Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα σε μωρό που θηλάζει


Recommended Posts

Καλημέρα!!είμαι.νέα.εδώ συγνώμη αν στέλνω λάθος...

Ο.μπεμπακος είναι 5 μηνών.αποκλειστικός θηλασμός..

Κενώσεις είχαμε πάντα.. έστω μια φορά.κάθε πρωί... εδώ κ 4 μέρες όμως δεν έχει κάνει.. υπάρχουν στιγμές π είναι λιγο ανησυχος αλλά.μέχρι εκεί..γενικά ευδιαθετος ως συνήθως.. τριβω .κοιλίτσα κουνάω ποδαράκια αλλά τιποτα.. Η κοιλιτσα είναι μαλακή..τι να συμβαίνει άραγε...Η παιδίατρος μ.αναφέρει κάποια στιγμή 10 μέρες αν δεν.κάνει είναι αλλεργία ..αύριο Θ την ενημερώσω.. να ανηχυσω??ακόμα δεν έχω ξεκινήσει στέρεες. .ευχαριστώ !!

 

Εμπλούτισε τη διατροφή σου με ακτινίδια ή δαμάσκινα, πράσινες σαλάτες και άλλα παρόμοια, απέφυγε για λίγο μπιφτέκια και συναφή και θα το βοηθήσεις πολύ. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα μπιφτέκια σε τι ενοχλούν; Εκτός κι αν το μωρό έχει αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη ή τη σόγια και ο κιμάς είναι από συμβατικό κρέας ταϊσμένο με ένας θεός ξέρει τι. Αλλά ακομη απέχουμε χρονικά από τέτοιου είδους "διάγνωση".

 

Καλό θα ήταν να μην προτείνουμε στερητικές διατροφής χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι χρειάζονται. Στην ηλικίά που είναι το μωρό είναι συνηθισμένες οι σποραδικές κενώσεις ειδικά όταν βρίσκεται σε άλμα ανάπτυξης.

 

Προβληματιζόμαστε, όταν πονάει, έχει αέρια, κακή διάθεση και σκληρή κοιλίτσα, όταν δε θηλάζει συχνά και όταν δεν παίρνει βάρος....

 

Αν η δυσκοιλιότητα σχετίζεται με αλλεργία ή δυσανεξία συνήθως συνυπάρχουν και άλλα συμπτώματα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού το μωρό είναι ήρεμο κι ευδιάθετο κι η κοιλίτσα μαλακή εγώ προσωπικά θα περίμενα. Κάποιες φορές το αξιοποιούν μέχρι τελευταίας σταγόνας....

 

Έχεις αλλάξει κάτι στη διατροφή σου;

 

 

Μου.είπε Η παιδίατρος Ν φάω πορτοκάλι κ Θ κάνει λέει..μπορω ν.φαω κ κατι αλλο να τον βοηθησω?

Το.μόνο έξτρα.Π.θυμάμαι είναι γαλοπούλα σε τοστ..θα εμφανίζε δυσκοιλιότητα απο κάποιο τρόφιμο την ίδια μέρα?Κ.αν το.καταλάβεις κ το.σταματήσεις θα επανέλθει το.μωρό.την ίδια.μέρα??πάντως δεν έχω φάει κάτι τρελό.. .. πριτσ κάνει αλλα μεχρι εκει..

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμπλούτισε τη διατροφή σου με ακτινίδια ή δαμάσκινα, πράσινες σαλάτες και άλλα παρόμοια, απέφυγε για λίγο μπιφτέκια και συναφή και θα το βοηθήσεις πολύ. ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ.........

 

Σε ευχαριστώ αν κ ότι.κρέατα τρώω είναι δικά μας..όποτε δεν νομίζω να έχω θέμα..θα ξεκινήσω ακτινίδια κτλ.. κανονικά.μήπως θ έπρεπε ν εχω κ

Εγώ δυσκοιλιότητα Η μόνο το.μωρό θα επηρέαζε αν έκανα εγώ κάτι λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Τα μπιφτέκια σε τι ενοχλούν; Εκτός κι αν το μωρό έχει αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη ή τη σόγια και ο κιμάς είναι από συμβατικό κρέας ταϊσμένο με ένας θεός ξέρει τι. Αλλά ακομη απέχουμε χρονικά από τέτοιου είδους "διάγνωση".

 

Καλό θα ήταν να μην προτείνουμε στερητικές διατροφής χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι χρειάζονται. Στην ηλικίά που είναι το μωρό είναι συνηθισμένες οι σποραδικές κενώσεις ειδικά όταν βρίσκεται σε άλμα ανάπτυξης.

