαστρο]. Κατα την διαρκεια λοιπον των διακοπων,η μικρη αρνιοταν απιστευτα το στηθος μου..και επειδη ειχα μια πολυ καλη πεθερα μαζι μου,δεν με αφηνε και σε ησυχια για να προσπαθησω να φτιααξω την κατασταση...γυρισα λοιπον πριν απο δυο εβδομαδες απο τις διακοπες και με την ησυχια μου προσπαθουσα να μπει το μωρο στηθος καθως εβλεπα οτι ειχα λιγο γαλα με την ελπιδα,οτι πιανοντας το μωρο στηθος κ με χρηση θηλαστρου να γινουν τα πραγματα οπως ηταν πριν...το μωρο επιασε πριν απο δυο μερες...ΝΑΙ! επιασε μετα απο σχεδον 1 μηνα...εγω ακομη πιεζω στηθος και βγαινουν καποιες γουλιτσες...ο παιδιατρος μου αρχισε και μαγια μπυρας...επισης μου ειπε να βαζω το μωρο να τρωει απο μενα και ενδιαμεσα 8 φορες/μερα να βαζω κ θηλαστρο ελπιζοντας να τα ξανα καταφερω...τι λετε? μπορουν? μηπως ειναι πολυ αργα??...δεν θελω να σταματησω να θηλαζω!! ειναι απο τα πιο ομορφα συναισθηματα που εχω νιωσει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Είμαι μαμά ενός υπέροχου κοριτσιού το οποίο έχει κλείσει τους 3μήνες..

Γέννησα με φτ, θήλασε αμέσως και χωρίς προβλήματα..

Γεννηθηκε 2840 και 2,5 μηνών ήταν 5280..

Περάσαμε δυνατούς κολικούς, έντονο αντανακλαστικό καθόδου υπερπαραγωγγή γάλατος, έχουμε γοπ χωρίς να παίρνουμε κάτι (έχουμε υψώσει το στρώμα του κρεβατιού έτσι ώστε να έχει κλίση) και φρόντιζα επίσης να τη θηλάζω τον τελευταίο μήνα με κλίση επίσης..

Την τελευταία εβδομάδα παρατήρησα μειωμένη παραγωγή γάλατος, πήρα τη μαία μου και μου είπε να τρώω σούπες, να έχω το μωρό συνέχεια στο στήθος καο να πάρω για 1βδομάδα ταμπλέτες μαγιά (2χάπια πρωί-μεσημέρι-βράδυ)..

περίμενα δυο ημέρες όμως η πεταλουδίτσα μου έκλειγε συνέχεια αλλά έβρεχε ικανοποιητικά πάνες και έκανε μουσταρδί κακάκια..

Χθες άρχισε το μαρτύριο, τα στήθη μου άδεια και η μικρή να πεινάει..

Είπα ότι δε μπορεί να είμαι τόσο εγωίστρια και να επιμείνω στο θηλασμό και να θέτω το παιδί μου σε κίνδυνο..

Πριν μια βδομάδα έβγαζα σε 9 λεπτά 160μλ γάλατος με νοσοκομειακό θήλαστρο και μόνο από το ένα στήθος (για να γεμίσει έδινα δυο συνεχόμενα γευματα από το ένα και μετά αντλούσα από το άλλο) και τώρα έπεσα από τα σύννεφα.. Τι συνένη;

Η κούραση και η στεναχώρια πιστεύω ότι με έφεραν σε αυτή τη κατάσταση..  Περνάω κάποιες δύσκολες καταστάσεις αλλά το παλεύω..

 

χθες ενέδωσα και έδωσα ξένο γάλα σε επικοινωνία με τον παιδίατρο.. Ταυτόχρονα εδώ και δυο μέρες διαβάζοντας το φορουμ και της σημειώσεις της Αγλαΐας ξεκίνησα να παίρνω 7ταμπλέτες (21σύνολο), θηλάζω τη μικρή σε κάθε γεύμα όποτε πεινάσει και από τα δυο αλλά δυστυχώς δίνω και συμπλήρωμα (πίνει 30ml περίπου).. 

κάνω και αντλήσεις όχι ανα 3ώρες γιατί αυτό δεν είναι εφικτό αλλά 6-7 θα κάνω..

Σήμερα μέζεψα σε 3αντλήσεις 70μλ τα οποία της τα έδωσα σε ένα γεύμα μετά το στήθος μου(ήπιε τα 60) και περιμένω να τηα δώσω αυτό που μέζεψα στις4.00 το πρωί (ευτυχώς η μικρή μ κοιμάται 6συνεχόμενες ώρες και είχα το περιθώριο να βγάλω 110μλ και να της τα δώσω το βράδυ για να μπορέσω να αντλήσω στις 12.00 και στις 4.00 και να έχω παραγωγή για αύριο)..

Δε ξέρω τι να κάνω.. Δεν είμαι έτοιμη να αφήσω τη μικρή μου να πιεί φόρουλα.. ΘΕΛΩ να θηλάσω αποκλειστικά όπως παλιά.. Είναι αργά λέτε; Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι δε θα τα καταφέρω να μη στεναχωριέμαι γιατί το παιδί μ με καταλαβαίνει και να πορευτώ έτσι γιατί η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.. Δε θέλω να το δεχτώ.. Δυστυχώς δε μπορώ να ζυγίσω τη μικρή σε επαγγελματική ζυγαριά αλλά υπολογίζω ότι 3μηνων τώρα είναι 5,5 κιλά (ζυγίζομαι μόνη μ και μετά παίρνω το μωρό).. 

Πως μπορείτε βα με βοηθήσετε; Τι μπορώ να κάνω γοα να τα καταφέρω;. Θέλω τόσο πολύ να το ακούσω από κάποιον που το πιστεύει..

κλασικά όλοι μ λένε ότι δε πρέπει να στεναχωριέμαι και ότι το παιδί μ πήρε το γαλατάκι από τη μανούλα..

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα..

 

Σε δυο βδομάδες θα μπορέσω να συναντήσω συμβ θηλασμού αλλά είμαι εκτός Αθηνών.. Θα τα καταφέρω;

 

Επίσης δε ξέρω αν σαν πληροφορία σας ενδιαφέρει αλλά αδιαθέτησα πρώτη φορά 27/8 για 3ημέρες..

Επεξεργάστηκαν by Mpoumpouka.Manoula
Link to comment
Share on other sites

 Έχω κάνει επαναγαλακτισμο. 

Οσοι σου λενε αυτες τις βλακειες, δεν το επιχειρησαν και δεν το καταφεραν. Με θυμώνει απέραντα που πάνε να υπονομεύσουν την δική σου θέληση απλώς για να είναι συγκαταβατικοί! (Μου έρχονται βρισιές στο μυαλό!!)

Το στηθος ειναι εργοστάσιο! 

αν το θέλεις θα το καταφέρεις. Αλλά πρέπει να αντλείς πιο συχνά...

δε παιζει μονο μια φορα ανα 6-7 ώρες. 

Θέλει ανάμεσα σε κάθε θηλασμό,! ειδικα τα βραδια -το πιο δυσκολο -αλλα ειναι η πιο αποτελεσματικη αντληση απο ολες στο να ερεθισει την παραγωγη. 

Αν το κανεις 7 μερες θα δεις διαφορα. 

Βαλε ολες τις ζυγισεις που εχεις κανει -δες σε ενα θεμα που γραφει "πως να ζητατε βοηθεια απο το θηλασμο"

βαλε στο διαδικτυο "γαλακταγωγες τροφες" και τρωγε αυτες, 

κομμένος ο μαιντανος κοβει το γάλα οπως και κάποια τσάγια!

 

η μαγια δεν ειναι κατι τεκμηριωμενο και εμενα συμβουλοι μου ειπαν οτι δεν ειναι σωστη αυτη η οδηγια! Προσοχη ειδικά οταν λενε να παρεις πολλαπλασια ποσοτητα απο την αναγραφομενη.