 

Προβληματιζόμαστε, όταν πονάει, έχει αέρια, κακή διάθεση και σκληρή κοιλίτσα, όταν δε θηλάζει συχνά και όταν δεν παίρνει βάρος....

 

Αν η δυσκοιλιότητα σχετίζεται με αλλεργία ή δυσανεξία συνήθως συνυπάρχουν και άλλα συμπτώματα...

 

Αέρια έχει άλλα λίγα.. ποια έξτρα συμπτώματα υπάρχουν όταν υπάρχει αλλεργία Η δυσανεξία? Στο.ποπουδακι είδα τώρα έχει βγάλει κάτι ελάχιστο κ φαίνεται ύδαρη οπως πριν κ το ίδιο χρώμα.. Η εμβέλεια είναι όσο είναι το.ποπουδακι..ούτε καν στην πάνα.ελπιζω ν εγινα κατανοητη...έφαγα το πορτοκάλι κ θηλασα στο.καπάκι.. ευελπιστώ να πιάσει.για ν γλιτώσω το υποθετο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια..σας ευχαριστώ για την απάντηση σας...όλες σας! Το πορτοκαλι επιασε.. τι καλά!!!!!!!!! Όποτε ένα έξτρα βοήθημα για δυσκοιλιότητα σε.μωρά π θηλάζουν. .εάν πορτοκαλί η μαμά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα ευχάριστα τα νέα σου. Όμως για να περάσει το πορτοκάλι από το στόμα σου στο γάλα σου χρειάζεται περισσότερος χρόνος (να το χωνέψεις μπλα μπλα μπλα). Μην μπεις στη διαδικασία να ψαχτείς για αλλεργίες και δυσανεξίες χωρίς λόγο. Αν πάλι το χρειαστείς (που το απεύχομαι) υπάρχει ολόκληρο θέμα στο πάρεντς με τίτλο "αλλεργία σε μωρό που θηλάζει".

 

Καλή συνέχεια και όλα βολικά εύχομαι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μπιφτέκια σε τι ενοχλούν; Εκτός κι αν το μωρό έχει αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεΐνη ή τη σόγια και ο κιμάς είναι από συμβατικό κρέας ταϊσμένο με ένας θεός ξέρει τι. Αλλά ακομη απέχουμε χρονικά από τέτοιου είδους "διάγνωση".

 

Καλό θα ήταν να μην προτείνουμε στερητικές διατροφής χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι χρειάζονται. Στην ηλικίά που είναι το μωρό είναι συνηθισμένες οι σποραδικές κενώσεις ειδικά όταν βρίσκεται σε άλμα ανάπτυξης.

 

Προβληματιζόμαστε, όταν πονάει, έχει αέρια, κακή διάθεση και σκληρή κοιλίτσα, όταν δε θηλάζει συχνά και όταν δεν παίρνει βάρος....

 

Αν η δυσκοιλιότητα σχετίζεται με αλλεργία ή δυσανεξία συνήθως συνυπάρχουν και άλλα συμπτώματα...

 

Πρότεινα διατροφή θηλάζουσας μητέρας για τη λύση της δυσκοιλιότητας του βρέφους, η οποία είναι ίδια με διατροφή της ίδιας ως να είχε δυσκοιλιότητα, ακόμη και αν δεν εμφανίζει. Καμία σχέση με όσα αναφέρεις για αλλεργίες κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κ παλι...λοιπον ξεκινησαμε με φρουτακι..απο πριν οι κενωσεις ειχαν αραιωσει..ανα βδομάδα.. μετα τρεις μερες σερι κ μετα παλι κενο..δευτερα καναμε κενωση..φαγαμε πρωτη φορα φρουτακι κ απο τοτε δεν εχει κανει ..θηλαζουμε κανονικ...τωρα με τις στερεες ισχυει οπως το θηλασμο ..φυσιολογικο καποιες μερες χωρις κενωση η εχουμε δυσκιλιοτητα;;τι να κανω;αυριο εισαγω κ μηλο..τι να κανω γιΑ να κανει κακακια το άντρακι μμ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από προσωπική εμπειρία είδα ότι το νερό βοηθάει πάαααρα πολύ. Αυτονόητο θα μου πεις, αλλά εγώ δεν της έδινα συχνά. Από τότε που το συνειδητοποίησα, της έδινα κάθε 3-4 ώρες με το κουταλάκι ή με ένα φλιτζάνι του καφέ με χοντρά τοιχώματα.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία είδα ότι το νερό βοηθάει πάαααρα πολύ. Αυτονόητο θα μου πεις, αλλά εγώ δεν της έδινα συχνά. Από τότε που το συνειδητοποίησα, της έδινα κάθε 3-4 ώρες με το κουταλάκι ή με ένα φλιτζάνι του καφέ με χοντρά τοιχώματα.