 

το πιο απλο ειναι γαλακταγωγες τροφες. Παιδιατρος μου χε πει για τα μαυροματικα! Τα εβαζα σε καθε γευμα, ακομα και σε ομελετα (φυσικα χωρις μαιντανο!. Απιστευτα αποτελεσματικα. 

Καλή δύναμη, όλα γίνονται , βάλε ζυγίσεις για να δουμε....!! Με ημ γεν. 

Η ζυγιση πρεπει να γινετια με βρεφοζυγο, οι άλλες δεν είναι νομιζω αξιοπιστες. Νοικιασε έναν ακομα και για τη μια εβδομαδα. 

 

Αν δεν αντλείς όμως συχνά, δεν..! 

Αδειασμα καλό στηθους ξερεις; (αλλαζεις σταςεις στο στηθος και ξαναδινεις μια το ενα μια το αλλο στηθος απο άλλη στάςη. )

μάλαξη;

 

 

 

 

Σίγουρα το οτι αδιαθετηςες επαιξε ρολο! 

Αν δε μας γραψεις ζυγισεις πάντως δε μπορουμε να βοηθησουμε συγκεκριμένα!

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue said:

 Έχω κάνει επαναγαλακτισμο. 

Οσοι σου λενε αυτες τις βλακειες, δεν το επιχειρησαν και δεν το καταφεραν. Με θυμώνει απέραντα που πάνε να υπονομεύσουν την δική σου θέληση απλώς για να είναι συγκαταβατικοί! (Μου έρχονται βρισιές στο μυαλό!!)

Το στηθος ειναι εργοστάσιο! 

αν το θέλεις θα το καταφέρεις. Αλλά πρέπει να αντλείς πιο συχνά...

δε παιζει μονο μια φορα ανα 6-7 ώρες.  

Όχι λάθος το διατύπωσα μάλλον αντλώ συνολικά την ημέρα 6-7φορές..

Θέλει ανάμεσα σε κάθε θηλασμό,! ειδικα τα βραδια -

Σήμερα θα αντλήσω 12.00-3.00& μάλλον επειδή θα ξυπνήσει η μικρή κατά τις 7.00-8.00

το πιο δυσκολο -αλλα ειναι η πιο αποτελεσματικη αντληση απο ολες στο να ερεθισει την παραγωγη. 

Αν το κανεις 7 μερες θα δεις διαφορα. 

Βαλε ολες τις ζυγισεις που εχεις κανει -

Γέννηση:2840

6 ημ: 3110

30 ημ: 4010

64 ημ: 5040

80 ημ: 5270

90 ημ αλλά όχι με επαγγελματική 5500..

 

δες σε ενα θεμα που γραφει "πως να ζητατε βοηθεια απο το θηλασμο"

βαλε στο διαδικτυο "γαλακταγωγες τροφες" και τρωγε αυτες, 

κομμένος ο μαιντανος κοβει το γάλα οπως και κάποια τσάγια!

 

η μαγια δεν ειναι κατι τεκμηριωμενο και εμενα συμβουλοι μου ειπαν οτι δεν ειναι σωστη αυτη η οδηγια! Προσοχη με τις συμβουλες του διαδικτύου οταν λενε να παρεις πολλαπλασια ποσοτητα απο την αναγραφομενη.

Θα παίρνω για 2βδομάδες 7*3 φορές την ημέρα.. Λάθος;.. 

 

το πιο απλο ειναι γαλακταγωγες τροφες. Παιδιατρος μου χε πει για τα μαυροματικα! Τα εβαζα σε καθε γευμα, ακομα και σε ομελετα (φυσικα χωρις μαιντανο!. Απιστευτα αποτελεσματικα. 

Καλή δύναμη, όλα γίνονται , βάλε ζυγίσεις για να δουμε....!! Με ημ γεν. 

Η ζυγιση πρεπει να γινετια με βρεφοζυγο, οι άλλες δεν είναι νομιζω αξιοπιστες. Νοικιασε έναν ακομα και για τη μια εβδομαδα. 

Δεν έχω τη δυνατότητα είμαι εκτός Αθηνών και αν φύγω από εδώ δε θα έχω βοήθεια με τη μικρή Που είναι πολύτιμη προκειμένου να τη θηλάζω, να ετοιμάζω αποστειρώσεις γάλατα ή να βγάζω με το θήλαστρο.. 

Γυρνάω σε 2βδομάδες

Αν δεν αντλείς όμως συχνά, δεν..! 

Αδειασμα καλό στηθους ξερεις; (αλλαζεις σταςεις στο στηθος και ξαναδινεις μια το ενα μια το αλλο στηθος απο άλλη στάςη. )

(Στάση άλλαζα μόνο τις πρώτες 10ημέρες δεν ήξερα ότι έπρεπε να το κάνω και τώρα.. Δηλ ανά θηλασμό να την βάζω έτσι ώστε να έχει τα ποδαράκια της στη πλάτη μου;  Δηλ στον ίδιο θηλασμό να αλλάζω ή την επόμενη φορά..

η αμάθεια πληρώνεται

μάλαξη;

Επίσης, έκανα ζεστές κομπρέσες πριν από κάθε θηλασμό μέχρι να σαραντήσω.. Μετά σκέφτηκα ότι είχε εδραιωθεί ο θηλασμός.. Να κάνω και τώρα εεε.. Θα αρχίσω..

επίσης απ ότι καταλαβαίνω ότι μόνη μου έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου.. Έλα μωρέ μη το ξυπνάς το μωρό το βράδυ αφού κοιμάται συνεχόμενα.. Θα ξεκουραστείς κι εσύ.. Μέγα λάθος.. Την τάιζα 23.00-00.00 και μετά πήγαινε 6.00-7.00 αντίστοιχα.. Ενώ σηκωνόμπυν μέχρι τέλη Αυγούστου γύρω στις 4.00-5.00

Επίσης ο γιατρό επέμενε να μπει το παιδί σε πρόγραμμα 3ωρα την ημέρα με 5μλ αν ζητούσε ενδιάμεσα.. Εγώ προσπαθούσα να το τηρήσω αλλά αν ήθελε άλλα 30' προκειμένου να έρθει η ώρα που θα την έβαζα στο στήθος δεν της τα έδινα. Την ξεγελούσα με βόλτα και πιπίλα..

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40+3

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Για μια ημέρα, στο σπίτι μια βδομάδα τη έβαζα να "φωτοσυνθέτει" όπως έλεγα με χιούμορ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γέννηση:2840

6 ημ: 3110

30 ημ: 4010

64 ημ: 5040

80 ημ: 5270

90 ημ αλλά όχι με επαγγελματική 5500..

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

7περίπου

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα. Τη βαζω σε κάθε στήθος μεχρι να δω ότι νευριαζει πολύ όταν δε βγαίνει γάλα. Μετα δινω συμπλήρωμα ή δικό μου αντλημένο

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

30μλ αλλά όχι σε κάθε γεύμα γιατί έδινα και αυτό που αντλούσα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

160μλ περίπου

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Ameda  elite νοσοκομειακό

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 

6-7

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι 

Μετά τα γεύματα της μικρής μπορεί να χάσω 1γεύμα λόγω έλλειψης χρόνου. Σίγουρα δυο τα μεσάνυχτα τις τελευταίες 2ημέρες

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

15' για κάθε στήθος

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί).

Βρέχει καλά 5-6 σε γενικές γραμμές 7-8

 

Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

Συνήθως 2-3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Απαντώ παραπάνω

Quote

Χαίρομαι που μου λες ότι σε μια βδομάδα όλα θα πάνε καλά..