 

Εγω που τη ρωτησα για νερο μ ειπε οχι ακομα..δεν κανε λεει ζεστη..κ αφου θηλαζω..εχω γραψει σε ενα αλλο ποστ α ξερεις να μου απανησεις ευχαριστω.. στερεες κ δυσκοιλιοτα τιτλο..γιατι μου εipe na δωσω κολοκυθι να τον ββοηθησω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σας, εγραψα και σε αλλη συζητηση για το θεμα μου σχετικα με κολικους. Εδω ομως ειδα περιπτωσεις σαν τη δικη μου και θα ηθελα ξι εγω μια γνωμη καθως ο παιδιατρος μου ειπε οτι οφειλονται οι κολικοι και ειναι φυσιολογικο. Θηλαζω αποκλειστικα και εδω και μια εβδομαδα αρχισαν πονοι στον μπεμπη και παιρνουμε σταγονες.. Οσον αφορα τα κακα του απο εκει που εκανε πανω απο 5 φορες ημερησιως τωρα κανει 2 αντε 3 με το ζορι.ποναει σφιγγεται και γκρινιαζει.. Τα κακα του ομως εχουν την ιδια μορφη, χρωμα και μυρωδια οποτε τι μπορει να φταιει;οι κολικοι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα σας, εγραψα και σε αλλη συζητηση για το θεμα μου σχετικα με κολικους. Εδω ομως ειδα περιπτωσεις σαν τη δικη μου και θα ηθελα ξι εγω μια γνωμη καθως ο παιδιατρος μου ειπε οτι οφειλονται οι κολικοι και ειναι φυσιολογικο. Θηλαζω αποκλειστικα και εδω και μια εβδομαδα αρχισαν πονοι στον μπεμπη και παιρνουμε σταγονες.. Οσον αφορα τα κακα του απο εκει που εκανε πανω απο 5 φορες ημερησιως τωρα κανει 2 αντε 3 με το ζορι.ποναει σφιγγεται και γκρινιαζει.. Τα κακα του ομως εχουν την ιδια μορφη, χρωμα και μυρωδια οποτε τι μπορει να φταιει;οι κολικοι;

 

Τα κακα μετά τις 20 μέρες μπορει να αραιώσουν κάτω πολυ, δεν κάνουν το ίδιο συχνά συνήθως.

Εφόσον ειναι ίδια η υφή δεν εχει δυσκοιλιοτητα. Η κοιλιά ειναι σκληρή;

 

Καποιες μητέρες είδαν βελτίωση στους κολικούς με το κόψιμο των γαλακτοκομικών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας έχω και εγώ ενα προβληματάκι με το νεογέννητο μωρό μου!!! Είναι 6 ημερών και Τον θηλάζω αποκλειστικά αλλά κάθε βράδυ τον πιάνουν κάτι πονάκια, κλαίει για λίγο και μόλις αεριστει ηρεμεί!!! Είναι φυσιολογικό αυτό;;; Επίσης δεν έχει κάνει και πολλα φορές κακακια! Μπορω να τον βοηθήσω με κάποιον τροπο και εγώ;;; Επίσης και εγώ παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου μήπως να το σταματήσω;;; Ειμαι καινούργια μαμά και έχω παρά πολλές ερωτήσεις!!! Ελπίζω να με βοηθήσετε!!! Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γεια σας έχω και εγώ ενα προβληματάκι με το νεογέννητο μωρό μου!!! Είναι 6 ημερών και Τον θηλάζω αποκλειστικά αλλά κάθε βράδυ τον πιάνουν κάτι πονάκια, κλαίει για λίγο και μόλις αεριστει ηρεμεί!!! Είναι φυσιολογικό αυτό;;; Επίσης δεν έχει κάνει και πολλα φορές κακακια! Μπορω να τον βοηθήσω με κάποιον τροπο και εγώ;;; Επίσης και εγώ παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου μήπως να το σταματήσω;;; Ειμαι καινούργια μαμά και έχω παρά πολλές ερωτήσεις!!! Ελπίζω να με βοηθήσετε!!! Ευχαριστώ...

 

Να σου ζησει!

Πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...