Θέλω τόσο πολύ να ρα καταφέρω!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bαζεις το μωρο να θηλασει ανα 2 ωρες ( δυστυχως ναι, τοσο συχνα) για τουλαχιστον 15 λεπτα ανα στηθος. Μετα δινεις μπουκαλι. Αν τωρα πινει ανα τριωρο, μειωνεις αντιστοιχα ποσοτητα για να ξαναπειναει σε 2 ωρες. Αν με τιποτα δε θηλαζει για τουλαχιστον ενα 15λεπτο, συμπληρωνεις το χρονο με θηλαστρο. Ανα λιγες μερες, διαλεγεις ενα γευμα που θα θηλασεις αποκλειστικα. Αυτο μπορει να σημαινει 2-3 ωρε συνεχεια θηλασμος. Μετα απο λιγες ακομη μερες, κοβεις αλλο ενα μπουκαλι (οχι το επομενο, σε ασχετη ωρα) και τα λοιπα. Θα βλαστημησεις για λιγες βδομαδες, αλλα γινεται. Μιλα με συμβουλο θηλασμου αν μπορεις, οι επιπεδες θηλες δεν ειναι λογος να εχεις προβλημα, και εγω εχω και συνολικα θηλασα 4 χρονια. Απλα πρεπει να ξερεις πως να βοηθησεις το μωρο να πιασει τη θηλη, που πρεπει να στο δειξει καποιος .

Link to comment
Share on other sites

Παρατα το θηλαστρο, ξεχνα το διωρο η αλλα τετοια ορια, κρατα το μωρο αγκαλια και θηλαζε. Μπορει και 20 ωρες τη μερα, ολα τα μωρα περνανε τετοιες φασεις, δε θα πει κατι. Τιποτα δεν εχει το γαλα σου, ειναι φυσιολογικο να μην ειναι το στηθος φουσκωμενο, ετσι γινεται στο 2μηνο-3μηνο.

Εκτος αν παιρνεις καποιου ειδους φαρμακα η αντισυλληπτικα, γιατι αλλαζει εκει το πραγμα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από πότε άρχισες να αντλείς;

από πότε αρχισες το συμπλήρωμα;  

(Ποιός σε συμβούλεψε, πότε περίπου σε αυτό το χρονοδιάγραμμα;)

ψαξε οπωσδηποτε το πως αδειαζουμε καλά το στήθος. 

Τώρα κατάλαβα, αντλείς πολλές/αρκετές φορές όχι λίγες που νόμιζα. 

Οι ορμόνες θα φταίνε θυμαμαι να είχα διαβάσει ότι αλλάζει γεύση το γάλα, και θυμαμαι και εγω μια μείωση στη παραγωγη. 

Για πες κ για τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναβάζω την απάντησή μου προς την bellablue γιατί δεν το εμφάνισα με τον σωστό τρόπο

 

Έχω κάνει επαναγαλακτισμο. 

Οσοι σου λενε αυτες τις βλακειες, δεν το επιχειρησαν και δεν το καταφεραν. Με θυμώνει απέραντα που πάνε να υπονομεύσουν την δική σου θέληση απλώς για να είναι συγκαταβατικοί! (Μου έρχονται βρισιές στο μυαλό!!)

Το στηθος ειναι εργοστάσιο! 

αν το θέλεις θα το καταφέρεις. Αλλά πρέπει να αντλείς πιο συχνά...

δε παιζει μονο μια φορα ανα 6-7 ώρες.  

Όχι λάθος το διατύπωσα μάλλον αντλώ συνολικά την ημέρα 6-7φορές..

Θέλει ανάμεσα σε κάθε θηλασμό,! ειδικα τα βραδια -

Σήμερα θα αντλήσω 12.00-3.00& μάλλον επειδή θα ξυπνήσει η μικρή κατά τις 7.00-8.00

το πιο δυσκολο -αλλα ειναι η πιο αποτελεσματικη αντληση απο ολες στο να ερεθισει την παραγωγη. 

Αν το κανεις 7 μερες θα δεις διαφορα. 

Βαλε ολες τις ζυγισεις που εχεις κανει -

Γέννηση:2840

6 ημ: 3110

30 ημ: 4010

64 ημ: 5040

80 ημ: 5270

90 ημ αλλά όχι με επαγγελματική 5500..

 

δες σε ενα θεμα που γραφει "πως να ζητατε βοηθεια απο το θηλασμο"

βαλε στο διαδικτυο "γαλακταγωγες τροφες" και τρωγε αυτες, 

κομμένος ο μαιντανος κοβει το γάλα οπως και κάποια τσάγια!

 

η μαγια δεν ειναι κατι τεκμηριωμενο και εμενα συμβουλοι μου ειπαν οτι δεν ειναι σωστη αυτη η οδηγια! Προσοχη με τις συμβουλες του διαδικτύου οταν λενε να παρεις πολλαπλασια ποσοτητα απο την αναγραφομενη.

Θα παίρνω για 2βδομάδες 7*3 φορές την ημέρα.. Λάθος;.. 

 

το πιο απλο ειναι γαλακταγωγες τροφες. Παιδιατρος μου χε πει για τα μαυροματικα! Τα εβαζα σε καθε γευμα, ακομα και σε ομελετα (φυσικα χωρις μαιντανο!. Απιστευτα αποτελεσματικα. 

Καλή δύναμη, όλα γίνονται , βάλε ζυγίσεις για να δουμε....!! Με ημ γεν. 

Η ζυγιση πρεπει να γινετια με βρεφοζυγο, οι άλλες δεν είναι νομιζω αξιοπιστες. Νοικιασε έναν ακομα και για τη μια εβδομαδα. 

Δεν έχω τη δυνατότητα είμαι εκτός Αθηνών και αν φύγω από εδώ δε θα έχω βοήθεια με τη μικρή Που είναι πολύτιμη προκειμένου να τη θηλάζω, να ετοιμάζω αποστειρώσεις γάλατα ή να βγάζω με το θήλαστρο.. 

Γυρνάω σε 2βδομάδες

Αν δεν αντλείς όμως συχνά, δεν..! 

Αδειασμα καλό στηθους ξερεις; (αλλαζεις σταςεις στο στηθος και ξαναδινεις μια το ενα μια το αλλο στηθος απο άλλη στάςη. )

(Στάση άλλαζα μόνο τις πρώτες 10ημέρες δεν ήξερα ότι έπρεπε να το κάνω και τώρα.. Δηλ ανά θηλασμό να την βάζω έτσι ώστε να έχει τα ποδαράκια της στη πλάτη μου;  Δηλ στον ίδιο θηλασμό να αλλάζω ή την επόμενη φορά..

η αμάθεια πληρώνεται

μάλαξη;

Επίσης, έκανα ζεστές κομπρέσες πριν από κάθε θηλασμό μέχρι να σαραντήσω.. Μετά σκέφτηκα ότι είχε εδραιωθεί ο θηλασμός.. Να κάνω και τώρα εεε.. Θα αρχίσω..

επίσης απ ότι καταλαβαίνω ότι μόνη μου έβαλα τα χεράκια μου και έβγαλα τα ματάκια μου.. Έλα μωρέ μη το ξυπνάς το μωρό το βράδυ αφού κοιμάται συνεχόμενα.. Θα ξεκουραστείς κι εσύ.. Μέγα λάθος.. Την τάιζα 23.00-00.00 και μετά πήγαινε 6.00-7.00 αντίστοιχα.. Ενώ σηκωνόμπυν μέχρι τέλη Αυγούστου γύρω στις 4.00-5.00

Επίσης ο γιατρό επέμενε να μπει το παιδί σε πρόγραμμα 3ωρα την ημέρα με 5μλ αν ζητούσε ενδιάμεσα.. Εγώ προσπαθούσα να το τηρήσω αλλά αν ήθελε άλλα 30' προκειμένου να έρθει η ώρα που θα την έβαζα στο στήθος δεν της τα έδινα. Την ξεγελούσα με βόλτα και πιπίλα..

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ said:

Παρατα το θηλαστρο, ξεχνα το διωρο η αλλα τετοια ορια, κρατα το μωρο αγκαλια και θηλαζε. Μπορει και 20 ωρες τη μερα, ολα τα μωρα περνανε τετοιες φασεις, δε θα πει κατι. Τιποτα δεν εχει το γαλα σου, ειναι φυσιολογικο να μην ειναι το στηθος φουσκωμενο, ετσι γινεται στο 2μηνο-3μηνο.

Εκτος αν παιρνεις καποιου ειδους φαρμακα η αντισυλληπτικα, γιατι αλλαζει εκει το πραγμα.

 

Όχι δε παίρνω χάπια παρά πόνο σίδηρο-ασβέστιο απο την αρχή της εγκυμοςύνης και τις ταμπλέτες της μαγιάς μπύρας τις τελευταιες 4ημέρες..

 Δοκίμασα τις πρωτες 3ημέρες να την έχω στο στήθος συνεχεια, ακόμη κ skin to skin αλλά τραβουσε τη θηλή πίσω με δυναμη εβλεπε ότι δεν είχε γάλα νευρίαζε και εκλεγε. Την άλλαζα στηθος μετα από λίγο τα ίδια. Εβαζα πιπιλα να την ηρεμήσω (δυστυχως μόνο ετσι γινόταν) και ξανά πάλι, ξεκινουσε για λιγο κ έχανε την υπομονή τη.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό έχει μάθει τώρα να παίρνει μπουκάλι για επιδόρπιο, θυμώνει γιατί δεν έρχεται το μπουκάλι, που είναι πιο εύκολο. 30 ml και όχι σε κάθε γέυμα είναι αστείο να σε προβληματίζει. Αρχισε να κόβεις είτε μπουκάλια, ένα ανά 2-3 μέρες, είτε 10 ml ανά  μπουκάλι ανά λίγες μέρες. Αν μετά γκρινιάζει, ξαναδίνεις στήθος. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ΑΡΓΚ said:

Αν το μωρό έχει μάθει τώρα να παίρνει μπουκάλι για επιδόρπιο, θυμώνει γιατί δεν έρχεται το μπουκάλι, που είναι πιο εύκολο. 30 ml και όχι σε κάθε γέυμα είναι αστείο να σε προβληματίζει. Αρχισε να κόβεις είτε μπουκάλια, ένα ανά 2-3 μέρες, είτε 10 ml ανά  μπουκάλι ανά λίγες μέρες. Αν μετά γκρινιάζει, ξαναδίνεις στήθος. 

 

Καλησπέρα κορίτσια. Τα πάμε πολύ καλά η μικρή έχει να πιεί ξένο γάλα πάνω από 24ώρες και πάντα αφού έχω εξαντλήσει τα δυο στήθη μου.. Βεβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν πίνει μετά το στήθος μου μπουκάλι με δικό μου αντλημένο γάλα (ευτυχώς έχω πάρει μπουκάλι όπου η μικρή πρέπει να ρουφήξει για να της έρθει γάλα). Δυστυχώς δε μπορώ να το αποφύγω χτυπιέται σα δαιμονισμένη.. Σήμερα ήπιε μια φορά ξημερωματα 40μλ και μια φορά 90μλ, όλες τια άλλες μόνο στήθος..

Τη βλέπω πιο συνεργάσιμη και πήρα κι εγώ τα πάνω μου.. Λέτε σήμερα το βράδυ να την έχω επάνω μου συνέχεια χωρίς να αντλήσω; Ή να κάνω τις δυο μ αντλήσεις όπως τις τελευταίες ημέρες στις 00.00 & στις 3.00;

Χθες με 3ωρες κενό από την προηγουμενη αντληση και χωρίς να φάει η μικρή έβγαλα 110μλ (00.30) δυστυχως στις 3.00 μ ξύπνησε και εβγαλα στις 4:30 40μλ..

 

φοβαμαι πως αν βάλω τη μικρή όλο το βραδυ δε θα εχω να αντλήσω και την επομένη θα αναγκαστώ να δώσω ξένο.. Μήπως να πεειμένω δυο μέρες ακόμη; Τι λέτε; Σας είμαι υπόχρεη!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μονη σου εκανες το λαθος με λαθος οδηγιες.να αλλαξεις παιδιατρο.γτ να θηλαζεις ανα τριωρο;κ κοψε την πιπιλα

Αν το συμπληρωμα που δινεις ειτε αντλημενο ειτε σκονη ειναι καθε φορα μονο 30μλ θα καταφερεις να το κοψεις.αν 3μερες κοβεις ενα μπουκαλι η 10μλ απο καθε μπουκαλι που δινεις

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Mpoumpouka.Manoula είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια. Τα πάμε πολύ καλά η μικρή έχει να πιεί ξένο γάλα πάνω από 24ώρες και πάντα αφού έχω εξαντλήσει τα δυο στήθη μου.. Βεβαια αυτό δε σημαίνει ότι δεν πίνει μετά το στήθος μου μπουκάλι με δικό μου αντλημένο γάλα (ευτυχώς έχω πάρει μπουκάλι όπου η μικρή πρέπει να ρουφήξει για να της έρθει γάλα). Δυστυχώς δε μπορώ να το αποφύγω χτυπιέται σα δαιμονισμένη.. Σήμερα ήπιε μια φορά ξημερωματα 40μλ και μια φορά 90μλ, όλες τια άλλες μόνο στήθος..

Τη βλέπω πιο συνεργάσιμη και πήρα κι εγώ τα πάνω μου.. Λέτε σήμερα το βράδυ να την έχω επάνω μου συνέχεια χωρίς να αντλήσω; Ή να κάνω τις δυο μ αντλήσεις όπως τις τελευταίες ημέρες στις 00.00 & στις 3.00;

Χθες με 3ωρες κενό από την προηγουμενη αντληση και χωρίς να φάει η μικρή έβγαλα 110μλ (00.30) δυστυχως στις 3.00 μ ξύπνησε και εβγαλα στις 4:30 40μλ..

 

φοβαμαι πως αν βάλω τη μικρή όλο το βραδυ δε θα εχω να αντλήσω και την επομένη θα αναγκαστώ να δώσω ξένο.. Μήπως να πεειμένω δυο μέρες ακόμη; Τι λέτε; Σας είμαι υπόχρεη!!!

Εγώ θυμάμαι τις συμβούλους να λένε ότι το καλύτερο θήλαστρο για αύξηση παραγωγής, είναι το μωρό...!!!! εκτός και εάν αυτό.... κοιμάται ή βαριέται!   εκεί θέλει ξύπνημα. κάποιους βολευει αυτο καποιους το άλλο (θηλαστρο) ΄χει να κανει και με τη κατασταση των θηλών σου και αν αντέχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το να θηλάζεις ανά 3ωρο δεν ξέρω ποιος στο είπε ; (υποθέτω όμως η γυναικολόγος; Γιατί κ εμένα κάτι τέτοιο μου είπαν)

Θέλω να σε ρωτήσω,εσύ τρως κάθε 3 ώρες ; (πιστεύω όχι) Γιατί το μωρό σου να τρώει έτσι;; (δε θέλω να νομίζεις οτι τα λέω ειρωνικά.κάθε άλλο,σε καταλαβαίνω γιατι κ εμένα η κορούλα μου είναι τώρα 3,5 μηνών)

Το θήλαστρο λογικό ειναι να μη βγάζει γάλα κακ αυτό γιατί πλέον το στήθος σου παράγει όσο χρειάζεται το μωρο σου κ έτσι πρέπει.Δεν είναι αποθήκη για να έχει πλεόνασμα κ εσύ να το αντλεις.Έχει τοσο οσο θέλει το μωρό.Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι όσο πιο πολύ το βάζεις στο στήθος τόσο πιο πολύ γαλα θα έχεις.Προσωπική μου άποψη πάντα,άσε το θήλαστρο (αν δε συντρέχει άλλος λόγος που το χρησιμοποιείς, πχ τραυματισμένη θηλή ή κάτι άλλο) και βάλε υο αστεράκι σου στο στήθος σου όταν κ όσο θέλει.Νομίζω μετά δε θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...